Zavrieť

Porady

nezisková alebo príspevková organizácia?!

Účtuje detské integračné centrum, ktoré na svoju činnosť dostáva príspevky z krajského škoslkého úradu a časť svojich výdavkov pokrýva z darov, sponzorstva, príspevkov klientov, podľa účtovnej osnovy pre neziskové organizácie, alebo podľa UO pre príspevkové organizácie?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alena je offline (nepripojený) alena

    alena
    ak ich zriadil krajský školský úrad, tak účtujú podľa UO pre príspevkové organizácie, ak je to neziskové organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby podľa zákona č. 213/1997 Z.z., tak účtujú podľa UO pre neziskové organizácie

    alena je offline (nepripojený) alena

    alena
    viem len o jedinej, ktorú vydalo vydavateľstvo Verlag Dashofer a volá sa Aktuálna príručka účtovníctva organizácií verejného rozpočtu, samosprávy a tretieho sektora. Určite sú aj ďalšie, ale je neúčtujem pre príspevkové organizácie, možno sa nájde niekto, kto ti poradí viac.

    dari1 je offline (nepripojený) dari1

    dari1
    druh organizac ie by mal byt uvedeny v zriadovacej listine, prispevky mozu dostavat aj neziskovky. Ak ste napojeny na ich rozpocet a robite plany na dalsi rok (nie granty), tak by ste mali byt prispevkova org.
    Ak ste prispevkova org., tak pre vas platia rozne zakony, ktore su aj v prirucek uctovnictva, o kt. pisala alena.
    specificke zakony:
    · č.523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy v znení neskorších predpisov (este je jeden k obciam),
    · č.431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov,
    · č.291/2002 Z.z. o štátnej pokladnici v znení neskorších predpisov,
    · č.523/2003 Z.z. o verejnom obstarávaní tovarov, prác a služieb v znení neskorších predpisov,
    · č.278/1993 Z.z. o správe majetku štátu v znení neskorších predpisov,
    Okrem toho je k účtovníctvu
    Postupy účtovania pre prísp. a rozp. org. (Fin.spravodaj 20/2003, 10/2005) a dalsie.
    Samozrejme platia aj ine zakony, vseobecnejsie - napr. zakonnik prace, poziarna ochrana, archivacia... atd, atd.
    Okrem toho platia pre prísp.org. i zákon o dani z príjmu a dani z pridanej hodnoty. Neviem presne, ako je to v neziskovkach, ale myslim, ze okrem spravy majetku statu a verejnej sluzby tam tiez plati vsetko, so specifickymi postupmi.
    ked zistis, co ste, tak mozeme hovorit blizsie
    Naposledy upravil dari1 : 26.09.06 at 15:18

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    ďakujem Dari,
    súvzťažné zákony je jasné, že je treba, potrebovala som niečo na postupy účtovania. Vďaka ešte raz

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    No dievčatá, som tu opäť - a to s konštatovaním: Veľa kriku pre nič!
    Je to nezisková organizácia, na zakladacej listine to bije do očí asi trojcentimetrovým písmom a ja to nevidím!!! Pánečku. Ale aspoň viem, čo mám robiť. Aj tak idem prerábať na podvojné, nejak v jednoduchom strácam prehľad - začala som to totiž účtovať NO - JU. No, ešteže existujú exporty dát, aby som majetok nemusela nahadzovať znova - to by ma asi porazilo...

    horka je offline (nepripojený) horka

    horka
    Ja mam tiez problem s urcenim ci som NO alebo PO. Znama ma skolku pre deti v nemocnici, v zriadovacej listine ma napisane ze je neziskova organizacia s prispevkovou formou hospodarenia. Ja som to uctovala v PU ako neziskovu organizaciu, ale nie som si ista, ci to robim spravne, lebo statisticky urad ju zaradil do PO.

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Uctovanie ako neziskovej organizacie je v poriadku. Si neziskova organizacia s prispevkovou formou hospodarenia, tzn. ze dostavas prispevky od clenov,zriadovatelov, granty alebo nejake dotacie.

    Kája. je offline (nepripojený) Kája.

    Kája.
    Ahojte, ja účtujem škôlku a dostávame tiež normatív na dieťa, ale sme s.r.o., ktorá nevykonáva žiadnu inú činnosť, myslíte, že máme robiť normálne účtovníctvo ako s.r.o.? Ďakujem

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Kája.
    Ahojte, ja účtujem škôlku a dostávame tiež normatív na dieťa, ale sme s.r.o., ktorá nevykonáva žiadnu inú činnosť, myslíte, že máme robiť normálne účtovníctvo ako s.r.o.? Ďakujem
    Môj názor: Treba robiť v ÚO pre neziskovky.

    Kája. je offline (nepripojený) Kája.

    Kája.
    Melnick, prečo myslíš, že účtovníctvo pre neziskovky, my predsa dosahujeme zisk?

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Kája.
    Ahojte, ja účtujem škôlku a dostávame tiež normatív na dieťa, ale sme s.r.o., ktorá nevykonáva žiadnu inú činnosť, myslíte, že máme robiť normálne účtovníctvo ako s.r.o.? Ďakujem
    Ja som čítala iba toto a vydedukovala som/ na čo nemám právo /,že fungujete z normatív a nevykonávate žiadnu inú činnosť a tam sa mi ponúkalo ako riešenie to,čo som napísala.

    Kája. je offline (nepripojený) Kája.

    Kája.
    Keď sme začínali chceli sme sa registrovať ako neziskovka alebo príspevková organizácia, ale ministerstvo odmietlo a povedalo, že musíme byť s.r.o., tak z toho som vydedukovala že vedieme normálne podvojné účto, ale teraz fakt neviem.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Pre Teba je podstatné to ,čo máš v zriaďovacej listine a od toho záleží ďalší postup pri voľbe ÚO. Nerada by som Ťa pre nedostatok informácií dezorientovala. To naozaj nechcem.

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Ja si tiež myslím že je dôležité ako ste zaregistrovaní. Ak ste ako klasický podnikateľský subjekt vedený v obchodnom registri tak by ste asi mali viesť normálne podvojné účtovníctvo pre právnické osoby založené za účelom dosiahnutia zisku. Ale potom neviem prečo vás odmietli zaregistrovať ako neziskovku keď dostávate normatívy.
    No ale ak ministerstvo prikázalo že s.r.o. tak podľa mňa klasické účto podvojné.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.