Zavrieť

Porady

"Správny" dôvod na povolenie zmeny priezviska

Ahojte,
prečítala a vygooglila som už mnoho informácií ohľadom zmeny priezviska a následne som zašla na skusy na obvodný úrad, kde som dopadla podľa očakávania - negatívne. Mám len čiste súkromný dôvod pre zmenu svojho (inak obyčajného) priezviska. Ten som povedala úradníčke a tá s aroganciou niektorým úradníčkam tak vlastnou ma poslala kamsi, že musím mať závažný objektívny dôvod, inak sa nemusím ani unúvať so žiadosťou. Alebo sa mám vydať. (skvelá rada)
Keďže moje priezvisko nie je hanlivé, vedeli by ste mi niekto poradiť / dať tip, čo by asi tak mohli považovať za dostatočný dôvod?
Za každú radu vopred ďakujem.
Linda
Naposledy upravil linda61 : 24.06.13 at 12:54
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

    kopretinka
    neviem,aký dôvod máš na zmenu.Skús do toho zamontovať problémy v rodine,že sa neznášate,nevychádzate spolu,že proste sa nechceš volať tak,ako tvoji príbuzní...že ti robia hanbu a nechceš byť s nimi ani v osobnom kontakte,ani spojená priezviskom....
    marjankaj A nemusí sa práve vydať, môže sa nechať aj adoptovať.
    Najlepšie nejakému Rockefelerovi.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kopretinka ona to všetko vie,jej žiadosť zamietli,chce vedieť,aký dôvod má dať na zmenu,aby bolo žiadosti vyhovené.........
    marjankaj Veď si žiadosť ani nepodala. Či? A na žiadosť jej musia odpovedať písomne. Pochybujem, že byju poslali tam aj písomne ako hovorila tá úradníčka.
    kopretinka bola sa informovať vopred a nepochodila,veď to tam píše
    linda61 Nie, žiadosť som ešte nepodala. Našla som totiž mnoho rád v zmysle, že ak takúto žiadosť raz zamietnu, už má človek navždy smolu. Neviem, či je to pravda, ale nechcem riskovať. Ano, oficiálne odpovede síce musia obsahovať zdvorilé odôvodnenie, ale bežne takéto odpovede znejú "lebo nespĺňa podmienky" Tomuto sa chcem vyhnúť...
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Podaj žiadosť !

    (1) Žiadosť o zmenu mena alebo zmenu priezviska (dospelý)alebo celá rodina musí byť písomná a musí obsahovať:
    a) meno, priezvisko, dátum a miesto narodenia a rodné číslo osoby, ktorej sa žiadosť týka, a dátum a miesto uzavretia manželstva, ak osoba je ženatý muž alebo vydatá žena,
    b) miesto trvalého pobytu v Slovenskej republike, miesto posledného trvalého pobytu v SR alebo miesto obvyklého pobytu v cudzine osoby, ktorej sa žiadosť týka,
    c) meno alebo priezvisko, ktoré si osoba, ktorej sa žiadosť týka, zvolila,
    d) meno, priezvisko, dátum a miesto narodenia manžela alebo maloletých, ak sa vzťahuje zmena priezviska aj na tieto osoby,
    e) údaj o štátnom občianstve osoby, ktorej sa žiadosť týka,
    f) odôvodnenie žiadosti.

    Ano, oficiálne odpovede síce musia obsahovať zdvorilé odôvodnenie, ale bežne takéto odpovede znejú "lebo nespĺňa podmienky" Tomuto sa chcem vyhnúť...
    Máš súkromný ( ????? ) dôvod , tak ho tam predsa musíš uviesť .

    Obvodný úrad ( určitý pracovník ) nemá až takú právomoc , aby sa vo všeobecnej rovine vyjadroval .
    Čo nie je sú v zákone presne určené , tak je to v podstate dovolené ...alebo naopak .
    Jednoducho povedané , ObU sa musí v zmysle zákona vyjadriť .

    "Správny" dôvod na povolenie zmeny priezviska

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.