Zavrieť

Porady

Začiatok podnikania - poraďte...

jt20 jt20

jt20 je offline (nepripojený) jt20

Ahojte!

Plánujem si zanedlho založiť živnosť a potreboval by som si vyjasniť pár vecí - čím viac o tom čítam a dozvedám sa, tým menej o tom viem...takže za vaše rady budem vďačný.

Takže: predmetom mojej živnosti by mali byť nasledovné činnosti: tvorba webstránok, grafických reklamných návrhov, predaj počítačových zostáv alebo počítačových komponentov (nebudem mať žiadnu predajňu ani sklad, zostavy sa po objednaní zakúpia a dovezú priamo zákazníkovi), predaj software,... Čiže činnosti, ktoré nie sú viazané na určité stále miesto (prevádzkáreň).

1. Ako je to s miestom prevádzkovania takejto živnosti? Podľa iných príspevkov, ktoré som čítal, som toho názoru, že prevádzkáreň zriadenú mať nemusím (a teda nemusím mať ani inšpekčnú knihu). Sídlom tejto mojej "firmy" by teda bol asi byt - vyplývajú mi z toho nejaké povinnosti? A musia mať vlastne takéto živnosti (ktorých činnosti sa nevzťahujú na nejaké konkrétne miesto) miesto, kde sa budú prevádzkovať (napr. moja živnosť, alebo povedzme "mobilné kaderníctvo")?

2. Ak budem mať sídlo živnosti v byte aké kontroly mi môžu prísť a čo môžu kontrolovať? Môžu mi kontrolovať aj legálnosť softwaru?

3. Je mi vyhodnejšie byť platitelom DPH alebo nie?

4. Začnem podnikať s podporou Úradu práce (budem mať nárok príspevok na podnikanie). Máte s tým niekto skúsenosti? (či sa príspevok dáva paušálne dopredu a následne sa dokladujú vynaložené náklady, alebo treba niečo nakúpiť a až potom mi to preplatia). Čítal som o tom články na internete, ale názory boli rôzne a pri niektorých článkoch neboli ani dátumy, takže som nemohol ani zistiť či sú aktuálne...

Za všetky vaše rady a poznámky budem vďačný. Ahojte.
Usporiadat
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

1. Miesto podnikania a miesto trvalého pobytu majú viacerí živnostníci. Nikde nie je napísané, že nemôžete pracovať doma.

2. Kontroly vám môžu prísť všetky... zo živnostenského úradu, SOI a ostatní... ale stáva sa to "výnimočne" - keď majú bonz že niečo nie je o.k.

Daňový úrad a colný úrad sa nahlásia čo idú kontrolovať - teda vo vašom prípade, inak chodia aj námatkovo napr. do obchodov a pod. kontrolovať používanie ERP, kontrolovať preukázateľnosť nakúpeného tovaru - dodacie listy atď. ale toto sa vás týkať nebude pravdepodobne.

3. To je otázka veľmi všeobecná odpoveď na ňu je áno a nie.
Musíte napísať viac - kto sú klienti, aký bude obrat, od koho budete nakupovať, či chcete robiť nejaké investície v podnikaní atď.

4. Dajte si vyhľadávanie v porade - dotácia, príspevok. Dátumy sú tam.

Naposledy upravil Monika Kováčová : 12.08.06 at 16:27
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

1. súhlasím s ermon
2. K softvéru: ak chceš podnikať v tomto obore, mal by si rátať s možnosťou kontroly zo strany softvéristov. Ale samozrejme nemusia prísť, ale môžu si overiť Tvoju serióznosť v podnikaní.
3. Zo začiatku je lepšie nebyť platcom DPH, ak samozrejme časom narazíš na odberateľov, ktorí sú platci DPH, oni sami Ťa budú vyhľadávať, ak ním budeš tiež, aby si mohli DPh odpočítať a tým ponížiť cenu tovaru alebo služby. Potom to bude pre Teba viac menej nevyhnutné - aby si si ich udržal.
4. čo sa týka dotácie od Úradu práce, peniaze dostaneš dopredu, takže pri nákupe určeného majetku alebo iného predmetu v zmylse poskytnutej dotácie, budeš mať k dispozícii tieto finančné prostriedky. Dotáciu však budeš musieť zdokladovať, Úrad práce určí lehotu dokedy tak musíš urobiť. Musíš všetko minúť do koruny.
0 0
jt20 jt20

jt20 je offline (nepripojený) jt20

ermon
2. Kontroly vám môžu prísť všetky... zo živnostenského úradu, SOI a ostatní... ale stáva sa to "výnimočne" - keď majú bonz že niečo nie je o.k.

Daňový úrad a colný úrad sa nahlásia čo idú kontrolovať - teda vo vašom prípade, inak chodia aj námatkovo napr. do obchodov a pod. kontrolovať používanie ERP, kontrolovať preukázateľnosť nakúpeného tovaru - dodacie listy atď. ale toto sa vás týkať nebude pravdepodobne.
A môžu kontrolovať len to čo je mojím majetkom resp. majetok ktorý mám nadobudnutý v súvislosti s podnikaním? Lebo ak by sa začali "hrabat" v ocovom počítači, tak tam by asi našli kadečo nelegálne ale to myslím nemôžu...

ermon
3. To je otázka veľmi všeobecná odpoveď na ňu je áno a nie.
Musíte napísať viac - kto sú klienti, aký bude obrat, od koho budete nakupovať, či chcete robiť nejaké investície v podnikaní atď.
No čo sa týka nakupovania, tak nakupovať sa budú iba počítačové komponenty, ktoré budú potrebné na kompletizáciu počítačovej zostavy pre klienta (predpokladám len fyzické osoby).Nakupovať sa budú od platcu DPH. Na druhej strane od platcov DPH budem mat aj príjmy (z tvorby www, graf. návrhov - väčšinou to budú asi malé firmy a začínajúci podnikatelia - niektorí z nich moťno nebudú platcami DPH...). S velkým obratom nerátam, budem rád ak to bude zo začiatku okolo 70000 až 100000 za rok...
Naposledy upravil jt20 : 12.08.06 at 19:21
0 0
jt20 jt20

jt20 je offline (nepripojený) jt20

Orsz
1. súhlasím s ermon
2. K softvéru: ak chceš podnikať v tomto obore, mal by si rátať s možnosťou kontroly zo strany softvéristov. Ale samozrejme nemusia prísť, ale môžu si overiť Tvoju serióznosť v podnikaní.
3. Zo začiatku je lepšie nebyť platcom DPH, ak samozrejme časom narazíš na odberateľov, ktorí sú platci DPH, oni sami Ťa budú vyhľadávať, ak ním budeš tiež, aby si mohli DPh odpočítať a tým ponížiť cenu tovaru alebo služby. Potom to bude pre Teba viac menej nevyhnutné - aby si si ich udržal.
Taká trošku hlúpa otázka, ale ani na nu ešte neviem odpoveď - kedy si vyberám či budem platcom DPH alebo nie? Pri zakladaní živnosti? A dá sa to v priebehu živnosti jednoducho zmeniť? Asi to bude potrebná zmena v živnostenskom liste (a to ma výjde na nejakú tisícku) , však?

Orsz
4. čo sa týka dotácie od Úradu práce, peniaze dostaneš dopredu, takže pri nákupe určeného majetku alebo iného predmetu v zmylse poskytnutej dotácie, budeš mať k dispozícii tieto finančné prostriedky. Dotáciu však budeš musieť zdokladovať, Úrad práce určí lehotu dokedy tak musíš urobiť. Musíš všetko minúť do koruny.
A nevieš mi poradiť či ten nadobudnutý tovar musí byť zdokladovaný faktúrami alebo stačí aj nejaká kúpno-predajná zmluva? Povedzme ak by som si kupoval napr. ojazdené auto od normálnej fyzickej osoby, ktorá mi nemôže vystaviť faktúru...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
jt20
Taká trošku hlúpa otázka, ale ani na nu ešte neviem odpoveď - kedy si vyberám či budem platcom DPH alebo nie? Pri zakladaní živnosti? A dá sa to v priebehu živnosti jednoducho zmeniť? Asi to bude potrebná zmena v živnostenskom liste (a to ma výjde na nejakú tisícku) , však?



A nevieš mi poradiť či ten nadobudnutý tovar musí byť zdokladovaný faktúrami alebo stačí aj nejaká kúpno-predajná zmluva? Povedzme ak by som si kupoval napr. ojazdené auto od normálnej fyzickej osoby, ktorá mi nemôže vystaviť faktúru...

Povinným platcom DPH sa stávaš podľa priloženého paragrafu:


Registračná povinnosť
§ 4


(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 1 500 000 Sk, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.


.................................................. ...............................................

Pokiaľ budeš mať obrat 70 000 - 100 000 ročne , nie je o čom uvažovať .Neoplatí sa byť plátcom DPH .Ale samozrejme , rozhodnutie musí padnúť z Tvojej strany .
A l e , ak by bol príjem vyšší a spolupráca len s plátcami DPH a pokiaľ by požadovali ,aby si sa ako dodávateľ stal plátcom DPH , je tu možnosť sa dobrovoľne zaregistrovať .Ale to treba veľmi dobre zvážiť , lebo ten plánovaný príjem ako som už písala nie je vysoký .

Registrácia na daňovom úrade v rámci dobrovoľnosti nie je spojená so zmenou živnostenského listu , čiže v ŽL nič nemeníš.

Tovar ktorý budeš predávať konečnému spotrebiteľovi bude kupovaný na základe faktúry .

V prípade zakúpenia auta na podnikateľské účely .......tu je možná kúpnopredajná zmluva a vyplatenie auta je uznateľný výdavok na dosahovanie zdaniteľných príjmov .
Naposledy upravil Zita5 : 12.08.06 at 19:39
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Tak ja by som v tvojom prípade s tým platcovstvom DPH určite počkala...
Živnosť si založíš normálne na Živnostenskom úrade, (registrácia dph sa vybavuje na Daňovom úrade). Vôbec nebude treba pri vybavovaní ŽL oznamovať alebo rozhodovať sa, či budeš alebo nebudeš platca DPH. To nechaj kľudne na neskôr, alebo to nebudeš potrebovať vôbec.

Doplnenie:
Zitka ma tuším predbehla. Ale je to správne.
Naposledy upravil Monika Kováčová : 12.08.06 at 19:35 Dôvod: Doplnenie
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

A môžu kontrolovať len to čo je mojím majetkom resp. majetok ktorý mám nadobudnutý v súvislosti s podnikaním? Lebo ak by sa začali "hrabat" v ocovom počítači, tak tam by asi našli kadečo nelegálne ale to myslím nemôžu...
No myslím, že DÚ bude zaujímať len podnikateľská oblasť. U colníkov je to rôzne, oni môžu všetko, tak ako aj polícia, ktorá sa zaoberá nelegálnym softvérom. Ja mám stále strach, že prídu (to som asi nemala písať, že?).
0 0
jt20 jt20

jt20 je offline (nepripojený) jt20

ermon
No myslím, že DÚ bude zaujímať len podnikateľská oblasť. U colníkov je to rôzne, oni môžu všetko, tak ako aj polícia, ktorá sa zaoberá nelegálnym softvérom. Ja mám stále strach, že prídu (to som asi nemala písať, že?).
Nemyslím, že softvérová polícia môže všetko - aj ona musí predsa dodržiavať určité právne postupy a pokial by chcela niečo kontrolovať, musí mať na to povolenie brat je policajt a neverila by si, aké majú sem-tam zviazané ruky... človek musí poznať zákony a vedieť na čo má právo. Ale kto by sa dokázal všetky tie zákony naučiť však? a neboj sa, ak nemáš veľkú firmu, tak k tebe asi nezájdu - podľa mňa sa orientujú na väčšie "rybičky"
0 0
jt20 jt20

jt20 je offline (nepripojený) jt20

ermon
Tak ja by som v tvojom prípade s tým platcovstvom DPH určite počkala...
Živnosť si založíš normálne na Živnostenskom úrade, (registrácia dph sa vybavuje na Daňovom úrade). Vôbec nebude treba pri vybavovaní ŽL oznamovať alebo rozhodovať sa, či budeš alebo nebudeš platca DPH. To nechaj kľudne na neskôr, alebo to nebudeš potrebovať vôbec.
Ďakujem za radu. Ak tomu správne chápem,tak od začiatku živnosti budem evidovaný ako neplatca DPH a ak sa ním budem niekedy stať, tak o to musím požiadať na DÚ, je tak?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

jt20
Nemyslím, že softvérová polícia môže všetko - aj ona musí predsa dodržiavať určité právne postupy a pokial by chcela niečo kontrolovať, musí mať na to povolenie brat je policajt a neverila by si, aké majú sem-tam zviazané ruky... človek musí poznať zákony a vedieť na čo má právo. Ale kto by sa dokázal všetky tie zákony naučiť však? a neboj sa, ak nemáš veľkú firmu, tak k tebe asi nezájdu - podľa mňa sa orientujú na väčšie "rybičky"
Nóó, teraz si ma véééééľmi potešil...
0 0
jt20 jt20

jt20 je offline (nepripojený) jt20

Ďakujem za radu

Zita5
Pokiaľ budeš mať obrat 70 000 - 100 000 ročne , nie je o čom uvažovať .Neoplatí sa byť plátcom DPH .Ale samozrejme , rozhodnutie musí padnúť z Tvojej strany .
A l e , ak by bol príjem vyšší a spolupráca len s plátcami DPH a pokiaľ by požadovali ,aby si sa ako dodávateľ stal plátcom DPH , je tu možnosť sa dobrovoľne zaregistrovať .Ale to treba veľmi dobre zvážiť , lebo ten plánovaný príjem ako som už písala nie je vysoký .
A neoplatilo by sa mi to ani v tom prípade, ak by klientami boli z veľkej časti platcovia DPH? Chápem, že je pre mňa výhodnejšie nebyť platcom, len mám trošku strach, že potenciálnych zákazníkov to môže odradiť (pokiaľ oni sú platcami DPH)...


Zita5
V prípade zakúpenia auta na podnikateľské účely .......tu je možná kúpnopredajná zmluva a vyplatenie auta je uznateľný výdavok na dosahovanie zdaniteľných príjmov .
A ak by som chcel z príspevku na podnikanie kúpiť notebook od známeho - bolo by to možné (formou kúpnopredajnej zmluvy)?
0 0
mirec28 mirec28

mirec28 je offline (nepripojený) mirec28

este k tomu nelegalnemu softweru

Ak vytvoris nejake dielo pomocou nelegalneho softeru, a to dielo sa dokazatelne nedalo inak vytvorit - jedine s pouzitim softweru ktory si mal nelegalne... tak potom doklad o predaji toho diela (faktura) je tvojim usvedcujucim dokladom, nie?

Teda sam si na seba vyrabas dokazy... Nemusia sa Ti ani pozriet do PC. Ak sa nepreukazes licenciou, si v kybli. Treba si na to davat pozor.


Napada ta povedat ze si to robil u kamarata.. Ale tam by sa patrilo mat nejaku zmluvu s nim. A on by musel mat licenciu... A ak by Ti ten software akoze pozicial/prenajal, porusil by licenciu on.. Takze to je tiez neprechodne.
0 0
jt20 jt20

jt20 je offline (nepripojený) jt20

mirec28
este k tomu nelegalnemu softweru

Ak vytvoris nejake dielo pomocou nelegalneho softeru, a to dielo sa dokazatelne nedalo inak vytvorit - jedine s pouzitim softweru ktory si mal nelegalne... tak potom doklad o predaji toho diela (faktura) je tvojim usvedcujucim dokladom, nie?

Teda sam si na seba vyrabas dokazy... Nemusia sa Ti ani pozriet do PC. Ak sa nepreukazes licenciou, si v kybli. Treba si na to davat pozor.


Napada ta povedat ze si to robil u kamarata.. Ale tam by sa patrilo mat nejaku zmluvu s nim. A on by musel mat licenciu... A ak by Ti ten software akoze pozicial/prenajal, porusil by licenciu on.. Takze to je tiez neprechodne.
Vďaka za radu, budem si na také veci dávať pozor a ako je to s trial verziami? Pokiaľ viem, tak nie je zakázané predávať produkty vytvorené trial verziami...alebo áno?
0 0
mirec28 mirec28

mirec28 je offline (nepripojený) mirec28

jt20
Vďaka za radu, budem si na také veci dávať pozor a ako je to s trial verziami? Pokiaľ viem, tak nie je zakázané predávať produkty vytvorené trial verziami...alebo áno?
trial verzia je na odskusanie, ci sa ti program paci a co vyhovuje. Na komercne ucely by si ho pouzivat nemal. A keby aj - za 15 dni poriesis vsetko? A co dalej? Nemozes odinstalovat trialverziu a nainstalovat ju znovu, to je uz v zpore s licenciou.
Pokial robis php, tam sa neda zistit v com si to robil... Je to iba textovy kod.. Ale napr. flash, to je uz horsie. Ale vacsinou ked sa pohrabes na nete, daju sa najst freeware alternativy k softwaru Pripadne nejake vyrazne zlavy pre "small bussiness"
0 0
jozob jozob

jozob je offline (nepripojený) jozob

jt20
Vďaka za radu, budem si na také veci dávať pozor:) a ako je to s trial verziami? Pokiaľ viem, tak nie je zakázané predávať produkty vytvorené trial verziami...alebo áno?
Treba si čítať licencie. Práve v trial verziách zakazuje použitie na komerčné účely licencia priložená k inštalačnému balíku. A keď už nič iné, je morálnym svinstvom zarábať na trial verziách softvérových produktov (veď sám robíš software, hádam si dokážeš predstaviť hodnotu duševného vlastníctva).

Na nete je však kopa alternatívneho softvéru. Začínajúcemu podnikateľovi odporúčam: Linux (napríklad SuSE je intuitívny a podobný Windowsu) namiesto Windowsu, OpenOffice namiesto Microsoft Office, GIMP2 namiesto Adobe Photoshop, Free Flash Editor namiesto Adobe Flash atď... skrátka ku každému softu existujé alternatíva. Ak by si chcel vymenovaný soft legálne, nezmestil by si sa pod 50 000.
0 0
jt20 jt20

jt20 je offline (nepripojený) jt20

Prečítal som si nejaké príspevky o zakladaní živnosti a písali tam o tom, že www stránky sú vlastne software a vlastný software nemožno predávať na živnosť, ale cez autorský zákon. Platí to aj pri jednoduchých prezentačných stránkach? Ak si klient objedná vytvorenie nejakej webprezentácie, tak sa to nemôže riešiť nejako formou zmluvy a vykonaní diela alebo niečím podobným? Keď už si zakladám živnosť aj na iné veci, chcem do toho zahrnúť aj túto činnosť (nechcem si vytvárať ďaľšie problémy s autorskými právami a predajom licencie, hlavne keď o tom nemám ani šajnu). Už mám v tom strašný zmätok. Ak niekto poradí ako by sa to dalo riešiť alebo obísť, tak mi to veľmi pomôže. Ďakujem.
0 0
jozob jozob

jozob je offline (nepripojený) jozob

No keďže robíš stránky, mohol by si vedieť, čo vlastne robíš, že ;o).

Je to jednoduché. Webstránka je sama o sebe štruktúrovaný dokument skladajúci sa len z popisu častí stránok (elementy v HTML) a formy danej štruktúry (štýlopisy pripojené k dokumentu). To nie je softvér. Program (a teda softvér) je už ale napríklad skript napísaný v JavaScripte, server-side skript napísaný v C# alebo v PHP. Treba teda rozlišovať dve veci -- statický HTML/XHTML/XML súbor a dynamický skript, ktorý tieto súbory generuje. Na živnosť sa robí webdesign bežne (aj skripty).

Kľudne sa to dá technicky obkecať a nakoniec dokážeš, že výsledný produkt nie je softvér, aj keď je generovaný určitým druhom softvéru (môžeš sa hrať, že predávaš výsledný HTML dokument, ktorý dorazí prehliadaču a nie skript, však :o)). A dokument nie je, nebol a nikdy nebude softvér.
0 0
mirec28 mirec28

mirec28 je offline (nepripojený) mirec28

Neriesil by som to tak, ze by som sa snazil aby sa na danu situaciu nedal uplatnit autorsky zakon... Ak to tak spravis, je to akokeby si sa zriekol vsetkych prav na vytvorenu vec. Co v buducnosti mozes olutovat.

"software nemožno predávať na živnosť" - k tejto vete sa docitas na vela miestach. Ma pravdu, ale je aj dost nepresna. Pravda je, ze na zivnostenskom Ti nevystavia zivnost s predmetom "vyvoj softveru". To moze robit uplne kazdy, a automaticky je chraneny autorskym zakonom. Ale mozes mat v zivnosti nieco ako "Poradenska sluzba a dodavanie programoveho vybavenia pocitaca (software) s montazou". Autor teda urobi program, a poskytne ti predajne prava, a ty predavas jeho licenciu. (a teraz si autor a predajca v jednej osobe). Tak ako "predavas" Windows. To je tiez softwer a bezne to predavaju v obchodoch. Tema sa da rozviest, a fakt je ze to nemusi byt take easy.

Riesenim podla mna nie je tvarit sa ze to co predavas nie je softwer... Priechodnejsie a jednoduchsie je, ked fakturujes sluzby, ako napr. instalaciu softveru, poradenstvo, analyzu... A ak to je teda nejaky softver, das ho akoze zadarmo. ) (autor moze dat zadarmo)
0 0
Davor Davor

Davor je offline (nepripojený) Davor

Ono sa to da nejako obist aj zmluvou o prevode autorskych prav. Mam to napisane v mojej pracovnej zmluve, ktoru nemam :-(
0 0
jozob jozob

jozob je offline (nepripojený) jozob

Davor
Ono sa to da nejako obist aj zmluvou o prevode autorskych prav. Mam to napisane v mojej pracovnej zmluve, ktoru nemam :-(
Práve tomu sa chce tázateľ pravdepodobne vyhnúť.

A neviem si predstaviť, ako by sa prevádzali autorské práva napríklad na rozsiahly e-shop, ktorý sa nepredáva rázovo, ale po licenciách.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať