Zavrieť

Porady

Platia sa nejaké poplatky pri predaji nehnuteľnosti daňovému úradu?

Dobrý deň,
môj bratranec zdedil po otcovi malú časť rod. domu+pozemky. Ja, ako tiež podielovy vlastník tohto domu, chcem ten jeho podiel odkúpiť. Chcem s ním uzavrieť kúpno-predajnú zmluvu. Mne však povedal, že on by radšej darovacou zmluvou, pretože by musel platiť nejaké poplatky daňovému úradu. Pracuje a žije v ČR, trvalý pobyt má v ČR tiež. Je pravda, že by musel niečo platiť daň. úradom?
Naposledy upravil ivka70 : 10.07.18 at 04:41
6 komentárov     zbaliť
ivka70 ako dlho vlastnil nehnutelnost bratrancov otec?
25252 jeho otec to vlastnil cca 2 roky. Platiť daň asi bude. Je možné do daň. výdavkov uviesť cenu uvedenú na osvedčení o dedičstve? v takomto prípade by neplatil žiadnu daň? Ako je to so zdravotnými odvodmi? Keďže je predajná cena zhodná s cenou na osvedčení na dedičstve.
Nandrolon Pokiaľ by dom zdedil aj jeho otec napr. po svojich rodičoch, ktorí ho vlastnili napr. 30 rokov, nenapočítava sa to?
ivka70 napocitava
25252 Takže, ak jeho otec zdedil tento dom/hoci ho mal vo vlastníctve iba 2 roky/ po svojej matke, ktorá ho mala napr. 30 rokov / ako píše nandrolon/ a ten dom následne zdedí môj bratranec - doba sa napočítava? Pri predaji nemusí podavať daňové priznanie? Je oslobodený od dane?
ivka70 ano, musi ist o dedenie v priamom rade (otec, syn, matka, dcera a pod.)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Áno, napríklad daň z príjmu, pretože nemusia byť splnené podmienky na oslobodenie od dane. Z uvedeného popisu sa to nedá posúdiť.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ak spolu s otcom nevlastnili nehnutelnost viac ako 5 rokov, ma povinnost po predaji podat danove priznanie.
    Vstupnu cenu uvedie cenu z dedicskeho konania, vystupna bude predajna cena.
    Kedze dan sa plati len z rozdielu tychto 2 cien a ak budu obe rovnake, rozdiel bude nula, nevyjde mu v DP platit ziadnu dan.
    Len si musi splnit tu povinnost podat DP na SK.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    25252 ako je to so ZP? Ak podá DP zdravotná poisťovňa sa ozve. Neplatí žiadne odvody takisto?
    Ešte jedna otázka: ak si nepodá DP na SK lebo žije v ČR bude platiť pokutu?
    ivka70 Podla mna ani ZP nema byt z coho vypocitane, ak je rozdiel nulovy.
    A to, ze zije v CR nema vplyv na to, ze ma povinnost podat DP na SK, kedze tu vlastni a predava nehnutelnost. DU si ho najde, kedze zavkladovat zmeny na katastri musi.
    25252 Ďakujem pekne za odpoveď
      zbaliť

    Platia sa nejaké poplatky pri predaji nehnuteľnosti daňovému úradu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.