Zavrieť

Porady

Zaúčtovanie faktúry na prelome rokov

Dobrý deň,
chcel by som si ujasniť ako sa správne zaúčtuje faktúra, ktorú by som vystavil pred koncom roka s tým, že dátum vzniku daňovej povinnosti bude december a dátum splatnosti bude v januári nového roka a rovnako v januári bude aj uhradená. Peňažný denník za starý rok sa musí uzatvoriť vždy 31.12 aj napriek tomu, že faktúra spadajúca do do tohoto obdobia bude vyplatená v novom roku? Pohľadávka je evidovaná v starom roku, má byť prenesená do nového roka, alebo byť zúčtovaná v starom roku aj napriek januárovej úhrade?

ďakujem za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lucia7 je offline (nepripojený) Lucia7

    Lucia7
    Vystavenú faktúru v decembri zaeviduješ v knihe pohľadávok dňom vystavenia faktúry. Pri uzatvorení roka k 31.12. Ti bude figurovať táto suma na pohľadávkach a vykazovať ju budeš vo Výkaze o majetku a záväzkoch. Úhradu faktúry zaúčtuješ až v nasledujúcom roku do peňažného denníka a teda to bude pre Teba príjem až v roku 2007.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Funtik
    Dobrý deň,
    chcel by som si ujasniť ako sa správne zaúčtuje faktúra, ktorú by som vystavil pred koncom roka s tým, že dátum vzniku daňovej povinnosti bude december a dátum splatnosti bude v januári nového roka a rovnako v januári bude aj uhradená. Peňažný denník za starý rok sa musí uzatvoriť vždy 31.12 aj napriek tomu, že faktúra spadajúca do do tohoto obdobia bude vyplatená v novom roku? Pohľadávka je evidovaná v starom roku, má byť prenesená do nového roka, alebo byť zúčtovaná v starom roku aj napriek januárovej úhrade?

    ďakujem za pomoc
    V JÚ účtuješ v PD až pri úhrade pohľadávky, alebo záväzku na účet, alebo do pokladnice. Ak ti vznikla DP v decembri, pre účely tvojich pohľadávok, prípadne DPH sa eviduje v období, kedy vznikla. Pre príjmy sa účtuje v mesiaci, kedy je úhrada. Taktiež si musíš evidovať aj ostatné svoje záväzky ku koncu účtovného obdobia voči poisťovniam, zamestnancom, štátu... v knihe ostatných záväzkov, v knihe ostatných pohľadávok si eviduješ svoje pohľadávky napr.voči zamestnancom za stravné za mesiac december.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Lucia7
    Vystavenú faktúru v decembri zaeviduješ v knihe pohľadávok dňom vystavenia faktúry. Pri uzatvorení roka k 31.12. Ti bude figurovať táto suma na pohľadávkach a vykazovať ju budeš vo Výkaze o majetku a záväzkoch. Úhradu faktúry zaúčtuješ až v nasledujúcom roku do peňažného denníka a teda to bude pre Teba príjem až v roku 2007.
    Odpovedali sme v rovnakom čase...Aspoň to má dvojmo!

    Funtik je offline (nepripojený) Funtik

    Funtik
    ďakujem za odpoveď, presne rovnako som myslel, pletlo ma iba to, že na faktúre sa uvádza dátum vzniku daňovej povinnosti v mesiaci december predch. roku. Čo vlastne tento dátum znamená, nie je možné si túto platbu zaúčtovať v daňovom priznaní za starý rok?

    Lucia7 je offline (nepripojený) Lucia7

    Lucia7
    Funtik
    ďakujem za odpoveď, presne rovnako som myslel, pletlo ma iba to, že na faktúre sa uvádza dátum vzniku daňovej povinnosti v mesiaci december predch. roku. Čo vlastne tento dátum znamená, nie je možné si túto platbu zaúčtovať v daňovom priznaní za starý rok?
    Dátum vzniku daňovej povinnosti definuje zákon o DPH, ktorý vlastne udáva dátum dodania tovaru resp. služby. Pokiaľ nie si plátca DPH, tak pre Teba je podstatný dátum vystavenia = dátum vzniku pohľadávku a dátum úhrady faktúry = Tvoj príjem a podľa dátumu príjmu vstupuje tento príjem do základu dane z príjmu FO.
    Pokiaľ bude faktúra vystavená i uhradená v roku 2006, tak to samozrejme uvádzaš v DP za rok 2006.

    Funtik je offline (nepripojený) Funtik

    Funtik
    ...a pokiaľ bude faktúra vystavená v decembri a uhradená v januári?
    Ale myslím, že som to pochopil správne. Bude zaradená až v januári.

    ďakujem za všetky odpovede, ujasnil som si to tak ako som sa domnieval
    Naposledy upravil Funtik : 13.11.06 at 19:57

    Lucia7 je offline (nepripojený) Lucia7

    Lucia7
    Funtik
    ...a pokiaľ bude faktúra vystavená v decembri a uhradená v januári?
    Odpoved je v prispevku č. 2

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Funtik
    ...a pokiaľ bude faktúra vystavená v decembri a uhradená v januári?
    Pôjde do príjmov v januári

    Sue.t je offline (nepripojený) Sue.t

    Sue.t
    evina
    Pôjde do príjmov v januári
    Aj ja poprosím o radu:

    Postupujem takto, aj v prípade, že Fa bola vystavená v r. 2006, splatná tiež v r. 2006, ale zaplatená bude (možno...) až v roku 2007?

    Vopred vďaka!

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Sue.t
    Aj ja poprosím o radu:

    Postupujem takto, aj v prípade, že Fa bola vystavená v r. 2006, splatná tiež v r. 2006, ale zaplatená bude (možno...) až v roku 2007?

    Vopred vďaka!
    Dátum splatnosti to neovplyvní. Fa bude v pohľadávkach r.2006, príjem ovpl. základ dane bude príjmom v deň úhrady.

    nadka1 je offline (nepripojený) nadka1

    účtovník nadka1
    Pripájam sa k téme faktúr na prelome rokov v jednoduchom účtovníctve.Môj prípad: platca DPH má faktúru od t-comu dátum dodania služby 31.12.2007,dátum vyhotovenia 4.1.2008, na faktúre sú poplatky za mesiac december a január,keďže ide o prvú fakturáciu po zavedení internetu. V ktorom roku faktúru zaevidovať,kedy si uplatniť DPH? Srdečne ďakujem za radu.

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    nadka1 Pozri príspevok
    Pripájam sa k téme faktúr na prelome rokov v jednoduchom účtovníctve.Môj prípad: platca DPH má faktúru od t-comu dátum dodania služby 31.12.2007,dátum vyhotovenia 4.1.2008, na faktúre sú poplatky za mesiac december a január,keďže ide o prvú fakturáciu po zavedení internetu. V ktorom roku faktúru zaevidovať,kedy si uplatniť DPH? Srdečne ďakujem za radu.
    Daj si do vyhľadávania faktúry na prelome rokov a nájdeš odpoveď.

    Viera25 je offline (nepripojený) Viera25

    Viera25
    Ja mám ten istý problém, hľadala som v témach a našla som:
    Fa týkajúceho sa r.2007 ( deň dodania tovaru/služby je decembrový dátum)a prídu r.2008 zaúčtujeme do r.2007, aj keď dátum vystavenia je už január 2008, tiež DPH v tejto fa sa uplatní v roku 2007. Dúfam že je to správne.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Viera25 Pozri príspevok
    Ja mám ten istý problém, hľadala som v témach a našla som:
    Fa týkajúceho sa r.2007 ( deň dodania tovaru/služby je decembrový dátum)a prídu r.2008 zaúčtujeme do r.2007, aj keď dátum vystavenia je už január 2008, tiež DPH v tejto fa sa uplatní v roku 2007. Dúfam že je to správne.
    Ak to máš ošetrené v internej smernici,že faktúry prijaté a vystavené v roku 2008 vzťahujúce na rok 2007 zaúčtuješ do r.2007 napr. do dátumu prijatia 15.1., tak je to v poriadku.

    nadka1 je offline (nepripojený) nadka1

    účtovník nadka1
    Preštudovala som si viacero príspevkov na túto tému na porade, našla som tam protichodné názory aj s vyjadreniami od DR, myslím, že si dám poradiť od smitha a fa aj DPH dám do roku 2007. Vďaka

    Viera25 je offline (nepripojený) Viera25

    Viera25
    Ešte sa chcem spýtať, či sa to týka aj faktúr za nájomné za podnikat.priestory. Fa má dátum dodania služby 31.12.2007 a vystavenie aj splatnosť v januári 2008. Zaevidujem ju do účtovníctva za rok 2007 a nákladom bude pre mňa až v roku 2008, keĎ ju zaplatím. Ďakujem

    m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

    m.aj.a
    Otváram znovu túto tému, aby som nezakladala ďalšiu. Potrebujem si to ešte ujasniť:
    FA za elektrinu-vyúčt. vystavená 3.1.2011, dátum dodania 31.12.2010. Vyššie v prísp.15 je uvedené, že ak to má firma ošetrené v internej smernici...atď. A čo ak nemá? V tom prípade môže nastať stav, že z uvedenej faktúry si uplatní DPH v 4.Q, ale príjme ju do záväzkov a účtuje následnú úhradu až v r.2011. Okrem DPH sa táto FA nikde nevedie?
    Nebude v tom trochu zmätok, také rozhádzané? Alebo je lepšie, či správnejšie ošetriť to v smernici, ako radí Zoltán a všetko vybaviť v r.2010? Poraďte prosííím

    Alena_ke je offline (nepripojený) Alena_ke

    Alena_ke
    m.aj.a Pozri príspevok
    Otváram znovu túto tému, aby som nezakladala ďalšiu. Potrebujem si to ešte ujasniť:
    FA za elektrinu-vyúčt. vystavená 3.1.2011, dátum dodania 31.12.2010. Vyššie v prísp.15 je uvedené, že ak to má firma ošetrené v internej smernici...atď. A čo ak nemá? V tom prípade môže nastať stav, že z uvedenej faktúry si uplatní DPH v 4.Q, ale príjme ju do záväzkov a účtuje následnú úhradu až v r.2011. Okrem DPH sa táto FA nikde nevedie?
    Nebude v tom trochu zmätok, také rozhádzané? Alebo je lepšie, či správnejšie ošetriť to v smernici, ako radí Zoltán a všetko vybaviť v r.2010? Poraďte prosííím
    Ja to robím tak, že v smernici mám napísané, že na fa za predch. rok čakám do 20. januára (povinnosť do 15. + 5 dní max. pošta) a potom ich všetky zaúčtujem s dátumom prijatia 31.12. 2010

    m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

    m.aj.a
    Ja ti veľmi pekne ďakujem za tvoj príspevok, ak už sa nikto nepripojí, tak to urobím tiež tak, aby som nerobila niečo len tak podľa seba.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.