Zavrieť

Porady

Platca alebo neplatca DPH?

Ahojte poradaci,

mam otazocku.
Ake vyhody/nevyhody ma platca DPH?
Co by ste odporucali po zohladneni vsetkych okolnosti
-administrativna narocnost, cena tovaru,.....
Oplati sa byt dobrovolnym platcom DPH, resp.za akych okolnosti sa to oplati?

dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    toria je offline (nepripojený) toria

    toria
    mtd1
    Ahojte poradaci,

    mam otazocku.
    Ake vyhody/nevyhody ma platca DPH?
    Co by ste odporucali po zohladneni vsetkych okolnosti
    -administrativna narocnost, cena tovaru,.....
    Oplati sa byt dobrovolnym platcom DPH, resp.za akych okolnosti sa to oplati?

    dakujem
    Ja mám u jednej klientky tiež takú dilemu. Kto bude taký dobrý a povie svoj názor či byť dobrovolným platcom DPH???

    toria je offline (nepripojený) toria

    toria
    Zdeni
    Skúste si pozrieť toto:
    http://www.porada.sk/t7321-dph-cka-o...%FD+platca+DPH

    je tam dosť popísané, pre aj proti.

    Super díky. Takže ju na plátcu DPH neodporúčim.
    Ďakujem ešte raz!:p

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    toria
    Ja mám u jednej klientky tiež takú dilemu. Kto bude taký dobrý a povie svoj názor či byť dobrovolným platcom DPH???
    Ťažko povedať, záleží akú činnosť vykonáva. Pri vývoze tovaru do EÚ platcovi DPH alebo aj tretích štátov, a zároveň pri nákupe tovaru a služieb v tuzemsku sa DPH vracia - vtedy sa oplatí byť platcom DPH ( ale znamená to možno aj častejšie daňové kontroly ). Ak je dovozcom tovaru od platcu DPH a tovar predáva v tuzemsku - vznikajú vysoké daňové povinnosti. Ale ak nie je platca DPH musí túto DPH aj tak zaplatiť. Takže je to rôzne. No a potom je tu klientela: Ak nebude platca DPH, môže sa stať, že nebude mať toľko odberateľov, pretože ak oni budú platcami, budú sa snažiť hľadať dodávateľa - platcu, aby si mohli odpočítať DPH. Ja by som sa sústredila na trh - teda na odberateľov.

    toria je offline (nepripojený) toria

    toria
    Orsz
    Ťažko povedať, záleží akú činnosť vykonáva. Pri vývoze tovaru do EÚ platcovi DPH alebo aj tretích štátov, a zároveň pri nákupe tovaru a služieb v tuzemsku sa DPH vracia - vtedy sa oplatí byť platcom DPH ( ale znamená to možno aj častejšie daňové kontroly ). Ak je dovozcom tovaru od platcu DPH a tovar predáva v tuzemsku - vznikajú vysoké daňové povinnosti. Ale ak nie je platca DPH musí túto DPH aj tak zaplatiť. Takže je to rôzne. No a potom je tu klientela: Ak nebude platca DPH, môže sa stať, že nebude mať toľko odberateľov, pretože ak oni budú platcami, budú sa snažiť hľadať dodávateľa - platcu, aby si mohli odpočítať DPH. Ja by som sa sústredila na trh - teda na odberateľov.
    bude to prevádzka školského bufetu. Predaj priamo deťom

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    toria
    bude to prevádzka školského bufetu. Predaj priamo deťom
    Tak to sa asi neoplatí. My máme v rodine potraviny na dedine, a teta stále narieka. Je to pre ňu záťaž.

    mtd1 je offline (nepripojený) mtd1

    mtd1
    Orsz
    Ťažko povedať, záleží akú činnosť vykonáva. Pri vývoze tovaru do EÚ platcovi DPH alebo aj tretích štátov, a zároveň pri nákupe tovaru a služieb v tuzemsku sa DPH vracia - vtedy sa oplatí byť platcom DPH ( ale znamená to možno aj častejšie daňové kontroly ). Ak je dovozcom tovaru od platcu DPH a tovar predáva v tuzemsku - vznikajú vysoké daňové povinnosti. Ale ak nie je platca DPH musí túto DPH aj tak zaplatiť. Takže je to rôzne. No a potom je tu klientela: Ak nebude platca DPH, môže sa stať, že nebude mať toľko odberateľov, pretože ak oni budú platcami, budú sa snažiť hľadať dodávateľa - platcu, aby si mohli odpočítať DPH. Ja by som sa sústredila na trh - teda na odberateľov.

    Teda ak mojim odberatelom maju byt prevazne domacnosti je zbytocne, aby som bola platcom DPH? Domacnostiam budem dodavat tovar i sluzbu.
    DPH mi v tomto pripade teda len prida viac administrativy, ale predajny efekt ziadny?

    zuzu247 je offline (nepripojený) zuzu247

    zuzu247
    Presne tak, pokiaľ obchoduješ výhradne s neplatcami, tak sa to určite neoplatí. My sme tento rok nabehli na dobrovoľné platcovstvo a obchody sa zlepšili, keďže obchodujeme väčšinou s platcami. Je to rôzne a pri dobrovoľnosti fakt záleží od okolností. Ak nemusí a nebude to mať žiadny prínos v predaji, tak radšej nie. Môj názor.

    MaryBend je offline (nepripojený) MaryBend

    MaryBend
    Ak môžem vyjadriť svoje stanovisko:

    Dobrovoľné platenie DPH Vám zdražuje cenu tovaru o 19 %. Čiže pre zákazníka
    je nevýhodná. Avšak platitelia DPH z mne neznámeho dôvodu uprednostňujú
    dodávateľov, ktorí sú platiteľmi DPH. Pre vás je výhodné byť platcom, ak
    ste dodávateľ tovarov do zahraničia, či štátov EÚ, lebo na výstupe DPH neuplatňujete - nerátate ju, ale na vstupe si ju v plnej výške môžete nárokovať od daňového úradu. Zároveň je pre Vás výhodná z toho dôvodu,
    že máte nižšie náklady, keďže do nákladov už ide iba cena tovaru bez DPH.
    musíte sa rozhodnúť, čo je pre vás prvoradé - zákazník, alebo Váš zisk.
    Rovnako - DPH je administratívne pomerne náročná a zložitá. Zvýšia sa Vám
    náklady na školenia a odbornú literatúru.

    Platca alebo neplatca DPH?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.