Zavrieť

Porady

elektronicky podpis na fakture a zasielanie faktur emailom

chcem sa spytat ked chcem zaviest elektronicke zasielanie faktur emailom aj s el. podpisom ci na to potrebujem jednoznacne suhlas partnera ktoremu zasielam fakturu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Zdravím vás. Najnovšie novela zákona o DPH umožňuje x rôznymi spôsobmi zasielať elektronické faktúry. Chcela by som upresniť hlavne to, čo sa tu píše o ZEPe a rodnom čísle. Rodné číslo v certifikáte pre ZEP sa vyžaduje iba pri komunikácii so štátnou správou, nie v obchodnom styku. Čo sa týka elektronických faktúr, tie nemusia byť vôbec podpísané elektronickým či zaručeným elektronickým podpisom. Môžu byť sprístupnené na nejakom portály (napr. e-shopy). Pokiaľ ich už ale chcete poslať mailom, už musí byť zabezpečená vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu. A to ja inak ako EP-om alebo ZEPom neviem urobiť. Pozor - musia byť podpísané faktúry, nie e-maily. A podľa ostatnej novely, faktúra musí byť voľným okom čitateľná, takže žiadne xml správy ani nič podobné. Viac info poskytnem osobne - viac info - podrobnejšie info

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    od 01.01.2013 zakotvené aj v zákone 222/2004 - o dph § 71/1b a 71/3b aj keď podpísaná so zep - to sa mi nepáči (rodné číslo je citlivý údaj)

    KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

    KatarinaNR
    čiže všetci tí, ktorí zasielajú faktúry elektronicky mailom (myslím teraz e-shopy) musia tieto vyšlé faktúry podpísať elektronickým podpisom??

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    kedysi tu bola diskusia strasna ci je vobec mozne posielat faktury mailom v pdf, ci sa pod elektronickou fakturou nemysli len xml subor podpisany ZEP a pod. ale uz sa mi ju nedari najst.

    osobne faktury elektronicky podpisujem, ale v cechach su naklady na elektronicky podpis podstatne nizsie.
    ale nechapem preco by mala mat faktura v maili elektronicky podpis, ved ked mi niekto posle fakturu postou do schranky tiez nie je zarucene ze je skutocne od neho, nie? Okrem toho papierova faktura sa podpisovat nemusi, preco by sa mala elektronicka

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    blavaciko Pozri príspevok
    kedysi tu bola diskusia strasna ci je vobec mozne posielat faktury mailom v pdf, ci sa pod elektronickou fakturou nemysli len xml subor podpisany ZEP a pod. ale uz sa mi ju nedari najst.

    osobne faktury elektronicky podpisujem, ale v cechach su naklady na elektronicky podpis podstatne nizsie.
    ale nechapem preco by mala mat faktura v maili elektronicky podpis, ved ked mi niekto posle fakturu postou do schranky tiez nie je zarucene ze je skutocne od neho, nie? Okrem toho papierova faktura sa podpisovat nemusi, preco by sa mala elektronicka
    Faktúry sa nepodpisujú ZEP-om, ale iba osobným certifikátom.
    Neporušiteľnosť údajov v elektronických faktúrach je zakotvená priamo v legislatíve. Treba si to len kuknúť.

    felama67 je offline (nepripojený) felama67

    felama67
    A ešte doplním, že na poslednom školení na DPH vraveli, že ak posielate alebo prijímate faktúry elektronicky, musia sa aj archivovať na el. médiu /USB kľúč, prenosný hard disk....a pod/
    a nestačí ich mať len vytlačené v papierovej forme a založené v účtovníctve. Toto je už fakt na porazenie???

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Faktúra nemusí mať pečiatku ani podpis.

    Chcem sa spýtať aký je rozdiel medzi :
    - faktúrou, ktorú donesie osobne dodávateľ do ruky odberateľovi (prípadne pošle poštou vo veľkej obálke - neposkladanou

    a

    - faktúrou, ktorú pošle dodávateľ emaili ako prílohu v pdf formate.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    azla Pozri príspevok
    Faktúra nemusí mať pečiatku ani podpis.

    Chcem sa spýtať aký je rozdiel medzi :
    - faktúrou, ktorú donesie osobne dodávateľ do ruky odberateľovi (prípadne pošle poštou vo veľkej obálke - neposkladanou

    a

    - faktúrou, ktorú pošle dodávateľ emaili ako prílohu v pdf formate.

    Každá z nich bude "akoby ich jedna mater mala"
    azla tiež si myslím.

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    ako rozumieť potom § 71/3b v zákone 222/2004 ?
    zep sa vydáva na rodné číslo a rodné číslo je citlivý údaj - odberateľ po načítaní pdf faktúry podpísanej so zep môže tento citlivý údaj vidieť v prehliadači certifikátu
    §71_3b.jpg  
    rč_zep.jpg  
    1/1

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    Výklad by mal zrejme byť : dokument zaručený v tomto prípade znamená slovo zabezpečený elektronickým podpisom (teda osobným certifikátom) Nie je v súlade s legislatívou podpisovať ZEP-om so s mojim rodným číslom.

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    Economic Pozri príspevok
    Výklad by mal zrejme byť : dokument zaručený v tomto prípade znamená slovo zabezpečený elektronickým podpisom (teda osobným certifikátom) Nie je v súlade s legislatívou podpisovať ZEP-om so s mojim rodným číslom.
    vierka, poznámka 29) sa odvoláva na zákon č. 215/2002 - o el. podpise
    § 4
    Zaručený elektronický podpis
    (1) Zaručený elektronický podpis je elektronický podpis, ktorý musí spĺňať podmienky podľa § 3:
    a) je vyhotovený pomocou súkromného kľúča, ktorý je určený na vyhotovenie zaručeného elektronického podpisu,
    b) možno ho vyhotoviť len s použitím bezpečného zariadenia na vyhotovovanie elektronického podpisu podľa § 2 písm. h),
    c) spôsob jeho vyhotovovania umožňuje spoľahlivo určiť, ktorá fyzická osoba zaručený elektronický podpis vyhotovila,
    d) na verejný kľúč patriaci k súkromnému kľúču použitému na vyhotovenie zaručeného elektronického podpisu je vydaný kvalifikovaný certifikát.

    (2) Zaručený elektronický podpis je platný, ak
    a) existuje kvalifikovaný certifikát verejného kľúča patriaceho k súkromnému kľúču použitému pri vyhotovení daného elektronického podpisu,
    b) je preukázateľné, že kvalifikovaný certifikát podľa písmena a) bol platný v čase vyhotovenia daného elektronického podpisu,
    c) elektronický dokument, ku ktorému je zaručený elektronický podpis pripojený alebo s ním inak logicky spojený, je zhodný s dokumentom použitým na jeho vyhotovenie, čo sa overilo použitím verejného kľúča uvedeného v kvalifikovanom certifikáte podľa písmena a).

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    Podľa môjho svedomia a vedomia a hlavne najnovších informácií sa FA môžu podpisovať či ZEP alebo OC. No ja osobne nebudem ZEP používať na podpis mojej faktúry z dôvodu ochrany môjho súkromia (rodného čísla) to po prvé a po druhé môj soft mi neumožňuje takéto podpísanie FA. Musela by mať formát XML, čo nemá... atď atď.... toho by bolo veľa... Na zatiaľ by som ju musela by som ju vytlačiť oskenovať a tak ZEP-om podpísať a to je prácnejšie pre mňa. Klientovi FA odovzdávam (neposielam poštou) čiže nie je to pre mňa nejako dôležité. A nateraz to neriešim...

    elisabeth je offline (nepripojený) elisabeth

    elisabeth
    Ahojte,
    teraz čítam o elektronických faktúrach, čo je tu všetko na porade popísané a už mi z toho šibe. Ale súhlasím s Paulou a Azlou, že faktúra nemusí byť podpísaná a keď je poslaná v pdf, nikto nezistí, či prišla poštou alebo mailom (horšie asi je, keď niekto pošle faktúru naskenovanú na nekvalitnom skeneri). Mám klienta, ktorý tlačí faktúry z T-Mobile tak, že dá 1. aj 2. stranu na jeden list na ležato a ešte to aj zväčší, takže nevidno celú stranu - tvrdí, že tam už žiaden text nie je. Faktúru mu posielajú mailom, kde je taký pokec, že ide o elektronickú faktúru a on si ju otvorí heslom a vytlačí. Kázala som mu tie faktúry dať do jedného súboru a archivovať. Teraz budeme mať kontrolu na odpočet dph, takže tie faktúry schválne nechám tak, ako sú a uvidím, čo mi povedia panie kontrolórky (sú z DÚ Trenčín a pri minulej kontrole preverovali tuším aj číslo topánok konateľa). Len neviem či im mám dať archív na kľúči hneď alebo počkať či si vypýtajú. Potom napíšem ako to dopadlo.

    Sam Sa je offline (nepripojený) Sam Sa

    Sam Sa
    Poprosim Vas o radu. Moze mi dodavatel z PL posielat faktury naskenovane a rucne podpisane? Alebo musi tam hodit elektronicky podpis. Ja si nasledne fakturu vytlacim a dam do uctovnictva. Je to v poriadku? Dakujem.

    Dalej by som chcel vediet, mozem posielat zakaznikom naskenovanu fakturu v pdf taktiez bez elektronickeho podpisu ale je potrebny?

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    Máme na to predsa legislatívu, tak sa ňou riaď.
    Elektronická faktúra musí mať svoje náležitosti, v papierovej forme tiež...

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    Monika Durisova Pozri príspevok
    Zdravím vás. Najnovšie novela zákona o DPH umožňuje x rôznymi spôsobmi zasielať elektronické faktúry. Chcela by som upresniť hlavne to, čo sa tu píše o ZEPe a rodnom čísle. Rodné číslo v certifikáte pre ZEP sa vyžaduje iba pri komunikácii so štátnou správou, nie v obchodnom styku. Čo sa týka elektronických faktúr, tie nemusia byť vôbec podpísané elektronickým či zaručeným elektronickým podpisom. Môžu byť sprístupnené na nejakom portály (napr. e-shopy). Pokiaľ ich už ale chcete poslať mailom, už musí byť zabezpečená vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu. A to ja inak ako EP-om alebo ZEPom neviem urobiť. Pozor - musia byť podpísané faktúry, nie e-maily. A podľa ostatnej novely, faktúra musí byť voľným okom čitateľná, takže žiadne xml správy ani nič podobné. Viac info poskytnem osobne - viac info - podrobnejšie info
    no, dosť sa to tu rozoberalo a aj dosť ľudí na tomto portále rozumie tomu, ako je to v zákone o dph napísané aj myslené a ako bola do zákona implementovaná tzv. fakturačná smernica eu, v ktorej preklade sa dosť často používa výraz "zdokonalený elektronický podpis"
    Na Slovensku zdokonalený elektronický podpis nemá legislatívnu podporu. Keby mal, tak sme ďaleko ďaleko ďaleko ďalej v elektronizácii jednotlivých úkonov či už smerom k štátnej správe, alebo v adminsitratívnom styku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.