Zavrieť

Porady

Ako sa moze najomnca byt branit ak prenajimatel bez oznamenia, a bez suhlasu zacal rekonstrukciu, umoznuje vstup robotnikov, byt je plny materialu, spiny prachu.

Dobry den,

prosim o radu. Mame v najme 4 izbovy byt za 760 eur, Od stvrtku do vcerajsieho vecera som bol mimo bytu, ked som sa vcera neskoro v noci vratil zistil som ze na byte prebieraha rekonstrukcia, nova omietka, sadrokartonove povaly, vymena podlahy, v byte je su porozkladane rebriky naradie, farba, material, bordel, prach a spina, v izbe som mal naskladany nabytok z inej izby. Dnesne rano vosli robotnici a oznamili mi ze dnes idu robit do mojej izby.
Volal som s majitelkou, ktora sa neunuvala mi to ani oznamit a vobec nie poziadat o moznost zavolat robotnikov do bytu, ktory mame v prenajme, vstupit do mojej izby, dat kluce od bytu inym ludom, ktory tam aj od dnesneho rana pracuju. Po byte sa neda chodit, v kuchyni sa neda ani jedlo pripravovat ani jest. a wc mame 4 vedra farby. Prenajimatelka sa skontaktovala s 3-ma zo 4 najomnikov (mna nie) dvaja z toho odmietli aby sa nieco vykonavalo.

Chcel by som sa opytat aku na najomca moznost v takej situacii sa branit? Pretoze za za februar som zaplatil 190 Eur a prenajimatelka ma aj 180 Eur zalohu. Byt nie je v stave aby bol normalne vyuzivany, vsetky spolocne priestory su spinave a zapratane kadecim, a vykonavaju sa tam pocas na prace.

2 z najomcov odchadzaju k poslednemu januaru, ja k poslednemu februaru. Co bolo dohodnute asi pred dvoma tyzdnami. Z mojho pohladu prenajimatelka sa snazi zneuzit este tento cas na rekonstrukciu kedze uz ma od vsetkych najomne zaplatene.

Neviem ako by som sa mal zachovat, nove byvanie mam az od 1. marca

Dakujem velmi pekne za vsetky podnety.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    krásna situácia... žiaľ, nie pre teba. Preštuduj si zmluvu, čo je tam napísané. Pravdepodobne niečo v zmysle, že "Prenajímateľ je povinný zabezpečiť nájomcovi plný a nerušený výkon práv spojených s užívaním predmetu nájmu." Takže v práve si. Otázka je, čo s tým. Majiteľovi si zaplatil aj za február a má ešte aj zálohu.
    Môžeš je napísať mail so žiadosťou o vysvetlenie a o dodržanie zmluvy. vyhrážať sa môžeš neviem čím. Nie sme v Amerike. Žiadať môžeš vrátenie nájomného za obdobie, kedy ti nebolo umožnené riadne užívanie bytu.

    každopádne, komunikácia písomne, ústna akoby ani nebola.

    A ak to dvere umožňujú, môžeš ich zavrieť znútra tak, aby sa tam stavbári nedostali. Spraviť napriek majiteľke. By sa zbadala, že nejakú páku na ňu máš. Preštuduj si zmluvu aj v tejto veci - či nie je tam bod, že majiteľka môže prísť kedykoľvek bez dohody na "obhliadku" bytu...
    lukkasxy Dakujem, Zmluvu mám prečítanú, je tam nieco ako prenajímateľ sa zaväzuje ponechat nájomcovi byt v stave spôsobilom na obvyklé užívanie. Nájomnca má právo užívať spoločné priestory domu.
    Podľa zmluvy má k dispozícii kluc v pripade havarie alebo vynimocnej udalosti. Alebo na kontrolu po telefonickom oznameni.
    Nikde sa hovori o tom že by ho mala niekomu inemu spristupnit. Je jasné že majiteľka porušuje zmluvu. Len ja som dohodnuty na novy byt od 1, marca a ona ma mojich 190 + 180 EUR.

    korela je offline (nepripojený) korela

    korela
    Niekto by nabral aj guráž, vymenil zámok, vyniesol vedrá na chodbu aj s ostatným náradím. Ak byt nezatiekol a netreba robiť opatrenia, tak si nenechajte skákať po hlave. Ak ste napr. študenti, tak to je veľmi otrlá osoba. Prečítať zmluvu a zariadiť sa.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lukkasxy Jednu mozno podstatnu informaciu som neuviedol ze byt zatiekol od hornych susedov, asi pred tyzdnom ( flaky po stenach, ktore zmizli do par hodinach) upravy ktore sa chystaju ale daleko prekracuju odstranenie tohto stavu, a su planovane na vsetky izby, pocas toho ako tam byvame a mame zaplatene najomne. Predpokladam ak by som vymenil zamok tak by na mna pani zavolala policiu.
    korela Možno dostala dobrú "výplatu" z poisťovne. Ak ti tu neporadí nikto so zámkom, choď sa sám poradiť na políciu, že vo vašej neprítomnosti sa pohybujú cudzí ľudia po byte a je možné odcudzenie vašich súkr. vecí. Ako máš postupovať, zmluvu si vezmi so sebou. Ako jej platíte, na účet? Do ruky?
    lukkasxy Platime jej na ucet. Kazdy nejako osobitne, pred dvoma tyzdnami sa pokusila o navysenie najomneho so spatnou platnostou od Novembra, o 40 na byt. cize doplatok po 40 Eur za nov. dec. jan. a feb. To je aj dovod preco 3 zo 4 odchadzaju. Este s nou budem dnes volat. Budem chciet spat zalohu okamzite a za kazdy den ked je tam tento bordel vratenie najomneho. A aby mi to prisla najprv podpisat.
    lukkasxy Platime jej na ucet, kazdy osobitne. Asi pred dvoma tyzdnami sa pokusila navysit najomne o 40 eur na mesiac za cely byt so spatnou platnostou od novembra, cize doplatok za nov, dec, jan, co uz bolo zaplatene a 40 eur naviac za feb. Este s nou budem volat dnes, a budem chciet okamzite vratenie zalohy, pretoze odmietam zodpovedat za to ze sa nieco nerozbije alebo nezmizne ked ona byt spristnupnila nejakym robotnikom. a vratenie najmu za kazdy den kedy tam bude tento bordel. a budem to chciet pisomne potvrdit. Priklanam sa k moznosti nechat kluc vo dverach, lenze to budem musiet ostat na byte cely den.
    lukkasxy Na ucet. Aj na tu policiu sa pojdem opytat. Budem s nou volat a pozadovat zalohu aby mi vratila okamzite kedze neviem byt zodpovedny zas stav bytu a veci v nom ked ona ho spristnupila inym osobam. a vratenie najmu za kazdy den toho bordelu. Budem to chciet pisomne.
      zbaliť

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    Zaplatil si ? zaplatil. môžeš prenajatý byt používať? nemôžeš. žiadaj o pridelenie náhradného ubytovania počas rekonštrukčných prác. písomne!!!!!!!!!!!!!
    lukkasxy Neviem ci je to vyhra, ale s majitelkou som sa nejako dohodol. Dnes to vyzeralo uz inak na byte ako vcera, bola aspon snaha o upratanie a naradie/material su uz poodkladane resp. pouzite, do piatku to ma byt vsetko spravene. a za tieto dni vrati ciastku z najmu. V mojej izbe sa nebude robit nic kym tam byvam. Nemozem povedat ze som uplne spokojny, pretoze pristup bol maximalne nekorektny, ale nechcem mat zbytocne starosti a opletacky, Dakujem vsetkym za podnety. Hadam sa nesklamem.

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Na hrubé vrece ...

    1. Jedno ráno by bol kľúč zvnútra a robotníkov by som poslal domov.
    2. písomne by som pani vyzval na vrátenie sumy za dobu, po ktorú nemôžeš riadne byt užívať a pritvrdil by som, že budem od nej vymáhať výdavky za hotel v dňoch, keď situácia neumožní v byte prespať.
    a po odsťahovaní
    3. Anonymné oznámenie o daňových únikoch pani prenajímateľky..

    sú aj ďalšie hardcore riešenia, ako pani prenajímateľke osladiť život po vašom odchode.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lukkasxy Suhlasim s 1. 2. myslim ze 3. bude mat asi poctivo, ale aj to mozem spravit. rozmyslal som ako na to ale v tom byte nic cenneho nie je, nie je tak nejaka telka ktoru by som na cas u niekoho uschoval kym sa nam situacia nevyriesi.
    bodliak Telku by som jej nebral, ale taka hruba zelezniciarska retaz zamknuta na radiatore, stupackach alebo od radiatora k radiatoru napriec izbou, to potesi viac.
    Nech jej ju niekto velkou flexou reze pol hodinu v tom novovymalovanom byte.
    Alebo sa dohodneme...
    mareko Každopádne sa obohatila neoprávnene. Má peniaze za službu, ktorú ti neposkytla, resp. bráni ti ju využívať. Zaplatil si a nemáš to, čo si zaplatil.
      zbaliť

    Ako sa moze najomnca byt branit ak prenajimatel bez oznamenia, a bez suhlasu zacal rekonstrukciu, umoznuje vstup robotnikov, byt je plny materialu, spiny prachu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.