Zavrieť

Porady

Ako zbaviť človeka svojprávnosti?

Dobrý deň,
prosím Vás, chcela by som sa spýtať, ako prebieha celý proces zbavenia človeka svojprávnosti. Aké úkony je potrebné podniknúť? Ako dlho (cca) trvá tento proces?
Náš problém: naša babka (79 ročná) sa vyhráža samovraždou, manipuluje s nami, vyhráža sa, podala trestné oznámenie na políciu (vymyslené, povedala, že sa nám pomstí, lebo si ju nevšímame), vykrikuje na ľudí z okna (aj vulgárne), vyhráža sa susede, že ju zbije, bombarduje nás nekonečnými telefonátmi, pije alkohol, do bytu si vpúšťa všelijakých podomových predajcov, jehovistov a poštárku, preberá susedom poštu, tým si znepriateľuje vzťahy v baráku, robí nám hanbu na verejnosti. Celým svojim konaním chce neustále priťahovať pozornosť na seba, chce nám neustále riadiť život (mojej mame, mne a bratovi), mojej mame vulgárne nadáva, ak jej protirečíme, resp. máme iný názor na vec, tak začne kričať, trieska päsťami do stola, chytajú ju amoky, hádže veci okolo seba. Bojíme sa už aj k nej chodiť, lebo je agresívna a mohla by človeka aj napadnúť. Písali sme jednej psychiatričke na poradenské fórum na internete. Tá nám odporučila, že ak ju prepadne takýto amok, máme volať záchranku alebo políciu (ale babka býva od nás 80 km a tieto jej amoky počúvame po telefóne) a aby sme kontaktovali jej obvodného lekára. Toho sme kontaktovali dvakrát, bol veľmi prekvapený a navrhol nám, že ak babka svojim konaním začína byť nebezpečná pre seba aj pre svoje okolie, mohli by sme ju vyhlásiť za nesvojprávnu.
Jej správanie nám komplikuje život, snažíme sa jej pomáhať, ale nič pre ňu nie je dobré, neustále riešime len jej záležitosti a pomaly máme pocit, že už ani nežijeme svoj vlastný plnohodnotný a spokojný život.
Ďakujeme za odpoveď.
PROSÍM IBA SERIÓZNE ODPOVEDE OD PRÁVNIKOV!
kopretinka keď babku zbavíte svojprávnosti,tak sa prestane takto chovať?
Gracia RR Neodpovedajte mi na moju otázku Vašou protiotázkou. Žiadala som o rady odborníkov, túto tému som už uzavrela.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    pepa78 je offline (nepripojený) pepa78

    pepa78
    Návrh na pozbavenie svojprávnosti sa podáva na príslušnom súde. Súd určí súdneho znalce z oblasti psychiatrie, ktorý bude musieť vypracovať posudok za účelom pozbavenia svojprávnosti. Potom súd vytýči súdne konanie, kde v prípade, že boli splnené všetky zákonné náležitosti vyhlási osobu za nesvojprávnu a určí jej opatrovníka. Každý rok potom súd žiada správu o tom, ako je nesvojprávnu osobu postarané, čo sa robí s jej peniazmi atď.... Inak dôvody, ktoré píšeš nie su dôvodom vyhlásiť človeka za nesvojprávneho...ale toto určí ale súdny znalec
    Gracia RR Ďakujeme za Váš príspevok, veľmi ste nám pomohli, podľa toho budeme postupovať, týmto uzatváram moju tému.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    @ pepa78
    Praveze tie dovody su dost vazne. Takto sa prejavuje aj demencia,alzheimer, ci podobne psych.poruchy. Treba,aby babka navstivila psychiatra, bola pod kontrolou a uzivala lieky. Ale psych. chori ludia to malokedy robia, takze treba pomoc rodiny.
    S vhodnou liecbou sa da choroba drzat viac-menej pod kontrolou...

    @ Gracia RR,
    pises, ze vam jej spravanie komplikuje zivot. A co mienite robit dalej, ked ju sud zbavi svojpravnosti?
    Bude babke treba urcit opatrovnika /najcastejsie niekto z rodiny/ , kto bude mat babku na starosti a bude sa musiet starat o vsetky jej nalezitosti...pises, ze byvate 80 km daleko. Kto sa bude potom o nu starat?

    ajka432 je offline (nepripojený) ajka432

    ajka432
    Chapem pocity, sqma som sa 12 rokov starala o svoju babku., posledny rok uz bola uplne bezvladna, nespoznavala ma ale nikdy som ani minutu nerozmyslala, ako ju zbavit svojpravnosti, ale ak situaciu zvladnut. Mala som okrem nej dve male deti, na vsetko som bola sama, ale som stastna, ze som to zvladla az do konca. Neuvazovali ste babku prestahovat k sebe, ved v takom veku uz urcite porebuje pomoc a nielen po telefone. Ak budeme mat potrebnu liecbu, urcite aj psychiatricku a vhodnu spolocnost, aj vztahy sa urcite zlepsia. Zelam vela sil a pevne nervy.
    Gracia RR Ďakujem za Vašu odpoveď, ale náš prípad je diametrálne odlišný od Vásho.

    Ako zbaviť človeka svojprávnosti?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.