Zavrieť

Porady

Zivnost v Ceskej Republike a danova povinnost na Slovensku

Chcel by som sa opytat, ako funguje danenie prijmov zo zahranicia (CR) pre slovenskeho danoveho rezidenta.

Dajme tomu, ze:
- Osoba si zalozi zivnost v CR
- v Cesku plati odvody aj dane
- trvaly poby ma v SR

Teraz prichadza na rad otazka: Ako sa "dodani" tento prijem na Slovensku?
Slovensky danovy rezident musi podat danove priznanie a uviest v nom vsetky prijmy zo zahranicia.
Mame s Ceskou republikou zmluvu o zamedzeni dvojiteho zdanenia, avsak da sa pouzit iba metoda zapoctu dane. To znamena, ze sa od celkovej danovej povinnosti odpocita dan zaplatena v Cesku. Zaujima ma, ako sa pocita danova povinnost na Slovensku pre tento pripad?

Uvazujme modelovy pripad slovenskeho zivnostnika v CR - rocny prijem 20000 EUR, uplatnia sa 60% pausalne vydavky + dalsie odpocitatelne polozky, zaklad dane bude okolo 4000 EUR, dan 15% zaplatena v CR: 600 EUR.
Napadaju ma 2 moznosti, ako dodanit v SR:

1. moznost - dan v CR je 15% zo zakladu dane, na Slovensku 19%. To znamena, ze sa vezme zaklad dane z CR a dodania sa len zvysne 4%, cize 4% zo 4000 EUR = 160 EUR

2. moznost - zaklad dane na Slovensku sa vypocitava odznova (podla slovenskych zakonov) - nemoze sa pouzit vypocitany zaklad dane z Ceska. Takze vezmem prijem 20000 EUR, odpocitam pausalne vydavky platne na Slovensku 40% (so stropom 420 EUR/ mesiac), odratam nezdanitelne minimum, odratam odpocitatelne polozky (odvody do SP a ZP v Cesku) a vyjde mi zaklad dane okolo 9000 EUR, z toho dan 19% = okolo 1700 EUR. Od tejto sumy este odpocitam dan uz zaplatenu v CR a dostanem 1700 - 600 = 1100 EUR (tolko by bolo treba doplatit na Slovensku)

Takze suma summarum - je jedna z tychto metod vypoctu spravne? Alebo je to uplne inak?


Dakujem za vsetky odpovede.
Naposledy upravil Investor123 : 07.10.14 at 17:21
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Zivnost v Ceskej Republike a danova povinnost na Slovensku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.