Zavrieť

Porady

Živnostníčky

Prosím, viete mi poradiť v nasledovnom probléme.
Dve živnostníčky majú živnosť v jednom obchode. Obe dostali dotáciu od UP na začatie podnikania. Chcú aby som im spracovala DP z podkladov, ktoré tvoria len bločky z registračnej pokladne, niekoľko PPD a VPD a faktúry vyplatené v hotovosti. Poradí mi niekto.
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
A podnikajú na základe zmluvy o združení , alebo každá osobitne v jednom priestore a s tým istým tovarom a jednou RP ?
Naposledy upravil Zita5 : 16.03.07 at 10:57
0 0
fileva fileva

fileva je offline (nepripojený) fileva

Zitka, áno okrem toho, že nemajú medzi sebou žiadnu zmluvu. Na zmluvu o združení som sa ich pýtala ako prvé. Nemajú žiadnu. Vieš mi prosím ťa poradiť čom s tým. Doplním ešte, sú to dcéra s matkou, v podnikateľskom pláne majú pravdepodobne rovnaké náležitosti čerpania dotácie, v ŽL rovnaké ohlasovacie živnosti. Ďakujem.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
fileva Pozri príspevok
Zitka, áno okrem toho, že nemajú medzi sebou žiadnu zmluvu. Na zmluvu o združení som sa ich pýtala ako prvé. Nemajú žiadnu. Vieš mi prosím ťa poradiť čom s tým. Doplním ešte, sú to dcéra s matkou, v podnikateľskom pláne majú pravdepodobne rovnaké náležitosti čerpania dotácie, v ŽL rovnaké ohlasovacie živnosti. Ďakujem.
No to bude problém , ak majú obe živnostenské listy a spoločne dosahujú zdaniteľné príjmy a výdavky tak mali založiť Zmluvu o združení a splniť si tým všetky svoje povinnosti voči daňovému úradu včetne nahlásenia spoločného používania registračnej pokladnice , určenia osoby na vedenie účtovníctva atď .

To že majú rovnaké ohlasovacie živnosti a že je to dcéra s matkou nie je pre nich poľahčujúca okolnosť .

Čo sa týka dotácie , tie si musia zahrnúť každá osobitne do svojho účtovníctva a taktiež aj čerpanie dotácie každá osobitne .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Faktúry z nákupov tovaru a ostatné doklady sú vedené na koho ?
Tento rok to dať na poriadok , lebo môže byť pokuta .
Pokúsiť sa porozmýšľať nad Mandátnou zmluvou , ale ťažko povedať ako majú vedené doklady , treba veľmi dobre zvážiť a posúdiť .
Naposledy upravil Zita5 : 16.03.07 at 11:27
0 0
fileva fileva

fileva je offline (nepripojený) fileva

[quote=Zita5;422958]No to bude problém , ak majú obe živnostenské listy a spoločne dosahujú zdaniteľné príjmy a výdavky tak mali založiť Zmluvu o združení a splniť si tým všetky svoje povinnosti voči daňovému úradu včetne nahlásenia spoločného používania registračnej pokladnice , určenia osoby na vedenie účtovníctva atď .

Zitka, o tom, že mali mať založenú aspoň zmluvu o združení, to som im povedala hneď. Ale už je asi pre rok 2006 neskoro, lebo podnikajú od apríla 2006. RP je na dcéru, matka tam má figurovať viac menej ako asi že jej pomáha, resp. robí administratívne práce, zháňa tovar a podobne.

Môžeš mi poradiť ako z toho von? Ony totiž mali sľub od jednej dievčiny, že im po novom roku urobí obom DP aj s vedením účtovníctva, ale pred týždňom to vzdala a odišla do zahraničia. Tak sa dcéra v pondelok obrátila na mňa, či by som to nezobrala. Ale ja som nevedela, že je to v takomto stave. No i napriek tomu, by som im chcela nejako pomôcť a preto hľadám pomoc aj tu na Porade.
0 0
fileva fileva

fileva je offline (nepripojený) fileva

Zita5 Pozri príspevok
Faktúry z nákupov tovaru a ostatné doklady sú vedené na koho ?
Tento rok to dať na poriadok , lebo môže byť pokuta .
Pokúsiť sa porozmýšľať nad Mandátnou zmluvou , ale ťažko povedať ako majú vedené doklady , treba veľmi dobre zvážiť a posúdiť .
Faktúry z nákupov a ostatné doklady sú vedené na dcéru, aj pečiatka je len jedna a na dcéru. A aby to nebolo také jednoduché, tak nemajú ani podnikateľský účet, dve alebo tri úhrady robili z osobného účtu, príspevok z UP dostali každá na svoj osobný účet a jeden z účtov, na ktorý dostali dotáciu má ešte k tomu iba ročný výpis z účtu.
0 0
jajko50 jajko50

jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

Pravdepodobne je RP registrovaná na jednu z nich a aj obchodné priestory . Poradil by som im asi nech všetko okolo predajne prebehne na jednu z nich--teda matku a dcera nech jej vyfakturuje svoj podiel služieb. Učto okolo predajne na matku--tak by to podľa môjho skoromného názoru sa vyriešilo pre rok 2006 . A potom na budúce obdobie už to dať do poriadku.
Ak sa pletiem tak nech ma skúsení poraďáci opravia. Zdravím.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
fileva Pozri príspevok
Faktúry z nákupov a ostatné doklady sú vedené na dcéru, aj pečiatka je len jedna a na dcéru. A aby to nebolo také jednoduché, tak nemajú ani podnikateľský účet, dve alebo tri úhrady robili z osobného účtu, príspevok z UP dostali každá na svoj osobný účet a jeden z účtov, na ktorý dostali dotáciu má ešte k tomu iba ročný výpis z účtu.
Aspoň to , že všetko je na dcéru . Ešte treba pozrieť čo má matka aký predmet činností v ŽL okrem maloobchodu .
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

Na spísanie zmluvy o združení ešte nie je neskoro. Kľudne ju spíšte aj dnes so spätným dátumom - nikoho (žiadnu inštitúciu) na ničom neukrátite. Na daňový úrad sa aj tak bude prikladať až k daňovému priznaniu a to máte čas ešte do 2.4. V zmluve o združení si určite, že príjmy a výdavky si delia napr. rovnakým dielom, že reg. pokladňa bude písaná len jednu osobu..., že účtovníctvo bude viesť ten a ten. Dá sa to všetko ešte v pohode ošetriť bez akýchkoľvek sankcií, len treba priložiť tú zmluvu o združení a aby z nej boli zrejmé všetky skutočnosti (na koho je reg. pokladňa, aký bankový účet sa využíva - nie je podmienkou - kto vedie účtovníctvo, ako si delia príjmy, výdavky, kto vystupuje v mene združenia atď atď)
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
skaspa Pozri príspevok
Na spísanie zmluvy o združení ešte nie je neskoro. Kľudne ju spíšte aj dnes so spätným dátumom neporušíte tým žiadny zákon ani nikoho na ničom neukrátite. Na daňový úrad sa aj tak bude prikladať až k daňovému priznaniu a to máte čas ešte do 2.4. V zmluve o združení si určite, že príjmy a výdavky si delia napr. rovnakým dielom, že reg. pokladňa bude písaná len jednu osobu..., že účtovníctvo bude viesť ten a ten. Dá sa to všetko ešte v pohode ošetriť bez akýchkoľvek sankcií, len treba priložiť tú zmluvu o združení a aby z nej boli zrejmé všetky skutočnosti (na koho je reg. pokladňa, aký bankový účet sa využíva - nie je podmienkou - kto vedie účtovníctvo, ako si delia príjmy, výdavky, kto vystupuje v mene združenia atď atď)

Ale bude neskoro , lebo do 15 dní od Uzatvorenia združenia túto zmenu mali nahlásiť na DÚ a odovzdať aj kópiu Zmluvy o združení .
Naposledy upravil Zita5 : 16.03.07 at 12:52
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

Zita5 Pozri príspevok
Ale bude neskoro , lebo do 15 dní od Uzatvorenia združenia túto zmenu mali nahlásiť na DÚ a ododvzdať aj kópiu Zmluvy o združení .
to nie je pravda, z vlastnej skúsenosti viem, že stačí k daňovému priznaniu
aký § rieši, že musí zmluvu o združení podať na DÚ do 15 dní?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
skaspa Pozri príspevok
to nie je pravda, z vlastnej skúsenosti viem, že stačí k daňovému priznaniu
aký § rieši, že to musí podať do 15 dní?
A ja zasa z vlastnej skúsenosti viem , že sú povinní túto zmenu ohlásiť a zároveň listom ohlásiť aj osobu , ktorá bola poverená vedením účtovníctva a jej všetky údaje a taktiež aj nahlásenie BU , spoločné používanie RP ....v prípade používania na spoločnú podnikateľskú činnosť .

Zákon o správe daní a poplatkov § 31 odst.7 , 9,12
.......za zmenu považujem to , že daňovník začal spoločne vykonávač svoju činnosť s ďalším daňovníkom , dosahujú spoločne príjmy a výdavky a delia si ich v dohodnutom pomere ......

P.S. K DP odovzdávaš Zmluvu o združení každý rok , čo mňa osobne veľmi hnevá , že koľko ich tam musia mať .
Naposledy upravil Zita5 : 16.03.07 at 13:38 Dôvod: oprava gramatickej chyby
0 0
fileva fileva

fileva je offline (nepripojený) fileva

Zita5 Pozri príspevok
Aspoň to , že všetko je na dcéru . Ešte treba pozrieť čo má matka aký predmet činností v ŽL okrem maloobchodu .
Zitka, matka má, podľa vyjadrenia dcéry v ŽL aj ekonomické a administratívne činnosti, matkin ŽL som nevidela, ale tak tvrdí dcéra.
Uvažujem o tom, že by som dcére viedla JU a uplatnila preukázateľné daňové výdavky a matke uplatnila výdavky vo výške 40% z príjmov. Matkine príjmy by tvorili príjem z príspevku UP (celý príspevok) a z ekonomických a administratívnych činností, ktoré by pre dcéru robila a vyfaktúrovala. Ale zas som si nie istá, či to bude dobre voči UP, ako zdokladuje na čo použila príspevok.
Len neviem, či to tak môže byť. Či tým neporuším nejaký zákon.
0 0
fileva fileva

fileva je offline (nepripojený) fileva

skaspa Pozri príspevok
to nie je pravda, z vlastnej skúsenosti viem, že stačí k daňovému priznaniu
aký § rieši, že musí zmluvu o združení podať na DÚ do 15 dní?
No neviem, ale aj ja mám takú vedomosť, alebo usmernenie, že pre rok 2006 je už na zmluvu o združení neskoro. Ak sa mýlim alebo som bola zle informovaná, opravte ma.
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

Zita5 Pozri príspevok
Zákon o správe daní a poplatkov § 31 odst.7 , 9,12
.......za zmenu považujem to , že daňovník začal spoločne vykonávač svoju činnosť s ďalším daňovníkom , dosahujú spoločne príjmy a výdavky a delia si ich v dohodnutom pomere ......
§ 7:
Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odseku 1 až 6, najmä ak zanikne jeho daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do pätnástich dní odo dňa, kedy vznikli. Pri zrušení činnosti je daňový subjekt povinný vrátiť správcovi dane do pätnástich dní od jej zrušenia osvedčenie o registrácii.

Tento predpis to vôbec nerieši, § 7 je citovaný vyššie a v odsekoch 1 až 6 nie je nikde uvedená povinnosť predkladať niečo ako Zmluvu o združení - zaujímal by ma odsek od 1 do 6 podľa ktorého sa táto zmluva musí predložiť,
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
skaspa Pozri príspevok
v diskusii nemôžem nateraz pokračovať, tak aby to nevyzeralo, že som zbabelo ušiel, ale dnes sa k tejto téme ešte určite vrátim
skaspa , pozri nikto nebude tvrdiť , že by si zbabelo ušiel , ja nemám tiež veľa času nazvyš , aby som niekoho presviedčala , a ani to robiť nebudem .

A vôbec ani nebudem pokračovať v nejakej diskusii o povinnosti ohlásiť každú zmenu na DÚ , pretože to je základná vec , ktorú je každý daňovník povinný zo zákona spraviť .

A s Tvojim tvrdením , že môže Zmluvu o združení uzatvoriť aj spätne nesúhlasím .

Dopĺňam .....zákon nám nikde neustanovuje , že nemôžeme ....my môžeme , ale za tým je potom sankcia ...ktorú treba aj zaplatiť , a myslím že nie malá čiastka . Len za také nenahlásenie účtu dávali SZČO pokutu vo výške 10 000 Sk - ako príklad .
Naposledy upravil Zita5 : 16.03.07 at 13:09
0 0
Liptáčik Liptáčik

Liptáčik je offline (nepripojený) Liptáčik

Ja vediem účtovníctvo pre 2 živnostníčky, obe dostali od ÚP príspevok. Spísali si zmluvu o združení a zaniestli na DÚ. Na základe zmluvy o združení, pohyb DPH vykazuje len jedna z nich, druhá podáva nulový výkaz o DPH. Celkový pohyb sa na konci roka rozdelí pomerom, v akom sa dohodli na zmluve a tak sa spracujú aj ročné výsledky hospodárenia a DP.

Takže môj názor je takýto. Ak nie sú platcami DPH, dodatočná zmluva o združení by bola priechodná, ovšem je potrebné rátať so sankciou - neoznámili to na DÚ včas.

Ak sú platcami DPH, spätne by som to neodporúčala - mohli by sa dostať do rozporu s výkazmi DPH, ktoré už odovzdali.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
[quote=Liptáčik;423043]

Takže môj názor je takýto. Ak nie sú platcami DPH, dodatočná zmluva o združení by bola priechodná, ovšem je potrebné rátať so sankciou - neoznámili to na DÚ včas.

quote]


Áno s týmto súhlasím , že rátať so sankciou ako pri každom neskorom ohlásení zmeny voči DU......
0 0
fileva fileva

fileva je offline (nepripojený) fileva

[quote=Zita5;423041]skaspa , pozri nikto nebude tvrdiť , že by si zbabelo ušiel , ja nemám tiež veľa času nazvyš , aby som niekoho presviedčala , a ani to robiť nebudem .

Zitka, ja viem, že máš iste tiež veľa povinností, ale poprosila by som ťa, keby si sa mi mohla vyjadriť k môjmu príspevku č. 15, a ak ti to teraz nevyhovuje časovo, tak aspoň večer. Dík, prajem pekný deň.
Naposledy upravil fileva : 16.03.07 at 12:53 Dôvod: nesprávne číslo príspevku
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
fileva Pozri príspevok
Zitka, matka má, podľa vyjadrenia dcéry v ŽL aj ekonomické a administratívne činnosti, matkin ŽL som nevidela, ale tak tvrdí dcéra.
Uvažujem o tom, že by som dcére viedla JU a uplatnila preukázateľné daňové výdavky a matke uplatnila výdavky vo výške 40% z príjmov. Matkine príjmy by tvorili príjem z príspevku UP (celý príspevok) a z ekonomických a administratívnych činností, ktoré by pre dcéru robila a vyfaktúrovala. Ale zas som si nie istá, či to bude dobre voči UP, ako zdokladuje na čo použila príspevok.
Len neviem, či to tak môže byť. Či tým neporuším nejaký zákon.
Čo sa týka matky :
1/Ja by som doporučila ŽL pozrieť presvedčiť sa ak ak má administratívne práce , tak tieto je oprávnená fakturovať aj vykonávať, nakoľko má ich v predmete činností .
2/Pokiaľ začala podnikať v roku 2006 nič jej nebráni použiť paušálne výdavky v prípade jej podnikania
3/ Prijatá dotácia - treba overiť na aký účel dostala uvedenú dotáciu , nie ústne ale prezrieť dohodu .
0 0
Načítať ďalšie