Zavrieť

Porady

Vrátenie peňazí - notebook cez e-shop

Obraciam sa na Vás s prosbou o radu nakoľko som sa dostal do patovej situácie. Na konci decembra 2005 som si cez jeden e-shop objednal HP notebook (NB), ktorý som ihneď uhradil prevodom v plnej výške, pričom som predajcovi zároveň telefonicky oznámil, že sa v NB úplne nevyznám a že keby som sa dodatočne rozhodol pre iný, či by nenamietal. Predajca súhlasil. Poslal mi faktúru e-poštou. Nakoniec som sa pre iný NB rozhodol. Zaujímal som sa postupne o niekoľko NB z ponuky, ktorú uvádzala jeho webstránka, ale predajca pri každom deklaroval, že nie je dostupný, zároveň mi dával nevýhodné ponuky. Po dlhom a únavnom dohadovaní sa cez telefón a e-mail sme sa 7.2.2006 nakoniec na jednom dohodli. Na predajcov návrh som si ho išiel vyzdvihnúť na adresu uvedenú na stránke, bol z toho obytný 12. poschodový panelový dom. Predajca mi NB predviedol, na moje prekvapenie mal francúzsku klávesnicu a francúzsky operačný systém. Už z predchádzajúceho jednania vo mne vzrástla nedôvera k nemu (všetky detaily som neuviedol) a preto som od neho žiadal možnosť vrátiť tovar do 7 dní bez udania dôvodu. (Chcel som ho dať overiť kompetentným). Odmietol. Informoval ma, že tovar má medzinárodnú záruku HP a poslal ma preč s tým, že si to mám overiť priamo v HP a dať mu vedieť do týždňa. Bol agresívny. Dal som mu vedieť za dva dni, s tým, že chcem vymeniť klávesnicu i OP (má to v ponuke) pričom na sedemdňovej lehote som už netrval. Predajca sa odmlčal. Na moje telefonáty reagoval tak, že mi pošle oficiálnu odpoveď, keď bude mať čas. Prišla 21.2.2006 s tým, že kvôli mojim nereálnym požiadavkam už NB predal, a že pokiaľ budem chcieť faktúru stornovať bude si účtovať "oprávnené náklady". Prosím Vás poraďte mi, ako mám teraz postupovať pri žiadosti vrátenia peňazí v plnej výške? Ako túto žiadosť resp. zrušenie zmluvy správne formulovať? Aké sú moje povinnosti? Je nutnosťou požiadavka dodania pôvodne vyfakturovaného NB? Má predávajúci právo rozhodnúť sa nevrátiť peniaze z dôvodu, ktorý uvádza? Ako je to s platnosťou 7 dňovej lehoty vrátenia tovaru platnej pre obchody s dobierkou?

Ďakujem všetkým vopred.
Naposledy upravil huginko : 04.04.06 at 12:13
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    huginko
    Obraciam sa na Vás s prosbou o radu nakoľko som sa dostal do patovej situácie. Na konci decembra 2005 som si cez jeden e-shop objednal HP notebook (NB), ktorý som ihneď uhradil prevodom v plnej výške, pričom som predajcovi zároveň telefonicky oznámil, že sa v NB úplne nevyznám a že keby som sa dodatočne rozhodol pre iný, či by nenamietal. Predajca súhlasil. Poslal mi faktúru e-poštou. Nakoniec som sa pre iný NB rozhodol. Zaujímal som sa postupne o niekoľko NB z ponuky, ktorú uvádzala jeho webstránka, ale predajca pri každom deklaroval, že nie je dostupný, zároveň mi dával nevýhodné ponuky. Po dlhom a únavnom dohadovaní sa cez telefón a e-mail sme sa 7.2.2006 nakoniec na jednom dohodli. Na predajcov návrh som si ho išiel vyzdvihnúť na adresu uvedenú na stránke, bol z toho obytný 12. poschodový panelový dom. Predajca mi NB predviedol, na moje prekvapenie mal francúzsku klávesnicu a francúzsky operačný systém. Už z predchádzajúceho jednania vo mne vzrástla nedôvera k nemu (všetky detaily som neuviedol) a preto som od neho žiadal možnosť vrátiť tovar do 7 dní bez udania dôvodu. (Chcel som ho dať overiť kompetentným). Odmietol. Informoval ma, že tovar má medzinárodnú záruku HP a poslal ma preč s tým, že si to mám overiť priamo v HP a dať mu vedieť do týždňa. Bol agresívny. Dal som mu vedieť za dva dni, s tým, že chcem vymeniť klávesnicu i OP (má to v ponuke) pričom na sedemdňovej lehote som už netrval. Predajca sa odmlčal. Na moje telefonáty reagoval tak, že mi pošle oficiálnu odpoveď, keď bude mať čas. Prišla 21.2.2006 s tým, že kvôli mojim nereálnym požiadavkam už NB predal, a že pokiaľ budem chcieť faktúru stornovať bude si účtovať "oprávnené náklady". Prosím Vás poraďte mi, ako mám teraz postupovať pri žiadosti vrátenia peňazí v plnej výške? Ako túto žiadosť resp. zrušenie zmluvy správne formulovať? Aké sú moje povinnosti? Je nutnosťou požiadavka dodania pôvodne vyfakturovaného NB? Má predávajúci právo rozhodnúť sa nevrátiť peniaze z dôvodu, ktorý uvádza? Ako je to s platnosťou 7 dňovej lehoty vrátenia tovaru platnej pre obchody s dobierkou?

    Ďakujem všetkým vopred.
    Ja osobne by som podala trestné oznámenie a nech preveria jeho podnikateľskú činnosť a ponuku tovaru či je pravdivá .Zobrala by som doklady aké mám , potvrdenie o platbe a hotovo.Obdivujem Ťa , že si nemal už zo začiatku pocit nekorektnosti predajcu .

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    Kontaktoval by som aj Slovenskú obchodnú inšpekciu www.soi.sk
    , prípadne o jeho praktikách informoval príslušný živnostenský odbor.
    Naposledy upravil Braňo : 27.02.06 at 19:15

    huginko je offline (nepripojený) huginko

    huginko
    Ďakujem za doterajšie rady!!!
    Uvedomujem si, že možno ma čaká ešte veľa aktivity ohľadom mojej situácie: SOIka, polícia, zverejnenie a trvalé poškodzovanie jeho mena na internete, nakoniec možno súd. Práve pre poslednú možnosť by som rád vedel, ako mám ďalej postúpiť: Je nutné požadovať prvý NB, na ktorý mám faktúru a potom ho vrátiť? Nemám radšej trvať na druhom, ktorý som objednal emailom, alebo mám už dokonca požadovať vrátenie peňazí? S právneho hľadiska nie je lepšie dať druhej strane na výber?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    huginko
    Ďakujem za doterajšie rady!!!
    Uvedomujem si, že možno ma čaká ešte veľa aktivity ohľadom mojej situácie: SOIka, polícia, zverejnenie a trvalé poškodzovanie jeho mena na internete, nakoniec možno súd. Práve pre poslednú možnosť by som rád vedel, ako mám ďalej postúpiť: Je nutné požadovať prvý NB, na ktorý mám faktúru a potom ho vrátiť? Nemám radšej trvať na druhom, ktorý som objednal emailom, alebo mám už dokonca požadovať vrátenie peňazí? S právneho hľadiska nie je lepšie dať druhej strane na výber?
    Veľa záleží od Teba , ja by som mu na Tvojom mieste napísala jeden pekný doporučený list , s uvedením , že aké právne kroky chcem podniknúť a vzhľadom na jednanie , žiadam aby do 7 dní vrátil mnou zaplatenú sumu .
    To by som spravila ako prvé , poslala doporučene prioritne a čakala na odpoveď .Veľmi som prísna v takýchto prípadoch .Ak by sa nič nedialo , tak by som zaslala sťažnosť na inštitúcie čo písal Braňo , a na poslednú verziu - políciu by som sa obrátila podľa predchádzajúcich výsledkov .Pretože to je obraz o podnikateľovi -podvodníkovi .

    Lapko je offline (nepripojený) Lapko

    Lapko
    huginko
    Ďakujem za doterajšie rady!!!
    Uvedomujem si, že možno ma čaká ešte veľa aktivity ohľadom mojej situácie: SOIka, polícia, zverejnenie a trvalé poškodzovanie jeho mena na internete, nakoniec možno súd. Práve pre poslednú možnosť by som rád vedel, ako mám ďalej postúpiť: Je nutné požadovať prvý NB, na ktorý mám faktúru a potom ho vrátiť? Nemám radšej trvať na druhom, ktorý som objednal emailom, alebo mám už dokonca požadovať vrátenie peňazí? S právneho hľadiska nie je lepšie dať druhej strane na výber?
    V prvom rade je potrebne uviest, ze pokial sa uskutocni nakup a prevzatie vyrobku osobne, neriesi sa to podla podmienok zasielkoveho obchodu. Ak by ti poslal NB postou, alebo kurierskou sluzbou, mas podla zakona pravo na vratenie tovaru bez udania dovodu do 14 dni. Pokial si NB zaplatil prevodom ale prevzal osobne, je to ako nakup v obchode. Ked ti klavesnica a OS nevyhovoval, nemal si ho prevziat a jednoducho hned ziadat vratenie penazi... Ale ked sa pozrieme na tvoju situaciu, napis mu list ako je spomenute vyssie, ze v pripade ak to nevyriesi to mienis posunut dalej (SOI) a pockaj na jeho reakciu... Drzim palce

    huginko je offline (nepripojený) huginko

    huginko
    Dovoľte mi dodatočne vyjadriť vďaku všetkým, ktorí ma podporili! Môj problém dopadol nasledovne: peniaze sa mi vrátili a obchodník si nechal čiastku 600 korún (500 bez DPH), ktorú vzhľadom k „spuste času a nervov“ vyhodnotil ako „opravnené naklady“. Priznávam, že ma jeho spôsob obchodného jednania vyviedol z rovnováhy. Povedal som si, že toto neželám skutočne nikomu. Navyše, dodatočne som sa dozvedel (pozri link nižšie), že svojich maloobchodných zákazníkov považuje za vidlákov. Rozhodol som sa preto uverejniť pre Vás obchodné mená, pod ktorým dotyčný funguje: hpimport.sk alias Athenas Consulting s. r. o. alias predajpc.sk alias Gildir s. r. o. - (jeho motto je: Aj zlá reklama, je reklama) a tiež Vás odkázať na počítačové fórum, kde sa môžete o ňom (vrátane jeho názorov) dozvedieť viac:

    http://forum.zive.sk/viewtopic.php?t...af49d911d7ef23

    Ešte raz ďakujem za vašu ochotu.

    PS: Potešili by ma Vaše názory!

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    huginko
    Dovoľte mi dodatočne vyjadriť vďaku všetkým, ktorí ma podporili! Môj problém dopadol nasledovne: peniaze sa mi vrátili a obchodník si nechal čiastku 600 korún (500 bez DPH), ktorú vzhľadom k „spuste času a nervov“ vyhodnotil ako „opravnené naklady“. Priznávam, že ma jeho spôsob obchodného jednania vyviedol z rovnováhy. Povedal som si, že toto neželám skutočne nikomu. Navyše, dodatočne som sa dozvedel (pozri link nižšie), že svojich maloobchodných zákazníkov považuje za vidlákov. Rozhodol som sa preto uverejniť pre Vás obchodné mená, pod ktorým dotyčný funguje: hpimport.sk alias Athenas Consulting s. r. o. alias predajpc.sk alias Gildir s. r. o. - (jeho motto je: Aj zlá reklama, je reklama) a tiež Vás odkázať na počítačové fórum, kde sa môžete o ňom (vrátane jeho názorov) dozvedieť viac:

    http://forum.zive.sk/viewtopic.php?t...af49d911d7ef23

    Ešte raz ďakujem za vašu ochotu.

    PS: Potešili by ma Vaše názory!

    No veľmi sa tešíme , že si si vedel poradiť , čo s takým zloduchom .....:p

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Išlo to hladko , alebo bol suverén .......treba takýchto likvidovať .....

    huginko je offline (nepripojený) huginko

    huginko
    Hladko to nešlo. Trvalo to dlho a nevrátil plnú čiastku. Pre utvorenie názoru o charaktere nielen jeho podnikania odporúčam pozrieť diskusiu na ktorú som odkázal, kde sa vyjadruje priamo on.
    Naposledy upravil huginko : 04.04.06 at 13:01

    Vito je offline (nepripojený) Vito

    Vito
    huginko Pozri príspevok
    Dovoľte mi dodatočne vyjadriť vďaku všetkým, ktorí ma podporili! Môj problém dopadol nasledovne: peniaze sa mi vrátili a obchodník si nechal čiastku 600 korún (500 bez DPH), ktorú vzhľadom k „spuste času a nervov“ vyhodnotil ako „opravnené naklady“. Priznávam, že ma jeho spôsob obchodného jednania vyviedol z rovnováhy. Povedal som si, že toto neželám skutočne nikomu. Navyše, dodatočne som sa dozvedel (pozri link nižšie), že svojich maloobchodných zákazníkov považuje za vidlákov. Rozhodol som sa preto uverejniť pre Vás obchodné mená, pod ktorým dotyčný funguje: hpimport.sk alias Athenas Consulting s. r. o. alias predajpc.sk alias Gildir s. r. o. - (jeho motto je: Aj zlá reklama, je reklama) a tiež Vás odkázať na počítačové fórum, kde sa môžete o ňom (vrátane jeho názorov) dozvedieť viac:

    http://forum.zive.sk/viewtopic.php?t...af49d911d7ef23

    Ešte raz ďakujem za vašu ochotu.

    PS: Potešili by ma Vaše názory!


    Prave som sa k tomuto dostal a rad by som len upozornil, ze s tymi strankami sa niekto "sekol", kedze www.predajpc.sk, je celkom ina firma, je to ich domena a asi aj preto, aby si ich niekto nezamienal s predajpc.com su SuperPC.sk.

    Vito je offline (nepripojený) Vito

    Vito
    Prave som si vsimol tento clanok, len je su tam nejake nezrovnalosti:

    - v SR sa tovar zakupeny cezx zasielkovy obchod moze vratit nie do 14 dni, ale do 7 dni! (Lapko)

    - s tymi webovymi adresami ste sa asi sekli, kedze www.predajpc.sk, je uplne ina firma ako predajpc.com. www.predajpc.sk je ich domena a asi aj pre taketo pripady su ako www.SuperPC.sk.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.