Zavrieť

Porady

prechod na euro

Vie mi mi niekto poradit, ohľadne prechudu na euro.....Neviete od kedy bude potrebné zverejňovať ceny na dokladoch aj v SKK aj v EUR????
Ďakujem
Katka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    katkam Pozri príspevok
    Vie mi mi niekto poradit, ohľadne prechudu na euro.....Neviete od kedy bude potrebné zverejňovať ceny na dokladoch aj v SKK aj v EUR????
    Ďakujem
    Katka
    Nevieme - ešte nenadobudol účinnosť žiaden všeobecne záväzný predpis, z ktorého by tento dátum vyplýval.

    Avšak zatiaľ je predpoklad, že to bude práve ten dátum, o ktorom písala Zuzka (karpis) v predchádzajúcom príspevku.

    Podľa mne známych informácií nadobudnutie účinnosti prvých všeobecne záväzných predpisov súvisiacich s prechodom z SKK na EUR sa očakáva k 1.1.2008.
    Dovtedy sa pohybujeme stále na úrovni želaní a slovných deklarácií príslušných a niekedy aj nepríslušných predstaviteľov rôznych inštitúcií.

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Ja som čítala,že do konca roka 2008 sa bude viesť účtovníctvo v sk a v sk sa urobí aj účtovná uzávierka za rok 2008.Všetky účtovné výkazy bude treba prehodiť do eur,aby sme od začiatku roka 2009 mohli učtovať v platnej mene v eur.Mali by sme mať na to pripravený informačný systém. V tomto vidím veľký problém.Napr.v našom podniku budeme potrebovať na nové kasy okolo pol milionika a z kadial ich nabrať?

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    Keď som bol v Španielsku, tak rok pred zavedením eura, sa všade uvádzali dve meny, ale potom po zavedení to mali na niektorých veciach v obrátenom garde, ešte uvádzali ceny aj v pesetách ale len pri konečných súčtoch.

    Mám však pocit, že z počiatku to bolo len u celkových súčtov a až neskoršie to bolo u každého výrobku. Už si to nepamätám. V tom obrátenom garde to bolo určite tak, že len na konci boli sumy v inej mene.

    A dve ceny mali aj u výrobkov v obchodoch.

    Vtedy mi tvrdili, že je to tak vo všetkých štátoch kde sa mení mena na euro. A ďalej bol stály kurz, nebol rozdiel medzi nákupom a predajom ale len v menách ktoré prechádzali na euro napr. peseta marka. A ani poplatok za výmenu som neplatil.

    Preto to odhadujem, že to bude aj u nás takto.

    To je od 1.1.2008 by to malo všetko fungovať.
    Naposledy upravil Orim : 27.04.07 at 14:03

    vaha je offline (nepripojený) vaha

    vaha
    Na summite obchodu -INTRACO - pán splnomocnenec vlády na euro... informoval, že v týchto dňoch by mal byť zverejnený návrh generálneho zákona o euro...samozrejme ešte bude musieť prejsť legislatívou. Tento zákon by mal určovať presné dátumy, odkedy.. predpokladom je jún 2008.

    camelfly je offline (nepripojený) camelfly

    camelfly
    aspoň malinko:

    Významné udalosti a termíny pri prechode na euro

    * Všetky prípravy na euro by podľa ITAS mali banky ukončiť do 31. marca 2008 a podniky do konca mája 2008
    * Povinné duálne zobrazovanie cien sa zavedie najneskôr mesiac po určení konverzného kurzu – očakávaný dátum pre duálne zobrazovania je 1. júl 2008
    * 1. januára 2009 – vstup do eurozóny
    * Od 1. januára do 16. januára 2009 – duálny obeh koruny a eura
    * Povinné duálne zobrazovanie bude platiť dvanásť mesiacov od vstupu do eurozóny, ďalších šesť mesiacov je dobrovoľné
    * Bankovky bude možné v bankách vymieňať do konca roku 2009 a mince do konca júna 2009
    * Národná banka Slovenska bude vymieňať bankovky bez časového obmedzenia a mince do konca roku 2013

    PRAMEŇ: Aktualizácia Národného plánu zavedenia eura v SR na roky 2007 – 2009, ITAS


    a presne ako napísal Andrej tak chýba legislatíva:


    Firmám, ktoré sa o prechod na spoločnú európsku menu zaujímajú, sťažuje situáciu chýbajúca legislatíva. Vláda v ostatných mesiacoch prípravy na euro zanedbala. Mešká analýza o legislatíve, ktorá sa týka prepočítavania hodnoty akcií a základných imaní firiem, hoci mala byť hotová ešte v roku 2005.

    azalka je offline (nepripojený) azalka

    azalka
    katkam Pozri príspevok
    Vie mi mi niekto poradit, ohľadne prechudu na euro.....Neviete od kedy bude potrebné zverejňovať ceny na dokladoch aj v SKK aj v EUR????
    Ďakujem
    Katka
    Duálne oceňovanie (podľa generálneho zákona scháleneho zatiaľ len Národnou radou) "sa začína jeden mesiac po dni určenia konverzného kurzu a končí sa jeden rok po dni zavedenia eura", t.j. od 1.7.2008.
    Zatiaľ je to jediný zákon, kt. sa tejto problematiky dotýka, ale budeme si musieť počkať na ďalšie( daňové, vyhlášku o ERP, a pod).
    Inak, informácie môžete získať na web stránkach :
    www.nbs.sk
    www.euro.vlada.gov.sk/
    www.finance.gov.sk
    Ja mám nastavené RSS správy, takže tam nemusím stále chodiť a zisťovať čo je nové.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.