Zavrieť

Porady

Zriaďovacie výdavky

Môžete mi prosím Vás niekto napísať ako sa účtujú v jednoduchom účtovníctve v Pohode zriaďovacie výdavky ? Vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Neviem ako v Pohode, ale Vás navediem. Všetky výdavky, kt. sú zriaďovacími, účtujete ako VNZD, pretože súčet zriaď výdavkov Vám bude tvoriť OC, z kt. budete odpisovať, NIM max. 5 rokov. V prípade, že budú zriad. výdavky nižšie ako 5O tis. Sk, zaúčtujete si ich ako VOZD.

    Mirkaporada je offline (nepripojený) Mirkaporada

    Mirkaporada
    V jednoduchom účtovníctve neexistuje stľpec pre zriaďovacie výdavky.
    Stačí napísať, že sa jená o zriaďovacie výdavky, musia byť zapísané všetky jedným záznamom ? Môžu byť začlenené do prevádzkovej režie ?

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    V JÚ sa zaúčtujú do prev.réžie,zapísané jed.záznamom podľa dokladu o zaplatení,ak sa jedná o výdavky priamo do spotreby.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Doplním:
    Zriaďov.výdavky sa naúčtujú ako uzavier.nepeňaž.operácia k 31.12.06 cez interný doklad.

    Mirkaporada je offline (nepripojený) Mirkaporada

    Mirkaporada
    Mne to v Pohode zaradí ako uzávierkovú operáciu len ak zadám predkontáciu výdavky znižujúce základ dane, keď to dám do prevádzkovej réžie, už to nebude uzávierková operácia. Keď sa jedná o nájomné za šesť dní pred začatím podnikania zaplatené z pokladne už počas podnikania tak to nemôžem dať ako interný doklad.

    Mirkaporada je offline (nepripojený) Mirkaporada

    Mirkaporada
    vikinka Pozri príspevok
    V JÚ sa zaúčtujú do prev.réžie,zapísané jed.záznamom podľa dokladu o zaplatení,ak sa jedná o výdavky priamo do spotreby.
    Ak mám viac dokladov o zaplatení mám zapísať viac záznamov ?

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Ak je viac záznamov, kt. vznikajú priebežne, s roznymi dátumami, viac položiek, viac záznamov, účtujeme na základe VPD, alebo VU ako uhrádzate. Su UJ, ktoré všetky tieto výdavky, kt. vzniknú napr. za obdobie 1 meciac, dajú na jeden VPD.

    Mirkaporada je offline (nepripojený) Mirkaporada

    Mirkaporada
    betka Pozri príspevok
    Ak je viac záznamov, kt. vznikajú priebežne, s roznymi dátumami, viac položiek, viac záznamov, účtujeme na základe VPD, alebo VU ako uhrádzate. Su UJ, ktoré všetky tieto výdavky, kt. vzniknú napr. za obdobie 1 meciac, dajú na jeden VPD.
    Jená sa mi o zriaďovacie výdavky, keď mám viac bločkov ešte pred začatím živnosti mám ich zapísať jedným interným dokladom s vymenovaním jednotlivých položiek alebo na každy bloček jeden interný doklad ?

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Niektorí poradáci účtujú viac bločkov na jeden VPD. Osobne účtujem jeden bloček, jeden VPD, aby som to mala prehľadnejšie.

    Môžte to npísať jedným, ale si to nejako interne upravte)

    e.v.a. je offline (nepripojený) e.v.a.

    e.v.a.
    Ahojte poraďáci,
    som úplný začiatočník, tak by som chcela k tejto téme ešte poradiť. Píšete, že sa zriaďovacie výdavky účtujú ako uzávierková nepeň. operácia na konci roka cez ID. Ale ako to bude s peniazmi (pokladňou). Kúpila som kolok 1000,- na živnostenský list. Bolo to v auguste a živnosť začala v septembri. Na konci roka urobím ID. Ešte som nerobila v JU uzávierkové operácie, tak neviem, čo to spraví s pokladňou, veď to bude VOZD - prev. réžia. Čiže sa mi zníži pokladňa a ako doplním pokladňu ešte pred živn. oprávnením? Normálnym vkladom podnikateľa, veď som ním ešte nebola? Chcem si zakúpiť Pohodu. Zatiaľ zbieram informácie. Budem rada, ak mi niekto poradí.
    Vopred ďakujem

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ak si účtovník začiatočník neobchádzaj Postupy účtovania .
    V Postupoch účtovanie JÚ sa dozvieš napr. aj toto :
    §4
    ....
    (2) Pri uzavretí účtovných kníh sa
    a) zisťujú súhrnné sumy príjmov a súhrnné sumy výdavkov podľa členenia v peňažnom denníku,
    b) zaúčtujú uzávierkové účtovné operácie tak, že sa
    1. zvýšia príjmy o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov ) do položky príjmy celkom a do položiek podľa ich druhového členenia,
    2. znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov3) do položky príjmov celkom a do položiek podľa ich druhového členenia,
    3. zvýšia výdavky o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov3) do položky výdavky celkom a podľa ich druhového členenia,
    4. znížia výdavky o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov3) do položky výdavkov celkom a výdavkov podľa ich druhového členenia,


    Z uvedeného vyplýva, že uzávierkové operácie nezachytávajú pohyb peňažných v prostriedkov v hotovosti ani na b.účtoch. Ako interné doklady sa účtujú práve účtovné prípady, ktoré nesúvisia s pohybom peňažných prostriedkov napr. odpisy .

    e.v.a. je offline (nepripojený) e.v.a.

    e.v.a.
    Ďakujem veľmi pekne, rozumiem tomu, len ma poplietli, keď riešili VPD.
    Takže na tie kolky nebudem vôbec vypisovať VPD, len to urobím cez ID ako VOZD prev. réžia na konci roka. Správne?
    Ďaaaaaakujeeeeeeeeem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.