Zavrieť

Porady

zmluva o nájme

viete mi poradit?
chcem si zalozit zivnost. Chcela by som uzavriet najomnu zmluvu medzi mnou a rodicom, kedze budem mat kancelariu v dome. Musi mat druha strana nejaku zivnost na prenajimanie bytovych priestorov alebo nieco?
Mozem si zalozit kancelariu aj v inej budove a mat sidlo firmy doma? moze mat fyzicka osoba dve adresy v podnikani? to znamena ze adresa kancelarie nebude totozna z adresou sidla?
Usporiadat
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

zuzanask
viete mi poradit?
1. chcem si zalozit zivnost. Chcela by som uzavriet najomnu zmluvu medzi mnou a rodicom, kedze budem mat kancelariu v dome. Musi mat druha strana nejaku zivnost na prenajimanie bytovych priestorov alebo nieco?
2. Mozem si zalozit kancelariu aj v inej budove a mat sidlo firmy doma?
3. moze mat fyzicka osoba dve adresy v podnikani? to znamena ze adresa kancelarie nebude totozna z adresou sidla?
ad 1: nie, nemusí byť živnosť, bude len zmluva o prenájme.
2: Môžeš si prenajať priestor pre kanceláriu kdekoľvek.
3: Treba sa rozhodnúť, čo to bude (tá kancelária), buď len korešpondenčná adresa, alebo miesto podnikania, a podľa toho postupovať.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
zuzanask zuzanask

zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

musi sa potom platit aj dan z najmu? pri danovom priznani sa to prizna, zaplati dan ... neda sa to znizit o vydavky?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Príjem z prenájmu podlieha dani z príjmov. Tiež sa môžu uplatniť skutočné výdavky, alebo 40% paušálne.
0 0
quartz quartz

quartz je offline (nepripojený) quartz

A môže sa odrátať nezdaniteľná časť 22900,- (minulý rok 5násobok životného minima) a ešte to podeliť na 2 manželov.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

quartz
A môže sa odrátať nezdaniteľná časť 22900,- (minulý rok 5násobok životného minima) a ešte to podeliť na 2 manželov.
Áno, dá sa to. Taktiež podeliť na manželov. Ak by som ti radila dohodnúť výšku nájmu tak, aby nemuseli platiť daň, ak by nepresiahli stanovenú čiastku,
zase tebe by mohli chýbať náklady. Ale daj si pozor pri stanovení ceny nájmu - je to predsa len v príbuzenskom vzťahu - a malo by to byť porovnateľné s bežnými cenami prenájmu.
0 0
zuzanask zuzanask

zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

dakujem moc ste ma potesili, viete mi este povedat kde to presne najdem v zakone? je podla vas 1500 az 2000Sk mesacne sa miestnost v dome 2X3 metre hodnoverne?
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

zuzanask
dakujem moc ste ma potesili, viete mi este povedat kde to presne najdem v zakone? je podla vas 1500 az 2000Sk mesacne sa miestnost v dome 2X3 metre hodnoverne?
Čo sa týka oslobodenia prenájmu do výšky 5-násobku životného minima platného k 1.1. prísluš.zdaňovacieho obdobia - to je uvedené v zákone o dani z príjmov §9 ods.1h). A rozdelenie medzi oboch rodičov - daň z príjmov §10 ods.1 a občiansky zákonník § 137 - 142.
0 0
zuzanask zuzanask

zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

vdaka ste zlati
0 0
Barbora.B Barbora.B

Barbora.B je offline (nepripojený) Barbora.B

A nedá sa v tomto prípade použiť aj zmluva o výpožičke podľa Obč. z.?
Ak sa mýlim, opravte ma prosím.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Barbora.B
A nedá sa v tomto prípade použiť aj zmluva o výpožičke podľa Obč. z.?
Ak sa mýlim, opravte ma prosím.

To mi moc nepasuje, výpožička je skôr o hnuteľných veciach ako o prenájme miestnosti.
0 0
Barbora.B Barbora.B

Barbora.B je offline (nepripojený) Barbora.B

Orsz
To mi moc nepasuje, výpožička je skôr o hnuteľných veciach ako o prenájme miestnosti.
Ja si myslím, že zmluva o výpožičke sa dá použiť aj na vypožičanie miestnosti.
ZMLUVA O VÝPOŽIČKE
§ 659
Zmluvou o výpožičke vznikne vypožičiavateľovi právo
vec po dohodnutú dobu bezplatne užívať.

Nie je tam písané, že nemôže ísť o nehnuteľnosť. Tak isto aj nájomná zmluva špecifikuje prenechanie veci za odplatu a vo všeobecnosti sa používa na nájom nehnuteľných priestorov.

NAJOMNÁ ZMLUVA
Prvý oddiel
Všeobecné ustanovenia
§ 663
Nájomnou zmluvou prenajímateľ prenecháva za odplatu
nájomcovi vec, aby ju dočasne (v dojednanej
dobe) užíval alebo z nej bral aj úžitky.

Ak sa mýlim, tak ma prosím opravte.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Barbora.B
Ja si myslím, že zmluva o výpožičke sa dá použiť aj na vypožičanie miestnosti.
ZMLUVA O VÝPOŽIČKE
§ 659
Zmluvou o výpožičke vznikne vypožičiavateľovi právo
vec po dohodnutú dobu bezplatne užívať.

Nie je tam písané, že nemôže ísť o nehnuteľnosť. Tak isto aj nájomná zmluva špecifikuje prenechanie veci za odplatu a vo všeobecnosti sa používa na nájom nehnuteľných priestorov.

NAJOMNÁ ZMLUVA
Prvý oddiel
Všeobecné ustanovenia
§ 663



Nájomnou zmluvou prenajímateľ prenecháva za odplatu
nájomcovi vec, aby ju dočasne (v dojednanej
dobe) užíval alebo z nej bral aj úžitky.

Ak sa mýlim, tak ma prosím opravte.

No "vec" - tak by som nehnuteľnosť nenazvala. Pravdupovediac nestretla som sa s takýmto druhom nájomnej zmluvy, ja čo účtujem firmu, ktorá sa špecializuje len na prenájom priestorov, zmluvy sú nazvané: Zmluva o prenájme nebytových priestorov podľa Obchodného zákonníka. Máme v prenájme aj auto, kde toto slovo vec je použité - ide o hnuteľnú vec, ale pri miestnosti o nehnuteľnosť spojenú so základnými službami ako energie. No ale nechcem tvrdiť, že to tak nemôže byť, len som vyjadrila svoj názor, že mne to nazvanie vec nepasuje na nehnuteľnosť.
0 0
Barbora.B Barbora.B

Barbora.B je offline (nepripojený) Barbora.B

Orsz
No "vec" - tak by som nehnuteľnosť nenazvala. Pravdupovediac nestretla som sa s takýmto druhom nájomnej zmluvy, ja čo účtujem firmu, ktorá sa špecializuje len na prenájom priestorov, zmluvy sú nazvané: Zmluva o prenájme nebytových priestorov podľa Obchodného zákonníka. Máme v prenájme aj auto, kde toto slovo vec je použité - ide o hnuteľnú vec, ale pri miestnosti o nehnuteľnosť spojenú so základnými službami ako energie. No ale nechcem tvrdiť, že to tak nemôže byť, len som vyjadrila svoj názor, že mne to nazvanie vec nepasuje na nehnuteľnosť.
OK, môže to byť aj tak ako si písala ty. Ja som sa naozaj stretla aj s nájomnou zmluvou pri nehnuteľnosti, čo ale neznamená, že je to dobre. Možno máš pravdu ty. Mohol by sa vyjadriť nejaký právnik, či je to možné?
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

zuzanask
vdaka ste zlati
Posielam vzor zmluvy o nájme. Možno pomôže.
0 0
josh josh

josh je offline (nepripojený) josh

veci su hnutelnosti aj nehnutelnosti
0 0
zuzanask zuzanask

zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

Zdravim Vas,
potrebovala by som odbornu pomoc. Ja ako fyzicka osoba si chcem prenajat jednu miestnost v rodinnom dome, kde mam aj trvale bydlisko. Oba rodicia maju zivnost na podnikanie, kde maju aj ubytovacie sluzby.
Maju narok na odpocet zo zakona 5-násobok zivotneho minima?
Je tento druh prijmu evidovany do prijmu zo SZCO alebo do prijmu z najmu? Nerata sa im do prijmov z poskytovania ubytovacich sluzieb?
Priklad: Ak bude rocne mesacne 30 000,- mozu si obaja rodicia dat odpocitatelnu polozku vo vyske 5-násoboku zivotneho minima?
0 0
quartz quartz

quartz je offline (nepripojený) quartz

zuzanask
Zdravim Vas,
potrebovala by som odbornu pomoc. Ja ako fyzicka osoba si chcem prenajat jednu miestnost v rodinnom dome, kde mam aj trvale bydlisko.
Oba rodicia maju zivnost na podnikanie, kde maju aj ubytovacie sluzby.
Maju narok na odpocet zo zakona 5-násobok zivotneho minima?
Je tento druh prijmu evidovany do prijmu zo SZCO alebo do prijmu z najmu? Nerata sa im do prijmov z poskytovania ubytovacich sluzieb?
Priklad: Ak bude rocne mesacne 30 000,- mozu si obaja rodicia dat odpocitatelnu polozku vo vyske 5-násoboku zivotneho minima?
1.asi si seba myslela ako občana alebo SZČO(to je jedno, podstatný je vlastník)
2.pokiaľ je dom písaný na občana a nie SZČO(IČO) a nemajú ho vložený do podnikania tak je to príjem z prenájmu a neráta sa do príjmov z poskytovania ubytovacích služieb(na to majú asi iné nehnuteľnosti)
3.22900,- si mohol minulý rok odrátať každý z manželov, t.zn.že by nezdanili nič.
0 0
laila laila

laila je offline (nepripojený) laila

zuzanask
Zdravim Vas,
potrebovala by som odbornu pomoc. Ja ako fyzicka osoba si chcem prenajat jednu miestnost v rodinnom dome, kde mam aj trvale bydlisko. Oba rodicia maju zivnost na podnikanie, kde maju aj ubytovacie sluzby.
Maju narok na odpocet zo zakona 5-násobok zivotneho minima?
Je tento druh prijmu evidovany do prijmu zo SZCO alebo do prijmu z najmu? Nerata sa im do prijmov z poskytovania ubytovacich sluzieb?
Priklad: Ak bude rocne mesacne 30 000,- mozu si obaja rodicia dat odpocitatelnu polozku vo vyske 5-násoboku zivotneho minima?
mam podobny problem:
som SZCO, mozem uzavriet zmluvu o prenajme priestorov v rodinnom dome za ucelom podnikania - ubytovanie s rodicom dochodcom, ja tiez mam
trvale bydlisko v tomto dome, chcem si takto znizit prijmy, myslim ze by to bolo vyhodne pre obe strany.
0 0
Barbora.B Barbora.B

Barbora.B je offline (nepripojený) Barbora.B

Ahojte!
Už to tu bolo rozoberané, ale nikto sa k tomu presnejšie nevyjadril, tak sa pýtam ešte raz. Moji rodičia (BSV) chcú prenajímať sro-čke nebytové priestory v budove, ktorú majú vo vlastníctve. Použijeme v tomto prípade zmluvu podľa Občianskeho alebo Obchodného zákonníka? A je vôbec možné riadiť sa Občianskym zákonníkom pri prenájme nebytových priestorov? A ešte jedna otázočka: Može byť nájomné vyplatené v jednej splátke na konci roka, ak je nájomca mesačný platca DPH, alebo musí platiť nájomné mesačne?
Vopred ďakujem za odpoveď.
0 0
Black Black

Black je offline (nepripojený) Black

Barbora.B
Ahojte!
Už to tu bolo rozoberané, ale nikto sa k tomu presnejšie nevyjadril, tak sa pýtam ešte raz. Moji rodičia (BSV) chcú prenajímať sro-čke nebytové priestory v budove, ktorú majú vo vlastníctve. Použijeme v tomto prípade zmluvu podľa Občianskeho alebo Obchodného zákonníka? A je vôbec možné riadiť sa Občianskym zákonníkom pri prenájme nebytových priestorov? A ešte jedna otázočka: Može byť nájomné vyplatené v jednej splátke na konci roka, ak je nájomca mesačný platca DPH, alebo musí platiť nájomné mesačne?
Vopred ďakujem za odpoveď.
Použi zmluvu v zmysle zákona č. 116/1999 Zb. o nájme a podnájme nebytových priestoroch.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať