Zavrieť

Porady

Odpisy účtovné a daňové

Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Môžete mi to prosím Vás odsúhlasiť? Môže to takto byť? Viď príloha. Ďakujem.
Usporiadat
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Ak chce mať svoju účtovnú a daňovú dokumentáciu spracovaná OK,
tak, musíš dodržať:

1. zákon o účtovníctve a
2. zákon o dani z príjmov.

Nedodržanie jedného, alebo druhého môže byť pre neho Problém.
Problém= pokuta.

Daňové odpisy sú daňová kategória.
Zisk je účtovná kategória.

- Učtovná jednotka je povinná učtovať všetky operácie v priebehu roku, aby účtovníctvo dávalo pravdivý a verný obraz.
- ak všetky, tak aj účtovné odpisy
- ak to nezaúčtuje, porušuje zákon o účtovníctve a daňové úrady môžu davať - a ja dávajú pokuty za porušenie zákona o účtovníctve.

Prerušiť daňové odpisovanie nám dovoľuje IBA zákon o dani z príjmov a prerušenie daňového odpisovania má vplyv na základ dane, od ktorého sa odvíja výška daňovej povinnosti - výška dane.

Môžeš mu "vyjsť v ústrety" a môžete prehodnotiť a upraviť účtovný odpisový plán a predlžiť dobu odpisovania a čiastočne znížiť náklady a čiastočne zvýšiť zisk.

.... pre "lopatistické" využitie doporučujem skrátiť.

Ak je urdržbár - ak nedá pri oprave do auta všetko, čo si auto vyžaduje, auto preberieš a si na prvý pohľad spokojná že auto je OK (ako on, že bude mať účtovnú uzávierku zo ziskom),
avšak po nejakých kilometroch sa príde na to, že to nie je v poriadku, že auto nedostalo takú opravi ako si vyžadovalo a zistíš, že neopravil to a to ..... je problém - (ako keď mu DÚ zistí, že ma chybu v účtovníctve.)
6 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
misolga Pozri príspevok
poprosím o radu:firma auto zaradené do majetku firmy využívala v mesiacoch 01-11/2011 a v 12/2011 ho dočasne vyradila z prevádzky(opätovne bude prihlásené od 04/2012..). Daňové odpisy za rok 2011 uplatním v plnej výške- nakoľko auto je v majetku firmy, jedná sa mi skôr o účtovné odpisy-nakoľko sa zmenili podmienky používania majetku firmy, firma by mala prehodnotiť odpisový plán.. Je možné v priebehu roku prehodnotiť odpisový plán -úpravu účtovných odpisov a to tým že sa zmení doba odpisovania napr zo 48 mesiacov na napr.50 mesiacov a od 12/2011 účtovať zmenené učt.odpisy?Ďakujem..
... chcel som z voleja napísať len toľko, že účtovné odpisy stanovené v odpisovom pláne sú plne v kompetencii účtovnej jednotky, ale našiel som aj takéto články:

http://www.poradca.sk/SubPages/Otvor...idclanok=41286
Účtovná jednotka odpisuje majetok v prevádzke, ale aj rezervný majetok, zmena odpisovania nie je možná v priebehu účtovného obdobia. Zmena odpisovania v účtovníctve sa uplatní vždy k 1. 1. nasledujúceho zdaňovacieho obdobia. O účtovných odpisoch účtovná jednotka účtuje mesačne, kým z daňového hľadiska je možné uplatniť len ročný odpis (za určitých podmienok odpis mesačný). Účtovné odpisy účtovná jednotka nemôže prerušiť.

tak som si pozrel zákon o účtovníctve i postupy účtovania:

Zákon o účtovníctve - § 28:
(1) Účtovná jednotka, ak nie je ďalej ustanovené inak, odpisuje hmotný majetok okrem zásob a nehmotný majetok okrem pohľadávok v súlade s účtovnými zásadami a účtovnými metódami, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Ak ide o zmluvu o výpožičke41) počas doby zabezpečenia záväzku prevodom práva42) alebo ak sa vlastnícke právo k veciam nadobúda iným spôsobom ako prevzatím veci, 43) ako aj v ďalších prípadoch ustanovených osobitnými predpismi, o majetku účtuje a odpisuje ho účtovná jednotka, ktorá ho používa.
(2) Pozemky, predmety z drahých kovov a iný majetok vymedzený osobitnými predpismi44) sa neodpisujú.
(3) Účtovná jednotka uvedená v odseku 1 je povinná zostaviť si odpisový plán, na základe ktorého vykonáva odpisovanie majetku. Uvedený majetok sa odpisuje len do výšky jeho ocenenia v účtovníctve. Účtovná jednotka podľa § 9 ods. 2 účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva, si môže určiť v odpisovom pláne odpisy podľa osobitného predpisu, 4) ak sú v tomto osobitnom predpise určené inak ako podľa tohto zákona.
(4) Hmotný majetok okrem zásob a nehmotný majetok okrem pohľadávok odpisuje účtovná jednotka počas predpokladanej doby používania zodpovedajúcej spotrebe budúcich ekonomických úžitkov z majetku. Nehmotný majetok, ktorým sú náklady na vývoj, musí účtovná jednotka odpísať najneskôr do piatich rokov od jeho obstarania. Ak neboli náklady na vývoj úplne odpísané, môže účtovná jednotka vyplácať dividendy, podiely a tantiémy iba vtedy, ak úhrnná výška výsledku hospodárenia a fondov tvorených zo zisku určeného na vyplácanie je vyššia ako celková výška neodpísaných nákladov na vývoj. Nehmotný majetok vytvorený vlastnou činnosťou sa neaktivuje okrem softvéru a nákladov na vývoj, ktoré sa aktivujú v súlade s postupmi účtovania.

Postupy účtovania - §20

Odpisovanie dlhodobého majetku
(1) Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok sa odpisuje na základe odpisového plánu nepriamo prostredníctvom účtovných odpisov. Zostatková hodnota sa zisťuje pomocou oprávok k dlhodobému nehmotnému majetku a dlhodobého hmotnému majetku.
(2) Dlhodobý hmotný majetok sa odpisuje s ohľadom na opotrebovanie zodpovedajúce bežným podmienkam jeho používania.
(3) Technické zhodnotenie dlhodobého nehmotného majetku sa odpíše takým spôsobom ako dlhodobý nehmotný majetok, ku ktorému sa vzťahuje.
(4) Pri tvorbe odpisového plánu sa zohľadňuje doba použiteľnosti, počet výrobkov alebo podobných jednotiek, u ktorých sa predpokladá ich získanie prostredníctvom majetku, pričom sa predovšetkým zohľadňuje
a) očakávané použitie majetku a intenzita jeho využitia,
b) očakávané fyzické opotrebovanie majetku, ktoré závisí od bežných podmienok jeho využívania, ako je smennosť, plán opráv a údržby, starostlivosť o majetok v čase, keď sa nevyužíva,
c) technické a morálne zastaranie,
d) zákonné alebo iné obmedzenia na používanie majetku,
e) rôzna doba použiteľnosti a rôzny priebeh opotrebenia jednotlivých oddeliteľných súčastí dlhodobého majetku podľa potrieb účtovnej jednotky.
(5) Podľa meniacich sa podmienok sa prehodnotí odpisový plán a upraví sa zostatková doba odpisovania alebo sadzby odpisovania.

... z vyššie uvedených paragrafov to zrejmé nie je, takže zostavá zákon o účtovníctve - § 7
(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať tak, aby účtovná závierka poskytovala verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva, a o finančnej situácii účtovnej jednotky.
(2) Zobrazenie v účtovnej závierke je verné, ak obsah položiek účtovnej závierky zodpovedá skutočnosti a je v súlade s ustanovenými účtovnými zásadami a účtovnými metódami. Zobrazenie v účtovnej závierke je pravdivé, ak sú pri ňom použité účtovné zásady a účtovné metódy, ktoré vedú k dosiahnutiu verného zobrazenia skutočností v účtovnej závierke.
(3) Účtovná jednotka musí používať v jednom účtovnom období rovnaké účtovné metódy a účtovné zásady; ak účtovná jednotka zmení doterajšie účtovné zásady a účtovné metódy v priebehu účtovného obdobia, nové účtovné zásady a účtovné metódy musí používať od prvého dňa tohto účtovného obdobia. O zmene účtovných zásad a účtovných metód je účtovná jednotka povinná informovať v účtovnej závierke v poznámkach. Ak účtovná jednotka zistí, že účtovné zásady a účtovné metódy použité v účtovnom období sú nezlučiteľné s požiadavkou verného a pravdivého zobrazenia skutočností, je povinná zostaviť účtovnú závierku tak, aby poskytla verný a pravdivý obraz skutočností. O tom je účtovná jednotka povinná informovať v účtovnej závierke v poznámkach.

... osobne sa mi zdá nemožnosť meniť výšku odpisov v priebehu roka nelogická a konštatovanie v článku v Poradcovi by som aplikoval iba na zmenu metód (napr. z časovej na výkonovú) - oporu nenachádzam ani v zákone o účtovníctve, ani v postupoch účtovania - koniec koncom v zákone sa hovorí - citujem ešte raz: "Ak účtovná jednotka zistí, že účtovné zásady a účtovné metódy použité v účtovnom období sú nezlučiteľné s požiadavkou verného a pravdivého zobrazenia skutočností, je povinná zostaviť účtovnú závierku tak, aby poskytla verný a pravdivý obraz skutočností."

... dľa môjho názoru, ak budeš mať v odpisovom pláne ÚJ pre rok 2011 schválené rozdielnu výšku odpisov v jednotlivých mesiacoch, nevidím v tom zádrhel

... možno sa vyjadria aj ctení audítori...
2 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Kristina27 Pozri príspevok
Ročný odpis sa zaokrúhľuje na celé eurá nahor. Ako sa zaokrúhľujú mesačné?
Aj mesačné daňové odpisy sa zaokrúhľujú na celé € nahor §26 ods(10).

Zaokrúhľovanie účtovných odpisoch si musí ÚJ stanoviť sama v pláne odpisov.
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
účtovné odpisy si môžete zvoliť na viac rokov, napr. aj 10-12 rokov, takže ich zminimalizujete. DO môžete pozastaviť - neuplatniť.
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
rozdiel neúčtuješ, iba upravuješ ZD a daň.
1 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
je moja "úvaha" správna?
účtovný odpis UO = čo je na účte 551
daňový odpis DO = podľa org. ako určí

Malo by platiť:
DO > UO v DP riadok 250 odpočitateľná položka, zniž. ZD
UO > DO v DP riadok 150 pripočitateľná položka, zvyš. ZD

v tab. B odpisy hmotného majetku:
r. 1 = DO
r. 2 = UO

ďakujem.
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
plán UO môžeš meniť, ak sa zmenia podmienky používania a teda aj miera opotrebenia DM.
DO meniť nemôžeš, tam je to dané podľa ZDP, ale môžeš prerušiť. To zn. že v roku prerušeia odpisov budeš mať vyšší ZD tým, že účtovný odpis pripočítaš, ale daňový neuplatníš.
Tvoja úvaha o zmene odpisov a najmä dôvody sú scestné a nemajú nič spoločné s účtovníctvom.
1 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Je to dobre, až nato, že daňový ročný odpis je 469.843,28 Skk /nemám teraz v hlave ako sa zaokrúhľuje, ale je to v zákone DzPPO pri odpisoch/
Nemôžeš dať o 6 Sk viacej. To nejde.
Ináč účtovné O.K. Tie daňové si oprav.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Lila Pozri príspevok
Je to dobre, až nato, že daňový ročný odpis je 469.843,28 Skk /nemám teraz v hlave ako sa zaokrúhľuje, ale je to v zákone DzPPO pri odpisoch/
Nemôžeš dať o 6 Sk viacej. To nejde.
Ináč účtovné O.K. Tie daňové si oprav.
Preto to vyšlo o tých 6,- Sk viacej, lebo čiastku na pripadajúcu na 1 mesiac som zaokrúhlila na celé koruny, ale ak ju nezaokrúhlim, tak to výjde ako tebe.
Ešte ma zaujíma účtovanie odpisov:
Daňové : 551/082 469.848,-
Účtovné: 551/082 -430.694,- ????
Naposledy upravil Dada : 12.02.07 at 06:59
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

Na 551 účtuješ účtovné odpisy,rozdiel, ktorý v tvojom prípade predstavuje odpočítateľnú položku z daň.základu sa berie do úvahy pri výpočte dane z príjmov.
Účtovať ale môžeš o odloženej daň. pohľadávke - 481/428,429 alebo aj 481/592, hodnota = 19%*(rozdiel medzi účt.a daň.odpismi),povinnosť účtovať o odlož.daň.pohľadávke majú tie účt.jednotky,ktoré podliehajú auditu,ostatné sa môžu pre túto možnosť rozhodnúť.
Naposledy upravil martinius : 13.02.07 at 07:53
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

martinius Pozri príspevok
Na 551 účtuješ účtovné odpisy,rozdiel, ktorý v tvojom prípade predstavuje odpočítateľnú položku z daň.základu sa berie do úvahy pri výpočte dane z príjmov.
Účtovať ale môžeš o odloženej daň. pohľadávke - 481/428,429 s neskorším účtovaním 592/481, hodnota = 19%*(rozdiel medzi účt.a daň.odpismi),povinnosť účtovať o odlož.daň.pohľadávke majú tie účt.jednotky,ktoré podliehajú auditu,ostatné sa môžu pre túto možnosť rozhodnúť.
Tiež ma zaujíma tá odložená daň. Zadala som novú tému na odloženú daň. Vieš k tomu niečo bližšie napísať?
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Účtovné odpisy zaúčtuješ MD 082/ DAL 551 kladnou sumou.
Daňové odpisy sa neúčtujú, tie sa uvádzajú v DP a rozdiel medzi daň. odpismi a účtovnými sa buď pripočíta alebo odpočíta zo základu dane z príjmov PO.

Daňové odpisy /tu musíš vychádzať z celkovej obstarávacej ceny/
t.j. 1.879.373,11 Skk delené 4 roky ...t.j. 469.843,28 Skk po zaokrúhlení
ročný daňový odpis je 469.844,- Skk/§27 odst.2/. T.z. táto suma odpisu je riadny daňový náklad spoločnosti.
Ty nemôžeš uviesť inú výšku ročného daň. odpisu do DP.
Naposledy upravil Lila : 12.02.07 at 13:01 Dôvod: Ďakujem, ide o omyl.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Lila Pozri príspevok
Účtovné odpisy zaúčtuješ MD 082/ DAL 551 kladnou sumou. Pozor na predkontáciu má to byť opačne MD 551/Dal 082
Daňové odpisy sa neúčtujú, tie sa uvádzajú v DP a rozdiel medzi daň. odpismi a účtovnými sa buď pripočíta alebo odpočíta zo základu dane z príjmov PO.

Daňové odpisy /tu musíš vychádzať z celkovej obstarávacej ceny/
t.j. 1.879.373,11 Skk delené 4 roky ...t.j. 469.843,28 Skk po zaokrúhlení
ročný daňový odpis je 469.844,- Skk/§27 odst.2/. T.z. táto suma odpisu je riadny daňový náklad spoločnosti.
Ty nemôžeš uviesť inú výšku ročného daň. odpisu do DP.
Opravu viď červeným.
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Ďakujem za opravu, jasné MD 551 / DAL 082.
0 0
STANČO STANČO

STANČO je offline (nepripojený) STANČO

Môžem sa pridať? Ide o s.r.o.
V roku 2005 / 31.10./ bolo obst.úžit.auto na leasing, ale odpisy som nedal za 3 mesiace/ neupravil som to ručne v odpisovom pláne/, ale celých 12 mesiacov. Rozdiel je 72.000,- Sk. Otázka : môžem upraviť ZD v roku 2006 o tú sumu/ ako pripočítateľná / alebo mám dať dodat DP za 2005?
Ďakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
STANČO Pozri príspevok
Môžem sa pridať? Ide o s.r.o.
V roku 2005 / 31.10./ bolo obst.úžit.auto na leasing, ale odpisy som nedal za 3 mesiace/ neupravil som to ručne v odpisovom pláne/, ale celých 12 mesiacov. Rozdiel je 72.000,- Sk. Otázka : môžem upraviť ZD v roku 2006 o tú sumu/ ako pripočítateľná / alebo mám dať dodat DP za 2005?
Ďakujem
Je to dosť významný rozdiel. Ja by som podával dodatočné priznanie.
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

Dada Pozri príspevok
Tiež ma zaujíma tá odložená daň. Zadala som novú tému na odloženú daň. Vieš k tomu niečo bližšie napísať?
Už som to tuším niekde písala :-),ale opakovanie matka múdrosti : http://www.ceniga.sk/materialy/UZ_se...MAT1_UZ_06.doc str.14 a k tomu kukni Postupy účtovania § 10,73.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

martinius Pozri príspevok
Už som to tuším niekde písala :-),ale opakovanie matka múdrosti : http://www.ceniga.sk/materialy/UZ_se...MAT1_UZ_06.doc str.14 a k tomu kukni Postupy účtovania § 10,73.
Áno, aj to som už čítala.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Daňové odpisy sa neúčtujú, tie sa uvádzajú v DP a rozdiel medzi daň. odpismi a účtovnými sa buď pripočíta alebo odpočíta zo základu dane z príjmov PO.

Môžem sa spýtať?
1. Ak mám daňové odpisy vyššie ako účtovné, aký rozdiel a kde v daňovom priznaní pripočítam alebo odpočítam? Napr. daňové 30, účtovné 20. Tých 10 kde uvediem?

2. Môžem účtovné odpisy zaúčtovať jednou sumou na konci roka, alebo ich musím každý mesiac zvlášť?
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

1. Teda ak máte daň. odpisy vyššie ako účtovné , uvedeite to v DP v r. 250 je to položka znižujúca výsledok hospodárenia / a do tab. III. B) r. 1 sa dáva výška daň. odpisov a do r. 2 výška účtovných odpisov

2. Mali by sa účtovať mesačné účtovné odpisy. Je v tom lepší prehľad a poriadok.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať