Zavrieť

Porady

szco/sro a vyber na osobnu spotrebu

Ahojte,

som szco a uvazujem o prechode na sro.
ako szco som ale zvyknuty, ze si mozem vyberat peniaze na osobnu spotrebu kedykolvek. ako je to pri sro?

v sro nechcem byt ako zamestnanec ale ako konatel. mzdu si nebudem davat. peniaze chcem nechat vo firme. (mam zatial trvaly PP).

Proste da sa to nejako cisto riesit ked potrebujem z firmy vybrat peniaze?

dakujem
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

dorwin Pozri príspevok
Ahojte,

som szco a uvazujem o prechode na sro.
ako szco som ale zvyknuty, ze si mozem vyberat peniaze na osobnu spotrebu kedykolvek. ako je to pri sro?

v sro nechcem byt ako zamestnanec ale ako konatel. mzdu si nebudem davat. peniaze chcem nechat vo firme. (mam zatial trvaly PP).

Proste da sa to nejako cisto riesit ked potrebujem z firmy vybrat peniaze?

dakujem
Dá sa to cez pôžičku spoločníkovi, ktorú je potom potrebné vrátiť späť do spoločnosti..
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

alebo ako pohľadávka s.r.o voči konateľovi, resp. spoločníkovi
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

Tweety Pozri príspevok
Dá sa to cez pôžičku spoločníkovi, ktorú je potom potrebné vrátiť späť do spoločnosti..
možno by bolo jednoduchšie cez akékoľvek nedaňové výdavky, čiže ak si kúpi niečo pre osobnú spotrebu bude to účtovať na príslušných nákladových analytických účtoch (často s koncovkov 99, ale to už si každý ošetruje sám) a na konci roka to priráta k základu dane, má to to isté ako osobná spotreba pri FO a nemusí si nič požičiavať ani vracať
napr. pôjde do kina s rodinou, kúpi lístky za 500 Sk - zaúčtuje 51899/211xx a na konci roka prirátaš k základu dane, bude to pripočitateľná položka
0 0
dorwin dorwin

dorwin je offline (nepripojený) dorwin

skaspa Pozri príspevok
napr. pôjde do kina s rodinou, kúpi lístky za 500 Sk - zaúčtuje 51899/211xx a na konci roka prirátaš k základu dane, bude to pripočitateľná položka
No pockaj. mam napr. obrat 50.000 teda zaklad dane 50tis.
ak pojdem do kina vyberiem 500, mam 49.500
a kedze to naspat priratas mam 50.000

teda nie ziadne nedanove vydavky?
ci to zle chapem? (v PU som nie doma...)
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

skaspa Pozri príspevok
možno by bolo jednoduchšie cez akékoľvek nedaňové výdavky, čiže ak si kúpi niečo pre osobnú spotrebu bude to účtovať na príslušných nákladových analytických účtoch (často s koncovkov 99, ale to už si každý ošetruje sám) a na konci roka to priráta k základu dane, má to to isté ako osobná spotreba pri FO a nemusí si nič požičiavať ani vracať
Nesúhlasím s týmto riešením. Ak si kúpi niečo na osobnú spotrebu, je to nepeňažný príjem podľa §5/2 (595/2003)
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

dorwin Pozri príspevok
No pockaj. mam napr. obrat 50.000 teda zaklad dane 50tis.
ak pojdem do kina vyberiem 500, mam 49.500
a kedze to naspat priratas mam 50.000

teda nie ziadne nedanove vydavky?
ci to zle chapem? (v PU som nie doma...)
To je tak, ak si tie peniažky vyberieš iba tak- nedaňovo, pri určovaní základu dane ich musíš pripočítať a zdaniť, tak akoby si ich ani vôbec nevyberal.
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

emgeton Pozri príspevok
Nesúhlasím s týmto riešením. Ak si kúpi niečo na osobnú spotrebu, je to nepeňažný príjem podľa §5/2 (595/2003)
Nad týmto som sa ešte nezamýšlal, ale moc sa mi nezdá, že by to mal byť príjem podľa § 5 ods. 2. Skúsim na inom príklade. Konateľ s.r.o., ktorá sa zaoberá personálnym poradenstvom si kúpi motorovú pílu za 20 000 Sk a bloček si preplatí cez firmu - čiže bude mať v pokladni o 20 000 Sk menej a v nákladoch o 20 000 Sk viacej. Na konci roka si to pekne ošetrí cez pripočitateľnú položku. To by ako daňová kontrola tých 20 000 Sk dodanila k § 5? Som presvedčený o tom, že nie.
0 0
eskoes eskoes

eskoes je offline (nepripojený) eskoes

dorwin Pozri príspevok
No pockaj. mam napr. obrat 50.000 teda zaklad dane 50tis.
ak pojdem do kina vyberiem 500, mam 49.500
a kedze to naspat priratas mam 50.000

teda nie ziadne nedanove vydavky?
ci to zle chapem? (v PU som nie doma...)
ani u FO ti osobná spotreba neišla do daňových výdavkov a nepôjde ti ani pri s.r.o., lebo nespĺňa definíciu daňového výdavku - teda výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov; tým že si kúpiš niečo pre seba na osobnú spotrebu nedosahuješ žiadne príjmy a tento výdavok je preto nedaňový
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

skaspa Pozri príspevok
Nad týmto som sa ešte nezamýšlal, ale moc sa mi nezdá, že by to mal byť príjem podľa § 5 ods. 2. Skúsim na inom príklade. Konateľ s.r.o., ktorá sa zaoberá personálnym poradenstvom si kúpi motorovú pílu za 20 000 Sk a bloček si preplatí cez firmu - čiže bude mať v pokladni o 20 000 Sk menej a v nákladoch o 20 000 Sk viacej. Na konci roka si to pekne ošetrí cez pripočitateľnú položku. To by ako daňová kontrola tých 20 000 Sk dodanila k § 5? Som presvedčený o tom, že nie.


Z hľadiska DzP FO to OK nie je. Je to nepeňažný príjem konateľa v súvislosti s výkonom zívislej činnosti.
Naposledy upravil emgeton : 13.04.07 at 06:45
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

emgeton Pozri príspevok
Z hľadiska DzP FO to OK nie je. Je to nepeňažný príjem konateľa v súvislosti s výkonom zívislej činnosti.
prečo? on tú pílu súkromne nevyužíva, má ju odloženú vo firme v skrini, len ju kúpil.
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

skaspa Pozri príspevok
prečo by to mal mať zaradené v obchodnom majetku? dá to rovno do spotreby zaúčtuje do nákladov, na jednej strane mu to zníži výsledok hospodárenia, na druhej strane, keďže motorovú pílu nevyužíval na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov nie je to daňový výdavok a pripočíta to k základu. Prečo by si mal niekto týmto zvyšovať DzP FO
V tomto prípade by náklad na motorovú pílu, kľudne mohol byť daňovo uznaným výdavkom. Nikde nie je napísané, že kúpenú motorovú pílu musí použiť na zdaniteľné príjmy okamžite. Použije ju o rok, dva, päť. Ten pôvodný príklad s tými lístkami bol lepší. Každý jednotlivý nákup takto realizovaný je nutné posudzovať samostatne.
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

skaspa Pozri príspevok
prečo? on tú pílu súkromne nevyužíva, má ju odloženú vo firme v skrini, len ju kúpil.
Potom to môže byť aj daňový náklad.
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

emgeton Pozri príspevok
V tomto prípade by náklad na motorovú pílu, kľudne mohol byť daňovo uznaným výdavkom. Nikde nie je napísané, že kúpenú motorovú pílu musí použiť na zdaniteľné príjmy okamžite. Použije ju o rok, dva, päť. Ten pôvodný príklad s tými lístkami bol lepší. Každý jednotlivý nákup takto realizovaný je nutné posudzovať samostatne.
mohol, ak by si to vedel obhájiť, že je to daňový výdavok, ale on sa rozhodol, že neni (aby mal pokoj s daňovou kontrolou a aby sa v tom nerýpali) a preto to pripočítal, musel to teda dodaňovať podľa § 5? a k tým lístkom ak by to išlo zo sociálneho fondu je to jasné, ide to do § 5, a čo ak to zaúčtuje na 513 ako reprezentačné (tie lístky do kina myslím) tiež to pojde do § 5? v žiadnom prípade
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

skaspa Pozri príspevok
mohol, ale on by sa rozhodol, že neni a preto by to pripočítal, musel by to teda dodaňovať podľa § 5 ods. 2? a k tým lístkom ak by to išlo zo sociálneho fondu je to jasné, ide to do § 5, a čo ak to zaúčtuje na 513 ako reprezentačné (tie lístky do kina myslím) tiež to pojde do § 5? v žiadnom prípade

Nemá zamestnancov, z čoho tvorí SF?

Ak to bude účt. ako repre, bude to OK, len nesmie byť preukazateľné, že do toho kina išiel on.

Každé riešenie má svoje pre a proti. Záleží na konkrétnej situácii. Záleží na zaúčtovaní, záleží na aplikovaní jednotlivých predpisov. Osobne by som dokázal si obhájiť takmer všetky postupy kt. sme tu spomínali.
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

emgeton Pozri príspevok
Nemá zamestnancov, z čoho tvorí SF?

Ak to bude účt. ako repre, bude to OK, len nesmie byť preukazateľné, že do toho kina išiel on.

Každé riešenie má svoje pre a proti. Záleží na konkrétnej situácii. Záleží na zaúčtovaní, záleží na aplikovaní jednotlivých predpisov. Osobne by som dokázal si obhájiť takmer všetky postupy kt. sme tu spomínali.
keď nemá zamestnancov, SF samozrejme padá

a aj keby išiel do kina on a kľudne sa aj prizná, čo to mení na situácii? veď sa zaoberá personálnym poradenstvom a svojim obchodným partnerom (deťom ) chcel ukázať, akých trhačov lístkov zohnal prevádzkovateľovi kina. jasné, možností je veľa, ale som toho názoru, že dobrovoľne si to do § 5 nikto nedá a takáto vec je pre daňový úrad hádam aj nedokázateľná.
To či to do § 5 skutočne aj zákonne patrí, priznám sa síce nerád, teraz neviem posúdiť , lebo som sa tým ešte takto nezaoberal, mám aspoň motiváciu na víkend
0 0
ivako ivako

ivako je offline (nepripojený) ivako

Zoberme si príklad, že si konateľ zaplatí platobnou kartou z firemného účtu napr. dovolenku. /aby sme namali pochybnosti, či to môže byť daňový náklad/Čo teraz? Podľa toho, čo tu bolo napísané je to pripočítateľná položka. Myslím si, že to nie správne. Naúčtujem voči nemu pohľadávku alebo poskytnutie pôžičky. A tie peniažky má vrátiť firme. Ak ich nevráti, tak je to jeho nepeňažný príjem, ktorý by mal zdaniť.
Je rozdiel medzi osobnou spotrebou SZČO a postavením konateľa, čo sa týka súkromných výdavkov.
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

ivako Pozri príspevok
Zoberme si príklad, že si konateľ zaplatí platobnou kartou z firemného účtu napr. dovolenku. /aby sme namali pochybnosti, či to môže byť daňový náklad/Čo teraz? Podľa toho, čo tu bolo napísané je to pripočítateľná položka. Myslím si, že to nie správne. Naúčtujem voči nemu pohľadávku alebo poskytnutie pôžičky. A tie peniažky má vrátiť firme. Ak ich nevráti, tak je to jeho nepeňažný príjem, ktorý by mal zdaniť.
Je rozdiel medzi osobnou spotrebou SZČO a postavením konateľa, čo sa týka súkromných výdavkov.
ak to zaúčtuje do nákladov a potom to pripočíta k základu dane nemusí nikomu nič preukazovať, lebo to nebude daňový výdavok a ten sa preukazovať nemusí; preukazuje a obhajuje sa iba daňový výdavok;
napr. stratil som doklad, ale uhradil som to z karty, preto som to pripočítal, proste možností je veľa

alebo ešte jednoduchšie - zaplatím si dovolenku 50 000 Sk (z pokladne firmy); urobím inventúru pokladne "zistím" manko 50 000 Sk, prirátam k základu dane ako manká a škody a som tam, kde chcem byť a nepotrebujem žiadne doklady a ani nič ako konateľ nebudem zdaňovať;
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

skaspa Pozri príspevok
ak to zaúčtuje do nákladov a potom to pripočíta k základu dane nemusí nikomu nič preukazovať, lebo to nebude daňový výdavok a ten sa preukazovať nemusí; preukazuje a obhajuje sa iba daňový výdavok;
napr. stratil som doklad, ale uhradil som to z karty, preto som to pripočítal, proste možností je veľa

alebo ešte jednoduchšie - zaplatím si dovolenku 50 000 Sk (z pokladne firmy); urobím inventúru pokladne "zistím" manko 50 000 Sk, prirátam k základu dane ako manká a škody a som tam, kde chcem byť a nepotrebujem žiadne doklady a ani nič ako konateľ nebudem zdaňovať;
Toto už je obchádzanie platných zákonov. Takýto postup neodporúčam. Viem, že mnoho podnikateľov to robí, ale potom sa nečudujme ako to na Slovensku vyzerá.
0 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
Zoberiem to z druhého konca. Dosť často sa stáva, že s.r.o. má pokladňu v mínuse a vtedy spoločník vkladá do s.r.o. vlastné prostriedky. Tým vzniká spoločnosti záväzok voči spoločníkovi. V prípade výdavkov na os. spolotrebu by som účtovala ako pohľadávku voči spoločníkovi a potom túto započítala so záväzkom. Samozrejme ak nejaké záväzky sú.
0 0
skaspa skaspa

skaspa je offline (nepripojený) skaspa

emgeton Pozri príspevok
Toto už je obchádzanie platných zákonov. Takýto postup neodporúčam. Viem, že mnoho podnikateľov to robí, ale potom sa nečudujme ako to na Slovensku vyzerá.
aké obchádzanie zákona? šak je to pripočítané, nikto si tým neznižuje základ dane; a skús sa vyjadriť k tomuto: jediný konateľ (zároveň aj jediný spoločník) s.r.o. zaplatí cez s.r.o. 4 ľuďom dovolenku (sebe a trom kamarátom, ktorý s s.r.o. nemajú absolútne žiadny vzťah a ani nie sú blizkymi osobami ku konateľovi) spolu za 40 000 Sk (teda na jedného 10 000 Sk), v s.r.o. to pripočíta, čo je samozrejme jasné; a teraz sa ťa pýtam (o konateľovi si sa už vyjadril, že to má zdaniť podľa § 5 ods. 2): Čo tý jeho traja kamaráti? Ako to dodaníš im? tiež cez § 5 alebo to pôjde všetko cez konateľa? ak je to nedaňový výdavok s.r.o. nie je to žiadne obchádzanie zákona a s.r.o.; nedaňový výdavok sa nemusí preukazovať, tak keď ho pred daňovou kontrolou nepreukážem, ako som porušil zákon (keď píšeš, že je to obchádzanie zákona)? ako ma daňový úrad dodaní na nedaňovom výdavku? díky za info
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať