Zavrieť

Porady

Môže sa verejné detské ihrisko vybudovať svojpomocne?

Dobrý deň,
bývame v dedine, kde máme detské ihrisko ďaleko. V našej časti je vhodný obecný pozemok na jeho vybudovanie, no ako vieme obecných peňazí na také čosi nie je. Čo ak by sme sa zorganizovali a svojpomocne niečo vybudovali? Možno vďaka sponzorom by sa nejaké peniaze našli, no určite nie na kúpu certifikovaných preliezok. Preto by bolo potrebné vybudovanie svojpomocne. Je to možné? Aký zákon to upravuje?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    A čo takto územné plánovanie obce? Povolenie od obce? Pretože si hocikto nemôže len tak hala-bala na verejnom priestranstve, ktoré patrí obci len tak - z dobrej vôle - postaviť.

    Obrátiť sa na miestnu samosprávu - ona aj ako stavebný úrad toto musí riešiť.
    A o majetku obcí - Zákon o majetku obcí: http://www.zakonypreludi.sk/zz/1991-138
    stef1103 Ahoj, jasné, že by sa išlo na potrebné úrady. Ja len či môže byť i svoj pomocné ohľadom ceny, bo viem čo nás vyšlo naše mini vo dvore. Či sa do toho pustiť bo to bude beh na dlhú trať. Zbytočne sa vybaví pozemok, keď nebude začo a ako spraviť. To je iba dnešný chrobák v hlave.
    Ďakujem

    maluja je offline (nepripojený) maluja

    maluja
    Aj u nás v obci prišla jedna pani s návrhom spraviť si ihrisko svojpomocne na obecnom pozemku. Nakoniec to skončilo s rozhovorom so starostkou, prednesením návrhu na obecnom zastupitelstve a nakoniec sa našli peniaze z rozpočtu a ihrisko stálo okolo 3000 eur a už funguje. Radšej sa našli peniaze a máme certifikované preliezky ako niečo vymýšlať keď je teraz toľko rôznych predpisov. Obec je chránená keby čosi... a aj mamičky a detičky sú spokojné.

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    Je preto zodpovednosťou nás dospelých, aby sme deťom pripravili pre hru prostredie estetické, motivujúce a predovšetkým bezpečné. Úrazu sa často krát nedá zabrániť. Dodržaním pravidiel bezpečnosti vieme aspoň predísť úrazom vážnym, s trvalými následkami, či fatálnym. Na vážnosť tejto témy a potrebu uvedomiť si zásady správnej tvorby a následne údržby detských ihrísk upozorňujú aj stále častejšie kontroly tejto časti verejných priestranstiev zo strany SOI. Výsledky sú zatiaľ, žiaľ, vo väčšine prípadov alarmujúce.

    Dnes každý nový herný prvok inštalovaný na detskom ihrisku musí spĺňať podmienky normy EN 1176 a EN 1177, čo znamená, že musí mať buď certifikát alebo prehlásenie o zhode (zhode s normou) . Podmienky bezpečnosti, na ktoré uvedené normy kladú dôraz, vychádzajú z dlhoročných skúseností a štatistických sledovaní charakterov úrazov na detských ihriskách. Je preto namieste nepodceňovať ale dodržiavať ich. Výrobcov je mnoho, ceny sú rôzne, každý tvrdí, že práve jeho výrobky sú najlepšie, certifikáty vedia preukázať aj na herné zostavy z menej kvalitných a trvanlivých, a teda lacnejších materiálov...
    http://www.naihrisko.sk/sk/magazin/2...lne-riesenie-i
    Detské ihrisko môžete vybudovať aj svojpomocne, herný prvok inštalovaný na detskom ihrisku musí spĺňať podmienky normy EN 1176 a EN 1177, čo znamená, že musí mať buď certifikát alebo prehlásenie o zhode (zhode s normou).
    Po otvorení detského ihriska je prevádzkovateľ zodpovedný za všetky chyby, ktoré na ihrisku vzniknú a tiež za prípadné úrazy, ktoré sa na ihrisku stanú. Tabuľka s upozornením „Hra na vlastné nebezpečenstvo“ či iné podobné „okrasy“ na ihrisko v žiadnom prípade nepatria. Povinnosťou a zodpovednosťou zriaďovateľa/správcu ihriska je preto pravidelne kontrolovať, či všetky prvky ihriska sú v poriadku a v prípade akejkoľvek chyby túto ihneď hlásiť dodávateľovi ihriska a zabezpečiť nápravu čo najskôr. Samozrejmosťou by mala byť aj pravidelná odborná údržba, ktorú je potrebné objednať si u dodávateľa. Vhodné je dohodnúť si túto službu aspoň raz do roka a naplánovať si na ňu aj peniaze. Vďaka pravidelnej odbornej údržbe bude ihrisko plnohodnotne slúžiť aj niekoľkým generáciám detí.

    Prevádzkovateľ je povinný pravidelne kontrolovať stav bezpečnostného povrchu a dohrabať sypké materiály tam, kde ho deti hrou prirodzene odhrnú (najčastejšie pod hojdačkami, lanovkami, okolo kolotočov...). Denné udržiavanie čistoty na ihrisku by malo byť samozrejmosťou. Skúsenosť hovorí, že je to vždy boj o to, kto dlhšie vydrží – či tí, ktorí na ihrisku robia neporiadok a snažia sa pokaziť čo sa dá, alebo tí, ktorí sa o upravenú vizáž a bezchybnosť ihriska starajú .
    Richard 17.09.14 09:32 priradil do Porady

    Môže sa verejné detské ihrisko vybudovať svojpomocne?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.