Zavrieť

Porady

Riešili ste niekto dotácie na fotovoltické elektrárne?

Oplatí sa využiť fotovoltické panely aj v prípade že žijem na mieste, kde mám pocit že slnko nesvieti až tak často? Sťahujeme do nového a viem že štát poskytuje dotáciu na tieto eko veci. Nechceme solárne panely, myslím fotovoltickú elektráreň z fotovoltické elektrárne na výrobu elektrickej energie máte poprípade skúsenosti?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

    Strojár lubko6394
    O dotáciách v súčastnosti neviem. Ja som staval 10kWp na streche a predávam za 0,4307. Tá cena za výkup išla radikálne dolu ( ale aj panelov ). Lenže ak schceš všetko predať tak potrebuješ hodiny za cca 10 Eur mesačne, dávať hlásenie o výrobe každý mesiac, nahlasovať predpokladanú výrobu, vystaviť faktúry pre distribučku a energiu. Pred 2 rokmi sa nahlasovanie tak skomplikovalo že ho musím robiť externe takže + tuším okolo 10 éčiek mesačne. Pri dnešných cenách by som do toho v malom nešiel.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Denis1331 A aká je predpokladaná návratnosť investície ak nejaká je?
    kn-alka pokiaľ viem, distribúcia už nevykupuje energiu, staré zmluvy sú v platnosti, ale nové už neuzatvára
    Denis1331 Aha, take sa to neoplatí teda hej? Ani na vlastnú spotrebu?
    lubko6394 Či sa to oplatí dnes ťažko posúdiť, nenapísal si nič o ploche resp. výkone. Ja mám návratnosť na úrovni cca 9 rokov, lenže mám tú najvyššiu cenu. Sám pre seba význam pre mňa nemá aj keby mi to komplet zaplatili. Ak svieti a FVE ide na plný výkon tak nie som doma a spotreba je minimálna ( chladnička + stand by). Keď prídem a potrebujem svietiť tak FVE oddychuje.
    lubko6394 Čo Ti v lete doma zožerie 2 kW ? Keď je treba kúriť obvykle slnko nesvieti. Teraz je denný výkon medzi 10 až 50 kWh za deň, podľa toho ako svieti. A čo v lete keď môžeš mať po sebe 4 dni 80 kWh - tie schováš ako ?
      zbaliť

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Účtujem firme, ktorá montuje termické aj fotovoltické kolektory a vybavuje aj dotáciu zelenadomácnostiam. SIEA neskúma lokalitu, dotácie sú pre celé slovensko. Aj keď sme z juhu Slovenska, firma montovala systém aj pod Tatrami, konkrétne Závadka nad Hronom, systém funguje, dotácia vybavená, už aj vyplatená.

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Vykašlal som sa na dotáciu, zhltla by ju byrokracia, certifikácia, projekt...

    Riešili ste niekto dotácie na fotovoltické elektrárne?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.