Zavrieť

Porady

Opatrovateľka v DE so slovenskou živnosťou - je jej príjmom aj preplatené cestovné od nemeckej rodiny?

Opatrovateľka so slovenskou živnosťou pracuje v DE, do jej príjmov sa nezarátava v tomto prípade bezplatne poskytnuté stravovanie a ubytovanie od nemeckej rodiny (započítavalo by sa iba v prípade rakúskej živnosti), ale čo cestovné, ktoré jej rodina prepláca "do ruky"? Hoci v zmluve stojí, že rodina prepláca 1x za mesiac cestovné do výšky 150 EUR.
Mila123 mňa zaujíma to stravovanie a ubytovanie, prečo sa nemá zdaňovať? a cestovné? tiež sa nemá?
misurka No práve, čo viem tzv. sachbezug sa pripočítava iba v prípade, že sa podniká na základe rakúskej živnosti podľa platných rakúskych zákonov. Len v prípade zdaňovania príjmov na základe slovenskej živnosti mi to nie je úplne jasné...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Zásadnou vecou je, že vykonávanie opatrovateľskej činnosti v Nemecku na slovenskú živnosť je nelegálne. Na toto máš mať nemeckú živnosť a platiť dane a odvody v Nemecku. Ak ti na to prídu nemecké úrady, tak si ťa poriadne podajú tak, ako tksíce ďalších takých aki si ty. So slovenskou živnosťou smieš v Nemeckj realizovať iba príležitostné poskytnutie služby alebo cezhranićne poskytované služby. Za toto čo teraz robíš ti hrozí v Nemecku trestné stíhanke pre nepovolené podnikanie. Čudujem sa naivným ľuďom ako ty, čo si myslia, že si založia na slovensku živnosť a že môžu kdekoľvek v EÚ robiť čokoľvek.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misurka Toto sa netýka mňa, ale aj tak ďakujem.
    profesional Ak takej osobe robíš účtovníctvo, tak ňou vystavené faktúry resp. prijaté platby na ich základe nesmieš účtovať ako zdaniteľný príjem. Zákon totiž exaktne definjje čo je zdaniteľný príjem a príjmy z páchania trestnej činnosti zákon ako zdaniteľné nedefinuje. A môžeš ju rovno odkázať na povinnosť vystaviť tie faktúry podľa nemeckého práva a viesť účtovníctvo v Nemecku.
    hanelie profesional ???

    kuk tu , že to ide aj na slovenskú živnosť: http://www.opatrovanie-tmt.sk/opatrovanie-nemecko/
    zanetth http://www.tagesspiegel.de/wirtschaf...t/7905820.html

    Hej, dá sa, ale ako sa píše vo vyššie uvedenom článku, v prípade živnosti musí pracovať minimálne na 2 miestach - nie v jednej rodine, a nie som si istá, či nemusí byť aj registrovná podľa §7a zákona o DPH ako dodávateľ služieb v krajinách EÚ , nesmie mať jedno miesto, kde vykonáva prácu. Ďalšia vec je, že ak robí stále v jednej rodine tak Nemci to už považujú za pseudo-živnosť tzn. je to už skôr závislá činnosť a teda rodina alebo slov. či nemecká agentúra by ju mala zamestnať.
    Mila123 § 7a (DPH)

    (1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 ods. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred prijatím služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

    (2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

    (3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odseku 1 alebo 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň.
    hanelie ešte doplním : nie E 101 ale po novom formulár PD A1 je zárukou toho, že nemecké orgány ju nebudú "naháňať, trestať ap., ostatné podmienky - dve rodiny striedanie miesta po 3 mesiacoch ap. to už je vecou agentúry
      zbaliť

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    priznáva sa všetko, aj nepeň. príjem, aj príjem na cestovné vyplatené v hotovosti.....
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misurka aj v prípade slovenskej živnosti?
    zanetth No podľa mňa sa v prípade slovenskej živnosti treba riadiť slovenský zákonom o dani z príjmu. Príspevok na cestovné bude podľa mňa príjmom aj výdavkom, ak sa jeho výška uvádza samostatne na faktúre alebo je dohodnutý v zmluve. Čo sa týka toho nepeňažného príjmu za stravu a ubytovanie - v prípade SK-živnosti by som to asi nezdaňovala, resp. netuším akou sumou by som to vyčíslila. V prípade AT živnosti sa riadime rakúskym zákonom a tam sa Sachbezug pripočítava do príjmov podľa usmernenia rakúskeho finanzamtu. Na Sk zrejme takéto usmernenie neexistuje, ja by som v tomto prípade stravné a ubytovanie ako nepeňažný príjem asi neriešila, ale uvítam aj názory iných.
    misurka Práve toto ma metie, ja osobne zastávam názor, že sachbezug sa k príjmom prirátava iba v prípade rakúskej živnosti.
    hanelie cestovné je príjmom - Sachbezug sa nerieši, pretože ako píše zanetth riadi sa slovenskou legislatívou - Sachbezug je podľa rakúskej smernice - aspoň o tom neviem, že by na SK bola o tom smernica - stravná jednotka pre opatrovateľku
      zbaliť

    Opatrovateľka v DE so slovenskou živnosťou - je jej príjmom aj preplatené cestovné od nemeckej rodiny?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.