Zavrieť

Porady

úhrada záväzku za tretiu osobu

Sme sro a jeden náš klient mal záväzok voči tretej firme za služby vo výške 10000,- Sk. Náš klient má finančné problémy a tak sme mu chceli pomôcť a jeho záväzok voči tretej firme sme uhradili v plnej výške. Dohodli sme sa s ním, že nám namiesto 10000 zaplatí 12000 ako to spracovať zmluvne a účtovne? Vie niekto poradiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    zmluvne - zmluva o pôžičke 10000 Sk s úrokom/odmenou 2000 Sk.
    zaúčtovať 378/221 10000 Sk
    378/662 2000 Sk (alebo účetg 668)
    doplnenie:
    výstižnejší a úplnejší príspevok je č. 4 - mudroš. a následne andrej_rv.
    Naposledy upravil KEJKA : 17.06.06 at 06:26

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Ja osobne by som použila zmluvu o prevzatí dlhu podľa § 531 ods.1 Občian.zákon.Účtovanie na základe zmluvy:
    546/325 záv.voči tretej osobe
    325/221 úhrada vznik.závazku vo tretej osobe v sume 10 000,00
    315/646 pohľad.voči klientovi 12 000,00

    rozdiel 2000,00 bude prip.polož.

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    renča1
    Ja osobne by som použila zmluvu o prevzatí dlhu podľa § 531 ods.1 Občian.zákon.Účtovanie na základe zmluvy:
    546/325 záv.voči tretej osobe
    325/221 úhrada vznik.závazku vo tretej osobe v sume 10 000,00
    315/646 pohľad.voči klientovi 12 000,00

    rozdiel 2000,00 bude prip.polož.
    To sa mi nezdá. Veď to zaplatia. Myslím si, že by sa malo účtovať:
    Ak je to dohodnuté ako pôžička:
    10 000 378/379
    2 000 378/662 do dane pôjde až pri inkase
    10 000 379/221 úhrada za klienta
    12 000 221/378

    Ak je to prevzatie dlhu
    10 000 548/379
    12 000 378/648
    10 000 379/221
    12 000 221/378
    Náklady aj výnosy budú súčasť základu dane.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    mudroš
    To sa mi nezdá. Veď to zaplatia. Myslím si, že by sa malo účtovať:
    Ak je to dohodnuté ako pôžička:
    10 000 378/379
    2 000 378/662 do dane pôjde až pri inkase
    10 000 379/221 úhrada za klienta
    12 000 221/378

    Ak je to prevzatie dlhu
    10 000 548/379
    12 000 378/648
    10 000 379/221
    12 000 221/378
    Náklady aj výnosy budú súčasť základu dane.
    Ak je to dohodnuté ako pôžička neprotestujem , ale zadávateľ otázky sa pýtal na postup účtovania na základe zmluvy, ktorá by bola reálnejšia... Pôžička v tomto prípade nebola ešte dohodnutá. No, ale ja osobne by som určite postupovala na základe zmluvy o prevzatí dlhu, pretože v tomto prípade naozaj bol zatiahnutý dlh treťou osobou.Zmluva o pôžičke by ma ani zdaleka nenapadla.

    Účtovanie na účtoch 548,648 nie je na mieste.Podľa správnosti sa má použiť účet 546,646.
    548 – sa účtujú ostatné položky neúčtované na predchádzajúcich účtoch, ktoré sa týkajú hospod.činnosti, napr:
    • príspevky práv.osobám (príspevok do Fondu na podporu zahran.obchodu)
    • neodpočítaná DPH v priebehu roka podľa § 50 zákona o dph
    • rozdiel z ročného vysporiadania odpočítanej dph připrepočte koefic.podľa § 50 zákon o dph
    • rozdiel zo zaokruh.
    • Podiel z nákladov od účastníka združenia, atd…..
    648 – ostatné výnosy z hospod.činnosti

    Účtujú sa tu napr.nároky na náhradu škody alebo manka voči zodpovednej osobe a voči poisťovni v dôsledku poistných udalostí súvzť.k účtu 378-iné pohľadávky. Na tomto účte sa účtujú aj inventarizačné rozdiely podľa § 43 postupov účtovania.
    Naposledy upravil renča1 : 16.06.06 at 04:41

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Mária61
    ...Náš klient má finančné problémy a tak sme mu chceli pomôcť a jeho záväzok voči tretej firme sme uhradili v plnej výške. Dohodli sme sa s ním, že nám namiesto 10000 zaplatí 12000 ako to spracovať zmluvne a účtovne? Vie niekto poradiť?
    Ja by som to riešil tiež formou zmluvy o prevzatí záväzku podľa § 531 a 532 Občianskeho zákonníka. Pre právnu účinnosť prevzatia dlhu je v zmysle § 531 ods. 1) potrebný súhlas veriteľa (súhlas veriteľa možno dať buď pôvodnému dlžníkovi, alebo tomu, kto dlh prevzal), zmluva o prevzatí dlhu musí mať v zmysle ods. 3) písomnú formu.
    Keďže ide o prevzatie dlhu za úplatu vyššiu, než je hodnota úhrady prevzatého záväzku, nominálna hodnota prevzatého záväzku spĺňa kritérium daňového výdavku v zmysle § 2 ods. i) ZDP, výnos z úhrady od klienta je zdaniteľným príjmom.
    Podľa môjho názoru je správne to účtovanie, ktoré uvádza Mudroš (príspevok 4):
    - účty 546 a 646 sú určené na zaúčtovanie nákladov resp. výnosov z postúpených resp. odpísaných pohľadávkok, nie z prevzatých záväzkov
    - aktuálne znenie vecnej náplne účtu 548 v zmysle § 68 ods. 7) Postupov PÚ znie:
    "(7) Na ťarchu účtu 548 - Ostatné náklady na hospodársku činnosť sa účtujú ostatné položky neúčtované na predchádzajúcich účtoch, ktoré sa týkajú hospodárskej činnosti, napríklad príspevky právnickým osobám. Na samostatnom analytickom účte k tomuto účtu sa sledujú rozdiely vyplývajúce zo zníženia regulovaných cien podľa osobitného zákona40 )."
    Príkladmo sú tu uvedené len príspevky právnickým osobám, ale patria sem všetky ostatné náklady súvisiace s hospodárskou činnosťou, pre ktoré nie je vecná náplň v iných účtoch. Teda podľa môjho názoru nepochybne aj náklady súvisiace s prevzatím dlhu. To isté sa týka účtovania výnosov na účet 648.

    silviaproch je offline (nepripojený) silviaproch

    silviaproch
    Prosím o radu. Mám podobný problém, spoločnici s.r.o. vlastnia dve sročky - SRO A spoločnikom dĺži nevyplatené odmeny (odmena za výkon funkcie) zaúčtované na účte 331 (zaúčtované už veľmi dávno, ale doteraz nevyplatené). činnost SRO A chcú utlmiť (ale nie úplne zrušiť), preto chcú aby SRO B bezodplatne prevzala tieto záväzky. Ako to účtovať? A aký to má vplyv na daň z príjmov?
    Môj názor na účtovanie:
    SRO A odpíše záväzok 331/648 (musí ho zdaniť)
    SRO B prijme záväzok 548/331 (má ho daňovo uznaný?)

    silviaproch je offline (nepripojený) silviaproch

    silviaproch
    silviaproch Pozri príspevok
    Prosím o radu. Mám podobný problém, spoločnici s.r.o. vlastnia dve sročky - SRO A spoločnikom dĺži nevyplatené odmeny (odmena za výkon funkcie) zaúčtované na účte 331 (zaúčtované už veľmi dávno, ale doteraz nevyplatené). činnost SRO A chcú utlmiť (ale nie úplne zrušiť), preto chcú aby SRO B bezodplatne prevzala tieto záväzky. Ako to účtovať? A aký to má vplyv na daň z príjmov?
    Môj názor na účtovanie:
    SRO A odpíše záväzok 331/648 (musí ho zdaniť)
    SRO B prijme záväzok 548/331 (má ho daňovo uznaný?)
    V tejto veci som si dala poradit u danovych poradcov a odpoved bola takato:
    uctovanie -
    odpis zavazku - 331/648 od 1.1.2008 je odpis zavazku sucastou HV (do 31.12.2007 nebol)
    prijatie zavazku - 548/325 - nie je danovo uznany naklad

    v tom pripade nie je tento sposob velmi vyhodny, kedze by sa ciastka 2x zdanovala :-( musim vymysliet nieco ine.
    Naposledy upravil silviaproch : 21.05.08 at 11:44

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    silviaproch Pozri príspevok
    V tejto veci som si dala poradit u danovych poradcov a odpoved bola takato:
    uctovanie -
    odpis zavazku - 331/648 od 1.1.2008 je odpis zavazku sucastou HV (do 31.12.2007 nebol) Nie výsledku hospodárenia, ale základu dane. inak súhlasím.
    prijatie zavazku - 548/325 - nie je danovo uznany naklad

    v tom pripade nie je tento sposob velmi vyhodny, kedze by sa ciastka 2x zdanovala :-( musim vymysliet nieco ine.
    S účtovaním súhlasím, aj s tým, že v roku 2008 bude odpis prevzatého záväzku súčasťou základu dane a u toho kto ho prevzal, bude náklad daňovo neuznaný.

    úhrada záväzku za tretiu osobu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.