Zavrieť

Porady

Profesionálny športovec

Dobrý deň,
priateľ je od 1.1.2006 "profesionálny športovec". 1.polrok hral futbal v Rakúsku za rakúsky klub a teraz hrá v ČR za český klub. Všade mal podpísanú zmluvu a pravidelný príjem.
V Rakúsku za neho odvádzali iba daň, v ČR za neho neodvádzajú ani daň.
Na území SR sa 1.1:2006 prihlásil do ZP ako dobrovoľne nezamestnaný.
Žiadny iný príjem nemá.

Podľa môjho názoru je iná SZČO podľa § 6 odst. 2 a z tohoto titulu mu vyplývajú na našom území všetky povinnosti, t.j. musí sa zaregistrovať na DU, ZP, a od 1.7.2007 aj SP.
On mi tvrdí, že predsa hrá mimo SR, že tu nič nemusí, iba podať DP, kde sa mu dane započítajú, lebo tak to robia všetci ostatní.

Môžete mi povedať ako to vlastne je pri "profesionálnom športovcovi"?
Naposledy upravil Vivalavita : 23.10.06 at 19:34
Usporiadat
Vivalavita Vivalavita

Vivalavita je offline (nepripojený) Vivalavita

Prosím, prosím
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Podľa mňa máš pravdu...je to
§ 6
(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy
b) z činností, 28) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,

A tieto SZČO sú citované aj v zákone SP a ZP , ako povinní platitelia.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zákon o SP
§ 5
Samostatne zárobkovo činná osoba podľa tohto zákona je fyzická osoba, ktorá
.
.
e) vykonáva športovú činnosť zárobkovo, ale nie v pracovnom pomere,
.
---------------------------------------------------------------------------------
Zákon o zdravotnom poistení
§ 11
Platitelia poistného

(1) Podľa tohto zákona je povinný platiť poistné
a) zamestnanec,
b) samostatne zárobkovo činná osoba,
c) zamestnávateľ,
d) štát.
.
.
(4) Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je fyzická osoba, ktorá
.
f) vykonáva športovú činnosť zárobkovo, ale nie v pracovnom pomere,
.
.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Otázka:
Ako sa zdaňuje príjem študenta denného štúdia (už mal 18 rokov), ktorý má uzatvorenú profesionálnu zmluvu o spolupráci pri výkone športovej činnosti a aké povinnosti mu z tejto zmluvy vyplývajú voči Daňovému úradu.

Odpoveď
Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa ustanovenia § 6 ods.2 písm. b) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej zákon o dani z príjmov) sú príjmy z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním, a to teda aj príjmy profesionálnych športovcov.
Ak daňovník vykonáva športovú činnosť na základe uzatvorenej profesionálnej zmluvy, pričom nejde o pracovnoprávny vzťah, príjem z takto vykonávanej činnosti sa zaraďuje medzi príjmy podľa § 6 ods. 2 písm. b) zákona o dani z príjmov a daňová povinnosť sa vysporiada až po skončení zdaňovacieho obdobia podaním daňového priznania k dani z príjmov fyzických osôb.
Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie alebo začne vykonávať inú zárobkovú činnosť na území SR, podľa § 31 ods.1 zákona č.511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov je povinná registrovať sa do 30 dní u miestne príslušného správcu dane. Táto lehota začne plynúť nasledujúci deň po dni nadobudnutia právoplatnosti povolenia alebo oprávnenia alebo po dni, keď začne vykonávať inú zárobkovú činnosť.
Z uvedeného vyplýva, že ak teda daňovník - profesionálny športovec začne vykonávať takúto inú samostatnú zárobkovú činnosť, je povinný registrovať sa do 30 dní, a to miestne príslušnému správcovi dane.
Súčasne uvádzame, že na vyššie uvedené povinnosti vzťahujúce sa na daňovníka profesionálneho športovca nemá vplyv skutočnosť, že ide o študenta denného štúdia.

Takúto odpoveď som našla na wwwdrsr.sk - ide síce o študenta, športujúceho na našom území, ale myslím, že v tom nie je rozdiel.

Obaja sú predsa daňovníkmi SR.
0 0
Vivalavita Vivalavita

Vivalavita je offline (nepripojený) Vivalavita

Muška, ďakujem, že si mi to potvrdila.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Vivalavita a čo tak navštíviť školenie http://www.porada.sk/calendar.php?do...2006-11-14&c=4 a spýtame sa Janky Acsovej, čo so športovcami
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Prikladám Ti ešte jednu odpoveď z DU - možno Ti pomôže :

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Príjmy športovca sú príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti a sú
zaradené medzi príjmy podľa § 6 ods. 2 písm. b) záíkona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
Podľa § 31 ods. 1 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o
zmenách v územných finančných orgánoch v znení neskorších predpisov
právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá získa povolenie alebo oprávnenie
na podnikanie alebo začne vykonávať inú zárobkovú činnosť na území
Slovenskej republiky, je povinná registrovať sa do 30 dní u miestne
príslušného správcu dane.
Z uvedeného vyplýva, že ak športovec podpísal zmluvu o športovej činnosti v
Českej republike, t.j. inú zárobkovú činnosť nevykonáva na území Slovenskej
republiky, nevzniká mu povinnosť registrácie podľa zákona č. 511/1992 Zb. v
znení neskorších predpisov.

S pozdravom

oddelenie registra a účtovania daní
Daňové riaditeľstvo Slovenskej republiiky Banská Bystrica

Váš dopyt:

Športovec podpísal zmluvu o športovej činnosti v Českej republiky, kde mu zrážajú iba daň. To znamená, že je iná SZČO podľa § 6 odst. 2 písm.b) ?
Vyplýva mu sa registrovať do 30 dní na DÚ v SR, keďže to nie je príjem v tuzemsku, daň je odvádzaná v ČR?
Ďakujem za odpoveď
0 0
smigliatko smigliatko

smigliatko je offline (nepripojený) smigliatko

Dobrý deň.Prosím o radu ohľadne veci môjho priateľa. Je hráčom jedného nemenovaného klubu. Má možnosť na prestup keďže začína prestupové obdobie do iného klubu. Má však obavu zo zmluvy ktorú s predchádzajúcim klubom podpísal. Ide o veľmi vysokú pokutu. Je ale otázne, či sa zmluva neanuluje v prípade, že mu viac ako 3 mesiace neboli vyplatené dohodnuté odmeny ani prémie. V tom prípade by sa mal stať voľným hráčom, pretože oni zmluvu hrubo porušili, nie? Za skoré odpovede vopred DAKUJEM.
0 0
mmarika19 mmarika19

mmarika19 je offline (nepripojený) mmarika19

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadne zamestnanca, zamestnaného na polovičný úväzok vo firme. Okrem toho má uzatvorenú hráčsku zmluvu podľa paragrafu 51 Občianskeho zákonníka - zákona č. 509/1991 od 01.08.2008. Od klubu ale nemá žiadny doklad o príjmmoch. Nevie, či mu príjmy klub zdaňoval. Aké daňové priznanie? Mal si platiť aj do fondov?
0 0
AlkaS AlkaS

AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

mamina 7 ročnej dcérky
Ahojte!
Chcem sa spýtať, či si môže futbalista dať do nákladov aj nájom za byt , ktorý užíva? Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

AlkaS Pozri príspevok
Ahojte!
Chcem sa spýtať, či si môže futbalista dať do nákladov aj nájom za byt , ktorý užíva? Ďakujem
A ako ten nájom súvisí s príjmami?
0 0
AlkaS AlkaS

AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

mamina 7 ročnej dcérky
Tweety Pozri príspevok
A ako ten nájom súvisí s príjmami?
on je z BA a hrá za BB, takže žije v BB aby mohol hrať .
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

AlkaS Pozri príspevok
on je z BA a hrá za BB, takže žije v BB aby mohol hrať .
Ale to, že žije v BB, mu príjem z futbalu nijako neovplyvní, nájom nie je daňovo uznaným výdavkom.
0 0
tacasina tacasina

tacasina je offline (nepripojený) tacasina

Môže si futbalista dať do nákladov 40% paušálnych výdavkov ? Mne tvrdí, že mu bývalá účtovníčka rátala 80 % výdavkov. Ešte som sa s tým nestretla.
Poradíte prosím...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tacasina Pozri príspevok
Môže si futbalista dať do nákladov 40% paušálnych výdavkov ? Mne tvrdí, že mu bývalá účtovníčka rátala 80 % výdavkov. Ešte som sa s tým nestretla.
Poradíte prosím...
Podľa akého zákona uplanila tých 80%? Paušálne výdavky podľa Zákona o dani z príjmov sú len 40% a 60%. Jemu môžeš uplatniť 40%.
0 0
tacasina tacasina

tacasina je offline (nepripojený) tacasina

Tweety Pozri príspevok
Podľa akého zákona uplanila tých 80%? Paušálne výdavky podľa Zákona o dani z príjmov sú len 40% a 60%. Jemu môžeš uplatniť 40%.
Ďakujem.
0 0
AlkaS AlkaS

AlkaS je offline (nepripojený) AlkaS

mamina 7 ročnej dcérky
Tweety Pozri príspevok
Ale to, že žije v BB, mu príjem z futbalu nijako neovplyvní, nájom nie je daňovo uznaným výdavkom.

Ahojte!
Dala som dopyt na DR a odpísali mi toto:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov môže daňovník vykonávajúci inú samostatne zárobkovú činnosť uplatniť do daňových výdavkov výdavky vynaložené v súvislosti s vykonávaním tejto činnosti v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva.
Pojem miesto pravidelného vykonávania činnosti zákon o dani z príjmov priamo nedefinuje. Takýmto miestom môže byť napr. miesto podnikania uvedené v živnostenskom oprávnení, miesto, v ktorom má daňovník zriadenú prevádzku, ale aj miesto výkonu samostatne zárobkovej činnostii zmluvne dohodnuté. To znamená, že ak má hráč uzatvorenú hráčsku zmluvu, z ktorej priamo vyplýva miesto výkonu činnosti, potom toto miesto sa považuje za jeho pravidelné miesto vykonávania činnosti.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý večer!
Ja by som sa chcela informovať, či profesionálny športovec si môže zahrnúť do výdavkov zahrnúť aj nájom za ubytovanie, pretože pochádza z iného mesta ako v ktorom hrá napr. BA a hrá v BB. Tento výdavok v podstate súvisí s jeho získaním príjmu, pretože túto činnosť vykonáva v inom meste ako jeho bydlisko.
Ďakujem za skorú odpoveď.
0 0
Bea Š. Bea Š.

Bea Š. je offline (nepripojený) Bea Š.

Dobrý deň, z tohto teda vyplýva, že nájom v BB si nemôže dať do nákladov ???
Mám podobný prípad , preto ma zaujíma názor iných.
Ďakujem.
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

....musí aj profesionálny športovec sledovať obrat pre DPH ??? Ďakujem za odpoveď. L.
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

neviete niekto????
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať