Zavrieť

Porady

Usporiadat
mccm mccm

mccm je offline (nepripojený) mccm

To je ako ak sa smiem opýtať?
Ako by som zaúčtoval daný výpis?
0 0
szokeeva szokeeva

szokeeva je offline (nepripojený) szokeeva

Mám podobný problém,klient má jeden účet z ktorého čerpá kontokorentný úver,
čiže vždy len jeden výpis,čerpaný do mínusu /-600000.-sk/,splatný bude jednorázovo po 1 roku.Nie je mi jasné či mám výšku kontokorent.úveru /600000.-sk/zaúčtovať do záväzkov,či to nebude duplicitné pri mínusovom zostatku na účte.
Alebo ak je napr:mínusový zostatok na účte 516000.-tak 84000.-bude záväzok?
Prosím poraďte.
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

Jana Acsová
Už sme sa v jednej téme bavili o "povolenom debete" na účte, kedy klient banky nemal s bankou uzatvorenú zmluvu o úvere.

Vyslovila som tam tento názor:
V zmysle postupov účtovania nie je žiadne obmedzenie pri vykázaní mínusového zostatku na bežnom účte (abstrahujem od klasických úverových vzťahov). Zároveň som uviedla, že v prípade, že sa vykáže mínusový zostatok v banke, nie je možné vykázať vplyv mínusového zostatku ešte aj v úveroch, nakoľko by sa jeden vplyv prejavil vo výkaze o majetku a záväzkoch 2x a to raz v mínuse na bankovom účte a druhýkrát v záväzkoch, čím by bol duplicitne ovplyvnený údaj "rozdiel majetku a záväzkov".

Pri vykázaní mínusového zostatku na účte je podľa môjho názoru potrebné vychádzať zo zmluvy s bankou. Ak sa v nej výslovne nehovorí o úvere, je podľa môjho názoru možné vykázať zostatok na bankovom účte mínusom vo výkaze o majetku a záväzkoch. Nie je žiadne obmedzenie ani v poučení týkajúcom sa výkazov účtovnej závierky.
Zmenilo sa na tomto názore niečo?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Peterka
Zmenilo sa na tomto názore niečo?
Nie. Naďalej vychádza z platných opatrení MF SR.
0 0
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
asi som už celá dopletená, mám podnikateľa čo má BÚ podnikateľský a účet úverový- podnikateľský úver zo zdrojov VUB. a tam bol stav k 2.1. 165 000,- tedá DLH. s bežného podnikateľské idu úhrady na úveru aj úroky,poplatky za prevádzajú na tento úverový. Zaúčtovala som k 1.1.záväzok k úveru. Chcem vedieť či mám účtovať aj o dvoch účtoch.Bežný podnikaľský to mi je jasné,a úverový?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
marcik
Chcem vedieť či mám účtovať aj o dvoch účtoch.Bežný podnikaľský to mi je jasné,a úverový?
Neboli ste náhodou na mojom školení? Ak áno ... v materiáloch sú uvedené rôzne alternatívy.

Z Vami zadaného príkladu sa mi javí nasledovná možnosť:
- účtovať o bežnom účte v rámci peňažných prostriedkov v banke a tak to vykázať aj v účtovnej závierke,
- vykázanie stavu úveru v rámci "úverov" v účtovnej závierke a teda v rámci záväzkov z úverov v knihe záväzkov ku dňu zostavenia účtovnej závierky (nie mínus v banke).
0 0
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
nebola som ale v januári úž musím absolvovať viac školení, JÚ uzávierky, mzdy atď..teraz dochystávam ešte koniec roka, a nechcem si nechať všetko na marec.
Takže k tomu úveru, teda úštujem to asi správne. lebo b.účet tam sú vlastne zobrazené aj úverové položky, a v záväzku je samotná výška úveru k aktuálnemu dátumu ponížená o splátky.
0 0
marcik marcik

marcik je offline (nepripojený) marcik

stale v práci
ďakujem za radu!!!!!
0 0
adam adam

adam je offline (nepripojený) adam

Dobrý deň! Akosi sa neviem vymotať z výpisu ČSOB z Podn účtu a KTK s pravidelnými splátkami.
Pomôžte ako zaúčtovať nasledovné formulácie sú opísané z B výpisu:
ČSOB ponikateľské konto plus
počiatočný zostatok ......872,-
Konečný zostatok.....0
1.Vklad v hotovosti 51.000,- ....pokladňa výdaj cez priebežné položky
2.Nespoplatnený výber -50.578,94 ....????????
vyrovnanie zostatku oproti KTK účtu
3.Za vedenie účtu a trans. -123,- .........réžia
4.Výber hotovosti -50.000,-....... cez priebežné položky
5.Čerpani úveru 48.829,94........?????????
KTK účet
6.Zúčtovanie klad.úrokov 0,13......ost.zdaniteľné príjmi
7.Zúčtovanie záp.úrokov -0,14......réžia
8.Nespoplatnený vklad 0,01.....ost.nezd.príjmi

Výpis KTK s pravidelnými splátkami
počiatočný zostatok ......-50.000,-
Konečný zostatok.....-48.829,95

1. Splátka úveru 50.578,94 .........50.000,- ....?????????
vyrovnanie zostatku oproti účtu konto plus
úrok: 378,94
poplatky(rôzne): 200,-
poplatky za správu úveru: 200,-
2.Čerpanie úveru
....-48.829,94,- (prevod z konto plus)........???????????
3.Čerpanie úveru....-0,01.........?????????
vyrovnanie zostaku oproti účtu konto plus

Prosím, kto účtujete kontokorent v ČSOB poraďte!
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Tak Kontokorekt ČSOB som účtovala, a poviem ti, len cez priebežné položky to vyrovnáš. Ako keby máš dva účty...
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať