Zavrieť

Porady

Prečo musia byt požičky od spoločníka úročené?

Prosím prečo musia byť pôžičky od spoločníka od 1.1.2016 úročené?
Naposledy upravil Sarlotka : 24.01.16 at 16:32
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Nie všetky musia byť úročené.

    Otázka č. 1 – poskytnutie bezúročnej pôžičky

    Fyzická osoba poskytla spoločnosti s ručením obmedzeným, v ktorej je spoločníkom a konateľom, bezúročnú pôžičku. Je povinná úrok z pôžičky vo výške úroku obvyklého na trhu, ktorý poskytujú banky, priznať v daňovom priznaní za rok 2015, alebo je potrebné vykonať úpravu základu dane v obchodnej spoločnosti?

    Odpoveď
    Ustanovenie § 17 ods. 5 zákona o dani z príjmov sa vzťahuje iba na fyzickú osobu – podnikateľa, ktorý vykonáva podnikateľskú resp. inú samostatne zárobkovú činnosť a vykazuje základ dane z týchto činností. Teda je potrebné posúdiť, či predmetné transakcie majú charakter vzájomného obchodného vzťahu. Nakoľko úroky z poskytnutej pôžičky u spoločníka spoločnosti predstavujú príjem z kapitálového majetku fyzickej osoby, teda nejedná sa o príjem z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti, fyzickej osobe nevzniká žiadna povinnosť úroky obvyklé na trhu pri bezúročnej pôžičke dodaňovať v daňovom priznaní.
    Nakoľko pri poskytnutí bezúročnej pôžičky obchodnej spoločnosti nedochádza ani v prípade tejto obchodnej spoločnosti k zníženiu základu dane alebo k zvýšeniu daňovej straty spoločnosti, ustanovenie § 17 ods. 5 zákona o dani z príjmov sa nevzťahuje ani na obchodnú spoločnosť.

    https://podpora.financnasprava.sk/92...h-osob%C3%A1ch
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Sarlotka áno presne toto som myslela v mojej odpovedi, len som teda nevedela či od 1.1.2016 nastáva zmena, keďže sa tu o nej písalo...
    Consultix Dakujeme, cierne na bielom.
    karakul áno, je to čierne na bielom... čo však postrádam v týchto materiáloch FRSR, je dátum ich vytvorenia, resp. platnosti od-do (napr. ako to uvádzajú vo svojich príspevkoch EPI.sk)... materiál rieši stav od 1.1.2015 - otázkou je, či daný materiál už reaguje aj na zmeny v priebehu roka 2015, resp. na zmeny, ktoré sú platné od 1.1.2016.
      zbaliť
    Sarlotka dakujem idem to citat, hotovostne pozicky mi boli jasne, aj obmedzenia vratenia ale ze maju byt UROCENE citam prvýkrat

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    ... ešte to úročenie by bolo najmenšie zlo - ale vypracovanie a vedenie transférovej dokumentácie je už iné kafe... no klienti sa nepotešia - zadarmo to robiť asi bude málokto...
    16 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Sarlotka FO zaplati dan z prijmov a zdravotne odvody z prijmu z vynosu z kap. majetku...
    Sarlotka doteraz vlozila FO do svojej firmy pozicku na rozbeh, nechcela davat vysoke ZI, a potom si ju vratila, teraz sice poskytne pozicku na rozbeh, pretoze disponuje financnymi prostriedkami, ale nie je od1.1.2016 vyhodnejsia vziat uver, lebo urok bude nizši ako by požival vlastne peniaze svojej sro,ktoru bude povinny urocik zaplatil z nejdan z prijmov a este ja zdravotne odvody...urok z pôžičky z banky bude mať este aj v daňových vydavkoch...pripadne FO dotovala firmy v case ked nemala este uhradena pohladavky... ale napr. potrebovala nakupit dalsi tovar.... opravit stroj... teraz sa oplati vziat uver
    Sarlotka ale stále nerozumiem z ktorých § obchodneho zakonnik vyplyva zakaz bezuročnej pôžičky ....ani som nic nevygooglila...
    ivka70 Novela zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov
    Sarlotka ivka a nieco bližšie ktorý § , ja fakt googlim a nič som nenašla...
    ivka70 presne neviem, ale suvisi to s transferovym ocenovanim
    Sarlotka myslim ze ten clanok nie je spravny, transferove ocenovanie nezakazuje poskytovanie bezuročnch požičiek... info je uvedene aj v casti podpora na FS, podla mna mozu byť aj nadalej pozicky bezhotovostne
    karakul ... ono je dosť článkov, ale môžu z nich vyplývať nepresnosti aj na základe toho, že nie každý návrh zmeny zákona vždy prešiel...

    ale napr. sa píše aj tu http://www.srocky.sk/blog/novela-obc...y-2015-a-2016/ :

    "Aktuálne už nie je možné, aby spoločnosť vrátila svojim spoločníkom vklady, ktoré nie sú žiadnym spôsobom odôvodnené a sú neprimerané. Jedinou výnimkou je vyplatenie vkladu pri znižovaní základného imania. V praxi tak aj pri týchto úkonoch musíte riešiť tzv. „transferové oceňovanie“ alebo dokumentáciu tomu podobnú. Akékoľvek plnenie ako napr. dar, bezúročná pôžička spoločníkovi a podobne je podľa novely považované za neobvyklé plnenie, neprimerané bežnému obchodnému styku. Skomplikujú sa tak možné výhody, ktoré by spoločnosť mohla poskytnúť spoločníkovi za netrhových podmienok."
    karakul ... zmeny, ktoré prešli sú tu:
    http://www.zakonypreludi.sk/zz/2015-87
    Sarlotka ja sa pytam na poskytnutu pozicku spolocnosti od jeho spolocnika -uctovanu na 365, nie poskytnutu pozicku od sro spolocnikovi 355
    Sarlotka v clánkoch a to co si ty uviedla je od sro voci spolocnikovi...
    Sarlotka v clanku od ivky je ze ani pozicka od spolocnika, a na to sa pytam preco, lebo ja si to nemyslim, ale je to len moj nazor
    Jarka 1 Sarlotka, ja to vidím presne tak, ako Ty. Spoločník môže poskytnúť svojej spoločnosti bezúročnú pôžičku. Spoločnosť ušetrí na nákladoch a zaplatí vyššie dane. ALE spoločnosť nemôže poskytnúť svojmu spoločníkovi bezúročnú pôžičku, lebo by prišla o výnosy z úrokov a potom by tento štát skrachoval.

    Chcem tým povedať, že tiež vo všetkých článkoch vidím napísané len ak spoločnosť požičia. Tiež som nikde nevidela napísané aj opačne.
    Sarlotka dakujem Jarka
    Sarlotka http://www.porada.sk/t275456-je-mozn...ml#post2798842
    Sarlotka aj tu sme si uz o tom pisali, a zmeny k 1.1.2016 teda nie su... tak plany poplach
      zbaliť

    Prečo musia byt požičky od spoločníka úročené?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.