Zavrieť

Porady

Účtovanie krádeže

Ako sa účtuje krádež DHM do 30.000Sk na aký účet?Odvádza sa z toho DPH?Cez aký účet?
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zuzana
Ako sa účtuje krádež DHM do 30.000Sk na aký účet?Odvádza sa z toho DPH?Cez aký účet?
Škoda 549, dph zo škody 549/343.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

A škoda protiúčet? keď to bolo zaúčt.na 501 ako DHM do 30 000Sk?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zuzana
A škoda protiúčet? keď to bolo zaúčt.na 501 ako DHM do 30 000Sk?
Nepísala som ti protiúčet, nenapísala si vtedy, kde si to mala naúčtované. Ak v spotrebe, tak škodu teraz 549/501.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Tweety
Škoda 549, dph zo škody 549/343.
Ako vznikne DPH zo škody?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Jana Acsová
Ako vznikne DPH zo škody?
dph z odsudzeného majetku-škoda.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Tweety
dph z odsudzeného majetku-škoda.
Podľa § 53 sa v tomto prípade nepredpisuje daň, ale opravuje odpočítaná daň. Čiže aj spôsob účtovania závisí od viacerých faktorov, okrem iného aj od skutočnosti ako účtovné zápisy korešpondujú s evidenciou podľa § 70 ZDPH, resp. s položkami daňového priznania a pod. T.j. podľa môjho názoru neexistuje jednoznačná odpoveď, ako sa to má účtovať.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Jana Acsová
T.j. podľa môjho názoru neexistuje jednoznačná odpoveď, ako sa to má účtovať.
... vzhľadom k všeobecnosti zadania otázky.
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Chcela by som nadviazať na túto tému a spýtať sa na názor aj ostatných. Považuje sa manko vzniknuté pri fyzickej inventúre za krádež? ak nie za akých podmienok mám posúdiť kedy ide o manko a kedy o krádež?

Pýtam sa preto lebo neviem či mám zo vzniknutého manka alebo možno aj krádeže , (vzniknuté manko sa dá posúdiť aj ako krádež )upravovať odpočítanú dph pri nákupe. Viem, že zo vzniknutého manka sa dph neodvádza, ale ako posúdiť či išlo o manko alebo krádež?
Naposledy upravil domacnost : 05.12.06 at 14:21
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
domacnost
Považuje sa manko vzniknuté pri fyzickej inventúre za krádež?
Nie.
domacnost
...ak nie za akých podmienok mám posúdiť kedy ide o manko a kedy o krádež?
Smernica k inventarizácii ... pomenovanie, kedy a čo sa považuje za manko.
Krádež? Odcudzenie ... trestný čin a jeho charakteristické znaky ... zistenie súvislostí, nahlásenie na políciu...
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

domacnost
Chcela by som nadviazať na túto tému a spýtať sa na názor aj ostatných. Považuje sa manko vzniknuté pri fyzickej inventúre za krádež? ak nie za akých podmienok mám posúdiť kedy ide o manko a kedy o krádež?
Podľa môjho názoru väčšinou manko vzniká krádežou, lenže túto skutočnosť by mal asi niekto dokázať a vinník je buď známy alebo neznámy a podľa toho sa posudzuje aj náhrada škody. Keď sa nezistí krádež, tak to považujem za manko a to hradia zamestnanci v zmysle hmotnej zodpovednosti.
1 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Krádež je "pojem" s presnou definíciou.
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Jana Acsová
Nie.
Smernica k inventarizácii ... pomenovanie, kedy a čo sa považuje za manko.
Krádež? Odcudzenie ... trestný čin a jeho charakteristické znaky ... zistenie súvislostí, nahlásenie na políciu...
Ak v inter.smernici teda si stanovím nasledovné:
- manko sa považuje napr: ak sme vydali viac tovaru, materiálu a nebolo odúčtované zo skladovej karty na základe nedbanlivosti, fyzickou zámenou a to takou že na inej sklad.karte vznikne prebytok,
- krádež sa bude posudzovať na základe zistených skutočností, napr. ako sú: ( vlámanie, odcudzený majetok a jeho nahlásenie na polícií, vzniknutá škoda pri vlámaní)

Môže to byť takto?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
domacnost
- krádež sa bude posudzovať na základe zistených skutočností, napr. ako sú: ( vlámanie, odcudzený majetok a jeho nahlásenie na polícií, vzniknutá škoda pri vlámaní)
Nemyslím si, že "krádež" musíte definovať. Je zrejmé, že v prípade jej zistenia postupujete odchylne, ako pri bežne sa vyskytujúcich inventarizačných rozdieloch.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
domacnost
Ak v inter.smernici teda si stanovím nasledovné:
- manko sa považuje napr: ak sme vydali viac tovaru, materiálu a nebolo odúčtované zo skladovej karty na základe nedbanlivosti, fyzickou zámenou a to takou že na inej sklad.karte vznikne prebytok.
Všeobecne inventarizačný rozdiel vyčíslime porovnaním fyzického a účtovného stavu a môže byť spôsobený chybami vyvolanými subjektívnymi alebo objektívnymi faktormi:
- nesprávnym fyzickým výdajom, či manipuláciou s tovarom,
- nesprávne vedenou evidenciou,
- chybovosťou všeobecne,
- nedbanlivosťou,
- zámenami,
- nesprávnym označením,
- nesprávnymi podmienkami skladovania,
- prirodzenými úbytkami...
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Jana Acsová
Všeobecne inventarizačný rozdiel vyčíslime porovnaním fyzického a účtovného stavu a môže byť spôsobený chybami vyvolanými subjektívnymi alebo objektívnymi faktormi:
- nesprávnym fyzickým výdajom, či manipuláciou s tovarom,
- nesprávne vedenou evidenciou,
- chybovosťou všeobecne,
- nedbanlivosťou,
- zámenami,
- nesprávnym označením,
- nesprávnymi podmienkami skladovania,
- prirodzenými úbytkami...

Strašne moc, moc, moc ďakujem.
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Ako mám zaúčtovať tú krádež, ak som to mala v spotrebe na 501 ako DHM do 30.000Sk.Išlo o majetok z minulého roku.Akú výšku DPH si uplatním?Ako to zaúčtujem?
0 0
mercy mercy

mercy je offline (nepripojený) mercy

citujem z materialov zo seminara:
"Pripad kradeže tovaru platitelovi dane (DPH). Povinnost vrátiť daň vzniká platiteľovi dane v tom zdaňovacom období, v ktorom krádež zistil. Je potrebné zdôrazniť, že na účely zákona sú tovarom všetky hnuteľné veci bez ohľadu na to, či ide o stroje, prístroje, zariadenia, dopravné prostriedky, inventár, tovar alebo materiál atd... Ak je ukradnutý tovarom odpisovaný HM, daň, ktorú je platiteľ dane povinný odviesť, sa zníži podľa odpisu."
pokiaľ ide o DHM, riadiš sa dobou použiteľnosti podľa smerníc, dodaníš len tú časť ceny, ktorú by si účtovne ešte neodpísala... = zostatkovú hodnotu účtovnú. - to je moj nazor.
my sme mali podobny priklad - kradež PC a monitorov. vsetko je do 30tis. nastastie tam boli veci starsie ako 2-3 roky a ostatne boli z ČR, kde nevznikol narok na odpocet, takze som bola za vodou :-)
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Mercy a ako si to zaúčtovala?
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Ako zaúčtovať
??
0 0
kacena26 kacena26

kacena26 je offline (nepripojený) kacena26

katka :-)
ahojte ked už krádež materialu zaučtujem 549/501 a 549/343 ako to urobiť tak aby mi to sedelo s knihou daňových dokladov a do akého riadku to napísať do DP ked bol v jeden mesiec material kupený aj ukradnutý?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať