Zavrieť

Porady

Nákup vo veľkosklade na osobnú spotrebu

Som zaregistrovaná vo veľkosklade na živnosť. Nakúpim si v ňom tovar na osobnú spotrebu. Som povinná o tom urobiť záznam v účtovníctve?
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Mirkaporada
Som zaregistrovaná vo veľkosklade na živnosť. Nakúpim si v ňom tovar na osobnú spotrebu. Som povinná o tom urobiť záznam v účtovníctve?
Pokiaľ to neplatíš z firemných peňazí, tak nie.
0 0
daniek daniek

daniek je offline (nepripojený) daniek

niesi povinná pokiaľ neuhrádzaš faktúru z podnikateľského účtu
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Nebude vadiť ani to, ak SZČO nakupuje vo veľkosklade pre vlastnú spotrebu veci, ktoré kupuje aj na podnikanie? Napr. má malé potraviny alebo stánok, kde predáva určitý druh keksov a také isté keksy si kúpi aj domov...?
0 0
Velettka Velettka

Velettka je offline (nepripojený) Velettka

nie nevadí to ... zaplatíš to zo svojich peňazí a nezaradíš to do účtovníctva.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Janka6685
Nebude vadiť ani to, ak SZČO nakupuje vo veľkosklade pre vlastnú spotrebu veci, ktoré kupuje aj na podnikanie? Napr. má malé potraviny alebo stánok, kde predáva určitý druh keksov a také isté keksy si kúpi aj domov...?
V prípade, že má nákup na jednom doklade (čo nemám rada), zaúčtujem časť do výdavkov ovpl. základ dane a časť do osobnej spotreby.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Ďakujem.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Alebo ešte jedno riešenie , pri platení poprosiť aby tovar na podnikanie účtovali osobitne .
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

ja by som doporučoval, aby si všetko, čo berieš z veľkoskladu na živnosť mala zachytené v účtovníctve a až tam si vyčlenila, že ide o osobnú spotrebu;
zober si taký prípad, že ti príde daňová kontrola a krížovou kontrolou si preverí tvojho dodávateľa (veľkosklad) a od neho zistí, že si zobrala napr. 100 ks tovaru, v účtovníctve budeš mať ale zachytených len 60 ks, lebo 40 ks si brala pre vlastnú potrebu; môžeš sa tak dostať do zbytočného sporu s daňovým úradom, keď sa ti bude snažiť dodaniť maržu na tých 40 ks (bude predpokladať, že si zatajila tržby a aby ti sedela skladová evidencia, tak si radšej tých 40 ks nedala do účtovníctva - nebudú na výstupe, nemôžu byť ani na vstupe); ak to budeš mať cez osobnú spotrebu výsledok máš ten istý a vyhneš sa aj prípadnému sporu pri daňovej kontrole;
a ešte si navyše povinná účtovať o všetkom, ako budeš vysvetľovať kontrole, že veľkosklad má vo svojej evidencii 10 faktúr pre teba ako živnostníka a ty máš vo svojej evidencii len 6 faktúr od veľkoskladu, keď si prijala 10 (aj keď bola napr. 4 pre osobnú spotrebu)? si povinná účtovať o všetkých skutočnostiach aj o tých, ktoré idú na osobnú spotrebu, keď sú vykonávané pod "hlavičkou" podnikateľa.
Naposledy upravil skaspa : 16.01.07 at 07:08
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
skaspa
ja by som doporučoval, aby si všetko, čo berieš z veľkoskladu na živnosť mala zachytené v účtovníctve a až tam si vyčlenila, že ide o osobnú spotrebu;
zober si taký prípad, že ti príde daňová kontrola a krížovou kontrolou si preverí tvojho dodávateľa (veľkosklad) a od neho zistí, že si zobrala napr. 100 ks tovaru, v účtovníctve budeš mať ale zachytených len 60 ks, lebo 40 ks si brala pre vlastnú potrebu; môžeš sa tak dostať do zbytočného sporu s daňovým úradom, keď sa ti bude snažiť dodaniť maržu na tých 40 ks (bude predpokladať, že si zatajila tržby a aby ti sedela skladová evidencia, tak si radšej tých 40 ks nedala do účtovníctva - nebudú na výstupe, nemôžu byť ani na vstupe); ak to budeš mať cez osobnú spotrebu výsledok máš ten istý a vyhneš sa aj prípadnému sporu pri daňovej kontrole;
Práve pre tento prípad som sa pýtala. Lebo domov si zásadne kupujeme celé balenia vecí, ktoré sa nekazia a vo veľkosklade sú lacnejšie. Ale na jedného podnikateľa môže byť viac kariet (napr. do Metra). Ja nemôžem sledovať, čo si kupuje osoba, ktorá má kartu vybavenú na moju živnosť. Čo v takomto prípade?
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

skaspa
ja by som doporučoval, aby si všetko, čo berieš z veľkoskladu na živnosť mala zachytené v účtovníctve a až tam si vyčlenila, že ide o osobnú spotrebu;
zober si taký prípad, že ti príde daňová kontrola a krížovou kontrolou si preverí tvojho dodávateľa (veľkosklad) a od neho zistí, že si zobrala napr. 100 ks tovaru, v účtovníctve budeš mať ale zachytených len 60 ks, lebo 40 ks si brala pre vlastnú potrebu; môžeš sa tak dostať do zbytočného sporu s daňovým úradom, keď sa ti bude snažiť dodaniť maržu na tých 40 ks (bude predpokladať, že si zatajila tržby a aby ti sedela skladová evidencia, tak si radšej tých 40 ks nedala do účtovníctva - nebudú na výstupe, nemôžu byť ani na vstupe); ak to budeš mať cez osobnú spotrebu výsledok máš ten istý a vyhneš sa aj prípadnému sporu pri daňovej kontrole;
a ešte si navyše povinná účtovať o všetkom, ako budeš vysvetľovať kontrole, že veľkosklad má vo svojej evidencii 10 faktúr pre teba ako živnostníka a ty máš vo svojej evidencii len 6 faktúr od veľkoskladu, keď si prijala 10 (aj keď bola napr. 4 pre osobnú spotrebu)? si povinná účtovať o všetkých skutočnostiach aj o tých, ktoré idú na osobnú spotrebu, keď sú vykonávané pod "hlavičkou" podnikateľa.
robim to rovnako, ale osobne veci dam na blocek zvlast, firemne zvlast, lahsie sa mi to potom nahadzuje na osobnu spotrebu a VOZD
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

Janka6685
Práve pre tento prípad som sa pýtala. Lebo domov si zásadne kupujeme celé balenia vecí, ktoré sa nekazia a vo veľkosklade sú lacnejšie. Ale na jedného podnikateľa môže byť viac kariet (napr. do Metra). Ja nemôžem sledovať, čo si kupuje osoba, ktorá má kartu vybavenú na moju živnosť. Čo v takomto prípade?
neviem, čo myslíš pod tým "čo si kupuje osoba, ktorá má kartu vybavenú na moju živnosť"; môže sa jednať napr. o sestru? vôbec tomu nechápem a ani som si neni istý, či môžu niekomu "cudziemu" vydať metro kartu na tvoje meno, ak si na to pristúpila, je už len na tebe ako si to všetko ošetríš, si za to zrejme zodpovedná ty

Čo sa týka metra:
"Prevádzkujeme výlučne veľkoobchodný predaj širokého sortimentu potravinárskeho a nepotravinárskeho spotrebného tovaru registrovaným podnikateľom, najmä obchodníkom a firmám podnikajúcim v gastronómii. Podnikateľom (fyzickým aj právnickým osobám) vystavujeme na základe registrácie zákaznícke karty, ktoré im umožňujú vstup nielen do všetkých predajní slovenského Metra, ale tiež do celej siete METRO/Makro/v ďalších krajinách.

Zákazník METRO Cash & Carry Slovakia s.r.o. môže požiadat o vystavenie maximálne troch kariet evidovaných na meno držiteľa. Je na rozhodnutí zákazníka, t.j. majiteľa resp. štatutárneho zástupcu firmy či organizácie, na ktorých svojich ďalších dvoch zástupcov nechá zákaznícke karty vyhotoviť. Neprenositelnosť karet zajišťuje METRO Cash & Carry Slovakia s.r.o. pri vstupe do predajní dôslednou kontrolou totožnosti držiteľov kariet."
Ak si dala vystaviť kartu napr. na tvoju sestru, ktorá nemá s tvojím podnikaním nič spoločné musíš si to ty ošetriť, podľa toho čo som napísal vyššie (stiahnuté z www.metro.sk), by asi osoba, ktorá nemá s tvojím podnikaním nič spoločné, kartu ani mať nemala - nie je tvoj zástupca.
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

Janka6685
Ja nemôžem sledovať, čo si kupuje osoba, ktorá má kartu vybavenú na moju živnosť. Čo v takomto prípade?
tiez mame 3 karty. po kazdom nakupe v metre mi vsetci davaju blocky, nie je to problem, je to o dohode..ked mi niekto dokaze doniest blocky z inych obchodov, preco nie z metra?...
0 0
Leontin Leontin

Leontin je offline (nepripojený) Leontin

skaspa
ja by som doporučoval, aby si všetko, čo berieš z veľkoskladu na živnosť mala zachytené v účtovníctve a až tam si vyčlenila, že ide o osobnú spotrebu...... ako budeš vysvetľovať kontrole, že veľkosklad má vo svojej evidencii 10 faktúr pre teba ako živnostníka a ty máš vo svojej evidencii len 6 faktúr od veľkoskladu, keď si prijala 10 (aj keď bola napr. 4 pre osobnú spotrebu)? si povinná účtovať o všetkých skutočnostiach aj o tých, ktoré idú na osobnú spotrebu, keď sú vykonávané pod "hlavičkou" podnikateľa.
Z hladiska technickeho mas 100% pravdu, ale ja si zrovna nemyslim, ze veci ktore si nakupi pre osobnu spotrebu a nezaradi do uctovnictva bude skumat DU. Ved si neuplatnila vydavky a velkoobchod zdanil prijem. Takze stat zarobil. A o to ide, nie?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Leontin
Z hladiska technickeho mas 100% pravdu, ale ja si zrovna nemyslim, ze veci ktore si nakupi pre osobnu spotrebu a nezaradi do uctovnictva bude skumat DU. Ved si neuplatnila vydavky a velkoobchod zdanil prijem. Takze stat zarobil. A o to ide, nie?
...ale DÚ môže mať podozrenie, že nakúpený tovar (väčšie množstvo) pre svoju potrebu môhol byť predaný ďalej a príjem z neho nezdanený.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
skaspa
neviem, čo myslíš pod tým "čo si kupuje osoba, ktorá má kartu vybavenú na moju živnosť"; môže sa jednať napr. o sestru? vôbec tomu nechápem a ani som si neni istý, či môžu niekomu "cudziemu" vydať metro kartu na tvoje meno, ak si na to pristúpila, je už len na tebe ako si to všetko ošetríš, si za to zrejme zodpovedná ty

Čo sa týka metra:
"Prevádzkujeme výlučne veľkoobchodný predaj širokého sortimentu potravinárskeho a nepotravinárskeho spotrebného tovaru registrovaným podnikateľom, najmä obchodníkom a firmám podnikajúcim v gastronómii. Podnikateľom (fyzickým aj právnickým osobám) vystavujeme na základe registrácie zákaznícke karty, ktoré im umožňujú vstup nielen do všetkých predajní slovenského Metra, ale tiež do celej siete METRO/Makro/v ďalších krajinách.

Zákazník METRO Cash & Carry Slovakia s.r.o. môže požiadat o vystavenie maximálne troch kariet evidovaných na meno držiteľa. Je na rozhodnutí zákazníka, t.j. majiteľa resp. štatutárneho zástupcu firmy či organizácie, na ktorých svojich ďalších dvoch zástupcov nechá zákaznícke karty vyhotoviť. Neprenositelnosť karet zajišťuje METRO Cash & Carry Slovakia s.r.o. pri vstupe do predajní dôslednou kontrolou totožnosti držiteľov kariet."
Ak si dala vystaviť kartu napr. na tvoju sestru, ktorá nemá s tvojím podnikaním nič spoločné musíš si to ty ošetriť, podľa toho čo som napísal vyššie (stiahnuté z www.metro.sk), by asi osoba, ktorá nemá s tvojím podnikaním nič spoločné, kartu ani mať nemala - nie je tvoj zástupca.
Neviem čomu nerozumieš, keď o tom o pár riadkov nižšie sám píšeš.

Ja osobne som dala kartu vystaviť na osobu, ktorá by mi faktúry mohla nosiť, ale poznám ľudí, ktorí dali takéto karty urobiť príslušníkom rodiny, ktorí si chodia nakupovať kedy chcú bez toho, aby niekoho informovali. Ale na faktúre bude meno podnikateľa, ktorý v konečnom dôsledku ani nevie, koľko faktúr je na neho v Metre vystavených...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Mám klienta , ktorý je schopný nakúpiť v Metre na fa ako tovar tam má uvedené : cigarety/do stánku ..predaj novín a časopisov / mäso,hrášok,smotanu domov .No jasné , že v stánku nemôže predávať mäso,smotanu a okrem iného na to nemá ani živnostenské oprávnenie .

Tovar pre os.potrebu vylúčim a účtujem do VNZD .

Ale na druhej strane by som nerobila z toho až taký hrozný buuum , nakoľko myslím , že časť z nás si chodí tiež nakupovať do METRA . Chcete mi povedať , že nemáte Metro karty ? Tie sú tiež na Vás ako podnikateľa - inak by ste ich ani nezískali .To znamená , že všetky nákupy prechádzajú cez účto a potom tieto odčleníte do OS ?
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

[quote=Janka6685]Neviem čomu nerozumieš, keď o tom o pár riadkov nižšie sám píšeš
[quote]
písal som o metre lebo si uviedla "(napr. do Metra)"; nevedel som či to uvádzaš v súvislosti s tými kartami alebo iba príkladmo a preto som to nepochopil; aj iné veľkoobchody môžu mať svoje karty a úplne iné podmienky
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Iné by bolo ak by niekto mal zriadené potraviny a nakupoval do predajne tovar . Ale ten si to zariadí inak , nebude predsa vylučovať už pri počiatočnom účtovaní tovar , ktorý kúpil na vlastnú spotrebu . Dotiahne to cez účtovníctvo a sklad .....OS
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

Zita5
Mám klienta , ktorý je schopný nakúpiť v Metre na fa ako tovar tam má uvedené : cigarety/do stánku ..predaj novín a časopisov / mäso,hrášok,smotanu domov .No jasné , že v stánku nemôže predávať mäso,smotanu a okrem iného na to nemá ani živnostenské oprávnenie .

Tovar pre os.potrebu vylúčim a účtujem do VNZD .

Ale na druhej strane by som nerobila z toho až taký hrozný buuum , nakoľko myslím , že časť z nás si chodí tiež nakupovať do METRA . Chcete mi povedať , že nemáte Metro karty ? Tie sú tiež na Vás ako podnikateľa - inak by ste ich ani nezískali .To znamená , že všetky nákupy prechádzajú cez účto a potom tieto odčleníte do OS ?
zitka ano, u nas to tak funguje
dalsie karty su na rodinnych prislusnikov a ti su nauceni, ze mi vsetky blocky z metra donesu. dokonca su tak vycviceni, ze sukromne a firemne veci davaju na zvlast ucty, aby sa mi to lepsie nahadzovalo do PC.
a aka je ste dalsia velka vyhoda? ked si kupim cerpadlo do zahradky a chcem ho po roku reklamovat, tak blocek najdem v uctovnictve...ale keby som ten blocek nechal v rodine, po roku ho nikto nenajde a nebude mozna reklamacia
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

Zita5
Ale na druhej strane by som nerobila z toho až taký hrozný buuum , nakoľko myslím , že časť z nás si chodí tiež nakupovať do METRA . Chcete mi povedať , že nemáte Metro karty ? Tie sú tiež na Vás ako podnikateľa - inak by ste ich ani nezískali .To znamená , že všetky nákupy prechádzajú cez účto a potom tieto odčleníte do OS ?
samozrejme, že z toho netreba robiť booom, ale je lepšie predchádzať prípadným sporom; napr. je jasné, že ak si príde do metra nakúpiť účtovník a kúpi si kartón šampanského, daňovému úradu do môže byť úplne jedno a ani sa tým nebudú zaoberať, lebo je takmer 100 % predpoklad, že ten účtovník to naozaj využil na svoju osobnú spotrebu a nezatajil žiadne príjmy a v konečnom dôsledku je jedno či o tom účtoval alebo nie; inak to ale môžu brať, keď taký krčmár kúpi kartón šampanského a nezachytí to v účtovníctve (ani na tú osobnú spotrebu), tam už pochybnosti môžu vznikať a je tam, aspoň minimálny predpoklad, že mohlo dôjsť k nepriznaniu príjmov a už sa začne naťahovať jedna strana s druhou, vzniknú zbytočné prieťahy (a kto by nechcel, aby kontrola skončila do týždňa?) a kontrola sa naťahuje a naťahuje, pritom možno iba stačilo to mať zachytené ako osobnú spotrebu v účtovníctve. A napr. aj keby daňový úrad nepochodil a nechal by to na tej "nezaúčtovanej" osobnej spotrebe, môže zas hladať porušenie zákona o účtovníctve a "vytiahnuť" na podnikateľa prípadnú pokutu za účtovníctvo...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať