Zavrieť

Porady

Môže advokátsky koncipient podnikať?

som čerstvým absolventom právnickej fakulty a momentálne hľadám prácu advokátskeho koncipienta. Dlhší čas už tiež uvažujem nad otvorením živnosti v oblasti reklamného marketingu. Chcem sa spýtať či je živnosť zlúčiteľná s výkonom práce koncipienta pretože v zákone sú koncipienti vylúčení z iného pracovnoprávneho vzťahu. Taktiež ma zaujíma či je zlúčiteľné byť advokátsky koncipient a konateľ v s.r.o.


Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    MarcoM je offline (nepripojený) MarcoM

    MarcoM
    Na začiatok, myslím, že by sa obe strany mali upokojiť.
    Za prvé mirdzi1: nemusíš dávať hneď neužitočné a hneď osobne útočiť. Taktiež ak sa takto budeš chovať ku klientom tak si na chleba nezarobíš. Trošku pokory. Advokát je povolanie ako každé iné. Rovnako si vážim kolegov s advokácie ako kvalitného murára.
    Pepsikova - ty ho tiež hneď nemusíš zvoziť, keďže v jednom je pravda, niekedy sa zákon dosť ťažko vykladá aj samotným právnikom/advokátom, keďže SAK si to môže vykladať tiež inak. Takže keď sa spýtal nie je to hanba. Hanba by bola keby nevedel niečo riešiť a klientovi zadrel niečo čo nie je pravda. Radšej nech sa spýta skúsenejších. Od čerstvého lekára neurochirurga tiež nemôžeš požadovať aby hneď robil komplikované operácie mozgu, alebo navigátorovi tiež nedáš navigovať loď s 3000 ľuďmi na palube.
    Taktiež neviem prečo vyčítaš, že sa pýta na verejnom fóre a diskvalifikuje ho len to, že je právnik? Na základe takejto logiky sa potom natíska otázka prečo sa účtovníci pýtajú, ako čo, kde zaúčtovať a prečo takto, však sú to účtovníci a majú to snáď vedieť.

    MarcoM je offline (nepripojený) MarcoM

    MarcoM
    pepsikova - nie je to tak. Koncipient môže byť spoločníkom ako aj konateľom v s.r.o.čke bez problémov, je obmedzený len tým, že nesmie byť zamestnancom v danej s.r.očke, čo sa dá bez problémov ošetriť. Čo sa týka predmetu činnosti danej s.r.očky, nesmie to byť poskytovanie právnych služieb ani činnosť, ktorá je nezlučiteľná s povahou a etickými princípmi výkonu praxe advokátskeho koncipienta. Moje tvrdenie je overené aj v SAK, takže SAK nevidí problém s tým ak je adv. koncipient spoločníkom a zároveň aj konateľom.
    wojto22 Mozem suhlasit s vyssie uvedenym tvrdenim, a uvediem aj presnejsiu argumentaciu. Definiciu podnikatela najdeme v Obchodnom zakonniku:

    "Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku"

    Spolocnik alebo konatel nevykonava cinnost samostatne ani vo vlastnom mene, pretoze tutu cinnost vykonava samotna s.r.o.-cka na zaklade pravnej subjektivity (zapisu v OR) a vydaneho zivnostenskeho opravnenia.

    Ziadne obmedzenia, zakon 586/2003 Z.z. o advokácii v súvislosti s podnikaním neuvádza. Pri koncipientoch si treba dat pozor na to, aby " a nevykonávali činnosť, ktorá je nezlučiteľná s povahou a etickými princípmi výkonu praxe advokátskeho koncipienta".

    mirdzi1 je offline (nepripojený) mirdzi1

    mirdzi1
    Marco - veľmi ti ďakujem, presne to som potreboval vedieť. Pepsiková - ako vidíš (ak vieš čítať) nachytala si sa na vlastnej sprostosti, keď nepochopíš otázke tak na ňu prosím radšej ani neodpovedaj. Pre informáciu, čítať naozaj viem a vedia to aj ďalší dvaja právnici ktorých som sa na to už pýtal, žiaľ presnú odpoveď som nedostal práve preto, že v zákone o advokácii nie je presne doriešená otázka konateľov, živnostníkov a spoločníkov. Takže ťa prosím nabudúce radšej raď v sekcii ako upiecť štrúdel podobným odborníčkam ako si ty, tam budú mať tvoje rady určite väčšiu cenu.
    pepsikova ..ja milujem vyštudovaných právnikov, ktorých vlastná hlúposť núti hľadať odpovede na právnické otázky na verejnom fóre a ešte aj priznať, že je to vyštudovaný právnik......chrumkám ich po večeri...

    mlisa je offline (nepripojený) mlisa

    mlisa
    mirdzi bez ohľadu na to či ti niekto poradí alebo nie, to urážanie si si mohol odpustiť...

    g.martin je offline (nepripojený) g.martin

    g.martin
    neurazil nikoho... ja tak isto nemám rád hentaké mudrlantské odpovede. Buď nech niekto odpovie bez zbytočných komentárov alebo nech neodpovie vobec
    pepsikova ..jasné,gémartinko...ak budeš mať fundovanú odpoveď z prvej ruky, aj s dovetkom, môžeš písať...ako ja..hlupák ma nedokáže uraziť...(to len pre budúce)

    mirdzi1 je offline (nepripojený) mirdzi1

    mirdzi1
    myslím že posledné príspevky fundovanej odborníčky pani pepsikovej už nepotrebujú komentár. Prajem pekný deň

    g.martin je offline (nepripojený) g.martin

    g.martin
    pepsikova - ja nespochybňujem Vašu odpoveď. Len nerozumiem načo bolo dobré napísať to, že jeho otázka je smiešna.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    g.martin Pozri príspevok
    pepsikova - ja nespochybňujem Vašu odpoveď. Len nerozumiem načo bolo dobré napísať to, že jeho otázka je smiešna.
    A ty ideš robiť právnika? No klienti sa ti len tak pohrnú. To nie je ako v politike. Treba aj niečo vedieť.

    g.martin je offline (nepripojený) g.martin

    g.martin
    marjankaj - ja nejdem robiť právnika, neviem odkial ste to zobrali...ale nechajme to tak...

    mirdzi1 je offline (nepripojený) mirdzi1

    mirdzi1
    Nikdy by som si nedovolil uraziť hocikoho kto má aspoň snahu pomôcť mi a samozrejme že klienta už vôbec nie. Len skutočne nechápem čo je na mojej otázke smiešne, keďže aj užívateľ MarcoM vysvetlil že to naozaj nie je tak jednoznačné a jasné ako si myslí pani pepsikova. A skutočne len preto že som vyštudoval právo, nemám právo na radu? Pani pepsikova by si mala uvedomiť že skôr než sa rozhodne odpovedať na takéto smiešne otázky, treba si svoje tvrdenie aj overiť.
    Ešte raz ďakujem tým čo mi s mojim problémom pomohli.

    mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

    momentálne na MD mimaemma
    Ahojte, chcem sa spýtať...môže advokát prenajímať prenajaté priestory?
    Advokát má prenajaté priestory a časť z nich ďalej prenajíma.
    Je to výdavok a príjem?
    Advokát nemá živnosť na prenájom.
    Zaráta sa celý príjem z prenájmu do obratu na účely registrácie platcu DPH?
    Má niekto s takýmto prípadom skúsenosť?
    Vopred ďakujem za odpoveď,

    mimaemma je offline (nepripojený) mimaemma

    momentálne na MD mimaemma
    Ďakujem za odpoveď, áno, súhlas má, mne ide skôr o to, že to má len na základe zmluvy o prenájme a neviem tieto príjmy zaradiť do účtovníctva keďže je len advokát, nie je nikde evidovaný ako prenajímateľ.

    mikella je offline (nepripojený) mikella

    mikella
    MarcoM krásne povedané vidieť že sa vyznáte v riešení sporov máte moj obdiv pepsikova všetci si myslíte že byt právnikom znamená vedieť všetko ani lekár ktorý operuje srdce ti nezoperuje nohu alebo hlavu, ale od nás by ste chceli aby sme vedeli všetko samozrejme že advokát sa má vyznať ale tiež nemôže vedieť všetko ale mal by si to vediet naštudovať a vyhladať a ked si nevie rady tak sa aj poradit na verejnom fore, taktiež zákony niesu vždy jednoznačne ako raz povedal jeden mudry muž ,,zákony majú byť jednoduché aby ich pochopili aj obyčajní ľudia ,, u nás to neplatí zväčša si ich nevedia vysvetlit ani právnici resp každý si ich vyloží inak čo sa týka slušného správania to je pri takejto práci prvoradé mirdzi1 to sa musíš ešte naučiť
    misoft Pozri si dátum - meškáš rok a pol!

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ..no, ako čerstvý absolvent práva by si mal vedieť čítať zákony a rozumieť im..a vedieť si ich vysvetliť a aplikovať na sebe..teda, ak si zákonom vylúčený z iného prac-práv. vzťahu, to znamená, že nemôžeš byť nič iné, len advokátsky koncipient v právnickej kancelárii...(aj v prípade, že budeš musieť za túto svoju prax platiť ty svojmu zamestnávateľovi-čo je v dnešných podmienkach bežné,pokiaľ chceš byť fundovaným právnikom..
    ...takže, ako právnik-tvoja otázka je smiešna...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.