Zavrieť

Porady

Zahraničná pracovná cesta

Podľa par. 19 ods. 2 písm. e) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, sú daňovými výdavkami aj: citujem

"e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu."

Na základe uvedeného; môže si živnostník účtovať aj stravné v inej ako slovenskej mene, aj vreckové do výšky 40 % stravného, alebo len sumu do výšky 40 % nároku na stravné?

Prosím o radu. Ako postupujete?
Ďakujem.
Usporiadat
majernikova majernikova

majernikova je offline (nepripojený) majernikova

žena
Ahojte,
aký kurz použijem pri nahodení fa vystavenej zahraničnému odberateľovi? Mám vystavenú fa na sumu 4 315EUR 15.03.2008 a neviem akým kurzom to zaúčtovať. A ešte aj stravné a vreckové, je mi jasné čo a ako no tak isto mám problém s kurzom. Prosím veď už mi niekto odpovedzte lebo nie som si istá či sa pýtam hlúposti alebo nejasne lebo dnes mi nikto ani na jednú moju otázku neporadil. Nie som si istá preto si chcem overiť či to spravím dobre. Je mi jasné, že všetci mate veľa práce lebo už je dosť vysoký dátum no skúste, prosím .

Ďakujem
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

majernikova Pozri príspevok
Ahojte,
aký kurz použijem pri nahodení fa vystavenej zahraničnému odberateľovi? Mám vystavenú fa na sumu 4 315EUR 15.03.2008 a neviem akým kurzom to zaúčtovať. A ešte aj stravné a vreckové, je mi jasné čo a ako no tak isto mám problém s kurzom. Prosím veď už mi niekto odpovedzte lebo nie som si istá či sa pýtam hlúposti alebo nejasne lebo dnes mi nikto ani na jednú moju otázku neporadil. Nie som si istá preto si chcem overiť či to spravím dobre. Je mi jasné, že všetci mate veľa práce lebo už je dosť vysoký dátum no skúste, prosím .

Ďakujem
Dňom vystavenia faktúry - t.j. 15.3.2008.
0 0
AntekaK AntekaK

AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

ahojte, mám takúto otázku, poberateľ starobného dôchodku si v r.2008 založil živnosť, uzatvoril zmluvu o dielo na prepravu automobilov v zahraničí. Príjmy mu boli uhradené na základe vystavených faktúr, nemám skoro žiadne doklady na výdavky, môže si živnostník do svojich výdavkov (jednoduché účtovníctvo) vyúčtovať náhrady stravného+40% vreckového v takej výške, ako platí v jednotlivých krajinách podľa času, ktorý tam pracoval? Myslím v plnej výške, tak ako je v zákone o cestovných náhradách, prípadne krátené, podľa príslušného časového pásma.
Keď som čítala príspevky v tejto téme, neviem si z toho vybrať, aj sa mi zdá, že áno, aj som pomýlená, že iba vo výške 40% podľa zákona o cestovných náhradách.Ďakujem.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

tých 40% sa vzťahuje len k vreckovému. Inak môže uplatniť všetko čo mu zákon o CN umožňuje, pokiaľ splnil podmienky.
Na začiatku témy sú riešenia, ktoré aj tebe pomôžu, pozri sa na to.
0 0
Micinka Micinka

Micinka je offline (nepripojený) Micinka

Zdravím všetkých, poprosila by som o vysvetlenie Zákona o cestovných náhradách §5 odst. 5, mám totiž zamestnanca, ktorý jazdí kamiónom a zaujíma ma či mu môžem preplatiť stravné v plnej výške + vreckové. A ešte jedna otázočka ak začatie pracovnej cesty je napr. 26.03.2009 v SR o 07:00 , o 17:00 prekročí hranice do ČR a 27.03.2009 o 15:00 prekročí hranice do Nemecka koľko mu môžem preplatiť za 26.03.2009?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Micinka Pozri príspevok
Zdravím všetkých, poprosila by som o vysvetlenie Zákona o cestovných náhradách §5 odst. 5, mám totiž zamestnanca, ktorý jazdí kamiónom a zaujíma ma či mu môžem preplatiť stravné v plnej výške + vreckové. A ešte jedna otázočka ak začatie pracovnej cesty je napr. 26.03.2009 v SR o 07:00 , o 17:00 prekročí hranice do ČR a 27.03.2009 o 15:00 prekročí hranice do Nemecka koľko mu môžem preplatiť za 26.03.2009?
Od 7:00 do 17:00 je na tuzemskej PC- to predpokladám vyrátať vieš .
Jeho zahr. PC začína prekročením SK hranice, teda o 17:00 do ĆR. Do 24,oo h. je to 7 hod. Postupuješ podľa § 13 ods.1 (časové pásmo) a ods.4 výška stravného.
Obdobne je to za deň návratu - jeho ZPC končí pri SK hranici, ďalej je to už tuzemská cesta.
Pri jednom výjazde môže dostať aj zahr. aj tuzemské stravné - ak mu vznikol nárok.
27.3.09 je už v ČR - má nárok na stravné v českých korunách , avšak opäť čítaj zákon § 13 ods 5 ale aj ďalšie, lebo musíš zobrať do úvahy rôzne okolnosti a prípadne za daný deň stravné aj krátiť.
27.3.09 bol 15 hod. v Čechách a 9 hod. v Nemecku , keďže viac času bol v Čechách , má nárok na stravné v Kč za celý deň.
Až za deň 28.3.09 má nárok na "nemecké" stravné.... atď.
Jednoducho, aby si správne vypočítala stravné, musíš mať v ruke zákon o cestovných náhradách a prečítať si tie §§.
Naposledy upravil liba2 : 27.03.09 at 14:27
0 0
Micinka Micinka

Micinka je offline (nepripojený) Micinka

Ďakujem veľmi pekne za pomoc, a pri zahraničnej ceste mu môžem pripočítať aj 40 % vreckové? Zmiatlo ma to že keď je ako vodič a vyplýva mu to z osobitnej povahy zamestnania či ma na to nárok v plnej výške
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Micinka Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne za pomoc, a pri zahraničnej ceste mu môžem pripočítať aj 40 % vreckové? Zmiatlo ma to že keď je ako vodič a vyplýva mu to z osobitnej povahy zamestnania či ma na to nárok v plnej výške
Vreckové môže byť vo výške od 5-40%.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať