Zavrieť

Porady

JÚ-postúpenie leasingu pri skončení živnosti

Podnikateľ zrušil živnosť k 30.06.2007. K tomuto dátumu mal okrem iného majetku aj nákladný automobil kúpený v roku 2006 na leasing. Tento automobil, ale nestihol prepísať. Urobilo sa to až okolo 19.7.2007. Leasingovka dobropisovala zvyšnú časť prvej zvýšenej splátky + DPH.

Ako sa teda postupuje pri postúpení leasingu v tomto prípade?
ZC auta je okolo 450.000,-- ku koncu roka 2006.
Moje uvažovanie:
1) Uplatním si účtovné odpisy za obdobie 01-06/2007 + úroky do VOZD.
2) Dobropis zaúčtujem ako VNZD, a DPH uplatním ako opravu DPH

Čo so zostatkovou cenou - táto sa uplatní do VOZD ako ZC mínus odpisy za 1/2 roka 2007?

- V poslednom zdaňovacom období DPH odvediem vypočínanú zo zostatkovej ceny ku koncu roka 2006?

Mám to domotané + horko = nemyslí mi to.
Nájde sa niekto, čo mi pomôže?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    heja3 je offline (nepripojený) heja3

    heja3
    Nikto sa nenájde? Postúpenie leasingu je tu rozoberané z hľadiska JU, ale nie sú vôbec zodpovedané. A ja to potrebujem súrne. Je to komplikovaná vec?

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Podľa môjho skromného názoru sa bude postupovať , tak ako keby nešlo o postúpenie ale len o preradenie do os.užívania. Mne sa tu totižto byjú dve veci naraz. Mne sa tu nezdá to , že došlo skôr k ukončeniu podnikania ako bol leasing postúpený na tretiu osobu. Ja by som možno postupovala takto:

    1) k 30.6 07 sa bude upravovať základ dane podľa § 17 ods.8 písm.a) okrem iného aj o pomernú výšku nájomného vrátane fin.prenájmu.

    2) OA preradila ho do os.užívania

    3) ak sa uplatnil odpočet dph z užitkového automobilu , tak zo ZC by som odviedla dph,

    4) daň.uznaný výdavok = zaplatený úrok pri fin.prenájmu § 19 bod.3 písm.o , zaplatené nájomné § 19 ods.4) k 30.6.07.

    Postúpenie:
    Pokiaľ došlo k postúpeniu nájomnej zmluvy, nájomca nie je povinný upravovať základ dane, ak postúpenie na nového nájomcu sa vykoná za rovnakých podmienok, aké boli dohodnuté v pôvodne uzavretej nájom.zmkluve.

    Ak by došlo k postúpeniu nájomnej zmluvy a daňovník by vyfakturoval tzv. odstupné z leasingu, tak vtedy je potrebné príjem zdaniť. Ale to už by bolo zasa o niečom inom.... Určite ma niekto poopraví alebo v niečom doplním, budem vďačná.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Doplním Renču s postúpením:
    Ak dôjde k postúpeniu NZ na nového nájomcu a tento vyplatí pôvodnému nájomcovi odstupné, odstupné sa odpisuje u nového nájomcu ako súčasť VC rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania NZ. (ZC automobilu pri postúpení je.....+odstupné ..., Sk Mesačný odpis ZC pri post+odst/26 mes.

    Dochádza k zmene doby prenájmu- k skráteniu, resp. predlženiu. Uplatnené odpisy sa spatne neupravujú a zostávajúca časť odpisovanej hodnoty sa rozpočíta rovnomerne na zvyšnú časť novo dohodnutej doby prenájmu. Výška sa upraví v mesiaci, v kt. sa nájomca a prenaj. dohodli na zmene doby trvania fin. pren. (par.52/49 ZDP)

    Ešte i tu:
    ZC - postúpenie leasingu

    JÚ-postúpenie leasingu pri skončení živnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.