Zavrieť

Porady

Predčasné ukončenie leasingu - JU

Všetkých Vás pekne pozdravujem,
bola by som veľmi rada, ak by ste mi vedeli poradiť ohľadom predčasného ukončenia leasingu a následneho predaja:
Nákladné vozidlo - leasing na 36 mesiacov. Zaplatených 32 splátok. Majiteľ má záujemcu na kúpu vozidla, takže chce ukončiť leasing a predať vozidlo. Prosím Vás aký to má všetko dopad na uznanie odpisov, ak predčasne ukončí leasing - ide o porušenie zmluvy? Aký je postup - musí najprv ukončiť leasing - mať doklad a následne predať /lebo on už odo mňa žiada vystaviť faktúru na predaj/.
Prečítala som si príspevky, len akosi mi to nie je jasné.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    magdalenaa
    Všetkých Vás pekne pozdravujem,
    bola by som veľmi rada, ak by ste mi vedeli poradiť ohľadom predčasného ukončenia leasingu a následneho predaja:
    Nákladné vozidlo - leasing na 36 mesiacov. Zaplatených 32 splátok. Majiteľ má záujemcu na kúpu vozidla, takže chce ukončiť leasing a predať vozidlo. Prosím Vás aký to má všetko dopad na uznanie odpisov, ak predčasne ukončí leasing - ide o porušenie zmluvy? Aký je postup - musí najprv ukončiť leasing - mať doklad a následne predať /lebo on už odo mňa žiada vystaviť faktúru na predaj/.
    Prečítala som si príspevky, len akosi mi to nie je jasné.
    Ak máte v lízingovej zmluve zahrnuté, že môžete predčasne splatiť zvyšné splátky lízingu, tak v tom nevidím problém.
    Čo sa týka odpisov, drž sa odpisovéhio plánu, ktorý máš vytvorený.
    Lízing musí najprv ukončiť a až potom môže niečo predávať. Keby predal skôr, predal by majetok, ktorý ešte nanadobudol, t.j. urobil by podvod.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    magdalenaa
    Prosím Vás aký to má všetko dopad na uznanie odpisov, ak predčasne ukončí leasing - ide o porušenie zmluvy?
    Áno. Upravujete základ dane podľa § 17 ods. 26 písm. a), ak sa jedná o nájomnú zmluvu uzatvorenú po 1.1.2004. Základ dane upravujete o odpisy, ak už uplatnené podľa § 26 ods. 8 sú vyššie ako by boli podľa § 27 alebo 28 ZDP. Maximálna výška odpisov daňových sa určí podľa uvedených § 27 alebo 28, t.j. štandardných lineárnych alebo zrýchlených daňových odpisov.

    Milen je offline (nepripojený) Milen

    Milen
    spýtala by som sa k tomuto problému. Mali sme leasing na 48 mesiacov, tým sa stalo, že leasingové odpisy mám nižšie k dátumu predčasného ukončenia leasingu, ako by som mala podľa §27 alebo 28. Základ dane upravujem len v tom prípade, ak by boli vyššie?

    Džudi je offline (nepripojený) Džudi

    Džudi
    Nemala som takýto prípad, ale pokiaľ viem zákon o dani z príjmu hovorí ak boli uplatnené vyššie vtedy sa upravuje základ dane. Tak ja by som neupravovala.

    Milen je offline (nepripojený) Milen

    Milen
    dík Džudi, ale v §17 odst.26 nie je, že ak boli uplatnené vyššie, je tam, že sa upraví o rozdiel už uplatnených odpisov podľa § 26 odst. 8v daňových výdavkoch a odpisov, ktoré by uplatnik ako vlastník podľa §27 alebo 28.

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    V prípade predčasného skončenia a porušenia podmienok líz.zml.vzniká povinnosť úpravy základu dane z príjmov § 17 ods.26 písm.a)ZDP.Základ sa upraví v tom období,kedy prišlo k porušeniu podmienok.Úprava sa vykoná len o rozdiel odpisov podľa § 26 ods.8 ZDP.už uplatnených v daňových výdavkoch a odpsiov,ktoré by uplatnil nájomca ako vlastník pri rovnom.odpisovaní podľa § 27 alebo pri zrýchl.podľa § 28 ak lízing.odpisy uplatnené podľa § 26 ods.8 sú vyššie.

    RenataK je offline (nepripojený) RenataK

    RenataK
    Predčasné ukončenie lízingu odkúpením znamená, že z karty DHM (časový lízing) ho vyradím a zaradím na novú kartu DHM v odkupnej hodnote a odpisujem ďalšie (nové) 4 roky? Následne upravím základ dane podľa §17 ods. 26 písm. a) ZDP. Jedná sa o nákladný automobil.
    Je to tak správne?
    Naposledy upravil RenataK : 19.03.08 at 03:27 Dôvod: doplnenie

    RenataK je offline (nepripojený) RenataK

    RenataK
    RenataK Pozri príspevok
    Predčasné ukončenie lízingu odkúpením znamená, že z karty DHM (časový lízing) ho vyradím a zaradím na novú kartu DHM v odkupnej hodnote a odpisujem ďalšie (nové) 4 roky? Následne upravím základ dane podľa §17 ods. 26 písm. a) ZDP. Jedná sa o nákladný automobil.
    Je to tak správne?
    posúvam ....

    RenataK je offline (nepripojený) RenataK

    RenataK
    RenataK Pozri príspevok
    Predčasné ukončenie lízingu odkúpením znamená, že z karty DHM (časový lízing) ho vyradím a zaradím na novú kartu DHM v odkupnej hodnote a odpisujem ďalšie (nové) 4 roky? Následne upravím základ dane podľa §17 ods. 26 písm. a) ZDP. Jedná sa o nákladný automobil.
    Je to tak správne?
    posúvam ....

    renocka99 je offline (nepripojený) renocka99

    renocka99
    Prosím o radu, môj prípad som tu nenašla. Predčasne sme ukončili LZ 8mesiacov pred ukončením sme os.auto odkúpili a následne predali. Môj problem spočíva v tom že sme si vôbec neuplat§ovali odpisy,(aby sme neboli v strate), Neviem ako to zaúčtovať, aké odpisy (v akej výške) môžem uplatniť a či vôbec môžem niečo uplatniť.Auto bolo predané ta vyžšiu sumu ako by bola zost.cena pri uplatnení odpisov.
    Pomôže niekto prosím?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.