Zavrieť

Porady

Firmy si musia platiť hygienické kontroly - pokuty od 5000 do milión

V miestnej tlači som čítala:

"Viacerých zamestnávateľov zaskočilo, že im tento rok hrozia postihy za nedostatočnú hygienu pre zamestnancov. Firmy o povinnosti buď nevedia, alebo sa situáciou nezaoberajú.
Všetci zamestnávatelia najneskôr do konca roka musia uzavrieť zmluvu s jednou z existujúcich pracovných zdravotných služieb, ktoré skontrolujú hygienické podmienky na pracoviskách. Priebežne aktualizovaný zoznam oprávnených firiem nájdete na stránkach Úradu verejného zdravotníctva. V opačnom prípade hrozí firmám pokuta.
Nové povinnosti pre zamestnávateľov priniesol podľa ministerstva zákon o verejnom zdravotníctve, ktorý schválil parlament vlani.
Firmy sa pravdepodobne o túto oblasť budú zaujímať až vtedy, ako ich začnú kontrolovať zamestnanci úradov verejného zdravotníctva.
Koľko firma za prehliadku pracoviska a prípadné preventívne prehliadky pre zamestnancov zaplatí pracovnej zdravotnej službe, bude pravdepodobne závisieť od počtu zamestnancov. Všetky náklady spojené s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci je povinný uhrádzať zamestnávateľ. Činnosť pracovnej služby preto z najväčšou pravdepodobnosťou nepreplatia zdravotné poisťovne.
Firmám, ktoré si do konca roka nevyberú niektorú z pracovných zdravotných služieb, hrozí podľa ministerstva zdravotníctva pokuta. O jej výške rozhodne Úrad verejného zdravotníctva, podľa zákona o verejnom zdravotníctve ide o postihy od 5000 Sk ***oprava do milióna korún.


Takže kolegovia, zaujímal by ma váš názor, či vôbec niečo takéto registrujete, či sa to týka naozaj každého zamestnávateľa (aj len s jedným zamestnancom). Osobne som názoru, že naša právna legislatíva hraničí s "policajným štátom", kde je porušenie zákona už naozaj všetko, resp. neporušiť ani jeden zákon je nemožné....

Znenie zákona prikladám v prílohe.

*** oprava: pozri prísp. 277:
http://www.porada.sk/549313-post277.html
Pokuta od 50.000,- do milión
Naposledy upravil Monika Kováčová : 15.10.07 at 13:32
Usporiadat
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Takže kolegovia, týka sa to všetkých zamestnávateľov, aj tých čo majú len jedného zamestnanca a je jedno či ide o výrobnú alebo nevýrobnú sféru.

Prikladám FAQ zo stránky úradu verejného zdravotníctva.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
ermon Pozri príspevok
Takže kolegovia, týka sa to všetkých zamestnávateľov, aj tých čo majú len jedného zamestnanca a je jedno či ide o výrobnú alebo nevýrobnú sféru.

Prikladám FAQ zo stránky úradu verejného zdravotníctva.
S Tebou mně baví svět.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Vedela si o tom? Majú takú zmluvu zamestnávatelia? Tí moji isto nie, lebo mi to ušlo... Zas mám pocit neschopnosti!
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

No super, takže napríklad pred nástupom do práce su zase povinné lekárske prehliadky.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
ermon Pozri príspevok
Vedela si o tom? Majú takú zmluvu zamestnávatelia? Tí moji isto nie, lebo mi to ušlo... Zas mám pocit neschopnosti!
Tak to sme už dve. Ja som z toho a odchádzam to študovať.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Mne už niečo naznačovala bezpečnostná na školení ...len nedala to zákonom , okrem iného spomenula , že každá firma si bude musieť platiť tzv.firemného lekára ......., ktorý bude ako pracovný ......no viac som sa o to nezaujímala .........ale pomaličky zisťujem , že v tejto dobe budeme robiť na všeličo možné , len nie na seba ... hrozné hrozné ....
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ešte dopĺňam..........budú povinné školenia prvej pomoci cestou Červeného kríža ...a majú sa aj opakovať v danom termíne zákonom ...to všetko budeme platiť ...
Naposledy upravil Zita5 : 12.05.07 at 11:08
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

nemám k tomu čo dodať, zatiaľ sa tomu všetci zamestnávatelia vrátane toho môjho bránia, Bohužiaľ sú v tomto zákone viaceré povinnosti, ktoré bude treba dodržiavať, ale akým spôsobom to neviem. Ide o dva nosné zákony zákon o verejnom zdravotníctve a zákon o BOZP, ktoré boli prijaté v minulom roku. V tomto všetkom by mali byť v prvom rade nápomocní bezpečnostní technici, ale všetko závisí od toho akú majú pozíciu vo firme. Jo a lobistické skupiny v parlamente pracujú na plné obrátky a ty somár plať- či už v pozícii zamestnávateľa alebo zamestnanca- teraz ma dúfam nikto nevypátra a neukŕka
Naposledy upravil willma : 12.05.07 at 13:26
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Náš bezpečnostný technik už na tom pracuje, problémom je, že je strašne málo lekárov, ktorí sa špecializujú na "pracovné lekárstvo". Títo lekári by Vás mali ako zamestnancov vyšetriť a následne (v prípade nejakého problému) poslať k vášmu obvodnému lekárovi.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ZuzanaP Pozri príspevok
Náš bezpečnostný technik už na tom pracuje, problémom je, že je strašne málo lekárov, ktorí sa špecializujú na "pracovné lekárstvo". Títo lekári by Vás mali ako zamestnancov vyšetriť a následne (v prípade nejakého problému) poslať k vášmu obvodnému lekárovi.

Nanútený pracovný lekár zákonom .....čo si iné mám myslieť . Však každý má svojho obvodného lekára, zasa niekto niečo vymyslel ,aby mal nejaký ten prospech .....
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
A aby ťahali peniaze z vreciek zamestnávateľov.....
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Mám vážne pochybnosti o duševnom zdraví našich legislatívcov - od navrhovateľov zákonov až po poslancov.
Slovakia, what a wonderful world.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
ajobs Pozri príspevok
Mám vážne pochybnosti o duševnom zdraví našich legislatívcov - od navrhovateľov zákonov až po poslancov.
Slovakia, what a wonderful world.
Tonko, to ja som na tom lepšie. Ja nemám žiadne pochybnosti......
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

Ja mám pocit že si z nás niekto už dlho robí srandu Človek nemá čas sledovať zmeny v "dôležitých a hlavných zákonoch" ako napr.zdravotné,dane.... a nieto ešte sledovať takéto hlúposti.
Ďaľší zákon do mojej zbierky "oblúbených". Zatial považujem za najväčšiu hlúposť zákon o ochrane osobných údajov, nakoľko malé firmy chytajú na maličkostiach a pritom sa človek denne stretáva s porušovaním tohto zákona
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Dobrý deň, súhlasím s Vami všetkými, naša "teta požiarnička" ako hovoríme našej milej panej BOZP nám o tom vravela tiež. Prvé čo nás zaujímalo bolo, koľko to bude stáť, vraj niektorí žiadajú mesačne za zamestnanca napr. Sk 250,- a niektorí paušálne na rok Sk 5.000,-. Myslím si, že čas ukáže, koľko to bude stáť a ktorí lekár s licenciou bude mať lepšie ceny. Myslím si ,že to bude ako na trhu. To, že zamestnávateľ tie peniaze by dal veľmi rád niekde inde, to je jedna vec, ale ja ako zamestnanec mám dlhé roky svoju lekárku a je mi doslova proti srsti, že budem musieť ísť k nejakému lekárovi, ktorého mi vyberie môj zamestnávateľ na základe príkazu štátu, ktorí sa bude šprtať v mojom chorobopise pozadu. Nie že by som bola rebel, ale väčšinou neurobím to, čo je podľa mňa nezmyslel a niekto mi to prikáže. Takže teoreticky ma zamestnávateľ môže aj prepustiť!?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Pri všetkej úcte k zamestnancom ....ale zo zamestnávateľa a z každého podnikateľa sa stáva akoby pre niekoho štvaná zver ....
.....keď už iné ma nenasrdí /to je pekný výraz/ tak stačí to aj to , že nemám umiestnené hasiace prístroje vo výške predpaženej ruky , aby som naň hneď dočiahla /doteraz mali byť vo výške tuším cca180 cm aspoň ja ich tak mám /. Že chodia kontroly a keď už iné nenájdu , tak budeme pokutovaný kvôli hasiacim prístrojom .A to nehovorím o ich výmene podľa EU normy , čo je rádovo 10 000 - 15 000 Sk .... za počet nových čo potrebujem a vlastne už som aj musela vymeniť .


Tak nemá dovôd človek rozmýšľať , že kašle na celé podnikanie .To už sa niekedy nedá uniesť ....
0 0
Peterka Peterka

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

Ďakujeme mu.Neviete číslo predpisu ?
Naposledy upravil Peterka : 14.05.07 at 08:53
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Pri čítaní týchto príspevkov mi zo stáva rozum stáť. O "zamestnávateľskom lekárovi" som už počula a dosť som sa rozčúlila, lebo aj ja si myslím, že je hlúposť aby som musela isť ešte k ďalšiemu lekárovi, ktorého mi niekto nariadi, keď mám svojho. O tej firme na hygienu som vôbec nepočula a ak je to pravda, tak to je vrchol prejavu hlúposti. K nám vždy chodí kontrola z hygieny a kontroluje či dodržiavame na pracovisku všetky predpisy. Takže nechápem o čo ide v tomto prípade. Oni nám budú kontrolovať aby sme všetko robili tak ako máme a z hygieny nám to prídu skontrolovať, či nám ta naša platená firma dobre kontroluje hygienu? Myslím, že knihy o Kocúrkove sú slabým odvarom toho, čo tu na nás naši legislatívci skúšajú. Vidno, že nemajú čo robiť, keď vymýšľajú tak absurdné blbosti. Veď to už ani komunisti, ktorí potrebovali zamestnať všetkých ľudí nevymysleli také hlúposti. A zamestnávateľov sa už nemá kto zastať?
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

ermon Pozri príspevok

Znenie zákona prikladám v prílohe.
Prosím, pozri sa na tú prílohu, píšeš Zákon 1242006 ale je to zákon 1262006. Možno si priložila obidva, ale ja tam vidím len jeden. Inak ale je to všetko postavené "na hlavu". Úpne sa mi zježili vlasy!
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Zita5 Pozri príspevok
.....keď už iné ma nenasrdí /to je pekný výraz/ tak stačí to aj to , že nemám umiestnené hasiace prístroje vo výške predpaženej ruky , aby som naň hneď dočiahla /doteraz mali byť vo výške tuším cca180 cm aspoň ja ich tak mám /.
vo výške predpaženej ruky koho? tvojej? a keď tam bude niekto, kto má 1,52 m napr. a druhý 1,84 tak .....? neviem podľa akých noriem sú umiestnené tie naše - ale ani 1,80 m , ani predpažená ruka - ani diery v stenách po neustálom upravovaní výšky
Hm, smech cez slzy pomaly
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať