Zavrieť

Porady

A zasa preddavky

Ahojte.
Chcem Vás poprosiť o radu. Za rok 2004 mi vyšli platiť štvrťročné preddavky.
Tie som zaplatila k 31.3.2005, 30.6.2005, 30.9.2005, 30.12.2005.
Mám zaplatiť dalším preddavok k 31.3.2006 hoci viem, že mi preddavky za rok
2005 platiť nevyjdu? Ďakujem
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

učtovníčka
Práve som volala na DU že mám u daňovníkov 4x zaplatené preddavky do 31.12.05 čo s tým. Povedala mi že v tom prípade má povinnosť splnenú a to v predstihu. Sankcie za to nedávajú že v predstihu. Ďalšiu platbu už nemám posielať. Pozn. Pre rok 2005 im preddavky nevychádzajú a majú ešte aj preplatok na dani.
Dúfam že nič nepokazím keď ju poslúchnem aj keď to nemám na papieri.
V najhoršom prípade by sa mohlo z preplatku preúčtovať. Už mi z toho šiší.
Stále sa vynárajú samé problémy asi zmením povolanie.
Ja som už /ani neviem presne či v tejto téme / povedala, že DÚ môže jeden rozhodnúť tak, iný zas tak- je to v jeho kompetencii rozhodnúť o platení preddavkov inak na základe žiadosti daňovníka.
Podľa zákona vychádza jednoznančne povinnosť zaplatiť preddavky k 31.3.2006 a žiadať preplatok naspäť podľa vyššie uvedeného spôsobu.
V prípade iného postupu /t.j. neuhradiť preplatok, resp. považovať ho za kompenzáciu len tak/ by som určite nepostupovala bez písomného vyjadrenia, teda vlastne Rozhodnutia DÚ... I keď vzhľadom termínu k vyrovnávania preddavkov s DP by bol sannkčný úrok nulový, nevolíme správny postup, a to tiež tvorí určitý obraz o daňovníkovi. V prípade najmä malých súm to ani nestojí za to, robiť si problémy.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Džanka
Ešte mám jednu otázočku.Pri kompenzácii to musím oznamovať DU?
§63 zákona o správe daní a poplatkov:

2/ Preplatok sa použije na úhradu splatného preddavku na daň a na úhradu prípadného daňového nedoplatku inej dane. O prevedení preplatku na úhradu splatného preddavku na daň a na úhradu daňového nedoplatku inej dane sa daňový dlžník vyrozumie. Za deň úhrady tohto daňového nedoplatku sa považuje deň, ktorý nasleduje po dni vzniku preplatku.

Ty neoznamuješ nič....
0 0
lucluc lucluc

lucluc je offline (nepripojený) lucluc

Ahojte.
Dopĺňam k tejto téme ďalšie vyjadrenie DU.
Volala som na DU Ba4 a tam mi správkyňa povedala, že preddavok za I.Q.2006 musíme zaplatiť aj keď nám nevyšla povinnosť na základe DP za 2005 platiť preddavky. (DU úrad nám má ešte aj vrátiť preplatok na dani). Tento preddavok bude započítaný v daňovom priznaní za rok 2006. To či ho bude možné vrátiť mi ešte nevedela povedať, lebo k tomu ževraj ešte nie je vydané usmernenie.

Pekný deň
Naposledy upravil lucluc : 28.03.06 at 07:36
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

lucluc
Ahojte.
Dopĺňam k tejto téme ďalšie vyjadrenie DU.
Volala som na DU Ba4 a tam mi správkyňa povedala, že preddavok za I.Q.2006 musíme zaplatiť aj keď nám nevyšla povinnosť na základe DP za 2005 platiť preddavky. (DU úrad nám má ešte aj vrátiť preplatok na dani). Tento preddavok bude započítaný v daňovom priznaní za rok 2006. To či ho bude možné vrátiť mi ešte nevedela povedať, lebo k tomu ževraj ešte nie je vydané usmernenie usmernenie.

Pekný deň
So všetkým súhlasím, okrem otázky vrátenia. DÚ je už usmernený § 34 zákona o dani z príjmu, ktorý hovorí o tom, že v prípade žiadosti daňovníka takto vzniknutý
preplatok vráti. Len v prípade, že by ste mali nedoplatok na niektorej inej daňovej povinnosti o tú sumu by Vám znížil preplatok, ináč musí vrátiť celý...
0 0
kristina11 kristina11

kristina11 je offline (nepripojený) kristina11

Ahojte,

riešim ten istý problém. A chcem si len overiť. Čím vyšší dátum, tým mi to menej zapaľuje...
Zaplatili sme preddavky na základe DP za rok 2004
31.3.05
30.6.05
30.9.05
31.12.05
Tieto preddavky si odpočítame z daňovej povinnosti za rok 2005.

Do 31.3.2006 zaplatíme ďalší preddavok v takej istej výške, ako sme platili v roku 2005. Mám si tento preddavok uviesť vo výkaze o majetku a záväzkoch ako záväzok (zároveň samozrejme aj v evidencii záväzkov)?

Za rok 2005 nám vyšla znova povinnosť platiť preddavky na daň, takže ich budeme platiť:
30.6.06
30.9.06
31.12.06
31.3.07
A v DP za rok 2006 si dopočítam preddavky zaplatené:
31.3.06 (výška vypočítaná na základe povinnosti za rok 2004)
30.6.06, 30.9.06, 31.12.06 (výška vypočítaná na základe daň.povinnosti za rok 2005).

Takto či inak?

Ďakujem.
0 0
jadela jadela

jadela je offline (nepripojený) jadela

Máme podobný problém, preddavky platené k 31.3.2005,30.6.2005,30.9.2005 a 21.3.2005.Pýtali sme sa správkyne na DÚ Piešťany a povedala nám, že oni si to preúčtujú a nemusíme platiť už nič. Akurát možno dostaneme malú sankciu za nedodržanie termínu k 31.12.2005. Takže asi je to individuálne podľa DÚ.
0 0
Džanka Džanka

Džanka je offline (nepripojený) Džanka

Kristina, výpočty sú OK.
Čo sa týka výkazu, malo by to podľa všetkého ísť do pohľadávok.
Ja osobne to nejdem prerábať.
Ešte si to prever.
0 0
kristina11 kristina11

kristina11 je offline (nepripojený) kristina11

Džanka
Kristina, výpočty sú OK.
Čo sa týka výkazu, malo by to podľa všetkého ísť do pohľadávok.
Ja osobne to nejdem prerábať.
Ešte si to prever.
Džanka, fakt mi to nezapaľuje, ale prečo do pohľadávok? Veď keď mám povinnosť zaplatiť do 31.3.2006 povinnosť zaplatiť preddavok, tak je to môj záväzok.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

kristina11
Džanka, fakt mi to nezapaľuje, ale prečo do pohľadávok? Veď keď mám povinnosť zaplatiť do 31.3.2006 povinnosť zaplatiť preddavok, tak je to môj záväzok.
Svoju preddavkovú povinnosť si si zaplatila už v roku 2005, teda k 31.12.2005, lebo miestp 3x si zaplatila preddavky 4x.. To čo zaplatíš v marci je zrejme tvoj preplatok, ktorý budeš žiadať k vráteniu, preto pohľadávka...
0 0
dudko dudko

dudko je offline (nepripojený) dudko

uz mi asi prestava palit, ale chcem sa spytat, zistila som ze preddavkova dan ktora mala odist 31.12.2005 odisla az 2.1.2005, mozem to odpocitat od danovej povinnosti?
0 0
Džanka Džanka

Džanka je offline (nepripojený) Džanka

Podľa mňa nie.
0 0
monspa monspa

monspa je offline (nepripojený) monspa

evina
§34 časť ods.5
Pri zmene poslednej známej daňovej povinnosti z podaného daňového priznania v bežnom zdaňovacom období k začiatku preddavkového obdobia podľa odseku 1 sa preddavky na daň splatné do začiatku tohto preddavkového obdobia nemenia, pričom ak preddavky na daň zaplatené do tejto zmeny sú vyššie ako preddavky vypočítané z podaného daňového priznania, suma preddavkov z poslednej známej daňovej povinnosti prevyšujúca sumu preddavkov vypočítanú z podaného daňového priznania sa započíta na úhradu ďalších preddavkov na daň platených po tejto zmene alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia.

P.s. Odpovede červeným
evina, ja som v časopise daňové zákony v roku 2005 čítala ten § 34, ods. 5, ale ten koniec "alebo na základe žiadosti daňovníkovi vrátia" som tam nenašla.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

monspa
evina, ja som v časopise daňové zákony v roku 2005 čítala ten § 34, ods. 5, ale ten koniec "alebo na základe žiadosti daňovníkovi vrátia" som tam nenašla.
V znení zákona č. 534/2005 toto znenie naozaj nie je. k 1.1.2006 je platný zákon v znení 660/2005, a to znenie je to, ktoré som ja citovala.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

dudko
uz mi asi prestava palit, ale chcem sa spytat, zistila som ze preddavkova dan ktora mala odist 31.12.2005 odisla az 2.1.2005, mozem to odpocitat od danovej povinnosti?
31.12.2005 bola tuším sobota a prvý pracovný deň bol 02.01.2006. Ja som kvôli tomu pred mesiacom poslala aj dotaz na DR skoro pred mesiacom a pol, bohužiaľ bez odpovede. Termín 31.12 sa v tomto prípade totiž rovná podľa zákona o správe daní a poplatkov 02.01.2006. Môžem k tomu povedať len toľko, že v časopisoch, ktoré som doteraz čítala k preddavkom uvažujú s týmito dátumami /02.01.2006/, aj keď nie je presne povedané či áno alebo nie.
Asi záleží na každom z nás, alebo na dohode so správcom. Ja nemám našťastie takýto prípad, ale keby som mala riešila by som ho osobne odpočtom na rok 2005.
0 0
Fernanda Fernanda

Fernanda je offline (nepripojený) Fernanda

AHoj. Danove priznanie manžel ako zamestnanec podal k 21.2.2006. Kedy nám vrátia preplatok ? Vyuzili sme spolocne zdanenie manzelov /bývame v ČR/ a tak nám to Financak ma vratit na našu adresu. Tusi niekto kedy to bude? Diky
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Fernanda
AHoj. Danove priznanie manžel ako zamestnanec podal k 21.2.2006. Kedy nám vrátia preplatok ? Vyuzili sme spolocne zdanenie manzelov /bývame v ČR/ a tak nám to Financak ma vratit na našu adresu. Tusi niekto kedy to bude? Diky
do 30.4.2006.
Ale prišlo to aj neskôr.... pre DU noiekedy termíny neplatia (akoby)
0 0
Jarino Jarino

Jarino je offline (nepripojený) Jarino

§ 63
Daňové preplatky a úrok

(4) Ak nemožno preplatok použiť podľa odsekov 2 a 3, správca dane na žiadosť daňového subjektu tento preplatok vráti, ak je väčší ako 100 Sk. Ak osobitný zákon neustanovuje inak, správca dane vráti preplatok do jedného mesiaca od doručenia žiadosti o jeho vrátenie; preplatok na dani z príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie sa vráti najskôr po uplynutí jedného mesiaca po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania podľa osobitného zákona, 6ec) najneskôr však do 40 dní odo dňa vzniku preplatku. Ak sa žiadosti o vrátenie preplatku vyhovie v plnom rozsahu, správca dane rozhodnutie nevydáva. Preplatok nemožno vrátiť, ak žiadosť o jeho vrátenie bola podaná po zániku práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane (§ 45). Žiadosť o vrátenie preplatku alebo o jeho preúčtovanie nepodlieha správnym poplatkom.
0 0
BRK BRK

BRK je offline (nepripojený) BRK

Ja som tento problem konzultovala teraz s danovym uradom a ich stanovisko, zhodne so zakonom je nasledovne:
Preddavky vyplyvajuce z danoveho priznania za rok 2004 - vo Vasom pripade stvrtrocne sa platia k 31.3.2005 (preddavok z dane za rok 2004), k 30.6.2005, 30.9.2005, 31.12.2005 a k 31.3.2006 (preddavky z upravenej dane - zohladnuje sa vyssia odpocit. polozka, vyssi danovy bonus atd. platne pre rok 2005). A tu je zmena oproti minulym rokom. Do zapoctu preddavkov za zdanovacie obdobie roku 2005 sa preddavok uhradeny k 31.03.2006 nezapocitava, ten sa povazuje za preddavok na rok 2006. Ale je potrebne uhradit aj preddavok k 31.3.2006.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Dopĺňam sem link, kde som napísala časť citácie článku daňového poradcu z týždenníka TREND k tejto problematike:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=247651&postcount=7
0 0
honeyflower honeyflower

honeyflower je offline (nepripojený) honeyflower

Ahojte,
celá táto téma sa točí okolo preddavkov na DzP FO zaplatených včas, ale ako postupovať v prípade, kedy FO zaplatila preddavok na DzP za 4.Q.2006 až 23.1.2007?

Jedná sa o FO v JÚ, ktorá zaplatila preddavky v roku 2006 do 31.3.2006, 30.6.2006, 30.9.2006, čiže 3x.
Môžem do DP za r.2006 zúčtovať aj štvrtú platbu, ktorá sa uskutočnila až v r.2007?

Diky moc za radu.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať