Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky a ALFA

Prosím o radu. Prvý krát mám účtovníctvo SZČO, ktorý si uplatňuje v rámci remeselnej živnosti 60% paušálne výdavky. Ako postupovať v ALFE ? Výdavky a príjmy cez pokladňu a banku evidovať ako neovyplavňujúce základ dane a uzávierkovými operáciami cez interný doklad zaúčtovať skutočnú výšku zdanitešných príjmov aj výdavkov ? Alebo príjmy evidovať hned ako zdaniteľné a ibe výdavky nakoniec uplatniť cez interný doklad ? Ako sa mi to odzrkadlí vo výkazoch ? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    ALFA je SW na vedenie účtovníctva . Daňovník , ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov nie je povinný viesť účtovníctvo, nie je účtovnou jednotkou. Výkazy, ktoré sú prílohou DP, sú účtovná závierka. To znamená, že daňovník, ktorý si uplatňuje výdavky percentom z príjmov, podáva DP bez týchto príloh.
    Vedie iba evidenciu v zmysle §6 ods.10 ZoDP - evidencia príjmov v časovom slede, evidencia zásob a pohľadávok.

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Po predchádzajúcej účtovníčke tohto daňovníka som zdedila podklady kde sú aj obidva výkazy, ktoré sa podávajú k daňovému priznaniu FO, v kolonke nákup materiálu je presne 60% z čiastky za služby a tiež platby do fondov sú vyčíslené na výkaze a vo výkaze o majetku sú vyčíslené stavy v pokladni a na bankovom účte.
    ????

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    § 17 Zákona o účtovníctve
    (4) Účtovná závierka v sústave jednoduchého účtovníctva okrem všeobecných náležitostí podľa odseku 2 obsahuje tieto súčasti:

    a) výkaz o príjmoch a výdavkoch,
    b) výkaz o majetku a záväzkoch.


    Myslím, že citáciou zákona je povedané všetko .

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    victoria Pozri príspevok
    Po predchádzajúcej účtovníčke tohto daňovníka som zdedila podklady kde sú aj obidva výkazy, ktoré sa podávajú k daňovému priznaniu FO, v kolonke nákup materiálu je presne 60% z čiastky za služby a tiež platby do fondov sú vyčíslené na výkaze a vo výkaze o majetku sú vyčíslené stavy v pokladni a na bankovom účte.
    ????
    To nebolo dobre, 60% ktoré si dá do výdavkov musí vypočítať z celkových príjmov o ktorých si vedie evidenciu

    Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

    Zuziana
    Ja paušalistov tiež robím v Alfe. Použijem z toho potom stranu A peňažného deníka má evidenciu príjmov a evidenciu pohľadávok. Z prehľadu príjmov a výdavkov požijem 2 čísla: príjem (z neho si vypočítam paušálne výdavky/ a zaplatené odvody...tie pripočítam k pausálnym výdavkom a mám sumu výdavkov pre DP.

    denisadam je offline (nepripojený) denisadam

    denisadam
    chcem sa spýtať pri vypĺňaní DP v Alfe - uplatňovanie paušálnych výdavkoch - musím ich do DP vpísať, soft ich nehodí automaticky pri zašktrnutí políčka pre uplatnenie paušálnych výdavkov?

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    denisadam Pozri príspevok
    chcem sa spýtať pri vypĺňaní DP v Alfe - uplatňovanie paušálnych výdavkoch - musím ich do DP vpísať, soft ich nehodí automaticky pri zašktrnutí políčka pre uplatnenie paušálnych výdavkov?
    Nie nehodí.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    denisadam Pozri príspevok
    chcem sa spýtať pri vypĺňaní DP v Alfe - uplatňovanie paušálnych výdavkoch - musím ich do DP vpísať, soft ich nehodí automaticky pri zašktrnutí políčka pre uplatnenie paušálnych výdavkov?

    Treba ich vpísať .Výpočet už spraví ALFA.

    natkov je offline (nepripojený) natkov

    natkov
    Prosím, ako sa účtujú v alfe napr. úhrady do soc. poisťovne?
    Vytvorím si záväzky za každý mesiac, alebo v globáli za celý rok, alebo koľko je uhradená suma na poukážke toľko záväzkovať? Skúste poradiť naj spôsob......

    LubenaK je offline (nepripojený) LubenaK

    LubenaK
    Záleží na Tebe, ako to chceš evidovať. Môžeš aj celkove za rok, aj po mesiacoch, potom je to prehľadnejšie. Suma na poukážke už je samotná úhrada a tá sa nemusí rovnať skutočnému záväzku, preto potom uvidíš, či je všetko podľa predpisu zaplatené alebo nie.

    remenka je offline (nepripojený) remenka

    remenka
    Nehodí, ešte tam musíš pripočítať zaplatené odvody a to má každý daňovník iné.

    erika_H je offline (nepripojený) erika_H

    erika_H
    Dobrý večer,ako si prosím Vás v ALFE účtujete paušalistov?
    Odberateľské faktúry som si zaúčtovala do evidencie pohľadávok-tie si potom aj vytlačím.
    Ich inkasá si urobím cez peňažný denník-vidím tam potom evidenciu príjmov,z toho vypočítam 40% paušálne výdavky.
    a kde si evidujete zaplatené odvody?tiež do peňažného denníka?aj do evidencie záväzkov?
    Ďakujem moc

    erika_H je offline (nepripojený) erika_H

    erika_H
    erika_H Pozri príspevok
    Dobrý večer,ako si prosím Vás v ALFE účtujete paušalistov?
    Odberateľské faktúry som si zaúčtovala do evidencie pohľadávok-tie si potom aj vytlačím.
    Ich inkasá si urobím cez peňažný denník-vidím tam potom evidenciu príjmov,z toho vypočítam 40% paušálne výdavky.
    a kde si evidujete zaplatené odvody?tiež do peňažného denníka?aj do evidencie záväzkov?
    Ďakujem moc
    posuvam

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    erika_H Pozri príspevok
    Dobrý večer,ako si prosím Vás v ALFE účtujete paušalistov?
    Odberateľské faktúry som si zaúčtovala do evidencie pohľadávok-tie si potom aj vytlačím.
    Ich inkasá si urobím cez peňažný denník-vidím tam potom evidenciu príjmov,z toho vypočítam 40% paušálne výdavky.
    a kde si evidujete zaplatené odvody?tiež do peňažného denníka?aj do evidencie záväzkov?
    Ďakujem moc
    Pohľadávky vystavujem v programe, zaevidujú sa v KP, ich úhradu tiež robím cez peňažný denník.
    Zaplatené odvody si tiež zaevidujem v peňažnom denníku /pre poriadok/, v KZ ich neevidujem.
    Potom si vytlačím Prehľad príjmov a výdavkov textovo a tam mám všetky potrebné informácie pre vyplnenie DP. Mám tam aj sumár odvodov do ZP a SP.
    Tiež si vytlačím taký mini peňažný denník, kde mám prakticky len úhradu pohľadávok a odvodov /pre poriadok/ nemusím to robiť niekde v exceli.
    Môj SZČO zásoby nemá.

    Vlado40 je offline (nepripojený) Vlado40

    Vlado40
    Môže si zvárač pracujúci ako SZČO ,ktorý nie je platca DPH uplatniť paušálne výdavky 40% za rok 2008 ?Ak som správne pochopil , k výdavkom sa ešte pripočíta zaplatené poistné ( odvody ) .Môže sa k výdavkom pripočítať aj odpis IM ,ide o stánok ,ročný odpis za rok 2008 je 5000 Sk. Viete mi poradiť? Kto každý si môže uplatníť výdavky paušálne ?Je potrebné dopredu nahlásiť na DÚ , že si bude uplatňovať výdavky paušálne .
    Naposledy upravil Vlado40 : 28.12.08 at 20:21

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Vlado40 Pozri príspevok
    Môže si zvárač pracujúci ako SZČO ,ktorý nie je platca DPH uplatniť paušálne výdavky 40% za rok 2008 ano ?Ak som správne pochopil k výdavkom sa ešte pripočíta zaplatené poistné ( odvody ) ano .Môže sa k výdavkom pripočítať aj odpis IM ,ide o stánok ,ročný odpis za rok 2008 je 5000 Sk nie . Viete mi poradiť? Kto každý si môže uplatníť výdavky paušálne ? V podstate každý komu je to výhodnejšie a nie je platca DPH
    Viď v texte modro.
    V 40% sú obsiahnuté všetky výdavky SZČO to je aj prípadné odpisy.

    Vlado40 je offline (nepripojený) Vlado40

    Vlado40
    Ďakujem za odpoveď
    Čo znamená veta:"V podstate každý komu je to výhodnejšie a nie je platca DPH".Paušálne výdavky si môže uplatniť aj niekto iný , ktorý nevykonáva remeselnú činnosť ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.