Zavrieť

Porady

Likvidácia živnostníkov

ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Živnostníci si priplatia

Vláda chce viac peňazí vybrať aj od živnostníkov. napríklad tak, že sa zvýšia minimálne odvody, ktoré platia.

„Zvýšenie minimálneho základu pre platenie odvodov zasiahne 85 percent živnostníkov,“ povedal exminister práce Jozef Mihál (SaS). Toľko z nich si dnes platí minimálne odvody.
Vláda tiež uvažuje, že živnostníkom obmedzí paušálne výdavky. Dnes sú vo výške 40 percent, no uvažuje o tom, že sa stanoví pre ne strop.

toľko citát z SME


už roky mi vychádza z toho len jedno: dojiť treba vždy tých malých, pretože veľký si dane a všetko ostatné preleje inde a inak......
predpíše Sociálna poisťovňa úroky z omeškania platieb veľkým ? (aj keď dlžia na poistnom tisíce?) NIE.
......úroky predpíše malým podnikateľom, remeselníkom.... aj keď "len" vo výške napr. 30,- € za roky 2010, 2011....od nich ich dostane...(toto sa deje teraz)

PO (ale určite nie všetky) sa budú zdaňovať 23 %.....veď treba vykryť "ťamťungov" a im podobných, ktorí dostali "pochybné" dotácie napr. vo forme odpustenia daní..........
peniaze mali ísť možno do poľnohospodárstva, cestovného ruchu, ............. pre našich ľudí....
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

sanny237 Pozri príspevok
Nikdy som nepodnikala, ale poznám veľa tzv." podnikateľov", živnostníkov, ktorí platia min odvody, lebo....každý rok min. 2 luxusné dvolenky, nové autá, drahé nákupy, takže u takýchto vôbec nesúhlasím s dorovnávaním nejakých minimálnych alebo nízkych dôchodkov. Súhlasím s tým, že pokiaľ som do systému neprispela, nemôžem od neho ani nič čakať.
Vymenuj aspoň dvoch. Tí, o ktorých píšeš nie sú malí živostníci. Malý živnostník robí 12 hodín denne, plus soboty k tomu. Tak to ide celý rok. Taký živnostník je rád, že sa zmôže na auto aby mal čím dochádzať za robotou. Vidím, že máš pomýlené pojmy. Toto vám ostalo po Mihálovej kampani proti nám. To on vám nahučal do hláv také hlúposti. Nuž keď sa máme tak dobre ako píšeš, prečo to neskúsiš? Stačí okrádať štát, odpísať hajzelpapier a máš na luxusnú dovolenku a auto k tomu. Ľudia, ktorí nevedia o živnostenskom chlebíčku nič, by nemali písať sprostosti.
7 0
sanny237 sanny237

sanny237 je offline (nepripojený) sanny237

Ľubomír Pozri príspevok
Vymenuj aspoň dvoch. Tí, o ktorých píšeš nie sú malí živostníci. Malý živnostník robí 12 hodín denne, plus soboty k tomu. Tak to ide celý rok. Taký živnostník je rád, že sa zmôže na auto aby mal čím dochádzať za robotou. Vidím, že máš pomýlené pojmy. Toto vám ostalo po Mihálovej kampani proti nám. To on vám nahučal do hláv také hlúposti. Nuž keď sa máme tak dobre ako píšeš, prečo to neskúsiš? Stačí okrádať štát, odpísať hajzelpapier a máš na luxusnú dovolenku a auto k tomu. Ľudia, ktorí nevedia o živnostenskom chlebíčku nič, by nemali písať sprostosti.
Prepáč Ľubomír, ale Ty asi žiješ niekde inde a nie na Slovensku. Nemám ani šajnu o Mihálovej kampani, ani ma nezaujíma. Myslíš si, že ľudia, ktorí nemajú živnosť o nej nič nevedia???? Si celkom pomýlený. V rodine mám niekoľko drobných živnostníkov a veľmi si ich vážim, že do dnešného dňa tú živnosť neodovzdali a pracujú presne ako si napísal, už niekoľko rokov. Ja som písala o úplne niečom inom, o iných tzv. živnostníkoch, ktorí sú rok čo rok na nule alebo v strate a napriek tomu sa majú veľmi dobre. Ich teória je, že nikoho podporovať nebudú, ale prepáč ich adresy zverejňovať nebudem. Pokiaľ Ty takých nepoznáš, všetka česť, máš okolo seba čestných ľudí.
0 2
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
sanny237 Pozri príspevok
Nikdy som nepodnikala, ale poznám veľa tzv." podnikateľov", živnostníkov, ktorí platia min odvody, lebo....každý rok min. 2 luxusné dvolenky, nové autá, drahé nákupy, takže u takýchto vôbec nesúhlasím s dorovnávaním nejakých minimálnych alebo nízkych dôchodkov. Súhlasím s tým, že pokiaľ som do systému neprispela, nemôžem od neho ani nič čakať.
A Koľko je zamestnancov s minimálnou mzdou. Ani tým netreba prispievať. Veď mali tiež viac prispievať do "systému".
Ako môžeš hádzať do jedného vreca živnostníkov s ročnými príjmami 6000 €, z ktorých mu vyjde platiť minimálne odvody spolu s tými, čo majú príjmy 1 000 000 €, vykážu základ dane 0 a tiež im vyjde platiť minimálne odvody?

Hlavne, že píšeš, že si nikdy neskúsila, čo to podnikanie vlastne je.
Naposledy upravil marjankaj : 27.05.12 at 16:14
1 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

cim vyssia bieda, tym vyssia kriminalita, asi tolko
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Myslím,že su dva dovody na tento krok,
teda ´dalšie zníženie sumy paušálnych výdavkov :

1. zufala snaha získať nejaké prostriedky do štátneho rozpočtu, odkiaľ sa to ešte dá...

2. može to byť aj zámer zrovnoprávniť "živnostníkov" v pracovnom pomere so zamestnancami
minimalne z hĺadiska príjmu aby nebolo výhodne pracovať "na živnosť" a aby nikto nezarobil realne viacej ako
400-500 eur /mes.
Aký je účel tohto zámeru ožobračiť tých, čo si vedia zarobiť svojou prácou,
mi zatiaľ nedochádza...
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
sanny237 Pozri príspevok
Prepáč Ľubomír, ale Ty asi žiješ niekde inde a nie na Slovensku. Nemám ani šajnu o Mihálovej kampani, ani ma nezaujíma. Myslíš si, že ľudia, ktorí nemajú živnosť o nej nič nevedia???? Si celkom pomýlený. V rodine mám niekoľko drobných živnostníkov a veľmi si ich vážim, že do dnešného dňa tú živnosť neodovzdali a pracujú presne ako si napísal, už niekoľko rokov. Ja som písala o úplne niečom inom, o iných tzv. živnostníkoch, ktorí sú rok čo rok na nule alebo v strate a napriek tomu sa majú veľmi dobre. Ich teória je, že nikoho podporovať nebudú, ale prepáč ich adresy zverejňovať nebudem. Pokiaľ Ty takých nepoznáš, všetka česť, máš okolo seba čestných ľudí.
Tak toto bude asi "najspravodlivejšie". Teda ty vieš, kto "podvádza" a namiesto toho, aby si to oznámila príslušným úradom, tak sa tu zasadzuješ o trestanie všetkých ostatných.
Hlavne ak nemáš šajnu o tom čo zamýšľal Mihál a čoho sa chytila aj táto vláda. Stačilo počúvať, čo nakukali politici na mítingoch.

Asi by aj česi mali takto postupovať. Keď už zabásli Ratha, tak by mali zabásnuť aj ostatných ministrov. Veď aj tí musia mať niekde tie milióny schované. Načo robiť rozdiely. Keď sa rúbe les, tak triesky musia lietať.
0 0
Majol Majol

Majol je offline (nepripojený) Majol

Kladiem si otazku, ako uvazuju do buducnosti vsetci ti, ktori platia odvody z minimalneho vymeriavacieho zakladu. Najma co sa tyka dochodkov. Lebo povedzme si jasne, vyssi vymeriavaci zaklad poistneho na dochodkove poistenie by mal znamenat v buducnosti vyssi dochodok. Z toho mi vychadza, ze znacny pocet ludi (ktory zahrna aj vsetkych zivnostnikov platiacich dochodkove odvody z minimalneho vymeriavacieho zakladu) bude v dochodkovom veku zrejme dostavat minimalny dochodok. A je namieste otazka, ci tymto ludom potom nebudeme musiet platit aj davky v hmotnej nudzi, aby sa ich prijem v starobe rovnal aspon zivotnemu minimu.
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Niektorí možno uvažujú tým sposobom, že si časom nájdu normálne ZAMESTNANIE

a tak si ten dochodoček pre seba predsa len zachránia.

Teda ak sa jeho vyplácania dožijú....
0 0
aktaK aktaK

aktaK je offline (nepripojený) aktaK

a poniektorí začínajú pochybovať, že sa nejakého dôchodku aj dožijú... dajme tomu, v akom veku sa bude odchádzať do dôchodku o takých 20 až 25 rokov...
0 0
FAA FAA

FAA je offline (nepripojený) FAA

Som Božie dieťa
Majol Pozri príspevok
Kladiem si otazku, ako uvazuju do buducnosti vsetci ti, ktori platia odvody z minimalneho vymeriavacieho zakladu. Najma co sa tyka dochodkov. Lebo povedzme si jasne, vyssi vymeriavaci zaklad poistneho na dochodkove poistenie by mal znamenat v buducnosti vyssi dochodok. Z toho mi vychadza, ze znacny pocet ludi (ktory zahrna aj vsetkych zivnostnikov platiacich dochodkove odvody z minimalneho vymeriavacieho zakladu) bude v dochodkovom veku zrejme dostavat minimalny dochodok. A je namieste otazka, ci tymto ludom potom nebudeme musiet platit aj davky v hmotnej nudzi, aby sa ich prijem v starobe rovnal aspon zivotnemu minimu.
Toto je ošetrené veľmi jednoducho; dnešní dvadsiatnici, tridsiatnici, štyridsiatnici aj čerství päťdesiatnici, nech už si platia odvody v akejkoľvek výške, dôchodok dostávať nebudú.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Majol Pozri príspevok
Kladiem si otazku, ako uvazuju do buducnosti vsetci ti, ktori platia odvody z minimalneho vymeriavacieho zakladu. Najma co sa tyka dochodkov. Lebo povedzme si jasne, vyssi vymeriavaci zaklad poistneho na dochodkove poistenie by mal znamenat v buducnosti vyssi dochodok. ......
no lenže nie je to celkom tak .. a tam je tiež pes zakopaný (aj keď nielen tam ). Stále sú koeficienty a výpočet je nespravodlivý. Napr sú ľudia, čo roky robili ťažko a dôchodky majú oveľa menšie ako tí, čo nemajú odrobené ani polovicu z toho ..
Keby to tak bolo - tak by určite tí viac zarábajúci nešpekulovali a neznižovali si VZ .
Ja si myslím, že by dôchodok mal byť zásluhový ... a nejaké zlé životné situácie by sa mali riešiť štátnymi dávkami (kompenzáciami) - ale adresne .
Mne sa napríklad nezdá spravodlivé, aby sa o rovnakú čiastku zvyšoval dôchodok tomu, čo platil z minima (či už z vypočítavosti, alebo z iných dôvodov), alebo roky neplatil vôbec - a tomu, ktorý platil maximálne odvody a dlhú dobu.
Solidarita áno - ale presne pre konkrétny prípad.
No a konečne už aj nám začína dochádzať (čo možno inde je bežné), že na svoje staré kolená treba myslieť skôr a nečakať, že sa o nás "niekto" postará.
Veru tiež neviem, či sa terajší dvadsiatnici a tridsiatnici nejakého dôchodku od štátu dočkajú
ale na rozdiel od FAA si myslím, že 50tnici ešte áno
0 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

sanny237 Pozri príspevok
Prepáč Ľubomír, ale Ty asi žiješ niekde inde a nie na Slovensku. Nemám ani šajnu o Mihálovej kampani, ani ma nezaujíma. Myslíš si, že ľudia, ktorí nemajú živnosť o nej nič nevedia???? Si celkom pomýlený. V rodine mám niekoľko drobných živnostníkov a veľmi si ich vážim, že do dnešného dňa tú živnosť neodovzdali a pracujú presne ako si napísal, už niekoľko rokov. Ja som písala o úplne niečom inom, o iných tzv. živnostníkoch, ktorí sú rok čo rok na nule alebo v strate a napriek tomu sa majú veľmi dobre. Ich teória je, že nikoho podporovať nebudú, ale prepáč ich adresy zverejňovať nebudem. Pokiaľ Ty takých nepoznáš, všetka česť, máš okolo seba čestných ľudí.
Moja milá, keby som tým živnostníkom nebol, tak by som sa neozval. Urob si jasno o tom čo je SZČO a s. r. o. Veď si poď skúsiť ako sa dá z našej pozície okrádať štát. Veď podľa teba je to jednoduché ako facka. Nakoniec ťa musím sklamať žijem na Slovensku a viem ako to chodí. Ty, keď o niekov vieš, že kradne je tvojou povinnosťou podať trestné ozámenie. Ináč sa stávaš spoluvinníkom.
3 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

podobných tém tu už bolo viac, vzdy sa to zvrhne na hádky a osočovačky a nakoniec je téma zamknutá...

a to preto, ze ludia vedia len závidiet ale neurobia nic preto, aby sa sami mali lepšie, ale susedove nové auto (aj ked na leasing) vidia hned, a hned je to podvodník atd atd... a o jeho účtovníctve vedia viac, ako on sám )))))))))))))))
a ohladne živnostníkov, nehnevajte sa, ale tie odpočty na dph a státisicové okrádačky štátu nerobia živnostníci, ale sro-čkári a podobne...
moja generácia sa dôchodku nedožije, buď bude dávno zrušený, alebo bude hranica posunutá niekde medzi 80 a 90-tkou...
Naposledy upravil sisima : 28.05.12 at 16:50 Dôvod: doplnenie
1 0
Ľubomír Ľubomír

Ľubomír je offline (nepripojený) Ľubomír

Nechcem lamentovať nad osudom živnostníkov, ale treba si uvedomiť, že ako táto situacia vznikla. Pri vysokej nezamestnanosti vyšla s touto iniciatívou Dzurindová vláda, pretože nevedela vytvoriť dostatok pracovných miest. Pomohli vytvoriť živnostníov z donutenia. Firmy sa toho veľmi šikovne zhostili. Nikto vo firme nenútil otvorene zamestnancov aby prešli na živnosť, ale jednoducho znížili platy tak, že ľudia vlastne mali jednoduchý výber. Buď prejedeš na živnosť alebo budeš robiť za almužnu. Je jasné čo si vybrali. Vláda tento prechod podporila rôznými bonusmi. Zakrátko sa vystatovali ako znížili nezamestnanosť. Ako naštatartovali rast a podobne.
Vláda Radičovej začala ničiť to, čo Mikloš vymyslel. Nepochopiteľne, Mikloš ničil svoj výmysel. Bohovsky sa v tomto realizoval Mihál. Vytvoril z nás nepriateľov štátu, príživníkov a pod. Neviem čo je lepšie? Platiť odvody z minima, alebo byť na podpore a dávkach? Šát nestojime nič. Všetko si platíme sami. Nakoniec dopadneme horšie ako cigáni. Taký cigán čo neodvedie nič sa bude vysmievať, lebo bude mať lepší dôchodok. Je to všetko postavené na hlavu. Na slovensku sa oplatí robiť...... iba deti.
2 1
Majol Majol

Majol je offline (nepripojený) Majol

Ked tu uz diskutujeme o vladnych opatreniach, netreba zabudat, ze na likvidacii zivnostnikov sa vyznamne podiela aj trhova koncentracia. Hypermarkety postupne vytlacaju male obchody. Rovnako stavovacie siete vytlacaju male restauracie a jedalne. Mozno niektore hypermarkety a restauracie maju prevadzky vedene zivnostnikmi v licencii, ale to je uz nieco ine.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Počujete niečo v telke, a hneď hádžete všetkých do jedného vreca - prečo myslíte, že sročky štát okrádajú, a SZCO nie???
mam dve sročky, v jednej som zamestanana - a ano, mam min. mzdu - aby som neplatila velké looove do SP - lebo nerobím 8 hod denne ale 16, tak si myslím, že na mna naozaj štát v mojom dochodkovom veku nebude doplacat, lebo sa ho nedožijem.
Ale zasa - nízka mzda, nízke odovody - celkové nízke náklady, ale dost vysoké príjmy = vysoká daň
a teraz mi ju ešte o 4% zvýšia
nie všetky sro sa živia nadmerakmi, naozaj nie
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
lydinka Pozri príspevok
Počujete niečo v telke, a hneď hádžete všetkých do jedného vreca - prečo myslíte, že sročky štát okrádajú, a SZCO nie???
mam dve sročky, v jednej som zamestanana - a ano, mam min. mzdu - aby som neplatila velké looove do SP - lebo nerobím 8 hod denne ale 16, tak si myslím, že na mna naozaj štát v mojom dochodkovom veku nebude doplacat, lebo sa ho nedožijem.
Ale zasa - nízka mzda, nízke odovody - celkové nízke náklady, ale dost vysoké príjmy = vysoká daň
a teraz mi ju ešte o 4% zvýšia
nie všetky sro sa živia nadmerakmi, naozaj nie
Neviem prečo plačeš. Zvýšia sa dane o 4% ? No a čo. A to bude za rok 2013. teda až v roku 2014. Tiež mám sro. Nezamestnávam žiadnych živnostníkov a ani si načierno nedoplácame. Priemer 940 hrubého. Ked to náhodou nevychádza, tak 20% uberiem a ide sa ďalej. Zisk nepotrebujem, takže ak jeden odpis skončí a ostanú bubáky, tak sa niečo nové dokúpi, prelízuje... Dávať si minimálny plat a žiť zo zisku je síce teraz efektívne, ale pre budúcnosť môže byť rizikom. Samozrejme aj ja by som vedel hospodáriť tak, že by sme všetci boli na minimálke a zbytok si platili zo zisku. Ale nezačal som podnikať a zamestnávať ľudí, aby som nás v budúcnosti ohrozil mizernými dôchodkami. Stojí nás to kopu peňazí, máme vyššie ceny ako zoptimalizovaná konkurencia, ale držíme sa zatiaľ. Najmä sa cítime na jednej lodi a napriek tým občasným -20% sa mi zdá že vzrastá akási spolupatričnosť a vzťah zamestnancov k firme. Nenútim ich aby prišli presne o 7.00, na druhej strane ak je niečo súrne, alebo je treba dorobiť, tak zostanú bez toho aby som ich o to požiadal, alebo nedajbože prikázal. Nadčasy nejestvujú. Lekár a PN je síce preplatený, ale o rovnakú čiastku sú znížené odmeny, takže sa im to neoplatí. Čo si zarobíme, to si minieme a adresne - kto neodpracoval a nepodieľal sa na výsledku, tak z neho nemá peniaze. Lenže to musím ísť príkladom aj ja. Nekúpiť si SUV ani bavoráka, ale obyčajnú teraz Kiu ceed. A keď nám to nepôjde, tak sa zavrie búda, podáme si ruky a všetci pôjdeme s čistými rukami do budúcnosti. Dôležité: je nás 5.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

lubko6394 Pozri príspevok
Neviem prečo plačeš. Zvýšia sa dane o 4% ? No a čo. A to bude za rok 2013. teda až v roku 2014. Tiež mám sro. Nezamestnávam žiadnych živnostníkov a ani si načierno nedoplácame. Priemer 940 hrubého. Ked to náhodou nevychádza, tak 20% uberiem a ide sa ďalej. Zisk nepotrebujem, takže ak jeden odpis skončí a ostanú bubáky, tak sa niečo nové dokúpi, prelízuje... Dávať si minimálny plat a žiť zo zisku je síce teraz efektívne, ale pre budúcnosť môže byť rizikom. Samozrejme aj ja by som vedel hospodáriť tak, že by sme všetci boli na minimálke a zbytok si platili zo zisku. Ale nezačal som podnikať a zamestnávať ľudí, aby som nás v budúcnosti ohrozil mizernými dôchodkami. Stojí nás to kopu peňazí, máme vyššie ceny ako zoptimalizovaná konkurencia, ale držíme sa zatiaľ. Najmä sa cítime na jednej lodi a napriek tým občasným -20% sa mi zdá že vzrastá akási spolupatričnosť a vzťah zamestnancov k firme. Nenútim ich aby prišli presne o 7.00, na druhej strane ak je niečo súrne, alebo je treba dorobiť, tak zostanú bez toho aby som ich o to požiadal, alebo nedajbože prikázal. Nadčasy nejestvujú. Lekár a PN je síce preplatený, ale o rovnakú čiastku sú znížené odmeny, takže sa im to neoplatí. Čo si zarobíme, to si minieme a adresne - kto neodpracoval a nepodieľal sa na výsledku, tak z neho nemá peniaze. Lenže to musím ísť príkladom aj ja. Nekúpiť si SUV ani bavoráka, ale obyčajnú teraz Kiu ceed. A keď nám to nepôjde, tak sa zavrie búda, podáme si ruky a všetci pôjdeme s čistými rukami do budúcnosti. Dôležité: je nás 5.
Ja neplačem, len konštatujem. Len som chcela povedať, že aj ked sa platia malé odvody - je to moj problém, lebo budem mať nízky dôchodok. Ale štát neukracujem, lebo platím potom vysoké dane, kedže mám nízke náklady. Išlo mi skôr o "bránenie" sročiek, kedže tu to bolo prezentovane tak, akoby každá sročka zarábala na nadmerákoch - o toto mi šlo
1 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

osobne si myslím, že štát vôbec nemá záujem podporovať malých živnostníkov. pre štát je ďaleko zaujímavejší zamestnanec, z ktorého príjem do št. rozpočtu je ďaleko istejší ako od živnostníka. len pomer výberu dane fo bol napr. v roku 2011: závislá činnosť - 1641,3 mil. eur a z podnikania - 56,4 mil. eur . a o odvodoch nepíšem
Naposledy upravil srska : 29.05.12 at 06:30
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Všetko sú kecy...ako musíme byť solidárni, ako treba poctivo platiť odvody - a čo najvyššie, aby sme mali slušné dôchodky. Som zamestnanec s pomerne slušným platom, čiže poctivo odvádzam, aj dôchodok by som mala mať primerane vysoký, aj do druhého piliera som vstúpila, aby som si naňho "našetrila" a nebola závislá len od toho "štátneho"...Pravda je však taká, že je to všetko celkom inak...moje dnešné odvody idú tým, ktorým sa robiť nechce (iba rodiť)...(nebudem konkrétna, aby som nebola obvinená zo šírenia blablabla...), moje ušetrené peniažky z druhého piliera mi zoštátnia - opäť mám byť solidárna, a kým príde ten môj dôchodkový vek (ak sa ho vôbec dožijem), bude úplne jedno, koľko som odvádzala, lebo jednoducho peňazí v štátnej Sociálnej poisťovni nebude, tie moje druhopilierové dovtedy zoštátnia úplne všetky, so mnou už nikto solidárny nebude a môžem sa ísť pásť...takže teraz uvažujem...najlepšie, keby som nemusela platiť žiadne odvody na dôchodkové poistenie, maximálne by som si sama niečo odkladala, čo by mi nikto nemohol zoštátniť, užívala by som si života teraz, kým si ho užiť vládzem...lebo ono to bude aj tak úplne rovnaké, či platím, alebo nie....
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať