Zavrieť

Porady

Daňové odpisy od roku 2012

I am a man
§27
(2) V prvom roku odpisovania hmotného majetku sa uplatní len pomerná časť z ročného odpisu vypočítaného podľa odseku 1 v závislosti od počtu mesiacov, počnúc mesiacom jeho zaradenia do užívania do konca tohto zdaňovacieho obdobia. Ak počas doby odpisovania hmotného majetku podľa § 26 ods. 1

a) nebolo vykonané technické zhodnotenie hmotného majetku, neuplatnená pomerná časť tohto ročného odpisu sa uplatní v roku nasledujúcom po roku uplynutia doby odpisovania hmotnéhomajetku podľa § 26 ods. 1,
b) bolo vykonané technické zhodnotenie hmotného majetku, neuplatnená pomerná časť tohto ročného odpisu sa uplatní podľa § 26 ods. 5.


(3) Ročný odpis vypočítaný podľa odseku 1 a pomerná časť z ročného odpisu podľa odseku 2 sa zaokrúhľujú na celé eurá nahor.
Aké by mali byť odpisy podľa zákona o dani z príjmov? Prvá tabuľka alebo druhá?
Podľa §27 ods(3) by to malo byť ako v prvej tabuľke.
A podľa §27 ods.(2a) by zase mala platiť tabuľka druhá.
Naposledy upravil marjankaj : 01.08.12 at 16:20
Usporiadat
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Rozalka, ja sa riadim zákonom a slovenským jazykom. Neviem si predstaviť, že by to malo byť inak.
Ako inak by som sa bránil pri spore s DU poprípade súdmi?

To že sú v zákonoch chyby neznamená, že sú neplatné. A medzi "prerušiť"a "nezačať odpisovať" sú isté rozdiely, ktoré si správne vystihla, na rozdiel od našich zákonodarcov.

V zákonoch sa nemá hľadať logika. To mi raz povedal jeden daňový poradca.
Naposledy upravil marjankaj : 07.08.12 at 20:32
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Stefan2005 Pozri príspevok
... problém je v tom, že pri prerušení (t.j. neuplatnení daňových odpisov) v roku jeho zaradenia, PRVÝ ROK ODPISOVANIA bude v tom roku, kedy sa uplatnia odpisy PRVÝ RAZ...čo môže byť nasledujúci rok, ale i za 2 či 3 roky...
Toto podľa môjho názoru mal riešiť novelizovaný zákon o DzP.

Zo súčasného znenia zákona "v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania" mi nijako nevychádza uplatnenie v 1. roku viac odpisov, než aliktvotnej časti - lebo: ak začnem odpisovať DHM (v prvej odpisovej skupine) obstaraný v novembri, musím ho daňovo uplatniť v 5 zdaňovacích obdobiach. Ak v prvom roku preruším a v druhom začnem odpisovať - vo výške celoročného odpisu, tak ho daňovo odpíšem v 4 zdaňovacích obdobiach, a to podľa mňa nie je správne...
§28 (2) Pri zrýchlenom odpisovaní hmotného majetku sa určia odpisy z hmotného majetku takto:
a) v prvom roku odpisovania hmotného majetku len pomerná časť z ročného odpisu určeného ako podiel vstupnej ceny a priradeného koeficientu pre zrýchlené odpisovanie hmotnéhomajetku platného v prvom roku odpisovania v závislosti od počtu mesiacov, počnúc mesiacom jeho zaradenia do užívania do konca tohto zdaňovacieho obdobia,
Ak v prvom roku odpisy "preruším", tak v ďalšom roku predsa nenastane zaradenie, teda uplatním celý ročný odpis, nie alikvotný. Nakoniec majetok som používal celý rok.

Podobne je to aj v §27.

Na druhej strane je tu §22
(9)
Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania.
Takže si môžeme vybrať.

A v §26

Postup pri odpisovaní hmotného majetku
(1) V prvom roku odpisovania zaradí daňovník hmotný majetok v triedení podľa Klasifikácie produkcie a klasifikácie stavieb120) do odpisových skupín uvedených v prílohe č. 1. Doba odpisovania je:
Teda ak v rvom roku "preruším" odpisy, Tak ho zaradím v roku v ktorom začnem odpisovať už v januári.

Pre mňa je to teraz jasné.
Naposledy upravil marjankaj : 07.08.12 at 21:22
1 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
marjankaj Pozri príspevok
Rozalka, ja sa riadim zákonom a slovenským jazykom. Neviem si predstaviť, že by to malo byť inak.
Ako inak by som sa bránil pri spore s DU poprípade súdmi?...
... názor právnika :

JUDr. Pavol Kollár Pozri príspevok
Ešte jednu poznámku k slovu "priebežne". Zákony sa nevykladajú podľa Slovníka slovenského jazyka. Rozhodujúce je ako to bolo myslené a zdôvodnené v dôvodovej správe pri prijímaní zákona zákonodarným zborom.
citované zo: http://www.porada.sk/t198480-ako-cas...tovnictvo.html
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

marjankaj Pozri príspevok
Ak v prvom roku odpisy "preruším", tak v ďalšom roku predsa nenastane zaradenie, teda uplatním celý ročný odpis, nie alikvotný. Nakoniec majetok som používal celý rok.

Podobne je to aj v §27.

Na druhej strane je tu §22
(9)
Takže si môžeme vybrať.

A v §26



Teda ak v rvom roku "preruším" odpisy, Tak ho zaradím v roku v ktorom začnem odpisovať už v januári.

Pre mňa je to teraz jasné.
... povedzme, že si majetok zaradím až v roku nasledujúcom po roku, v ktorom som prerušil odpisy = tvrdím týmto, že som daný majetok nepoužíval, a nedodržím takto zásadu pravdivosti = § 7, ods. 1 Zákona č. 431/2003 Z. z. o účtovníctve ..,

... súhlasím s tým, že terminus technicus "prerušenie" je stav, ktorý môže nastať len v prípade, ak sa niečo začne ... ale máme v zákonoch ( aj v iných) takýchto perličiek dosť ...

... no, ak by sme hromadne zaslali dopyt na FRSR ... ?? ...
Naposledy upravil promont maja : 08.08.12 at 06:45
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Stefan2005 Pozri príspevok
... názor právnika :



citované zo: http://www.porada.sk/t198480-ako-cas...tovnictvo.html
Hovorí sa traja právnici - štyri právne názory.
Takže zákony sú mi nanič? Stačí mi dôvodová správa? Je ju dostať aj napríklad v ŠEVTe? Ako to bolo predtým, než bol zavedený internet? Právo vykladať zákony má ústavný súd.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
promont maja Pozri príspevok
... povedzme, že si majetok zaradím až v roku nasledujúcom po roku, v ktorom som prerušil odpisy = tvrdím týmto, že som daný majetok nepoužíval, a nedodržím takto zásadu pravdivosti = § 7, ods. 1 Zákona č. 431/2003 Z. z. o účtovníctve ...
... riešime a bavíme sa o DAŇOVÝCH ODPISOCH, nie účtovných, takže zaradenie je v poriadku, využívam ho, dodržal som zásadu pravdivosti podľa zákona o účtovníctve. Okrem toho zaradený DHM testujem k 31.12. daného roka, či je v evidencii majetku firmy, takže už ho účtovne priebežne odpisujem, a ak ho mám v majetku k 31.12. sa rozhodujem, či si uplatním DO, neuplatním, resp. ich preruším....
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
promont maja Pozri príspevok
... povedzme, že si majetok zaradím až v roku nasledujúcom po roku, v ktorom som prerušil odpisy = tvrdím týmto, že som daný majetok nepoužíval, a nedodržím takto zásadu pravdivosti = § 7, ods. 1 Zákona č. 431/2003 Z. z. o účtovníctve ..,

... súhlasím s tým, že terminus technicus "prerušenie" je stav, ktorý môže nastať len v prípade, ak sa niečo začne ... ale máme v zákonoch ( aj v iných) takýchto perličiek dosť ...

... no, ak by sme hromadne zaslali dopyt na FRSR ... ?? ...
V zákone o dani z príjmov sa nepíše kedy ho mám zaradiť, ale kedy ho začnem odpisovať. A to môžu byť rôzne dátumy.

Zákon o účtovníctve sem neťahaj. Daňové odpisy nehmotného majetku sa nemôžu prerušiť, ani majetok obstaraný formou finančného prenájmu.
Naposledy upravil marjankaj : 08.08.12 at 07:52
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Takže ešte raz – auto kúpené, zaradené do účtovníctva, využívané od 11/2012 (OC = 4.800) - odpisy:

A. Normálne odpisovanie

  1. 2012 = 2*100 t.j. 200
  2. 2013 = 12*100 t.j. 1.200
  3. 2014 = 12*100 t.j. 1.200
  4. 2015 = 12*100 t.j. 1.200
  5. 2016 = 10*100 t.j. 1.000

Podmienky: v prvom roku odpisovania hmotného majetku sa uplatní len pomerná časť z ročného odpisu v závislosti od počtu mesiacov... neuplatnená pomerná časť tohto ročného odpisu sa uplatní v roku nasledujúcom po roku uplynutia doby odpisovania hmotného majetku – splnené

B. Prerušené odpisovanie po 1. (až 3.) roku:

  1. 2012 = 2*100 t.j. 200
  2. 2013 = 0*100 t.j. 0
  3. 2014 = 12*100 t.j. 1.200
  4. 2015 = 12*100 t.j. 1.200
  5. 2016 = 12*100 t.j. 1.200
  6. 2017 = 10*100 t.j. 1.000

Podmienky: prvom roku odpisovania hmotného majetku sa uplatní len pomerná časť z ročného odpisu v závislosti od počtu mesiacov... neuplatnená pomerná časť tohto ročného odpisu sa uplatní v roku nasledujúcom po roku uplynutia doby odpisovania hmotného majetku – splnené podmienky
Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené... pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Splnené.

C. Prerušené odpisovanie v roku zaradenia – v prípade uplatnenia 100% v nasledujúcom roku? :

  1. 2012 = 2*0 t.j.
  2. 2013 = 12*100 t.j. 1.200
  3. 2014 = 12*100 t.j. 1.200
  4. 2015 = 12*100 t.j. 1.200
  5. 2016 = 10*100 t.j. 1.200

Podmienky NESPLNENÉ - v prvom roku odpisovania som neodpísal alikvótnu časť,...; ALE NAJMA nepredĺžila sa celková doba odpisovania o prerušený 1 rok odpisovania – odpis ukončený v rovnakom roku ako pri neprerušených odpisoch...
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
V prvom roku odpisovania(2013) som predsa odpísal alikvotnú časť 12 mesiacov(aj sa 12 mesiacov používalo), teda celý ročný odpis. Akú alikvotnú časť by si chcel odpísať? Od 11/2012 po 31/2013? Teda 14 mesiacov = 1400?
§27 ods(2) V prvom roku odpisovania (rok 2013) sa uplatní len pomerná časť z ročného odpisu.
A prečo by sa doba odpisovania mala predĺžiť?(§26 ods(1)

Že by to bolo uvedené v dôvodovej správe?
Naposledy upravil marjankaj : 08.08.12 at 08:49
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
marjankaj Pozri príspevok
....A prečo by sa doba odpisovania mala predĺžiť?...
Stefan2005 Pozri príspevok
... pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania...
veď sa bavíme o prerušení odpisovania - § 22, ods. 9 zákona o DzP....
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Stefan2005 Pozri príspevok
veď sa bavíme o prerušení odpisovania - § 22, ods. 9 zákona o DzP....
Veď doba odpisovania pre 1.odpisovú skupinu je 4 roky, a predĺžila sa na 5 rokov.
Ale to je už naozaj domotané. Ak je odpis prerušený, tak sa zarátava do doby odpisovania? Veď keď sa neodpisuje(odpis je prerušený) tak by sa nemal zarátavať.

Chcel by som vidieť ako to zdôvodnili v tej dôvodovej správe.

Sorry, v §22 ods(9) sa píše "celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania".
Teda doba odpisovania je niečo iné ako celková doba odpisovania.
Naposledy upravil marjankaj : 08.08.12 at 09:24
0 0
lynn lynn

lynn je offline (nepripojený) lynn

Chcela by som sa v tejto súvislosti poradiť ohľadom účtovania technického zhodnotenia. MV bolo kúpené v marci 2012. MV bude rovnomerne odpisované /pre rok 2012 sa bude daňový odpis rovnať 10/12 z ročného odpisu.
1. Ak sa technické zhodnotenie uskutočnilo napr. v septembri 2012, pripočítam celú sumu TZ k OC vozidla a odpisujem akoby TZ sa uskutočnilo spolu s kúpou MV?
2. Alebo aj u TZ beriem len alikvotnú časť t.j. 4/12 výšky TZ? - predpokladám, že tento variant neplatí.
Ďakujem
Naposledy upravil lynn : 12.09.12 at 04:08
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
lynn Pozri príspevok
Chcela by som sa v tejto súvislosti poradiť ohľadom účtovania technického zhodnotenia. MV bolo kúpené v marci 2012. MV bude rovnomerne odpisované /pre rok 2012 sa bude daňový odpis rovnať 8/12 z ročného odpisu.
1. Ak sa technické zhodnotenie uskutočnilo napr. v septembri 2012, pripočítam celú sumu TZ k OC vozidla a odpisujem akoby TZ sa uskutočnilo spolu s kúpou MV?
2. Alebo aj u TZ beriem len alikvotnú časť t.j. 4/12 výšky TZ? - predpokladám, že tento variant neplatí.
Ďakujem
Aj nad týmto prípadom som uvažoval.
Myslím, že zákonodarca to ani tu celkom nedomyslel.
Naposledy upravil marjankaj : 11.09.12 at 12:22
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
lynn Pozri príspevok
Chcela by som sa v tejto súvislosti poradiť ohľadom účtovania technického zhodnotenia. MV bolo kúpené v marci 2012. MV bude rovnomerne odpisované /pre rok 2012 sa bude daňový odpis rovnať 8/12 z ročného odpisu.
1. Ak sa technické zhodnotenie uskutočnilo napr. v septembri 2012, pripočítam celú sumu TZ k OC vozidla a odpisujem akoby TZ sa uskutočnilo spolu s kúpou MV?
2. Alebo aj u TZ beriem len alikvotnú časť t.j. 4/12 výšky TZ? - predpokladám, že tento variant neplatí.
Ďakujem
§ 25
(2) Súčasťou vstupnej ceny je technické zhodnotenie v tom zdaňovacom období, v ktorom bolo dokončené a zaradené do užívania, pričom pri zrýchlenom odpisovaní technické zhodnotenie zvyšuje aj zostatkovú cenu.

Odpis vykonávaš v decembri, technické zhodnotenie za celé obdobie.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Rozalka Pozri príspevok
§ 25
(2) Súčasťou vstupnej ceny je technické zhodnotenie v tom zdaňovacom období, v ktorom bolo dokončené a zaradené do užívania, pričom pri zrýchlenom odpisovaní technické zhodnotenie zvyšuje aj zostatkovú cenu.

Odpis vykonávaš v decembri, technické zhodnotenie za celé obdobie.
§25
(4) Technické zhodnotenie pri použití zrýchleného spôsobu odpisovania podľa § 28 na účely výpočtu ročnej výšky odpisu a priradenia ročného koeficientu zvyšuje zostatkovú cenu (ďalej len "zvýšená zostatková cena"); to neplatí, ak bolo technické zhodnotenie vykonané v prvom roku odpisovania.
1 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Rozalka Pozri príspevok
Odpis vykonávaš v decembri, technické zhodnotenie za celé obdobie.
Aj technické hodnotenie treba krátiť. Je súčasťou vstupnej ceny. A v prvom roku sa do odpisov uplatňuje iba alikvotná časť(teda aj z TZ).
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
marjankaj Pozri príspevok
Aj technické hodnotenie treba krátiť. Je súčasťou vstupnej ceny. A v prvom roku sa do odpisov uplatňuje iba alikvotná časť(teda aj z TZ).
Samozrejme, tak som to aj ja myslela - v kontexte otázky (8/12), teda nie krátiť na 4/12
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Rozalka Pozri príspevok
Samozrejme, tak som to aj ja myslela - v kontexte otázky (8/12), teda nie krátiť na 4/12
Ale vyhľadať to v tých paragrafoch dá zabrať. Zdravého človeka by nenapadlo vymyslieť niečo takéto.
0 0
lynn lynn

lynn je offline (nepripojený) lynn

marjankaj Pozri príspevok
Aj technické hodnotenie treba krátiť. Je súčasťou vstupnej ceny. A v prvom roku sa do odpisov uplatňuje iba alikvotná časť(teda aj z TZ).
Ďakujem za vaše rady, pochopila som to tak, že na konci roku spočítam všetky sumy, ktoré považujem za technické zhodnotenie MV a touto sumou navýšim OC auta. Táto výsledná suma bude predmetom výpočtu alikvotnej časti odpisov pre rok 2012-t.z. odpisy budú vo výške 10/12 ročného odpisu / opravila som pôvodný nespr. podiel 8/12/, teda v mojej zadanej otázke platí variant 1.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
... § 27 ZoDP(3) hovorí:

"Ročný odpis vypočítaný podľa odseku 1 a pomerná časť z ročného odpisu podľa odseku 2 sa zaokrúhľujú na celé eurá nahor."

Aký je správny postup pri výpočte alikvotnej časti ročného odpisu (v 1. roku):

a) vypočíta sa ročný odpis, zaokrúhli sa na celé € a následne sa vypočíta z neho alikvótna ročná časť a táto sa opäť zaokrúhli sa na celé €;

b) vypočíta sa ročný odpis, nezaokrúhli sa, vypočíta sa z neho alikvótna ročná časť a až táto sa zaokrúhli.

... v niektorých prípadoch je to jedno, niekedy vychádza rozdiel vo výške jedno €.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať