Zavrieť

Porady

Účtovanie dotácie

Ahojte, chcem sa opýtať na váš názor:

V r. 2003 sme kúpili dlhodobý majetok za ccá 2 mil. Sk. Z toho sa príslušná čiastka odpisov uplatnila do nákladov. V auguste 2004 nám na polovicu z tejto ceny prišla dotácia z fondov EÚ. Kolegyňa, po ktorej som prebrala účtovníctvo, to zaúčtovala na účet 648 - ako zdaniteľný príjem, keďže aj odpisy boli uplatnené ako daňové - a inak sa to uplatniť v r. 2003 ani nedalo, pretože dotácia ešte nebola vôbec istá. Takto sme to robili stále rok čo rok, ba ani kontroly z fondov na to nemali námietky.

Teraz však počúvam názory z rôznych strán, že to malo byť účtované úplne inak:

Keď nám došla platba z fondov, mali sme odpisy unížiť o čiastku, ktorá nám bola vyplatená cez fondy, aj spätne, a tým pádom aj podávať dodatočné DP za každý rok, keď sme platbu dostali.

Čím viac sa v tom vŕtam, tým viac sa mi to zamotáva.

Ako to je podľa vás správne? Je ten druhý spôsob aspoň trochu logický?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    heike je offline (nepripojený) heike

    heike
    Ďakujem za pomoc, aspoň viem, že nás čaká ďalšie dodatočné daňové priznanie, a s ním aj "vykoledovaná" kontrola. Dúfam, že som našla už konečne všetky chyby. Tak to býva s prevzatým a zle odovzdaným účtovníctvom.

    ikovacikova je offline (nepripojený) ikovacikova

    duchom veľmi mladá ikovacikova
    Ahojte poraďáci,

    potrebujem sa ešte raz vrátiť k problematike účtovania dotácie z eurofondov, pretože to viacmenej potrebujem predložiť na súde pani sudkyni, ktorá tvrdí, že dotácia z eurofondov sa nedáva na príjmov ovplyvňujúcich daň.
    V septembri 2006 nám bola poskytnutá dotácia, ktorá sa v ešte v tom istom roku aj vyčerpala. To znamená, že som som ju dala do príjmov ovplyvňujúcich základ dane a súčasne všetky náklady do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane.
    Je to takto správne? Ešte ma nasmerujte aj na nejaký ten paragraf, pretože už je tých zákonov veľa.
    Ďakujem Iveta

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.