Zavrieť

Porady

Kedy je povinnosť samozdaniť dodávku sauny do rozostavanej nehnuteľnosti?

Klient stavia nehnuteľnosť dodávateľsky určenú 100% na podnikanie. Vo februári uhradil českému dodávateľovi zálohu na dodávku sauny a aj montáž bude od neho. Český dodávateľ poslal faktúru na zaplatenú zálohu, ale ja som neurobila samozdanenie, čo som asi mala. Je to dodávka tovaru s montážou. Montáž aj dodávka sa uskutočnili teraz v auguste. Nedá sa to nejako, že do 3Q daňového priznania? Ak by to bol len tovar a nie dodávka s montážou, tak by to bolo predmetom samozdanenia až v auguste?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ariadna22 je offline (nepripojený) ariadna22

    ariadna22
    faktúra na zaplatenú zálohu je poskytnutie preddavku v rámci eu - sa dph nerieši
    montáž aj dodávka- august, to patrí do augusta
    daj dodatočné za 3 q, samozdan aj odpočítaj, a napíš im oznámenie,že ste zabudli na túto fa pri podávaní dp a kv dph
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zlatica76 to vážne musí podávať oznámenie, že zabudli jednu faktúru??? :O
    Podľa mňa stačí podať len dodatočné priznanie k DPH a dodatočný kontrolný výkaz. Dôvod prečo môžu vysvetľovať pri prípadnej daňovej kontrole.
    ariadna22 niektorí podávajú, niektorí nepodávajú, neviem či musí
    ariadna22 hentak si to vytlačia, založia ad acta a je to v suchu
    IvetaH Toto som našla v PP z r. 2010 síce, ale podľa mňa to platí.

    3.2 Poskytnutie preddavku zahraničnej osobe na dodanie tovaru s montážou
    Daňová povinnosť prijatím platby vzniká v tuzemsku zdaniteľnej osobe (platiteľovi dane alebo neplatiteľovi dane), ak je platba prijatá pred dodaním tovaru, pri dodaní tovaru s inštaláciou alebo montážou, ktorý jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu, ak ide o tovar s miestom dodania v tuzemsku (§ 69 ods. 2 zákona o DPH). Základom dane je suma platby zaplatená tuzemským odberateľom (suma platby x 19 % sadzba dane).
    Príklad č. 10:
    Tuzemský platiteľ si objednal od poľskej firmy identifikovanej pre daň v Poľsku (firma nie je registrovaná pre daň v tuzemsku) dodanie stroja vrátane jeho montáže v sume 20 000 € bez DPH. Stroj bol dopravený z Poľska na územie SR a zmontovaný poľskou firmou v priestoroch tuzemského podnikateľa. Podľa zmluvne dohodnutých platobných podmienok zaplatil tuzemský podnikateľ dva mesiace pred dodaním tovaru preddavkovú platbu vo výške 50 % z ceny stroja dňa 22. 3. 2010. Stroj bol zmontovaný dňa 25. 5. 2010. Poľský dodávateľ vyhotovil faktúru za dodanie tovaru s montážou v sume 20 000 € bez dane dňa 25. 5. 2010. Suma platby k úhrade bola ku dňu vyhotovenia faktúry 10 000 €. Tuzemský platiteľ je povinný v tuzemsku platiť daň (§ 69 ods. 2), daňová povinnosť vznikla:
    podľa § 19 ods. 4 zákona o DPH v mesiaci marec 2010 v rozsahu ním zaplatenej platby; v daňovom priznaní za marec 2010 uplatní tzv. samozdanenie, prizná daň v sume 1 900 € (10 000 x 19 %), túto daň si súčasne môže odpočítať, podmienkou odpočítania dane je, aby ju mal zaevidovanú v záznamoch podľa § 70 ZDPH, právo na odpočítanie tejto dane nie je platiteľ dane povinný preukázať faktúrou od zahraničného dodávateľa, pre účely účtovníctva účtuje na základe interného účtovného dokladu;
    podľa § 19 ods. 1 zákona o DPH dňom dodania stroja, dňa 25. 5. 2010, vzniká daňová povinnosť v rozsahu platby, ktorú po odpočítaní preddavkovej platby požaduje od neho zaplatiť dodávateľ (10 000 €); platiteľ v daňovom priznaní za máj prizná daň v sume 1 900 €, túto daň si môže odpočítať.
      zbaliť

    Kedy je povinnosť samozdaniť dodávku sauny do rozostavanej nehnuteľnosti?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.