Zavrieť

Porady

Otvorenie a prerušenie živnosti počas roka a paušálne výdavky

Ahojte, prosím Vás, ak živnostník si otvorí napr. 8. januára živnosť a 10. apríla preruší a následne otvorí 17. júla a trvá do konca roka, tak do počtu mesiacov zahŕňam aj január aj júl? Alebo sa počíta len mesiac, v ktorom bola živnosť k prvému? Našla som článok, kde je okrem iného aj toto:

...za mesiace, v ktorých takýmito činnosťami dosiahol príjmy, uplatňuje paušálne výdavky maximálne do výšky 420 € mesačne (zahrňujúc mesiace, v ktorom podnikanie, iná samostatná zárobková činnosť alebo príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu začnú a skončia).

Teda v mojom prípade počítam 10 mesiacov, alebo 8? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Keďže otvoril živnosť 8.1., toho 8-meho už podnikal. 10.4. prerušil, takže ešte 9-teho podnikal....atď.... počítaš teda 11 mesiacov !!

    áno-áno... 10 mesiacov


    .... bóóóóže.... a to je len január a už som prepracovaná???? ach jaj
    Naposledy upravil kn-alka : 23.01.14 at 21:47
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mondes 10 :-)
    mondes A tu vyberám z ďalšieho článku:

    paušálne výdavky možno využiť vo výške 40 % z príjmov, od roku 2013 však najviac do výšky 5 040 EUR (resp. 420 EUR za každý začatý mesiac vykonávania podnikateľskej činnosti), pričom táto suma nezahŕňa odvody a poistné

    ...za každý začatý mesiac...
    Katy a R a tak trošku ti dopriala (veď nehľadaj články - zákony máš aj tu!)
    mondes Áno, už som si pozrela príslušný § a je to v mojom prípade tých 10 mesiacov. Vďaka.
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    začiatok 8.1.
    prerušenie10.4.
    pokračovanie 17.7. - nereálne, pozastavenie je možné na minimálne 6 mesiacov - čiže pokračovanie 10.10. do konca roka

    § 6/10

    (10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 najviac do výšky 5 040 eur ročne. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 4, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov najviac do výšky 5 040 eur ročne. Ak daňovník získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie alebo začne vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu v priebehu zdaňovacieho obdobia, uplatňuje tieto výdavky najviac vo výške 420 eur mesačne, a to počnúc mesiacom, kedy nastali uvedené skutočnosti. Rovnako postupuje aj daňovník, ktorý skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť (§ 17 ods. 9) alebo prestal poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu, ktorý uplatní tieto výdavky najviac vo výške 420 eur mesačne, a to aj za mesiac, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť (§ 17 ods. 9) alebo prestal poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť v súvislosti s dosahovaním príjmov podľa odsekov 1 a 2, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu v rozsahu evidencie podľa § 6 ods. 11 písm. a) a d).



    §17

    (9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.



    Takže podľa § 17 ods. 9 v tvojom príklade nedošlo k skončeniu podnikania v r. 2013 a začiatok podnikania bol v januári, môže si uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov najviac do výšky 5 040 eur ročne.
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mondes Ďakujem, ale myslím si, že on tú živnosť ukončil v apríli a v júli otvoril novú. To ja som len o prerušení písala. Zajtra s ním budem volať, tak zistím. Ešte raz vďaka.
    Katy a R podľa dátumov muselo ísť o ukončenie ..
    marjankaj Valika, že by si našla dieru v zákone?
    Teda živnostník preruší živnosť od 1.2. do 30.11., zaplatí odvody za dva mesiace, uplatní si paušálne výdavky 40% teda 5040 € +odvody. Pri takom príjme 15000 by sa mu to oplatilo
    Návod pre jednorazových účtovníkov v sezóne.
    avalik no takto mi to vyšlo - asi by to chcelo otazku na ten slavny chat FS, mozno niektory agent odpovie aj k veci
    marjankaj No niekto mi tu napísal a aj v telke som nedávno počul, že nie je rozhodujúce, ako je to napísané v zákone, ale aký je úmysel tvorcu zákona uvedený v dôvodovej správe. Rozumieš tomu? Ja teda ani veľmi nie.
    avalik hej ... odpoved je 42
    marjankaj Fajn. Odteraz sa budem iba teba pýtať, keď nebudem vedieť kam z konopí.
    avalik setri prsty, zapamataj si odpoved ... ved je na vsetko
    mondes Ale ja ten § 17 os. 9 rozumiem takto:

    §17

    (9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.

    ... teda skončením sa rozumie zánik, prerušenie alebo pozastavenie...

    Takže je jedno, či prerušil, či skončil, môže si uplatniť len 420 x počet mesiacov. :-)
    marjankaj Ak obnovil do termínu podania daňového priznania, tak sa nejedná o skončenie, teda nemusí postupovať podľa §17/8 teda upravovať základ dane.
    A keďže sa §6/10 priamo odvoláva na § 17/9, tak zrejme nejde o skonnčenie podnikania.
    avalik mondes, ten zvysok neberies do uvahy? ".... a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou .." .... z akeho dovodu?
      zbaliť

    Otvorenie a prerušenie živnosti počas roka a paušálne výdavky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.