Zavrieť

Porady

Chov psov

študentka
Dobrý deň,

rada by som sa poradila a podebatovala ohľadom chovu psov

Na návrh 1Dara vytváram preto novú tému
1Dara Pozri príspevok
preto navrhujem, aby sme pokracovali dalej v sulade so zadanim temy a na problematiku psov s PP a bez PP si mozes zalozit svoju samostatnu temu.
http://www.porada.sk/t98890-p237-sta...ost-o-psa.html

Chcem sa spýtať
1. Podľa čoho vyberajú chovatelia psov do chov?
2. Kedy sú psy vhodné na chov?
3. Podľa čoho vyberajú chovatelia vhodný rodičovský pár??
Ďakujem za odpoveď!
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Ja by som si kupil psa podľa mojich sympatií k nemu, aby dobre vyzeral, mal spokojnú povahu ,nebol splašený,
a nehavkal na všetko a na každého v jednom kuse

aby bol priateĺský ku mne a členom mojej rodiny, aby vedel strážiť a ochráňovať moje obydlie,

aby bol odolný vplyvom počasia aby som ho na noc nemusel brať do vnútra,

aby sa dal ovládať a ja som bol jeho pánom, nie naopak

do úvahy by prichádzal bernský salašnícky pes, slovenský čuvač alebo čierný vlčiak

nemusel by byť čistokrvný, vyberal by som podľa toho ako sa šteňa prejaví,

malo by byť vnímavé, bystré, učenlivé, nemusí byť dominantný v svorke.

Uplne ma vzalo ked som mal možnosť vidieť tibetskú dogu, ale to by asi nebol vhodný pes ,
je príliš tvrdohlavý rovnako ako čau-čau.

A ešte jeden bod : PES nie je HRAČKA ! Psi týchto plemien ako som opísal vyššie by mali mať svoj výbeh, svoje teritorium
preto PES PATRÍ K DOMU , psa by nikto nemal držať medzi štyemi stenami v bytovke !
Naposledy upravil Indeed : 19.05.12 at 16:30
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Bebis Bebis

Bebis je offline (nepripojený) Bebis

1. Podľa čoho vyberajú chovatelia psov do chov?
------- zdravia, povahy a výzoru (nie vždy v tomto poradí :/ )
2. Kedy sú psy vhodné na chov?
------- Po uchovnení a v určitom veku
3. Podľa čoho vyberajú chovatelia vhodný rodičovský pár??
------- zdravia, povahy a výzoru

ak by som si psa vyberala ja, tak podľa toho, čo mu môžem poskytnúť (plemeno) a potom už podľa vyššie spomenutých vecí A preto psa sPP (hoci mám bPP psa, a dakedy som bPP aj obhajovala - hanba mi! - ), pretože chcem psa, ktorý bude vyzarať tak, ako chcem... psa, ktorého povahu budem poznať a bude to pes, ktorý nebude trpieť na choroby, ktorým sa pri zdravých rodičoch dalo vyhnúť
Naposledy upravil Bebis : 19.05.12 at 19:21
0 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

Bebis Pozri príspevok
1. Podľa čoho vyberajú chovatelia psov do chov?
------- zdravia, povahy a výzoru (nie vždy v tomto poradí :/ )
2. Kedy sú psy vhodné na chov?
------- Po uchovnení a v určitom veku
3. Podľa čoho vyberajú chovatelia vhodný rodičovský pár??
------- zdravia, povahy a výzoru

ak by som si psa vyberala ja, tak podľa toho, čo mu môžem poskytnúť (plemeno) a potom už podľa vyššie spomenutých vecí A preto psa sPP (hoci mám bPP psa, a dakedy som bPP aj obhajovala - hamba mi! - ), pretože chcem psa, ktorý bude vyzarať tak, ako chcem... psa, ktorého povahu budem poznať a bude to pes, ktorý nebude trpieť na choroby, ktorým sa pri zdravých rodičoch dalo vyhnúť
psy s PP nie sú zárukou zdravia,sú prešľachtené a skoro každé plemeno na niečo trpí.......
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Bebis Pozri príspevok
1. Podľa čoho vyberajú chovatelia psov do chov?
------- zdravia, povahy a výzoru (nie vždy v tomto poradí :/ )
2. Kedy sú psy vhodné na chov?
------- Po uchovnení a v určitom veku
3. Podľa čoho vyberajú chovatelia vhodný rodičovský pár??
------- zdravia, povahy a výzoru

ak by som si psa vyberala ja, tak podľa toho, čo mu môžem poskytnúť (plemeno) a potom už podľa vyššie spomenutých vecí A preto psa sPP (hoci mám bPP psa, a dakedy som bPP aj obhajovala - hamba mi! - ), pretože chcem psa, ktorý bude vyzarať tak, ako chcem... psa, ktorého povahu budem poznať a bude to pes, ktorý nebude trpieť na choroby, ktorým sa pri zdravých rodičoch dalo vyhnúť
http://sk.wikipedia.org/wiki/Hanba
0 0
MisheliQ MisheliQ

MisheliQ je offline (nepripojený) MisheliQ

študentka
Ďakujem za príspevok!

Nie sú to síce odpovede na moje otázky, ale Vaša odpoveď sa mi veľmi páči.

do úvahy by prichádzal bernský salašnícky pes, slovenský čuvač alebo čierný vlčiak

nemusel by byť čistokrvný, vyberal by som podľa toho ako sa šteňa prejaví,
Toto sa nevylučuje? Iba čistokrvné psy sú psy určitého plemena. Keď nie je čistokrvný, tak je to potom predsa kríženec.

si týchto plemien ako som opísal vyššie by mali mať svoj výbeh, svoje teritorium
preto PES PATRÍ K DOMU , psa by nikto nemal držať medzi štyemi stenami v bytovke !
Súhlasím, ale niekedy psom takých plemien nestačí akýkoľvek dom (ani akýkoľvek majiteľ). Máme jedného skoro suseda (býva o ulicu vyššie), ktorý má kaukazáka na fakt veľmi malom pozemku a nie raz sa prechádzal tento pes voľne a sám na ulici.
1 0
MisheliQ MisheliQ

MisheliQ je offline (nepripojený) MisheliQ

študentka
1. Podľa čoho vyberajú chovatelia psov do chovu?
------- zdravia, povahy a výzoru (nie vždy v tomto poradí :/ )
A ako sa to robí v chove psov s PP a ako v chove psov bez PP??
2. Kedy sú psy vhodné na chov?
------- Po uchovnení a v určitom veku
A čo také psy bez PP??
3. Podľa čoho vyberajú chovatelia vhodný rodičovský pár??
------- zdravia, povahy a výzoru
A čo príbuzenstvo?
0 0
noemi-ke noemi-ke

noemi-ke je offline (nepripojený) noemi-ke

kopretinka Pozri príspevok
psy s PP nie sú zárukou zdravia,sú prešľachtené a skoro každé plemeno na niečo trpí.......

Som rada, ze je tu tako tema a dakujem aj zadavatelke, ze ju zalozila.
K PP psom napisem len tolko, ze mam tiez jedneho a ak sa pri nich, ako pri kazdom zivom tvorovi vyskytnu choroby a aj dedicne vady, je to kontrolovane a tieto jedince nie su dalej v chove vyuzivane. Ale aj mna irituje, ak niekto napise, ze ma maltezacika, ktoremu dopraje steniatka, a pritom ani nevie, ake ma plemno, lebo kludne to moze mat mixnurňte bisonom, bolonacikom,pudlom.
A pri PP to je vylucene.
Naposledy upravil noemi-ke : 19.05.12 at 20:22
0 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

mne je jedno,či je pes s PP alebo nie,ja som proti množičom.
Ak teda niekto chcete psa,kúpte si s PP od ozajstného chovateľa nech vám dá ozajstné papiere,nie reči typu on je nadbytočný,už papiere nedostal....alebo ........
https://www.google.sk/search?q=%C3%B...ient=firefox-a
3 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

noemi-ke Pozri príspevok
Som rada, ze je tu tako tema a dakujem aj zadavatelke, ze ju zalozila.
K PP psom napisem len tolko, ze mam tiez jedneho a ak sa pri nich, ako pri kazdom zivom tvorovi vyskytnu choroby a aj dedicne vady, je to kontrolovane a tieto jedince nie su dalej v chove vyuzivane. Ale aj mna irituje, ak niekto napise, ze ma maltezacika, ktoremu dopraje steniatka, a pritom ani nevie, ake ma plemno, lebo kludne to moze mat mixnurňte bisonom, bolonacikom,pudlom.
A pri PP to je vylucene.
asi ta irituje co som ja napisala ... len na vysvetlenie ... to, ze nazyvam mojho psa ako maltezaka je preto, ze sa nanho podoba ... nikomu netvrdim, ze je cistokrvny s PP ... a okrem ineho, v pase mi tiez veterinar zapisal maltezsky psik

a je mi srdecne jedno aj keby bol smrcnuty bernardinom ... rada ho budem mat vzdy rovnako ... aj ked by mal nejaku chorobu, vzdy sa mu budem snazit byt starostlivou panickou
5 0
noemi-ke noemi-ke

noemi-ke je offline (nepripojený) noemi-ke

1Dara Pozri príspevok
asi ta irituje co som ja napisala ... len na vysvetlenie ... to, ze nazyvam mojho psa ako maltezaka je preto, ze sa nanho podoba ... nikomu netvrdim, ze je cistokrvny s PP ... a okrem ineho, v pase mi tiez veterinar zapisal maltezsky psik

a je mi srdecne jedno aj keby bol smrcnuty bernardinom ... rada ho budem mat vzdy rovnako ... aj ked by mal nejaku chorobu, vzdy sa mu budem snazit byt starostlivou panickou

Vobec nie, neprecitala si pozorne, ci dokladne moju spravu. Islo o to dalsie parenie takehoto psika. Je vyborne, ak ho mas rada, ved kazdy ma rad svojho psa. Kto nie, tak psa nema, to je pochopitelne. Len ja nesuhlasim s dalsim rozmnozovanim takych psov.
Aj tak je na svete vela nechcenych psikov, ktori vedia urobit radost, naco zase plodit.Nevies, ako tie deticky skoncia, aj ked tebe sa budu ti zaujemcovia pacit.Ludia sa vedia pretvarovat.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

MisheliQ Pozri príspevok
A ako sa to robí v chove psov s PP a ako v chove psov bez PP??

V PP chove su dane podmienky kedy sa pes/suka stava chovnym jedincom. Napriklad ja mam psa, tak pre neho bolo treba mat 3x vysledok z vystavy s hodnotenim vyborny 1 (plus podmienky z akych vystav), musi mat spocitany pocet zubov, samozrejme noznicovy skus, vysku v ramci chovnych podmienok a nesmie mat pozitivny nalez vysetrenia ocneho pozadia (toto robia len dve kliniky v SR). Po uhradeni poplatku a zaslani vsetkych potrebnych dokumentov posiela chovny poradca na SKJ nas rodokmen, kde nam zaznacia "uchovneny"... a potom uz len cakame na zaujemcu, dohodnu su podmienky, pride fena, nakryje sa... u nas je este aj pravidlo, ze kryt moze moj pes len svoju farebnu variantu a zaroven ze jeden z rodicov musi byt plnochrupy (mame zadane, ze mozu chybat 4 zuby ale tie su tiez presne definovane, ze ktore to mozu byt). Zaroven je urcene aj pravidlo ako casto moze fena rodit.


A čo také psy bez PP??

nie su PP nie su organizacie, kt. im urcuju pravidla... fenka moze rodit z kazdeho harania, je im to jedno... dake zuby, oci, dedicne choroby su im šum aj vyfuk... a nemas ani zdania s akymi chorobami mozu prist stenata, kedze je tazke ziskat informacie o jeho rodicoch, nieto o jeho 4 generaciach dozadu ako to je pri psoch s PP (v rodokmeni su uvedene 4 generacie)... pri PP maju kluby podchytene choroby, vedia naco si davat pozor (ako my napriklad na tie oci) a ked sa tato vada vyskytne, tak je pes vyluceny z chovu...


A čo príbuzenstvo?

opat to iste co vyssie... nie je rodokmen tak nemas sancu zistit, ci stena nepochadza zo spojenia brat-sestra... mama-syn... aj preto sluzi rodokomen, aby sa tomuto zabranilo...
1 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

noemi-ke Pozri príspevok
Vobec nie, neprecitala si pozorne, ci dokladne moju spravu. Islo o to dalsie parenie takehoto psika. Je vyborne, ak ho mas rada, ved kazdy ma rad svojho psa. Kto nie, tak psa nema, to je pochopitelne. Len ja nesuhlasim s dalsim rozmnozovanim takych psov.
Aj tak je na svete vela nechcenych psikov, ktori vedia urobit radost, naco zase plodit.Nevies, ako tie deticky skoncia, aj ked tebe sa budu ti zaujemcovia pacit.Ludia sa vedia pretvarovat.
a kde mas zaruku, ze potomkovia tvojho PP psa neskoncia na ulici ???
1 0
noemi-ke noemi-ke

noemi-ke je offline (nepripojený) noemi-ke

1Dara Pozri príspevok
a kde mas zaruku, ze potomkovia tvojho PP psa neskoncia na ulici ???
Dostala som pri kupe steniatka, okrem inych veci aj kupnu zmluvu, kde je presne uvedene co a ako. Keby chovatel zistil, ze sa o psa zle staram, ze ho psychicky, ci fyzicky tyram, alebo ho pouzivam na mnozenie psov ma chovatel pravo si psa zobrat odomna spat bez vratenia penazi. Su v zmluve aj ine veci napisane, ty si sa pytala na tieto. pri bezpapieracikoch ziadne zmluvy nie su, dokonca predavajuci casto nepozna ani meno kupujuceho.

Chovatel ma podla mojej zmluvy pravo, kedykolvek psika navstivit bez toho, aby mi to vopred oznamil.

Vies, ak niekto zaplati za psika viac penazi, urobi to preto, ze psika chce. A nevyhodi ho opotrebovaneho na ulicu. Moze sa vsak stat, ze sa psik strati, na to je to tetovanie v usku, ci teraz cip.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

noemi-ke Pozri príspevok
Dostala som pri kupe steniatka, okrem inych veci aj kupnu zmluvu, kde je presne uvedene co a ako. Keby chovatel zistil, ze sa o psa zle staram, ze ho psychicky, ci fyzicky tyram, alebo ho pouzivam na mnozenie psov ma chovatel pravo si psa zobrat odomna spat bez vratenia penazi. Su v zmluve aj ine veci napisane, ty si sa pytala na tieto. pri bezpapieracikoch ziadne zmluvy nie su, dokonca predavajuci casto nepozna ani meno kupujuceho.

Chovatel ma podla mojej zmluvy pravo, kedykolvek psika navstivit bez toho, aby mi to vopred oznamil.

Vies, ak niekto zaplati za psika viac penazi, urobi to preto, ze psika chce. A nevyhodi ho opotrebovaneho na ulicu. Moze sa vsak stat, ze sa psik strati, na to je to tetovanie v usku, ci teraz cip.
hej a to v zmysle akého zákona....
fúha... tak toto aká múdrosť
1 0
noemi-ke noemi-ke

noemi-ke je offline (nepripojený) noemi-ke

lujza.j Pozri príspevok
hej a to v zmysle akého zákona....
fúha... tak toto aká múdrosť
Lujza, na to netreba ziaden zakon, je to v zmysle chovu PP psov zastresenych FCI, podla chovnych podmienok. Je to zmluva, ktoru si vypracuvava chovatel, nie su rovnake, niektore maju pol strany, niektore aj 4.Tymto si chovatel zabezpeci, ze o psa bude dobre postarane, v zmluve su aj podmienky odovzdania steniatka. Nie je to ziadna MUDROST, ale normalna vec. Nevedela si o tom? Tak potom naozaj nic o chove psikov s PP a pravidlach nevies. Skus popozerat, su to naozaj prospesne veci pre psov.Toto je zaklad toho chovu..Zmluvu podpisuju obidve strany, ak s nou suhlasia, ak nie, nepodpisu ju.A to je v celej FCI bezne, nielen na Slovensku.

A je to platna kupno predajna zmluva,ako kazda ina,v ktorej nedodrzanie sa da uplatnit aj na sude.
Naposledy upravil noemi-ke : 19.05.12 at 22:35
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

noemi-ke Pozri príspevok
Lujza, na to netreba ziaden zakon, je to v zmysle chovu PP psov zastresenych FCI, podla chovnych podmienok. Je to zmluva, ktoru si vypracuvava chovatel, nie su rovnake, niektore maju pol strany, niektore aj 4.Tymto si chovatel zabezpeci, ze o psa bude dobre postarane, v zmluve su aj podmienky odovzdania steniatka. Nie je to ziadna MUDROST, ale normalna vec. Nevedela si o tom? Tak potom naozaj nic o chove psikov s PP a púravidlach nevies. Toto je zaklad.Zmluvu podpisuju obidve strany, ak s nou suhlasia, ak nie, nepodpisu ju.A to je v celej FCI bezne, nielen na Sloveksu.
no nato by som sa teda pozrela.....že netreba. no vidím, že chov psíkov s PP je "diagnóza". nie o pravidlách nič neviem ani nechcem nepotrebujem, mám psa bez PP, bez zmluvy a bez iných "vašich" dôležitostí, a čuduj sa svete, že po odbere sme boli s majiteľkou v kontakte ako sa mu darí a pod. + zaslané foto + keby išla "okolo" dá vedieť a ked budeme doma príde pozrieť.
1 1
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

noemi-ke Pozri príspevok
...
...
Vies, ak niekto zaplati za psika viac penazi, urobi to preto, ze psika chce. A nevyhodi ho opotrebovaneho na ulicu.
Tomu moc neverim.
Poznam zopar Pipin",ktore vyhodili velke prachy za psa s PP,len preto, ze na to mali a chceli byt IN.
Ked ich prestal bavit, psici skoncili v lepsom pripade na ulici... Co je pre niektorych ludi "viac penazi"? Pre niektorych ludi je pes s PP lacnejsi ako kabelka z novej kolekcie od znameho navrhara ...
0 0
noemi-ke noemi-ke

noemi-ke je offline (nepripojený) noemi-ke

Lujza, mozes mi vysvetlit, preco mas taky negativny pohlad na chov psov s PP, konkretne prosim

Ak si kupujes auto, televizor, alebo obcajny chlieb, mas doklad o tom, ze si to kupila a mas aj nejake zaruky z toho dokladu, nie? To ti nepride ako diagnoza? Je to pre teba bezna, normalna vec.

Tak a pes, ktoreho si kupis, nie je to iste? Je podla teba diagnoza to, ze mas doklad o kupe psika? Ze mas podmienky, za akych si ho ziskala?
Naposledy upravil noemi-ke : 19.05.12 at 22:47
1 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

lujza.j Pozri príspevok
no nato by som sa teda pozrela.....že netreba. no vidím, že chov psíkov s PP je "diagnóza". nie o pravidlách nič neviem ani nechcem nepotrebujem, mám psa bez PP, bez zmluvy a bez iných "vašich" dôležitostí, a čuduj sa svete, že po odbere sme boli s majiteľkou v kontakte ako sa mu darí a pod. + zaslané foto + keby išla "okolo" dá vedieť a ked budeme doma príde pozrieť.
luji, asi sme urobili chybu, ze sme nasich hafanov neprehnali cez utulok ... vtedy by sme boli IN a na forach by sme sa mohli tasit ake sme len ochranarky ... takto nas len hadzu do jedneho vreca s mnozitelmi

vazeni fanatici chovu psov s PP ja NEcakam na zaujemcu, dohodnu su podmienky, pride fena, nakryje sa...
ale ak by ma niekto poziadal o krytie, tak o tom pouvazujem a hlavne za to nebudem ocakavat financnu odmenu! - ja nechovam psa na biznis a pretrcanie sa na vystavach
3 2
noemi-ke noemi-ke

noemi-ke je offline (nepripojený) noemi-ke

1Dara Pozri príspevok
luji, asi sme urobili chybu, ze sme nasich hafanov neprehnali cez utulok ... vtedy by sme boli IN a na forach by sme sa mohli tasit ake sme len ochranarky ... takto nas len hadzu do jedneho vreca s mnozitelmi

vazeni fanatici chovu psov s PP ja NEcakam na zaujemcu, dohodnu su podmienky, pride fena, nakryje sa...
ale ak by ma niekto poziadal o krytie, tak o tom pouvazujem a hlavne za to nebudem ocakavat financnu odmenu! - ja nechovam psa na biznis a pretrcanie sa na vystavach
Dara nehnevaj sa, ale to, co si napisala o psoch z utulku a ludoch, co si ich adoptuju bolo prinajlepsom ubohe.
Je to velmi smutne. Nic ine na to nenapisem.


Ale clovek, ktory si kupi psa s PP nemusi chodit na vystavy. To je zaluba, ako kazda ina.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať