Zavrieť

Porady

kávovník

Prosila by som poradiť.
Dostala som kávové zrniečka a tak som si ich zasadila. Dnes mám asi pol metrové kávovníky. Ale čo s nimi ? Treba ich zaštepiť, aby kvitli a mali plody ? Ak áno, kto alebo kde by mi ich zaštepil ? Viete mi niekto poradiť ?
Ďakujem.
Usporiadat
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Fairy
Prosila by som poradiť.
Dostala som kávové zrniečka a tak som si ich zasadila. Dnes mám asi pol metrové kávovníky. Ale čo s nimi ? Treba ich zaštepiť, aby kvitli a mali plody ? Ak áno, kto alebo kde by mi ich zaštepil ? Viete mi niekto poradiť ?
Ďakujem.
Kedysi dávno sme mali kávovník, "operáciu" nám urobili v botanickej záhrade.
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Švagriná mala kávovník a mal aj plody, len to trvalo dosť dlho a po zarodení vyhynul. A rodil sám, nebola potrebná asistovaná reprodukcia.

PS:keď tých pár zŕn pomleli a zaliali, nemali moc šťastné výrazy tváre
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
mne kávovník vymrzol... uschol, či čo...už sa s ním asi nedá nič robiť, čo??
0 0
hetty hetty

hetty je offline (nepripojený) hetty

Ja mám kávovník zakúpený zo záhradníctva. Pestujem ho niekoľko rokov. Je to rastlina, ktorá neznáša premiestnenie a vietor. Nechávam ho celý rok v dome. Jeden rok som ho dala von a od vetra mu obschli listy a už nebol taký pekný. Keďže nie je vypestovaný zo semienok už ho netreba štiepiť. Štiepenie bežne robia v botanickej, môžeš im ho zveriť.
1 0
kinderka kinderka

kinderka je offline (nepripojený) kinderka

Mám kávovník zo semienka. Po niekoľkých rokoch začne kvitnúť a rodiť aj sám od seba (mám takú skúsenosť). Pravda, veľa kávy si z toho asi neuvaríš:-)). Vyžaduje svetlé miesto (pozor na prudké letné slnko - aby nespálilo listy), tiež dostatok vlahy a nemá rád suchý radiátorový vzduch - listy potom obschýňajú. Želám veľa pestovateľských úspechov!
1 0
Fairy Fairy

Fairy je offline (nepripojený) Fairy

Ďakujem všetkým za rady !
:-)
0 0
mirka165 mirka165

mirka165 je offline (nepripojený) mirka165

Ja mám kávovník už roky, dala mi ho sestra, ktorá ho vypestovala zo semienka...vlani aj tento rok sme mali aj plody. Veľmi dlho dozrievali, skoro trištvrte roka, ale potom tmavočervené sme ich zasadili a po dlhšom čase vyklíčili. Teraz mám veľa mladých rastliniek. Nebolo ho treba štepiť. Tento rok sme ho zrezali, aby nerástol do výšky, ale aby sa viac rozkonáril. Káva má veľmi krátku klíčivosť, niekde som čítala že len dve hodiny. Neviem, či je to tak, ale snažila som sa ich do dvoch hodín zasadiť.
0 0
mynkos mynkos

mynkos je offline (nepripojený) mynkos

Tak to vam zavidim ja mam kavovnik 15 rokou a ješte mi nerodil ale mam ho krasny asi meter vysoky tak som stoho sklamana .lenka
0 0
kofi99 kofi99

kofi99 je offline (nepripojený) kofi99

Ja som si kupil uz 2x semiacka a nikdy mi nic nevyrastlo. Ako ich spravne posadit, alebo ako postupovat? Vdaka za pomoc.
0 0
bea7 bea7

bea7 je offline (nepripojený) bea7

kofi99 Pozri príspevok
Ja som si kupil uz 2x semiacka a nikdy mi nic nevyrastlo. Ako ich spravne posadit, alebo ako postupovat? Vdaka za pomoc.
Ja mám takú istú skúsenosť. Tiež som si už niekoľkokrát kúpila semienka a nevyklíčili. Sadila som ich presne podľa návodu, čakala som aj pol roka a nič.
Semienka boli stále veľmi suché a popraskané.
0 0
milan_V_K milan_V_K

milan_V_K je offline (nepripojený) milan_V_K

Dobrí deň všetkým. Potreboval by som poradiť, kde by som si mohol kúpiť & objednať Coffea arabica a coffea bengalensis. rastlinku alebo semienka.
Ďakujem.

________________________________________________
Pri pestovaný kávovníka by ideálna teplota mala byť v byte 18-22°C a pravidelne vlhčený. Kávovník sa dobre ujme v špeciálnom substráte pre kávovník. Semena sa sadia 1,7-2cm hlboko. Pri dobrom a pravidelnom nie zalievaním ale len vlhčeným, by mal vyklíčiť 3-6 tížňov v substráte. Kávovník rastie pomali a mal by byť na pol tienistom, teplom a vlhkom mieste.
1 0
janka51 janka51

janka51 je offline (nepripojený) janka51

Som
bea7 Pozri príspevok
Ja mám takú istú skúsenosť. Tiež som si už niekoľkokrát kúpila semienka a nevyklíčili. Sadila som ich presne podľa návodu, čakala som aj pol roka a nič.
Semienka boli stále veľmi suché a popraskané.
Bea ak Ti môžem poradiť tak už viac semienka v obchode nekupuj! Kavovník z nich nevypestuješ su to len zbytočné vyhodene penieze. Semienko musi sa po odtrhnuti najneskoršie do 6 hod. zasadiť inač je pravdepodobnosť že sa príjme velmi mala. Najlepšie je zohnať si ho niekde priamo v pražiarni.
0 0
bea7 bea7

bea7 je offline (nepripojený) bea7

Ďakujem za radu. Určite už nepodporím predajcov s kávovými semienkami.
0 0
Marian. Marian.

Marian. je offline (nepripojený) Marian.

Z literatury a vlastnej skusenosti kavovnik potrebuje lahku, strukturnu, vyzivnu podu s raselinou, prip. listovkou- oblubuje kyslejsie pH. Optimalna teplota na pestovanie je cez den okolo +24C, vyssia vzdusna vlhkost, ale neodoprucam napr. caste rosenie na listy, lebo ich mozu napadnut huby, skodcov ma malo, pretoze kofein v rasline posobi insekticidne. Rasliny je potrebne chranit pred prievanom a priamim slnkom, najlepsie sa im dari v polotieni. Voda na zalievku by mala byt makka, tzn. bez vapnika a chloru, teda minimalne prevarena alebo dobre odstata. Zalievka bohatsia, inac zaschynaju listy. Semienka pomerne skoro stracaju klicivost, na vypestovanie rastliniek je vhodny kyslejsi raselinovo pieskovy substrat. Stepi sa hlavne pre urychlenie kvitnutia a rodivosti, vruble by mali byt dobre vyzrete. V zime je dobre mierne obmedzit zalievku.
1 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

.mám asi metrový kávovník, je v polotieni, teplota +23, ale stále mu usychajú konce listov, a polievam ho hned ako substrát preschne, ako ho správne polievať aby mi listy neusychali
0 0
Marian. Marian.

Marian. je offline (nepripojený) Marian.

Ahoj Beba, nenechavaj kavovnik celkom preschnut + mas rastlinu pekne odrastenu a viac listov znamena i vacssi odpar vody. Obcas je vhodne skontrolovat aj korenovu sustavu- ci nie su poskodene, alebo prerastene korene a ak nemaju dostatok miesta presadit rastlinu do vacsieho crepnika resp. kontajnera. Vhodne hnojivo na urychlenie nasady kvetov je superfosfat, alebo aj NPK. Drzim palce a daj potom prosim vediet ako sa mu dari.
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

Marian. Pozri príspevok
Ahoj Beba, nenechavaj kavovnik celkom preschnut + mas rastlinu pekne odrastenu a viac listov znamena i vacssi odpar vody. Obcas je vhodne skontrolovat aj korenovu sustavu- ci nie su poskodene, alebo prerastene korene a ak nemaju dostatok miesta presadit rastlinu do vacsieho crepnika resp. kontajnera. Vhodne hnojivo na urychlenie nasady kvetov je superfosfat, alebo aj NPK. Drzim palce a daj potom prosim vediet ako sa mu dari.
..ďakajum a vyskúšam
0 0
dvolna dvolna

dvolna je offline (nepripojený) dvolna

aj ja mam kavovnik asi 7 rokov vypestovaný zo semiačka. minulý rok zarodil 2 ks a tento rok to vypada na podstatne viac. vysoky je asi 80cm. a cez leto ho mam na balkone.aj na priamom slnku ale len poobede. a nevadi muto. sice je nad nim bananovnik tak ej ten mu trochu tieni.
0 0
michalka160 michalka160

michalka160 je offline (nepripojený) michalka160

Prosím Vás...som z bratislavy....kde si možem kupiť kvalitné kavove semienko? a koľko ich treba kupiť..?
alebo by ste mi rovno poradili kúpiť si už rovno rastlinku?
ja by som veľmi chcela skúsiť si ho vypestovať...veď viete, ta radosť a všetko okolo toho.....
dakujem za radu...
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

moje 2 kávovníky majú cca 8 rokov, vypestované sú zo zrniecka od kamaráta, kolumbijcana, kt si ich so sebou priniesol... prvykrat mi jeden zakvitol az vo februari 2010, a momentalne sa mu bobule vyfarbuju do cervena... dlho to trvalo... ale aj tak ma tesi... najrychlejsie rastie na jar, presadzam ho podla potreby, za 8 rokov asi 2-3x. polievam sporadicky, vacsinou zabudnem, ale sam sa ohlasi zvesenymi listami... a kedze je v obyvacke pri JZ okne dost neprehliadnutelny, hned ho polejem... za posledne 2 tyzdne som ho polievala kazdy druhy-treti den... akosi bol moc smadny...

ohladne klicivosti... mozem to dementovat... jedno zo zrniecok som nosila v aute celu zimu, takze aj premrzlo... no aj po 3-4 mesiacoch mozno aj viac vyklicilo
hnojit by sa malo hnojivami na azalky ci rhododendrony... raz som skusila, ale nemyslim, ze to potrebuje, rastie sam, ako divy...

druhy kavovnik je ako jeho mladsi brat, pred 4 rokmi pri stahovani v decembri, utrpel... a zastavil rast... ale tento rok sa jeho rast opat rozbehol...

inak v lete je na priamom slnku, chrani ho zaclona, rosim, ked mi to napadne, polievam, ako som spominala vyssie...
[ATTACH]Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  IMGP4226.jpg
Zobrazení: 18
Veľkosť:  78.7 KB[/ATTACH]
IMGP4202.jpg  
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať