Zavrieť

Porady

Môžem si zavesiť reklamnú plachtu na cudzí plot?

V zastavaných i nezastavaných častiach Slovenska nájdete rozvešané reklamné plachty, a to napr. na plotoch, zábradliach popri cestách, mostoch, domoch, ... Potrebuje firma/spoločnosť nejaké povolenie na takéto umiestnenie? V prípade, že tak urobila na súkromnom plote bez súhlasu vlastníka plota, čo môže urobiť/žiadať on od nej? Môže ju žalovať a žiadať odškodné? Môže mu reklamu svojvoľne odstrániť, alebo poškodiť? Môže mu dať nejaký úrad pokutu? To isté sa jedná o verejné priestranstvá, kde vlastníkmi sú napr. obce.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Podľa zákona o reklame (147/2001) Reklama nesmie zasahovať do práv iných osôb bez ich súhlasu.
    S vlastníkom môžeš uzavrieť (nepomenovanú) zmluvu o šírení reklamy napr. poskytnutím priestoru na jeho nehnuteľnosti (nejde o prenájom ani časti nehnuteľnosti, lebo nehnuteľnosť využíva vlastník ďalej).
    Inak môže vlastník odstrániť z nehnuteľnosti cudzie prvky, prípadne aj žiadať náhradu škody.

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    Oliwa, lubko6394, jopus2, ivka70, arizona, buchač, pavol54, Tweety
    8
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač profesional (Dnes 17:00) Ide o hnuteľnú vec. Najprv musí vlasfník nehnuteľnosti vyzvať toho, kto tam tú plachtu zavesil. Ak ten nereaguje, je nutné dať žalobu na súd a až potom ak stále druhá strana nereaguje, zabezpečí odstránenie exekútor v exekučnom konaní na náklady povinného.
    =====================
    Dvaja právnici - dva názory...

    Ale osobne sa prikláňam k právnemu názoru Márie.
    Môj osobný názor ? Reklama by veľmi rýchlo išla niekde ta het.
    Mária27 On by sa nemohol sťažovať. Bolo by to v rozpore s právnou zásadou nemo turpitudinem suam allegans auditur /nikto sa nemôže dovolávať vlastnej nepoctivosti, resp. nikto sa nemá dovolávať výhody z vlastného protiprávneho konania/.
    pavol54 Ak má dosť PPS tak to čo si napísala neplatí (P-olicajt, P-rávnik, S-udca)
    pavol54 Mária ten zákon 147/2001 čl I.§3 odst j., sa týka aj áut vybavených reklamou pravidelne parkujúcich na cudzom pozemku?
    Mária27 Tam sú dva vzťahy.
    pavol54 Jeden majiteľ aut sa tam nasáčkoval bez povolenia vlastníka pozemku
      zbaliť

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    1. Na umiestnenie reklamného pútača potrebuješ súhlas mesta / obce. Tam budú požadovať medzi dokladmi preukázanie užívacieho práva k miestu, kde má byť tento umiestnený. Ak to nepreukážeš, tak nedostaneš povolenie.

    2. Rieši sa to obvykle zmluvou o nájme časti nehnuteľnosti (plotu). Ide štandardne o odplatnú zmluvu.

    3. Umiestnenie reklamného pútača bez súhlasu vlastníka nehnuteľnosti je považované za priestupok, ak nehnuteľnosť nebola poškodená. Za takýto priestupok hrozí pokuta do 30.000 Eur. Ak bola nehnuteľnosť poškodená a škoda je vyššia ako 266 Eur, ide o trestný čin.
    23 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    pavol54 Ale poškodený by nemal sám demontovať zariadenie aby sa vyhol plateniu za poškodenie veci (iného majiteľa) alebo nie?
    pavol54 a ešte prosím ťa môžeš hodiť zákony?
    profesional Ide o hnuteľnú vec. Najprv musí vlasfník nehnuteľnosti vyzvať toho, kto tam tú plachtu zavesil. Ak ten nereaguje, je nutné dať žalobu na súd a až potom ak stále druhá strana nereaguje, zabezpečí odstránenie exekútor v exekučnom konaní na náklady povinného.
    pavol54 teoreticky nehnuteľnosť dotknutého vlastníka nie je vo vzduchoprázdne, vinník sa na ňu musí dostať nejak, spravidla cez pozemok (susediacu nehnuteľnosť) takže za protiprávny stav nesie zodpovednosť aj majiteľ nehnuteľnosti ktorý prechod cez svoju nehnuteľnosť povolil alebo nie (a ten sa nemôže tváriť ako mŕtvy chrobák)?
    profesional Ten s tým nič nemá. Rovnako ako automobilka nemá nič s tým, keď ty niekoho úmyselne zabiješ autom
    pavol54 zlý príklad s tou automobilkou, Ale ak majiteľ susedného pozemku dovolí prechod na tvoj čím ti vznikne škoda tak nesie podľa občianskeho zákonníka
    Oliwa Pavol, veď ide o plachtu... Tá sa dá pripevniť na plot aj zvonka, ak ide napr. o plot pri ceste a komunikácia je obecná, tak vinný bude starosta?
    pavol54 občiansky zákonník nehovorí že sa to obce netýka
    profesional Tvoja predstava o občianskom zákonníku je skreslená. Asi ti nič nehovorí pojem neprerušenosť kauzálneho nexu.. že?
    misoft Reklama a jej umiestnenie podlieha Stavebnému zákonu - 50/1976 - §71, §105, §106
    buchač ...v USA by sa také niečo nemohlo stať.

    Zlatý "farmársky zákon"...že prečo ho u nás nemáme ? Pýtam sa, PREČO !
    misoft Prečo? Lebo MEDVEĎ...... inými slovami, niekomu sa tento zákon (ak by existoval) nehodil do krámu....
    jslancik len s dokazovaním by bol troška problém... čo keď niekto umiestni reklamu mojej firmy na cudzí plot/zábradlie? samozrejme "bez môjho vedomia". aby ma vystavil následkom - pokute, stíhaniu...
    pavol54 veď preto hovorím že majiteľ susednej nehnuteľnosti prvý nesie zodpovednosť, o tom je hádam aj občiansky zákonník
    jslancik :-D
    korela Ak by niekto zavesil svoje staré tričko na niekoho plot, bolo by logických krokom, aby ho majiteľ plotu zvesil a zahodil do odpadu. Medzi reklamným pútačom a starým tričkom nevidím žiadny rozdiel.
    Sledujte, koľko odpovedí a názorov na jeden prostý problém. Mám pocit, že právnici už nevedia čo robiť od dobroty, tak si vymýšľajú a neustále rozširujú sieť zbytočných zákonov vo svoj prospech.
    Stačí tento problém riešiť podľa známej myšlienky: tvoje práva končia tam, kde začínajú moje. Pretože je aj škoda spreju na začiernenie vyobrazenia. Kto by to majiteľovi dokázal?
    Inými slovami farmársky zákon a basta.
    pavol54 zober si že by niekto na tvoj plot vylepil niektorý plagát: kotlebov, ficov alebo kiskov či matovičov Na druhý deň máš prílepok podporovateľa a pritom opak môže byť pravdou
    korela V našom prípade nemám obavy, že by pristál práve na našom. Aj keď to myslíš obrazne.
    Ale aj tak by tam vydržal iba do príchodu niekoho prvého z rodiny domov, bez ohľadu, komu by patril.
    Ale inak vcelku dobrý príklad si dal.
    pavol54 kým to odstráni tak to vie celá dedina Pýtajú novinári sa Viery Husákovej ako sa cíti ako prezidentova žena a čo robí? odpovedá ráno vstanem umyjem 3,14 o desiatej ju umyjem potom aj na obed, aj poobede. Nepreháňate to s tou hygienou? odpovedá moment hned vám odpoviem len idem umyť 3,14 a odchádza na ulicu, umýva bránu
    jana0007 V prípade umiestnenia plagátu na vlastnom pozemku je tiež potrebný súhlas obce?
    pavol54 Ak si ho umiestniš sama, alebo ak ti ho tam umiestni niekto iný?
    jana0007 Plagát si objednám u firmy, ktorá takéto plagáty vyrába a sama si ho pripevním o plot pri dome.
    vicktor Tato otazka ma tiez napadla hned prvy den, ale teraz si ma inspirovala - na novostavbach su reklamy:
    lesenie od firmy ...
    tvarnice dodala...
    krytinu vyraba...
    omietka ...
    Pochybujem ze sa podavaju ziadosti obci a caka na suhlas.
      zbaliť

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Samozrejme, že potrebuješ povolenie. Si veru ohromný. Bez môjho dovolenia mi zohyzdíš dom, plot, ale keď to ja odstránim a vyhodím, tak je to svojvoľné? Ešte by si dostal aj po pysku. A takíto ľudia ma ešte chcú pokutovať.
    kukučka Samozrejme, že potrebuješ povolenie. Mínuskár, nerozumieš tejto odpovedi?

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Nerob iným, čo nechceš, aby robili Tebe... aké jednoduché...
    Odpoveď: Nemôžeš. Resp. môžeš, ale so súhlasom vlastníka...
    To kam by sme prišli, keby si na mosty, domy, zábradlia, diaľnice, každý vešal a lepil, čo sa mu zachce... Nestačí nám Žilina, preslávená svojimi bilboardami pri cestách, pre ktoré takmer nevidno dopravné značenie?
    Si predstav, že ideš domov a na plote/bráne/dverách máš cudziu reklamu... určite by si sa jej potešil...
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    pavol54 keď budem mať zmluvu tak hej, ale inak prečo
    kukučka Mínuskárovi: Je tu odpoveď, je snáď zakázané pridať k nej komentár? Mínusku by si mal/a dať za otázku.
    sito kukučka, nepúšťaj sa do boja s veternými mlynmi, vetry akosi ustali, Či, rozdúchať ich chceš, ako perinbaba, k dobru sa dopracovať?
    Oliwa Kuki, kašli na to... Nad takými úzkoprsími reakciami sa povznášam... asi by niekomu "trebalo" zájsť k očnému, ak nevidí/nechce vidieť jasnú odpoveď na jasnú otázku. Čo už... aj sprostosť je dar boží...
    kukučka Nebojujem, hovorím svoj názor. Nestojím o tvoje
    komenáre mojich príspevkov.
    sito Ale to každý, svoj názor píše, porada nie je telefón. A niektorí ani nepíšu! Len využijú možnosť šéfa, načo písať, pracne písať svoj názor. Keď -ka stačí, no nie všetci dokážu takú možnosť šéfa a komentujúceho pochopiť.
      zbaliť

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Ale môžeš, za predpokladu, že o to požiadaš vlastníka plotu. Ak ti nebude chcieť dať po čuni, papuli, rozbiť držku, na súd sa obráti, ten môže na Slovensku rozhodnúť vo tvoj prospech. Ak je na nom "vivat Slovakia"
    sito Och, juj! Si ty riadny chuj!

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Ty chceš zavesiť alebo niekto zavesil ?
    Ak chceš zavesiť, nuž polož si otázku v opačnom garde..." čo by si urobil ty, ak by na tvoj plot niekto zavesil plachtu s reklamou ".

    Už len samotné uvažovanie nad týmto (nezákonným konaním ) je v rozpore so zdravým rozumom.
    ---------------------------
    K otázkam :

    - jasné, že potrebuje povolenie...a aj platiť je potrebné
    - vlastník môže žiadať nápravu
    - a kľudne aj na súde aj s odškodnením
    - svojvoľne ani nie...POZNÁMKA : by si videl, čo by sa dialo v poniektorých prípadoch..
    - úrad, súd...pokuta jak oči.
    Naposledy upravil buchač : 02.01.18 at 17:25
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jopus2 a keď mi tým nepoškodil majetok a po upozornení reklamu odstránil?
    buchač ...a čo teraz ?
    Šak buď rád, že odstránil...alebo sa Ti chce behať po úradoch, kade-tade po čertoch a naťahovať sa pre pár drobných ?
    pavol54 Mal by ti uhradiť tvoje vynaložené náklady na nápravu stavu (ak sa ti chce kvôli tomu naťahovať) Poštovné, čas strávený na vybavení veci, použité auto ak to bolo potrebné, platené právnické služby . V amerike by si mohol požadovať odškodné za psychickú ujmu spôsobenú pozeraním na reklamný plagát, u nás ak vyrábaš vec podobnú dokázanú ujmu a pod
    arizona To uz je ozaj vrcholne neseriozne a drze,umiestnit nieciu blbu reklamu niekomu na sukromny plot. Ja by som to pofotila a zmedializovala,aby som takejto firme aspon zlu reklamu narobila.nech sa hanbia paraziti !
    buchač Príspevok upravený pre hodnotiaceho...aby sa naučil čítať.

    Keby dal "neužitočné" , tak mám na háku...ale takto ?
    kukučka Mínuskárovi: Je tu odpoveď, je snáď zakázané pridať k nej komentár?
      zbaliť

    Môžem si zavesiť reklamnú plachtu na cudzí plot?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.