Zavrieť

Porady

záloha

Ahojte, neviem ako sa účtujú zálohy. Proste nemám ešte faktúru, len ponuku ale museli sme zaplatiť polovicu a až potom bude faktúra, môžete mi poradiť v PU ako sa to účtuje, díky
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

    Marianna01
    záloha 314/321
    vyúčtovacia fa: 501/321, vyúčtovanie zálohy 321/314, alebo mínusom 314/321

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    sybila3 Pozri príspevok
    Ahojte, neviem ako sa účtujú zálohy. Proste nemám ešte faktúru, len ponuku ale museli sme zaplatiť polovicu a až potom bude faktúra, môžete mi poradiť v PU ako sa to účtuje, díky
    O zálohových fa neúčtujeme, účtujeme iba o zálohových platbách a to 314/221,211.

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    Sybila, mám odobrené účtovanie úhrady preddavku a následné účtovanie daňovým poradcom, čo sa týka Money S3. V Money ak účtuješ zálohovú faktúru, musíš zadať prdkontácie, lebo ti ju neuloží. Niektoré programy nevyžadujú zaúčtovanie zál. faktúry, tak ako napísala Twetty.

    Takže:
    1. Faktúra došlá zálohová 314/321
    2. úhrada zál. fa 321/221
    3. daňový doklad k prijatej zálohe 314/321
    DPH 343/321
    odčítanie zálohy mínusom 314/321
    4. vyúčtovacia fa pri splnení dodávky 501/321
    DPH 343/321
    odčítanie zálohy mínusom 314/321
    DPH 343/321
    5. úhrada fa 321/221

    Je to trochu komplikovanejší spôsob, treba si len nastaviť predkontácie, členenie DPH a bude ok. Ja mám k tomu ešte analytiku.

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Ahoj.
    Firma A na zaklade zmluvy o sprostredkovani sprostredkovala obchod v r. 2006 firme B, na co jej firma A vystavila zalohovu fakturu (neviem ci je to uplne spravny postup), ale urobila tak preto, aby im faktura isla do vynosov az ked je uhradena, stavalo som im casto, ze im neuhradzali faktury. Firma B vsak uhradila zalohovu fakturu az v r. 2007 a hned v den uhrady im firma A vystavila vyuctovaciu fakturu. Zaevidovala som si zalohovu fakturu. Viem ze by ten vynos mal ist do vynosov r. 2006, ake ucty by som mala pouzit? Ide o neplatcu DPH a obe firmy su s.r.o. Dopredu dakujem za radu.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    nika.sum Pozri príspevok
    Ahoj.
    Firma A na zaklade zmluvy o sprostredkovani sprostredkovala obchod v r. 2006 firme B, na co jej firma A vystavila zalohovu fakturu (neviem ci je to uplne spravny postup), ale urobila tak preto, aby im faktura isla do vynosov az ked je uhradena, stavalo som im casto, ze im neuhradzali faktury. Firma B vsak uhradila zalohovu fakturu az v r. 2007 a hned v den uhrady im firma A vystavila vyuctovaciu fakturu. Zaevidovala som si zalohovu fakturu. Viem ze by ten vynos mal ist do vynosov r. 2006, ake ucty by som mala pouzit? Ide o neplatcu DPH a obe firmy su s.r.o. Dopredu dakujem za radu.
    Firma A po zrealizovaní sprostredkovania - teda v r.2006 tak ako uvádzaš - do 15 dní mala vystaviť riadnu faktúru voči firme B (napriek tomu, že zálohová fa nebola uhradená, zálohová faktúra stratila svoju opodstatnenosť). Riadnu fa by bola firma A zaúčtovala do výnosov r.2006.
    Aby sa výnos dostal do UZ 2006 treba zaúčtovať 385/602.

    sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

    sybila3
    Práveže ja nemá žiadnu zálohovú fa, ale iba ponuku a polovicu sumy sme museli uhradiť, takže dám 314/221 25000. A keď mi príde fa tak dám 501,343/321 zaúčtujem celú sumu 50000. Úhradu ďalších 25000 dám už normálne 321/221 a čo s tou zálohou, ešte som nemala taký prípad.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    sybila3 Pozri príspevok
    Práveže ja nemá žiadnu zálohovú fa, ale iba ponuku a polovicu sumy sme museli uhradiť, takže dám 314/221 25000. A keď mi príde fa tak dám 501,343/321 zaúčtujem celú sumu 50000. Úhradu ďalších 25000 dám už normálne 321/221 a čo s tou zálohou, ešte som nemala taký prípad.

    Áno, zaplatenú zálohu na 314/221 25000.-, fa tak ako píšeš 501/343/321 50000.-, potom odpočet zaplatenej zálohy 321/314 25000.-, a potom už iba doplatok úhrady fa 321/221 25000.-

    monik111 je offline (nepripojený) monik111

    monik111
    Dobrý deň!
    Chceli sme predávať materiál. Odberateľ súhlasil až po zaplatení zálohy. Zálohu sme zložili vystavili nám PPD. Po odvezení materiálu bolo vystavená fa.
    Vystáva otázka zálohu účtujem v JU ako VOZD. Ked nám príde fa. zaúčtujem ju cez ID mínusom ako VOZD a aj úhradu cez ID. Je takýto postup správny?
    Materiál odberáme stále a odberateľ trvá na zálohách, len mám z toho zmätok tie zálohy sú neprehľadné neviem koľko penazí máme ešte u odberateľa a či vôbec máme aby nám mohol poskytnúť ďalší materiál, pretože záloha sa dá vždy väčšia ako príde fa. Všetko musím počítať ručne.
    Naposledy upravil monik111 : 11.06.08 at 18:14

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.