Zavrieť

Porady

Potvrdenie o prijme za ocka ktory zomrel si treba vyziadat alebo je zemestnavatel povinny ho vystavit automaticky?

Dobry den, minuly tyzden som dostala Potvrdenie o prijmoch FO zo zavislej cinnosti, kalendarny rok 2013 za ocka ktory zomrel v maji 2013. Podala som danove priznanie ale vznikla mi pokuta 30 eur za to, ze som to mala urobit do troch mesiacov od jeho smrti, ale to Potvrdenie mi jeho uctovnicka dorucila len teraz. Mam sa domahat penazi priamo od nej alebo vyplatit tu pokutu? Čia je to vina?
veronikasad Už si dostala pokutu ?
Martina858 zatial nie ale mi bolo oznamene ze ju dostanem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    V zákone nie je spomínaný prípad úmrtia, takže vy ste mali žiadať o vystavenie potvrdenia. Na druhej strane, mzdová účtovníčka mala vedieť, že pri úmrtí sa DP podáva do 3 mesiacov od úmrtia, mohla Vám poskytnúť túto informáciu a vystaviť potvrdenie.


    http://www.porada.sk/t233627-zakon-o...2013-a.html#39

    § 39
    Povinnosti zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane

    (5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie zamestnaneckej prémie a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie vrátane údajov uvedených na mzdovom liste podľa odseku 2 písm. i) a doručiť zamestnancovi najneskôr do

    a) 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, alebo
    b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie alebo
    c) do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia.

    Potvrdenie o prijme za ocka ktory zomrel si treba vyziadat alebo je zemestnavatel povinny ho vystavit automaticky?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.