Zavrieť

Porady

Odpisy účtovné a daňové

Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Môžete mi to prosím Vás odsúhlasiť? Môže to takto byť? Viď príloha. Ďakujem.
Usporiadat
IvoM IvoM

IvoM je offline (nepripojený) IvoM

Lydinka píšeš že ide o odpisy v JÚ, toto je ale téma na PÚ. Pokiaľ viem do roku 2008 boli ale v JÚ odpisy len jedny a to z karty DHM kde sa cez koncoročné uzáviekové operácie zaúčtoval do denníka daňový odpis, píšeš že je tam chaos od roku 1998, predpokladám že ideš robíš toto JÚ externe, dobrá rada nájdi si iný kšeft, prípadne si daj za to dobre zaplatiť, budeš musieť totiž spätne prepočítať všetky jednotlivé odpisy aby si sa v roku 2010 dopracovala k niečomu objektívnemu, o možných dodatočný DP ani nehovorím.
0 0
kornelia2 kornelia2

kornelia2 je offline (nepripojený) kornelia2

Ked som dobre pochodpila :-) v danovom priznani
Danovy odpis, riadok tab.III/B ,1: 3777,23(nahor sa zaokluhluje) 3778 priklad
Uctovny odpis ,riadok tab.III/B,2: 3224,46(nahor zaok.)3225
a rozdiel sa napise do riadku 250: 553??


a ten rozdiel ako zauctujem??? 553€
Naposledy upravil kornelia2 : 23.02.11 at 09:45
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
rozdiel neúčtuješ, iba upravuješ ZD a daň.
1 0
baculacik baculacik

baculacik je offline (nepripojený) baculacik

Prosím o radu: s.r.o. kúpila prívesný vozík ale nie nový v hodnote 1904 € (platca dph). Musím ho aj tak odpisovať aj keď už je opotrebovaný?
PS. úplný začiatočník v účtovníctve
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

baculacik Pozri príspevok
Prosím o radu: s.r.o. kúpila prívesný vozík ale nie nový v hodnote 1904 € (platca dph). Musím ho aj tak odpisovať aj keď už je opotrebovaný?
PS. úplný začiatočník v účtovníctve

no ale vy ho budete používat aj ked je opotrebovaný, nie?

ano, musíš odpisovať
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

baculacik Pozri príspevok
Prosím o radu: s.r.o. kúpila prívesný vozík ale nie nový v hodnote 1904 € (platca dph). Musím ho aj tak odpisovať aj keď už je opotrebovaný?
PS. úplný začiatočník v účtovníctve
ÁNo, splňa hodnotu na odpisovanie.
0 0
baculacik baculacik

baculacik je offline (nepripojený) baculacik

áno budeme ho používať. Ďakujem za rýchlu odpoveď.
0 0
baculacik baculacik

baculacik je offline (nepripojený) baculacik

A ešte jednu otázočku mám. Ako by to bolo v prípade kúpy starého stroja od fyzickej osoby nepodnikateľa za 2000 eur. Je to ohýbačka plechu, ktorá je síce funkčná ale "100-ročná". Aj túto musím odpisovať? A áno, vo výrobe sa ohýbačka používa. Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

baculacik Pozri príspevok
A ešte jednu otázočku mám. Ako by to bolo v prípade kúpy starého stroja od fyzickej osoby nepodnikateľa za 2000 eur. Je to ohýbačka plechu, ktorá je síce funkčná ale "100-ročná". Aj túto musím odpisovať? A áno, vo výrobe sa ohýbačka používa. Ďakujem
ÁNo, rovnako.
0 0
LUJKA LUJKA

LUJKA je offline (nepripojený) LUJKA

Prosím , môže mi niekto poradiť?
predali sme stroj v treťom roku odpisovania
účtovné odpisy sú v tomto roku do datumu predaja na účte 551 539 EUR
zostatková cena na účte 541 4495 EUR
Do daňového priznania III /B r.2 napíšem súčet 5034,- alebo len 539,-
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
je moja "úvaha" správna?
účtovný odpis UO = čo je na účte 551
daňový odpis DO = podľa org. ako určí

Malo by platiť:
DO > UO v DP riadok 250 odpočitateľná položka, zniž. ZD
UO > DO v DP riadok 150 pripočitateľná položka, zvyš. ZD

v tab. B odpisy hmotného majetku:
r. 1 = DO
r. 2 = UO

ďakujem.
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
upresním tvoje "daňový odpis DO = podľa org. ako určí"
.............. v súlade s ZDP.
0 0
Ivana J. Ivana J.

Ivana J. je offline (nepripojený) Ivana J.

Ako opraviť chybu? Rok 2010 som v PU prerušila odpisy. Potrebovali sme lepší HV ako sa to tu už spomínalo Ako ale teraz opraviť chybu, keď majetok som už zaradila do používania? Jediná možnosť je upraviť odpisový plán? Čo ak v budúcom roku by sa mi zišli tie vyššie odpisy tak ten odpisový plán môžem znova prepracovať? Ešte treba robit nejake opravne DP alebo niečo?Neupravovala som ani ZD proste som len prerušila.<BR>Ďakujem.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
plán UO môžeš meniť, ak sa zmenia podmienky používania a teda aj miera opotrebenia DM.
DO meniť nemôžeš, tam je to dané podľa ZDP, ale môžeš prerušiť. To zn. že v roku prerušeia odpisov budeš mať vyšší ZD tým, že účtovný odpis pripočítaš, ale daňový neuplatníš.
Tvoja úvaha o zmene odpisov a najmä dôvody sú scestné a nemajú nič spoločné s účtovníctvom.
1 0
Ivana J. Ivana J.

Ivana J. je offline (nepripojený) Ivana J.

Ano KEJKA MAš PRAvdu. Ale nepochopila som riešenie. Ako teda mám vyriešiť ten rok 2010 dodatočne? Mám niečo opravovať spatne alebo budem pokračovať v odpisovaní ďalej už správne? V tom roku 2010 som mala dať tie účtovné odpisy na 551 čo som neurobila.
Ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak by si to chcela silou mocou riešiť účtovne, musíš podať aj dod.DP, lebo v DPPO sa v tabuľke B uvádza prerušenie odpisov.
Ak si neúčtovala o odpsoch, tak by som skôr - ak sa dá - šla cestou úpravy odpis.plánu, t.j. nechala nulový odpis, akoby sa majetok nevyužíval.
0 0
Ivana J. Ivana J.

Ivana J. je offline (nepripojený) Ivana J.

To ma nenapadlo. Majetok sa skutočne začal využívať až tento rok t.j. tržby v danom objekte sú až od 7/2011. Ide o budovu zaradila som ju síce v roku 2010 kedy sa obstarala ale do júla 2010 prebiehali rekonštrukčné práce. Ak by som mohla nechať nulový odpis bolo by to fajn a nemusela by so nič opravovať.
Ďakujem veľmi si mi pomohla.Dúfam, že som tomu porozumela.
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Vedel by mi niekto poradiť ako je to s účtovnými a daňovými odpismi u goodwillu a badwilu? Už som to zadala aj v inej téme, aj som toho veľa prečítala, ale aj tak neviem či tieto odpisy sa majú v daňovom priznaní pripočítať a odpočítať, alebo je to aj daňový náklad.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Ivana J. Pozri príspevok
To ma nenapadlo. Majetok sa skutočne začal využívať až tento rok t.j. tržby v danom objekte sú až od 7/2011. Ide o budovu zaradila som ju síce v roku 2010 kedy sa obstarala ale do júla 2010 prebiehali rekonštrukčné práce. Ak by som mohla nechať nulový odpis bolo by to fajn a nemusela by so nič opravovať.
Ďakujem veľmi si mi pomohla.Dúfam, že som tomu porozumela.
no -ak to bola rekonštrukcia, tak jej hdnota sa má pripočítať k NC a nemala si ju zaraďovať. Ved sa to tak vola zaradenie do používania.....a tá sa nepoužívala, tak mala zostať na 042. Ešte dobre, že si si tie odpisy neuplatnila. A potom by som ani neriešila, že ide o odklad odpisov ale skôr o predčasné zaradenie.
0 0
veronika713 veronika713

veronika713 je offline (nepripojený) veronika713

Dobrý večer...chcela by som si overiť jednu vec ohľadom odpisov...obstarali sme nehnuteľnosť, zaradili sme, odpisujeme 20 rokov...rozhodli sme sa, že aj účtovne sa bude odpisovať tak ako daňovo - čiže tých 20 rokov...a teraz...zaraďovali sme v júny...účtovný odpis budem mať zaúčtovaný v mesiacoch 6,7,8,9,10,11,12 pomernú časť...daňový odpis bude však za celý rok - tým pádom bude vyšší ako účtovný...rozdiel v prvom roku odpisovania teda zapíšem do DP ako odpočitateľnú položku zo základu dane...a v poslednom roku odpisovania mi tiež výjde rozdiel ale opačne a teda bude pripočitateľnou položkou...v rokoch medzitým to bude ÚO = DO...je to takto správne? ja som to takto pripravila k uzávierke a presviedčajú ma, že to môžeme urobiť aj tak, že ÚO = DO a teda aj v prvom roku zaúčtujem do účt. výšku daňového odpisu...aby mi nevznikali tie OP a PP v DP...ale ako? keď ÚO sa účtuje mesačne...kde a ako mám zaúčtovať ten odpis vó výške daňového? jedným zápisom k 31.12. ? mne sa to nezdá...stojím si za svojim...ale neviem ako si to obhájiť...viete mi poradiť? Môžu sa mi aj v iných prípadoch, ako v tom mojom rovnať ÚO a DO...okrem leasingu donedávna...??? Fakt neviem čo s tým...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať