Zavrieť

Porady

Právo na užívanie domu.

Situácia: Dom, rozdelený - aj právne - na 2 byty. V jednom žije jedna rodina, v druhom momentálne nikto - majiteľka pred mesiacom zomrela. Pred smrťou vlastnila 6/9 domu a jej dve deti - dcéra 2/9 a syn 1/9, pričom zo strany syna je dom zaťažený niekoľkými exekúciami. Obe jej deti žijú v zahraničí, pričom syn odišiel pred niekoľkými rokmi po tom, čo fyzicky zaútočil na matku a olúpil ju o zlaté šperky. Odvtedy sa o matku nezaujímal. Dcéra matke finančne pomáhala platiť výdavky za bývanie. Po matkinej smrti sa syn vrátil zo zahraničia s tým, že ide užívať byt s celou rodinou. Aké je jeho právo na užívanie jeho časti domu, keď ho zaťažil toľkými exekúciami a ešte neprebehlo dedičské konanie? Ako bude užívať 1/9 domu?
Naposledy upravil Silvia 949 : 08.06.17 at 06:12
11 komentárov     zbaliť
vicktor Ako zatazil dom / byt exekuciami? Matka a majitelka 2/9 suhlasili?
Rodina v jednom byte nevlastni nic?
Silvia 949 Nevieme či matka s exekúciami súhlasila. Sestra o nich nevedela. Ide o nesplácanie dlhov u bankových aj nebankových subjektov.
vicktor Suhlas s exekuciami treba overit. Nebankovky sa mozu vyhrazat aj s neplatnymi exekuciami, ale banky sotva.
To ale neriesi problem ze syn sa stahuje do volneho bytu.
willma s exekúciou sa nedá nesúhlasiť - tú ak je oprávnená a na majetok povinného treba vyplatiť. Súhlas - nesúhlas ostatných spoluvlastníkov sa mal aplikovať v prípade vzniku záložného práva na nehnuteľnosť teda na podiel povinného.
vicktor Vsak to mam na mysli - niekdajsi suhlas s buducou moznou exekuciou.
ivka70 Exekucia nemusi mat nic spolocne s nejakym skorsim zaloznym pravom na nehnutelnost. Jednoducho kvoli exekucii exekutor zablokuje vlastnictvo povinneho, aby s nim nemohol nakladat a aby ho mohol dat predat v pripade, ze inak nevymoze to, co dotycny dlzi.
Ako nahle bude prededene, rozsiri exekucne pravo aj na prededene podiely na nehnutelosti.
vicktor Neskriepim sa, neviem, ale nejde mi do hlavy ze exekutor moze zablokovat vlastnictvo RD majitela za nezname podlznosti mensinoveho vlastnika. To da ten RD do drazby? Vacsinovy vlastnik je obetou?
Katy a R majiteľ domu musel súhlasiť so zriadením záložného práva v prospech banky - ten súhlas sa nevyžaduje pre pekné oči - musíš mať na pamäti aj prípadné následky (napr nesplácanie dlžníkom)
Katy a R ale samozrejme aj pre iné dlhy môže byť blokované . Ale ani exekútorovi sa nepodarí len tak predať niekomu menšinovú časť domu ... vítané je riešenie medzi vlastníkmi navzájom.
doplním: pre tých spoluvlastníkov to veru nie je nič príjemné ... by ma riadne nas..srdil takýto spoluvlastník
vicktor Neskriepim sa, len chcem rozumiet.

ivka: Exekucia nemusi mat nic spolocne s nejakym skorsim zaloznym pravom na nehnutelnost...

Katy: majiteľ domu musel súhlasiť so zriadením záložného práva

Mam sa obavat ze jedneho dna nejaky exekutor povie predavam, pretoze xy ma nesplatene dlhy a ja o nicom neviem?
ivka70 Nie ,nemusis sa obavat, lebo exekutor zablokuje len tu cast, ktoru vlastni osoba s exekuciou. (ak teda nemas exekuciu sam) Jednoducho jej nedovoli tu cast predat, a ak niekto bude mat zaujem, musi ist cez exekutora a zvycajne sa pri predaji najskor vyplati dlzoba a ak nieco ostane, tak to dostane majitel.
Ostatnym spolumajitelom to len komplijuje zivot, kedze nestaci dohodnut sa napr. na predaji domu medzi spoluvlastnikmi, ale musia do toho vzdy zatiahnut aj exekutora.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak matka nespísala závet - tak zo zákona syn zdedí jej časť spolu so sestrou rovnako (každý polovicu), ak by aj spísala - tak potom min. 1/4. Ak aj ešte neprebehlo DK - vlastníkmi nehnuteľnosti už dediči sú - odo dňa úmrtia. (takže už aj ten brat vlastní momentálne viac, ako tú 1/9 .
    Ak tam teraz nikto nebýva - a brat sa chce nasťahovať - no tak sa dohodnite - že sestru vyplatí ... a tiež nech si porieši on svoje exekúcie .
    V prípade, že sa nedohodnete - ostáva súdne riešenie - návrh môže dať hociktorý spoluvlastník.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Je vlastnikom 1/9 domu a bude vlastnikom 4/9 domu po prejednani dedicstva, ma pravo uzivat nehnutelnost, ktoru spoluvlastni.
    Matka ho mohla za svojho zivota vydedit, a kto neurobila, dedi polovicu jej podielu.

    Nevidim ziadny dovod, preco by mu v tom mal branit niekto, kto ani nie je vlastnikom.
    Keby vylomil a vymenil zamok, aj to moze urobit.
    A kedze predpokladqam, ze je jeden dom a nie 2 byty, on vlastni 1/9 aj z tej casti, kde byva sesternica, nielen z druheho bytu.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    O užívaní bytu rozhodujú podieloví spoluvlastníci väčšinou podľa podielov, väčšinový spoluvlastník teda môže prehlasovať menšinového. Ten spoluvlastník, ktorý byt neužíva, má nárok na odplatu za to, že jeho podiel užíva druhý spoluvlastník.
    Doplním, že exekúcie a pod. nemajú na užívanie vplyv. Čo sa týka dedičstva, dedičia konajú spoločne do jeho vyporiadania.
    vicktor Maly OT, kedze otazka uz bola zodpovedana, situacia je komplikovana.
    "dedičia konajú spoločne" - pekny ucebnicovy vyklad prava, ale obavam sa ze vo vacsine takychto pripadov dedicia konaju umyselne proti sbe.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    § 142 občianskeho zákonníka
    (1)
    Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vicktor Sud zrusi spluvlastnictvo ...
    Nerozumiem ako ho zrusi. Sud moze nariadt, rozhodnut ze takto to dalej nepojde, bud jeden odkupi od druheho alebo predajte obaja. Cize uradne potvrdi riesenie ktore pripadalo do uvahy aj predtym. Ako sa to prejavi na LV?
    Rozsudok nadobudne pravoplatnost ale predaj sa moze natahovat cele roky, cize spoluvlastnictvo zrusene nebude. Ci ako? Nabehne exekutor a ten uz nebude brat ohlad?
    Mária27 Súd vyhlási, že sa zrušuje spoluvlastníctvo troch, vlastníkmi zostávajú dvaja, ktorý tretiemu vyplatia určenú sumu. Po právoplatnosti a vyplatení môže byť vyprataný.
    vicktor Sud stanovi cenu/sumu? Tretiemu sa moze malit. Este stale moze ostat patova situacia - ti dvaja sa vytesuju, ale tretiemu nezaplatia. Tak ostane po starom. Sudne je spoluvlastnictvo zrusene, ale fakticky existuje nadalej. Toho tretieho kedy vymazu z LV? Po sudnom rozhodnuti ci potvrdeni o vyplateni?

    V tomto pripade je treti vlastnikom 1/9, nejako to dopadne. Ale co ak su dvaja polovicati? Jeden by mohol dat navrh/ziadost/neviemco aby sud prikazal druhemu predat jemu alebo kupit od neho alebo obaja musia predat. Navrhovatel stanovi cenu ci sud?

    Jeeej, co ma este napada, radsej koncim...
    Mária27 nechceš písať detektívky?
    misoft vicktor (Dnes 12:35).............Este stale moze ostat patova situacia - ti dvaja sa vytesuju, ale tretiemu nezaplatia.............
    --------------------------------------------------------------------------
    To by si nedovolili.... pretože je to súdne rozhodnutie - ak by sa len vytešovali a nevyplatili - v konečnom dôsledku by ten tretí podal na nich žalobu a vytešoval by sa on....keby flajster dostali..... Pretože by sa dopustili marenia výkonu súdneho rozhodnutia.
      zbaliť

    Právo na užívanie domu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.