Zavrieť

Porady

účtování leasingu na Slovensku

Dobrý den, prosím poraďte mi. Scháním nějaké stránky kde bude jasně vysvětlené účtování leasingu na Slovensku. Nějaký příklad s účtováním, ze kterého bych to pochopila. U nás v Čechách je účtování leasingu jiné a jelikož se pomalu ale jistě přeorientovávám na slovenské účetnictví tak bych potřebovala poradit i třeba nějakou účetní literaturu, která by mi v začátcích mohla pomoct. Jak člověk nenapíše do vyhledávače vše po Slovensky tak se špatně hledá. Dík moc za ochotu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Na začiatok:

    http://www.porada.sk/t55917-leasing-v-pu.html

    Výborná tabuľka na leasing v podvojnom účtovníctve:

    http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=200
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 09.10.07 at 19:20 Dôvod: Doplnenie

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    Skúste "bibliu" účtovníkov od Cenigovej - Podvojné účtovníctvo podnikateľov.
    A samozrejme aj túto stránku.

    Adrik je offline (nepripojený) Adrik

    Adrik
    Jéééé dík moc za odpověď. Vše pročtu. Zrovna jsem se na tu Cenigovou chtěla zeptat. Scháním nějakou slovenskou literaturu která by mi pomohla a případně stránky kde lze objednat on-line.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Adrik Pozri príspevok
    Jéééé dík moc za odpověď. Vše pročtu. Zrovna jsem se na tu Cenigovou chtěla zeptat. Scháním nějakou slovenskou literaturu která by mi pomohla a případně stránky kde lze objednat on-line.
    Na http://www2.ceniga.sk/ si môžeš aj objednať, posielajú aj na dobierku.

    Olgica je offline (nepripojený) Olgica

    Olgica
    Adrik Pozri príspevok
    Dobrý den, prosím poraďte mi. Scháním nějaké stránky kde bude jasně vysvětlené účtování leasingu na Slovensku. Nějaký příklad s účtováním, ze kterého bych to pochopila. U nás v Čechách je účtování leasingu jiné a jelikož se pomalu ale jistě přeorientovávám na slovenské účetnictví tak bych potřebovala poradit i třeba nějakou účetní literaturu, která by mi v začátcích mohla pomoct. Jak člověk nenapíše do vyhledávače vše po Slovensky tak se špatně hledá. Dík moc za ochotu.
    obstaranie 042/474
    zaradenie 022/042
    --------------------
    akontácia 474/325
    1.splátka 474/325 - istina
    poistné 518/325
    úrok 562/325
    DPH 343/325
    -----------------
    úhrada 325/221,211

    Adrik je offline (nepripojený) Adrik

    Adrik
    Dobrý den, tak jsem se snažila z různých materiálů nastudovat leasing, ale mám v tom stejnak trochu guláš a tak bych se o pár věcech ráda ujistila:

    1) DPH není nikdy součástí obstarávací ceny, tudíž nikdy nevstoupí do nákladů formou odpisů, ať jsem či nejsem plátce DPH. Pokud jsem plátce DPH a mám nárok na odpočet tak ho vždy účtuji na 343/474 (221). Pokud plátce nejsem či jsem, ale nárok na odpočet není tak účtuji na 548/474 (221) a do nákladů se DPH dostane pomocí ostatních provozních nákladů???

    2) Dále, že mi částky jako DPH, finanční náklad (úrok) a pojištění krátkodobě (na dobu mezi předpisem splátky a její úhradou) zvyšují závazky z nájmu (474)?? Asi je dobré vést si analytiku, která rozliší účet na závazky z jistiny a pak závazky z těchto ostatních plateb. Na konci leasingu se účet 474 vynuluje.

    3) Dále jak je to s cenou, ze které já, jako nájemce, budu odpisovat? Na jedné straně je napsáno, že cena pro odpisy se rovná hodnotě jistiny u pronajímatele, ale na druhé straně co když mám vedlejší pořizovací náklady, které vznikly do doby uvedení předmětu do užívání? Tyto náklady z 042 nedám na O22, ale na účty skupiny 5?? A kam zaúčtuji poplatek za zpracování smlouvy? Také rovnou do nákladů nikoli na 022. Pokud bych tyto náklady a poplatek dala na 022 tak bych byla v rozporu s větou, že cena pro odpisy je rovna ceně u pronajímatele. Tomu tyto náklady přece nevzniknou.

    Tak to je zatím vše co mne napadlo, pokud mne napadne další otázka tak připíšu. Zatím děkuji za upřesnění a odpovědi.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Adrik Pozri príspevok
    Dobrý den, tak jsem se snažila z různých materiálů nastudovat leasing, ale mám v tom stejnak trochu guláš a tak bych se o pár věcech ráda ujistila:

    1) DPH není nikdy součástí obstarávací ceny, tudíž nikdy nevstoupí do nákladů formou odpisů, ať jsem či nejsem plátce DPH. Pokud jsem plátce DPH a mám nárok na odpočet tak ho vždy účtuji na 343/474 (221). Pokud plátce nejsem či jsem, ale nárok na odpočet není tak účtuji na 548/474 (221) a do nákladů se DPH dostane pomocí ostatních provozních nákladů???

    Áno

    2) Dále, že mi částky jako DPH, finanční náklad (úrok) a pojištění krátkodobě (na dobu mezi předpisem splátky a její úhradou) zvyšují závazky z nájmu (474)?? Asi je dobré vést si analytiku, která rozliší účet na závazky z jistiny a pak závazky z těchto ostatních plateb. Na konci leasingu se účet 474 vynuluje.

    Áno

    3) Dále jak je to s cenou, ze které já, jako nájemce, budu odpisovat? Na jedné straně je napsáno, že cena pro odpisy se rovná hodnotě jistiny u pronajímatele, ale na druhé straně co když mám vedlejší pořizovací náklady, které vznikly do doby uvedení předmětu do užívání? Tyto náklady z 042 nedám na O22, ale na účty skupiny 5?? A kam zaúčtuji poplatek za zpracování smlouvy? Také rovnou do nákladů nikoli na 022. Pokud bych tyto náklady a poplatek dala na 022 tak bych byla v rozporu s větou, že cena pro odpisy je rovna ceně u pronajímatele. Tomu tyto náklady přece nevzniknou.

    Do OC Ti vchádza obstarávacia cena , ak sú obstarávateľské náklady tak aj tie, vchádza sem i spracovateľský poplatok bez DPH, a ak je uvedená kúpna cena po skončení lízingovej zmluvy tak aj tá.

    Tak to je zatím vše co mne napadlo, pokud mne napadne další otázka tak připíšu. Zatím děkuji za upřesnění a odpovědi.
    Ešte Ti pripnem toto:
    http://www.porada.sk/547454-post2.html

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Olgica Pozri príspevok
    obstaranie 042/474
    zaradenie 022/042
    --------------------
    akontácia 474/325
    1.splátka 474/325 - istina
    poistné 518/325
    úrok 562/325
    DPH 343/325
    -----------------
    úhrada 325/221,211
    S týmto účtovaním v niektorých bodoch nesúhlasím
    - o istine sa neúčtuje /474/325/ tá sa znižuje prostredníctvom odpisov /551/082/
    - poistné 568/474
    - úrok 562/474
    - DPH, ak je nárok na odpočet 343/474, ak nie je nárok na odpočet 548/474
    - úhrada splátky 474/221

    Adrik je offline (nepripojený) Adrik

    Adrik
    Evina: Děkuji za odpověď. To účtování pomocí 325 mi přišlo také takové zbytečně divoké, nikde v žádných příkladech a radách jsem se s ním nesetkala. Zbytečně hlídat další účet.

    ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

    ANNAP
    evina Pozri príspevok
    S týmto účtovaním v niektorých bodoch nesúhlasím
    - o istine sa neúčtuje /474/325/ tá sa znižuje prostredníctvom odpisov /551/082/
    - poistné 568/474
    - úrok 562/474
    - DPH, ak je nárok na odpočet 343/474, ak nie je nárok na odpočet 548/474
    - úhrada splátky 474/221
    podľa môjho softu aj ja musím každú splátku zaúčtovať ako faktúru, aby som mohla dostať DPH do záznamov a uplatniť si ju, ale nepoužívam účet 325 ale 379
    moje účtovanie:
    obstaranie 042 /474 508 000
    zaradenie 022 / 042 508 000

    O. splátka ako faktúra došlá
    splátka celkom 172 550 .- / 379
    istina 145 000.- 474 /
    DPH k istine 27 550.- 343 /

    úhrada O.splátky 172 550.- 379 / 221

    1. splátka podľa spl.kalendára ale ja ju účtujem ako faktúru došlú
    splátka celkom 38 913.-- / 379
    istina 30 000.- 474 /
    DPH k istine 5 700.- 343 /
    finančná činnosť 2 700 .- 562 /
    DPH k fin.činnosti 513.- 343 /

    úhrada 1. splátky 38 913.- 379 / 221
    atď ...................
    DPH je v mojom prípade nárokovateľná, úžitkový automobil.
    veď účet 379 sa mi hneď zaplatením zruší a odpisy zúčtujem bežným spôsobom aj z finančnej časti na prelome rokov robím časové rozlíšenie
    myslíte, že to mám zle????
    Naposledy upravil ANNAP : 16.10.07 at 09:39 Dôvod: úprava

    AHA je offline (nepripojený) AHA

    AHA
    ANNAP Pozri príspevok
    podľa môjho softu aj ja musím každú splátku zaúčtovať ako faktúru, aby som mohla dostať DPH do záznamov a uplatniť si ju, ale nepoužívam účet 325 ale 379
    moje účtovanie:
    obstaranie 042 /474 508 000
    zaradenie 022 / 042 508 000

    O. splátka ako faktúra došlá
    splátka celkom 172 550 .- / 379
    istina 145 000.- 474 /
    DPH k istine 27 550.- 343 /

    úhrada O.splátky 172 550.- 379 / 221

    1. splátka podľa spl.kalendára ale ja ju účtujem ako faktúru došlú
    splátka celkom 38 913.-- / 379
    istina 30 000.- 474 /
    DPH k istine 5 700.- 343 /
    finančná činnosť 2 700 .- 562 /
    DPH k fin.činnosti 513.- 343 /

    úhrada 1. splátky 38 913.- 379 / 221
    atď ...................
    DPH je v mojom prípade nárokovateľná, úžitkový automobil.
    veď účet 379 sa mi hneď zaplatením zruší a odpisy zúčtujem bežným spôsobom aj z finančnej časti na prelome rokov robím časové rozlíšenie
    myslíte, že to mám zle????
    Je to v poriadku ja ak mi leasingovky zasielajú faktúry tak ich účtujem na účet 321 aby som nemusela mať ďalšiu pomocnú evidenciu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.