Zavrieť

Porady

Zmluva o dielo podľa Autorského zákona č. 618/2003 Z. z.

Dobrý deň, prosím o radu. V roku 2015 som bola zamestnancom, teda som mala príjmy zo závislej činnosti, a k tomu jednu zmluvu podľa Autorského zákona č. 618/2003 Z. z. na sumu 550 eur. V daňovom priznaní ju teda uvediem v tabuľke č. 1, riadok 5 - príjmy z vytvorenia diela a umeleckého výkonu a z použitia alebo poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva? A môžem si z toho odrátať 40 % paušálne výdavky?
Ešte ma zaujíma, či mi na základe tejto jednej zmluvy "hrozí", že daňový úrad ma zaeviduje ako SZČO?
Ďakujem za Vaše odpovede.
4 komentárov     zbaliť
Mila123 DIČ máš?
katulav Nemám, nie som živnostník, som zamestnanec, len som účinkovala v reklame a castingová agentúra mi vystavila uvedenú zmluvu.
Mila123 ak by sa jednalo iba o jednorázový príjem, dala by som ho do § 8 ods. 1, pís a, kde by som si uplatnila oslobodených 500€, zdanila by som iba rozdiel, t.j. 50 € a bez skutočných výdavkov.....
daň by bola 9, 50€
Jana Motyčková Jednorazový príjem ide do §8 len keď o nie je príjem podľa §5 alebo §6. Autorský honorár je príjem podľa § 6.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Otázka č. 3 – Lehota pre registráciu pri začatí vykonávania inej samostatnej zárobkovej činnosti

    Daňovník začal v júni 2014 písať knižku popri zamestnaní. Túto knižku dokončil v apríli 2015 a s vydavateľom v júni 2015 uzavrel autorskú zmluvu, na základe ktorej dostal v júli 2015 vyplatený honorár. Dokedy je daňovník povinný sa registrovať u správcu dane pre daň z príjmov fyzických osôb?

    Odpoveď
    Keďže podľa § 49a ods. 2 zákona o dani z príjmov je povinný daňovník sa zaregistrovať už pri začatí samostatnej zárobkovej činnosti, čo je aj písanie knižky, ktoré spadajú pod ustanovenia autorského zákona a príjmy plynúce z vytvoreného diela sú príjmami podľa § 6 ods. 2 písm. a) zákona o dani z príjmov, daňovník sa mal registrovať do konca júla 2014. Daňovník v tomto čase nevedel, či bude o túto knižku záujem, a či uzatvorí autorskú zmluvu z vydavateľstvom a či teda vôbec začal vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť, alebo píše knižku len tzv. do „šuflíka“. Z tohto dôvodu je veľmi problematické stanoviť moment povinnosti registrácie a zvlášť v prípadoch začatia vykonávania takejto činnosti. V takomto prípade sa javí prvým dokázaným momentom pre vznik povinnosti registrácie uzavretie zmluvy s vydavateľom o predaji dokončenej knihy, z ktorej je už jasné, že napísanie prvotiny vedie aj k činnosti, z ktorej daňovník dosiahne zisk a teda začal skutočne vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť. Daňovník je teda povinný registrovať sa do konca júla 2015.

    zdroj: financnasprava.sk

    Pausal pozri § 6 ods. 10 zakona o dani z prijmov.

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    Áno v DP typ B ju uvedieš v tab. 1 , riadok 5 a môžeš z toho uplatniť 40% výdavky čo je 220 €
    Mala si byť zaregistrovaná na DÚ - bude pokuta.

    Zmluva o dielo podľa Autorského zákona č. 618/2003 Z. z.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.