Zavrieť

Porady

Prechod z paušálu na preuk. ved. účtovníctva

Ahojte, popísané je toho dosť ohľadom paušálnych výdavkov. Potrebovala by som ale vedieť čo je potrebné dodržať pri prechode z paušálu na preukazateľné výdavky. Keď v paušalnom účtovníctve nie je zostatok v pokladni a iné ....A aký bude výkaz o majetku a záväzkoch, predchádzajúce obdobie bude prázdne?Ďakujem.
Usporiadat
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

virka
Ahojte, popísané je toho dosť ohľadom paušálnych výdavkov. Potrebovala by som ale vedieť čo je potrebné dodržať pri prechode z paušálu na preukazateľné výdavky. Keď v paušalnom účtovníctve nie je zostatok v pokladni a iné ....A aký bude výkaz o majetku a záväzkoch, predchádzajúce obdobie bude prázdne?Ďakujem.
Prázdne veru prázdne.
0 0
virka virka

virka je offline (nepripojený) virka

Mam to chápať tak ako keby znova začínal?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

V prípade, že si daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov, nie je účtovnou jednotkou a účtovnú závierku nezostavuje.
Takže do predchádzajúceho obdobia nemá čo písať.
0 0
virka virka

virka je offline (nepripojený) virka

Ďakujem za odpovede.
0 0
virka virka

virka je offline (nepripojený) virka

Myslela som práve na to Muška čo sa ma pýtaš v odpovedi 5. Vediem evidenciu cez peňažný denník.Všetke zdaniteľné príjmy a zaplatené odvody v časovom slede.SZCO má aj účet,ale ten nevediem cez pen.denník.Mám SZCO, ktorej min. roku lepšie bolo cez paušál.No tohto roku by sa nedoplatila...Ako to mám robiť?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Zo zákona o účtovníctve § 17
(4) Účtovná závierka v sústave jednoduchého účtovníctva okrem všeobecných náležitostí podľa odseku 2 obsahuje tieto súčasti:

a) výkaz o príjmoch a výdavkoch,
b) výkaz o majetku a záväzkoch.

Iba dopĺňam svoju predch.odpoveď.
Je jedno akým spôsobom vedieš evidenciu, ktorá je predpísaná pri paušálnych výdavkoch - nie si účtovná jednotka ...
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Johanka,
vymazala som svoj príspevok....lebo bol zavádzajúci...., chcela som povedať, že otvorí peňažný denník so zostatkami, ktoré bola povinná viesť počas paušálnych výdavkov
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

a teraz som zistila, že "virka" už reagovala, tak ....idem preč, lebo Vám tu v tom robím - guláš .
Prepáčte
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Ahojte, chcem sa len uistiť, ak si SZČO v r.2007 uplatňoval paušálne výdavky a za rok 2008 mu robím JÚ, tak výkaz o majetku za predch.obdobie bude prázdny. Má však zostatok na devízovom účte, ten si prepočítam kurzom k 31.12.2007 a len v účte nahodím ako počiat.stav, bez uvádzania vo výkazoch?
0 0
vanea vanea

vanea je offline (nepripojený) vanea

Tiež by ma zaujímalo, ako urobiť tie výkazy, ked prechadzam z paušalu na JU a zostatok z r.2007 bol na BU !!
0 0
vanea vanea

vanea je offline (nepripojený) vanea

nikto neporadi ??
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Dobrý deň,chcela by som Vás pekne poprosiť o radu pri prechode z paušálnych výdakov na skutočné.
idem opravovať DP za r.2007-takže výdakvy nechám také aké boli (tzn. 40%+ odvody) a do príjmov pripočítam nezaplatené pohľadávky,správne?
a výkazy budú nulové..

a ešte mám 1 problém.:v r.2007 bola preplatená 1 odberateľská faktúra,ale ba o 200 sk,ktoré som zahrnula do príjmu.Teraz mi tá faktúra svieti ako preplatená.Mám to nejako opraviť?žeby mínus výdavky?

poradíte mi niekto prosím?Aspoň na otázku č. 1...

Ďakujem moc
0 0
Adula Adula

Adula je offline (nepripojený) Adula

Dobrý deň,chcela by som Vás pekne poprosiť o radu pri prechode z paušálnych výdakov na skutočné.
idem opravovať DP za r.2007-takže výdakvy nechám také aké boli (tzn. 40%+ odvody) a do príjmov pripočítam nezaplatené pohľadávky,správne?
a výkazy budú nulové..
Nie do príjmov, ale na strane 4, je kolonka pripočitateľné položky k základu dan, takže tam a samozrejme aj odvody zaplatené v januári za december, treba zase odpočitateľné položky.
a ešte mám 1 problém.:v r.2007 bola preplatená 1 odberateľská faktúra,ale ba o 200 sk,ktoré som zahrnula do príjmu.Teraz mi tá faktúra svieti ako preplatená.Mám to nejako opraviť?žeby mínus výdavky? Spoj sa s odberateľom, prečo uhradil viac a vrátiť mu to, napr. cez pokladňu.

poradíte mi niekto prosím?Aspoň na otázku č. 1...

Ďakujem moc
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Trošku vám to "rozhodím"
Čítali ste: http://www.porada.sk/966644-post39.html
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Adula Pozri príspevok

a ešte mám 1 problém.:v r.2007 bola preplatená 1 odberateľská faktúra,ale ba o 200 sk,ktoré som zahrnula do príjmu.Teraz mi tá faktúra svieti ako preplatená.Mám to nejako opraviť?žeby mínus výdavky? Spoj sa s odberateľom, prečo uhradil viac a vrátiť mu to, napr. cez pokladňu.
tak cez pokladňu to môžem opraviť-cez VPD
no ale ten preplatok bol zahrnutý do príjmov.. nemala by som ho teraz dať do výdavkov?resp.do odpočitatelných položiek?naozaj neviem..
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Muška Pozri príspevok
Trošku vám to "rozhodím"
Čítali ste: http://www.porada.sk/966644-post39.html
myslíš: Daňovník,ktorý vypĺňa riadky 40 a 41, v XIII.oddiele uvedie poloky,o ktoré konkrétne základ dane zvýšil,resp.znížil.
Tzn.že tam presne napíše napr.:
pripočít.položka : odberateľská faktúra č.200812 a
odpočitateľná položka: zdravotné odvody 1134 sk, Sociálne odvody 2686 Sk
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

erika_H Pozri príspevok
myslíš: Daňovník,ktorý vypĺňa riadky 40 a 41, v XIII.oddiele uvedie poloky,o ktoré konkrétne základ dane zvýšil,resp.znížil.
Tzn.že tam presne napíše napr.:
pripočít.položka : odberateľská faktúra č.200812 a
odpočitateľná položka: zdravotné odvody 1134 sk, Sociálne odvody 2686 Sk
nie, Erika.
tzn., že daňovník, ktorý vedie jednoduché účtovníctvo, tieto riadky nepoužije
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Muška Pozri príspevok
nie, Erika.
tzn., že daňovník, ktorý vedie jednoduché účtovníctvo, tieto riadky nepoužije

ahaaa
Ďakujem Ti Muška..
Takže iba uvedie sumy - pripoč.položky /odber.fa/ a odpoč.položky /odvody/, vykazy 0, doplati rozdiel dane,a bude to dufam ok
Ďakujem pekne
0 0
Andrea_Z Andrea_Z

Andrea_Z je offline (nepripojený) Andrea_Z

Dobrý deň, mám aj ja jednu prosbičku:-)

SZČO si uplatnuje tiež výdavky vo výške 40%...

je to takto správne?

príjem 132.000,-Sk
- 53.000,-Sk (-40% náklady)
- 29.000,-Sk (zdravotné, sociálne)

[hore] 50.000 Sk ZAKLAD DANE
-98 496 odpocitatelna polozka
-10 000 životné poisenie


-58.000 STRATA

dakujem za pomoc.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Andrea_Z Pozri príspevok
Dobrý deň, mám aj ja jednu prosbičku:-)

SZČO si uplatnuje tiež výdavky vo výške 40%...

je to takto správne?

príjem 132.000,-Sk
- 53.000,-Sk (-40% náklady)
- 29.000,-Sk (zdravotné, sociálne)

[hore] 50.000 Sk ZAKLAD DANE
-98 496 odpocitatelna polozka
-10 000 životné poisenie


-58.000 STRATA

dakujem za pomoc.
mne z príjmu 132000 Sk vychádza 40% do výdavkov 52800 Sk + odvody 29000 Sk = 81800 Sk sú výdavky celkom.
ZD 132000 - 81800 Sk = 50200 Sk
- odpoc.polozka 9896
- 10000 zivotne poist.
dan 0
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať