Zavrieť

Porady

zaokruhlenie výkazov

Prosím o radu v r. 17 Výkaz ziskov a strát /PO/ mám sumu 1191,- ale zaokruhli mi ju na 2 tis. Je to správne? nemalo by byť 1 tis.?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    logo
    TriviTax,s.r.o.
    to 1 euro plus a mínus jednoducho treba opraviť tak aby väzby sedeli. Mne to SW pekne urobí, len pri porovnaní s HK zistím, že mi niektoré náklady zaokrúhlil inak než matematicky.
    Ak to niektorý SW nedokáže, tak to treba urobiť ručne.
    blbé je, ak výkazy vychádzajú síce v použiteľnom formáte - súce na odovzdanie na DU, ale needitovateľné. Potom treba prepisovať ručne - najlepšie asi na stranke drsr.
    Ja vždy odporúčam zachovať matematicky správne daň, daňový záväzok, alebo pohľadávku a účtovný HV po zdanení.
    na úpravu sa hodia riadky, kde je súčet viacerých účtov - napr. pohľadávky, záväzky v súvahe
    alebo náklady na hosp.-činnosť, alebo finančné náklady ap.

    Luci je offline (nepripojený) Luci

    Luci
    Zaokrúhlenie výkazov na tisíce nemusí vždy zodpovedať správnemu - matematickému zaokrúhleniu (často to nie je možné), dôležité je totiž, aby vo výkaze ziskov a strát "sadol" hospodársky výsledok a v súvahe aktíva s pasívami. Preto ak by si sa aj pokúsila zaokrúhliť si výkazy na tisíce ručne, tiež by si dospela k výsledku, že na niektorom riadku musíš použiť iné ako matematické zaokrúhlenie.
    Ak sa Ti rovnajú aktíva s pasívami v súvahe zostavenej v halieroch -máš to správne.

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    Zároveň treba prekontrolovať aj hospodársky výsledok v súvahe a výsledovke, tiež sa musí rovnať.

    Inga6 je offline (nepripojený) Inga6

    Inga6
    Ahojte,

    otvaram staru temu, pretoze presne so zaokruhlovanim vykazov mam problem .
    Ak to dam na haliere, sedi mi to na cent, ak to dam zaokruhlit na cele EUR, vo VZaS mam o 1 EUR vyssi HV ako v suvahe .

    Viete mi prosim poradit, co s tym mam urobit?
    Urcite to je nejake SE "specifikum" MRP, ale neviem co s tym .

    Dakujem vsetkym.

    zuzana je offline (nepripojený) zuzana

    zuzana
    Aj ja mam presne tento problém, mám mRP, som musela aktíva zaokr.nadol napr .628557,95 som zaokr. na 628 557 aj pasiva, lebo inak to nevychadzalo, lebo aj mne HV vysiel o 1€ vyšší, ale mne vyšiel o 1€ vyšší aj v súvahe 1401,11 mi zaokr.na 1402 € aj vo výkaze tak.A daň mi v daň.priznaní vychádza 398,41 a musela som do výkazu zaokr.na 399.Neviem či to je správne, ale teraz mi sedia A a P, aj HV v súvahe a vo výkaze.
    Naposledy upravil zuzana : 05.03.11 at 18:07

    zuzana je offline (nepripojený) zuzana

    zuzana
    Ešte dnes som sa s tým babrala, keď zaokr.daň matematicky na 398€, tak potom mám HV po zdanení o 1€ vyšší ako v súvahe, budem to musieť nechať na 399€, dúfam,že mi to na daňovom nevrátia späť preto, že v daňovom mám 398,41 a vo výkaze 399??Ktovie ako si to tam oni nahadzujú.

    zuzana je offline (nepripojený) zuzana

    zuzana
    Dnes som volala na DU a tam mi nevedeli poradiť, lebo, že to nemajú naštudované ako sa zaokr.výkazy)Ako to spravím?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    zuzana Pozri príspevok
    Ešte dnes som sa s tým babrala, keď zaokr.daň matematicky na 398€, tak potom mám HV po zdanení o 1€ vyšší ako v súvahe, budem to musieť nechať na 399€, dúfam,že mi to na daňovom nevrátia späť preto, že v daňovom mám 398,41 a vo výkaze 399??Ktovie ako si to tam oni nahadzujú.
    Ak máš HV vyšší o 1 EUR, tak môžeš v Suvahe zvýšiť-znížiť inú sumu na riadku, ao som už písala /pohľadávy, závazky, tým sa upraví HV aj v Suvahe.
    Mimochodom, za celý život som sa nestretla s tým, že by DU namietal zaokrúhlenie DP vo výkazoch, pred rokom 2009 to boli údaje v tis.Sk a nevadilo to.

    zuzana je offline (nepripojený) zuzana

    zuzana
    Ďakujem Kejka, aj som skúšala niekde pridať euro niekde ubrať, ja ten HV po zdanení mám tak ako má byť v súvahe aj vo výkaze-len vo výkaze za cenu toho 1€ rozdielu dane-zaokr.nahor.Nechám to už tak, lebo potom mi nesedia výnosy a náklady-rozdiel 2€.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    asi je chyba, že sa snažíš presvedčiť program, ja takéto zaokrúhľovanie upravujem ručne.
    Alebo volíš nesprávne položky. Úprava Suvahy ti predsa nemôže ovplyvniť VZaS.
    Takže to nechaj radšej tak, to je už vyšší level, treba viac skúseností.

    zuzana je offline (nepripojený) zuzana

    zuzana
    Ale musia sedieť v súvahe a vo výkaze HV po zdanení predsa.Ja sa snažím upraviť len Výkaz ziskov strát.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ked upravíš VZaS, - ten si predsa upravila.
    Pokračuješ úpravou Súvahy - aby si tam dostala rovnaký HV, musíš opraviť niektorý riadok v aktívach alebo v pasívach. Napísala som ti, ktoré riadky sú na to najvhodnejšie......

    Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

    žena Vlastas
    zuzana Pozri príspevok
    Ešte dnes som sa s tým babrala, keď zaokr.daň matematicky na 398€, tak potom mám HV po zdanení o 1€ vyšší ako v súvahe, budem to musieť nechať na 399€, dúfam,že mi to na daňovom nevrátia späť preto, že v daňovom mám 398,41 a vo výkaze 399??Ktovie ako si to tam oni nahadzujú.
    Ja vždy vychádzam z HV ktorý mi vyšiel na daňovom priznaní /zaokrúhlujem matematicky/. Ak vznikne rozdiel vo výkaze alebo súvahe, upravím v MRP ručne tak aby mi všetko sedelo /tak ako píše Kejka/ a mám na všetkých dokladoch rovnaký HV. Mne sa raz stalo, že pri preberaní (je to však asi 6rokov dozadu) porovnával pracovník DU vypočítaný HV na všetkých dokladoch a aktíva a pasíva v súvahe.

    zuzana je offline (nepripojený) zuzana

    zuzana
    Vlastas myslíš HV v daňovom pred zdanením, alebo po odpočítaní dane teda po zdanení?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    HV po zdanení, takže v DPPO to nenájdeš.
    Po zaúčtovaní dane treba vytlačiť HK, alebo obratovú predvahu a zistiť účtovný HV na centy. Po generovaní výkazov ustrážiť jeho hodnotu aj vo výkaze HV zaokrúhliť matematicky.

    zuzana je offline (nepripojený) zuzana

    zuzana
    Kejka a ešte jedna otázka už dúfam, že posledná-HV pred zdanením vo Výkaze ziskov a strát nemusí byť zaokr.matematicky-aby sedel ako je uvedený v daň.PO na r.100?Pretože som opravila tú daň v daňovom na 398 ako má byť matematicky zaokr., ale zase HV pred zdanením mi 1879,54 zaokr. vo výkaze na 1879 nie na 1880, HV po zdanení mi sedí v súvahe aj vo výkaze.Ja som už robila daňové priznania , ale toto sa mi nestalo, aby to takto nesadlo, medzi tými položkami sú take centové rozdiely, že zaokr.jedno a už mi zase nesedí iné, aj keď poopravujem iné náklady a výnosy.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    pred a po zdanení neopravíš rovnako, to by si musela opraviť samotnú daň.

    zuzana je offline (nepripojený) zuzana

    zuzana
    Áno je to tak, lebo v daňovom priznaní HV pred zdanením 1879,54 € a daň 398,43€.HV po zdanení je 1481,11€/1879,54-398,43/ teda buď vo výkaze bude daň 399€ a potom HV pred zdanením 1880/1880-399=1481/ alebo daň vo výkaze bude 398 a HV pred zdanením 1879/1879-398=1481/ čo je menšie zlo, ak daň bude 399/nemusím opravovať nákl.a výnos.položky/ a HV pred zdanením 1880 alebo ak daň bude 398 a HV pred zdanením 1879/musím opraviť niektoré položky/??

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.