Zavrieť

Porady

Zahraničná pracovná cesta

Podľa par. 19 ods. 2 písm. e) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, sú daňovými výdavkami aj: citujem

"e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu."

Na základe uvedeného; môže si živnostník účtovať aj stravné v inej ako slovenskej mene, aj vreckové do výšky 40 % stravného, alebo len sumu do výšky 40 % nároku na stravné?

Prosím o radu. Ako postupujete?
Ďakujem.
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Milka P. Pozri príspevok
Podľa par. 19 ods. 2 písm. e) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, sú daňovými výdavkami aj: citujem

"e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu."

Na základe uvedeného; môže si živnostník účtovať aj stravné v inej ako slovenskej mene, aj vreckové do výšky 40 % stravného, alebo len sumu do výšky 40 % nároku na stravné?

Prosím o radu. Ako postupujete?
Ďakujem.
Pri zahraničnej ceste si môže dať do nákladov cestovné náhrady, ktoré sú:
- stravné
- vreckové
- náhrada cestovného
- iné nevyhnutné náklady.

Takže do nákladov si môže dať strvné aj vreckové v ZM. Napr. pre ČR je základná sadzba 600 CZK, takže patrí mu za celý deň strávený v ČR (napr. ak išiel na nejakú prezentáciu):
- stravné - 600 CZK
- vreckové - 240 CZK (max. 40% zo 600)
- náhrada cestovného (napr. cest. lístok na vlak)
- iné nevyhnutné náklady - napr. vstupenka na prezentáciu

Čiže platí to červené.
0 0
Milka P. Milka P.

Milka P. je offline (nepripojený) Milka P.

Nie je mi to jasné preto, lebo som sa rozprávala s právnikom, a ten jednoznačne tvrdí, že SZČO má počas zahraničnej pracovnej cesty nárok len na sumu do výšky 40 % stravného.
Teda napr. cesta v ČR. Nie je nárok na 840 CZK (stravné + vreckové), ale len na 240 CZK. To je všetko, čo si môže uplatniť.
Rada prijmem ďalšie názory.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Milka P. Pozri príspevok
Nie je mi to jasné preto, lebo som sa rozprávala s právnikom, a ten jednoznačne tvrdí, že SZČO má počas zahraničnej pracovnej cesty nárok len na sumu do výšky 40 % stravného.
Teda napr. cesta v ČR. Nie je nárok na 840 CZK (stravné + vreckové), ale len na 240 CZK. To je všetko, čo si môže uplatniť.
Rada prijmem ďalšie názory.
To je nesprávny výklad ! Stačí prečítať si zákon o cestovných náhradách.
0 0
olio olio

olio je offline (nepripojený) olio

Milka P. Pozri príspevok
Nie je mi to jasné preto, lebo som sa rozprávala s právnikom, a ten jednoznačne tvrdí, že SZČO má počas zahraničnej pracovnej cesty nárok len na sumu do výšky 40 % stravného.
Teda napr. cesta v ČR. Nie je nárok na 840 CZK (stravné + vreckové), ale len na 240 CZK. To je všetko, čo si môže uplatniť.
Rada prijmem ďalšie názory.
...aj právnik sa môže mýliť, tiež je to len človek...
pozri § 19 odst. 2 písm. e) Zákona o dani z príjmu (Daňové výdavky), citujem: "výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 odst. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste ako miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu (Zákon o cestovných náhradách), a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto miest a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40% nároku na stravné podľa osobitného predpisu (Zákon o cestovných náhradách).
Prajem veľa šťastia...
0 0
Milka P. Milka P.

Milka P. je offline (nepripojený) Milka P.

Znovu k tomu istému problému:
Dnes som znovu riešila problém stravného a vreckového v zahraničí.
Dostala som zas inú odpoveď.
Citujem:
"Pojem miesto pravidelného vykonávania činnosti zákon o dani z príjmov nedefinuje. Takýmto miestom môže byť napr. miesto podnikania uvedené v živnostenskom oprávnení, miesto, v ktorom má daňovník zriadenú prevádzku a pod., ale aj miesto výkonu podnikateľskej činnosti zmluvne dohodnuté. Ak daňovník fyzická osoba podnikajúca na základe živnostenského oprávnenia vykonáva svoju činnosť v zahraničí, vynaložené výdavky na stravné ako aj vreckové je možné uplatniť ako daňový výdavok podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona len za predpokladu, ak správcovi dane preukáže, že ide o vykonávanie činnosti v inom mieste, ako je miesto, v ktorom svoju činnosť pravidelne vykonáva."
Môj problém: SZČO - zvárač, nemá zriadenú prevádzku, pracuje v zahraničí, miesto výkonu je zmluvne dohodnuté. Uplatnenie stravného vo výdavkoch by pomohlo.
Ak tieto riadky číta niekto, kto bez obáv účtuje stravné aj vreckové osobe - SZČO, ktorá pracuje v zahraničí, ozvite sa.
0 0
olio olio

olio je offline (nepripojený) olio

Milka P. Pozri príspevok
Znovu k tomu istému problému:
Dnes som znovu riešila problém stravného a vreckového v zahraničí.
Dostala som zas inú odpoveď.
Citujem:
"Pojem miesto pravidelného vykonávania činnosti zákon o dani z príjmov nedefinuje. Takýmto miestom môže byť napr. miesto podnikania uvedené v živnostenskom oprávnení, miesto, v ktorom má daňovník zriadenú prevádzku a pod., ale aj miesto výkonu podnikateľskej činnosti zmluvne dohodnuté. Ak daňovník fyzická osoba podnikajúca na základe živnostenského oprávnenia vykonáva svoju činnosť v zahraničí, vynaložené výdavky na stravné ako aj vreckové je možné uplatniť ako daňový výdavok podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona len za predpokladu, ak správcovi dane preukáže, že ide o vykonávanie činnosti v inom mieste, ako je miesto, v ktorom svoju činnosť pravidelne vykonáva."
Môj problém: SZČO - zvárač, nemá zriadenú prevádzku, pracuje v zahraničí, miesto výkonu je zmluvne dohodnuté. Uplatnenie stravného vo výdavkoch by pomohlo.
Ak tieto riadky číta niekto, kto bez obáv účtuje stravné aj vreckové osobe - SZČO, ktorá pracuje v zahraničí, ozvite sa.
Ahoj Milka, stotožňujem sa s odpoveďou, ktorú si naposledy zistila. Z toho, čo som zvýraznila v tvojej odpovedi mi vychádza, že tvoj SZČO je hybrid SZČO a zamestnanca... Pre zamestnanca skutočne platí osobitný režim, ak je vyslaný na výkon svojej práce do zahraničia a nejde o pracovnú cestu. Tu je už v pracovnej zmluve dohodnuté miesto výkonu práce v zahraničí.
SZČO, ak nemá stálu prevádzkareň, miesto podnikania môže byť miesto jeho trvalého bydliska...
0 0
Milka P. Milka P.

Milka P. je offline (nepripojený) Milka P.

Viem určite, že veľa živnostníkov takto pracuje v zahraničí. Možno nepotrebujú čítať tieto stránky, ja som len zvedavá na názor, ako oni postupujú, či si uplatňujú vo výdavkoch stravné a vreckové.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Milá Milka P.
Ak chceš dostať správnu odpoveď, nabudúce musíš uviesť vo svojom prvotnom zadaní všetky okolnosti, napr. aj toto:
Milka P.
SZČO - zvárač, nemá zriadenú prevádzku, pracuje v zahraničí, miesto výkonu je zmluvne dohodnuté.
0 0
Milka P. Milka P.

Milka P. je offline (nepripojený) Milka P.

Ospravedlňujem sa, že som tieto skutočnosti neuviedla v prvotnom zadaní. Neurobila som to zámerne, nechcem získať informácie len v môj prospech, resp. tak, aby to vyhovovali len môjmu problému. Nechcem ani obísť zákon.
Ale naozaj je problém u takýchto živnostníkov, že si nemajú čo uplatniť vo výdavkoch a chcú to riešiť uplatnením si stravného, prípadne aj vreckového, ako pri zahraničnej pracovnej ceste.
0 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Dobrý deň, dúfam, že svoj dotaz dávam do správnej témy, ale chcela by som sa opýtať čo myslíte ako mám posudzovať, ak náš zahraničný dodávateľa uskutočňuje koncoročné posedenie, vyhodnotenie roka v zahraničí a idú tam naši konatelia, poplatok za túto "akciu" bo uhradený cez BU v EURach. Je to daňový alebo nedaňový náklad? Ďakujem
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

seda Pozri príspevok
Dobrý deň, dúfam, že svoj dotaz dávam do správnej témy, ale chcela by som sa opýtať čo myslíte ako mám posudzovať, ak náš zahraničný dodávateľa uskutočňuje koncoročné posedenie, vyhodnotenie roka v zahraničí a idú tam naši konatelia, poplatok za túto "akciu" bo uhradený cez BU v EURach. Je to daňový alebo nedaňový náklad? Ďakujem
Počkaj si na vyúčtovanie PC, podľa účelu cesty sa nájde aj odpoveď.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Prosím o radu:

známy má podozrenie, že mu nevyplácajú celú časť diet

vodič MV nad 3,5t - pracovné cesty do zahraničia nad 12 hodín má nárok na 100% stravného / diet

akým spôsobom sa vyráta výška diety a na čo všetko má nárok?

pri tuzemských pracovných cestách má nárok na cestovné náhrady + stravný lístok, alebo sú CN v základnej mzde? / to mu tvrdia, /

ďakujem za rady
0 0
Perzan Perzan

Perzan je offline (nepripojený) Perzan

Pekny den prajem ,

neviete mi niekto poradit kde mam zistit vysku diet v rusku a taliansku ....dakujem
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

Perzan Pozri príspevok
Pekny den prajem ,

neviete mi niekto poradit kde mam zistit vysku diet v rusku a taliansku ....dakujem
na rok 2008 v Opatrení min.financií č. 625/2007 (príloha)
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
posúvam
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

hanelie Pozri príspevok
Prosím o radu:

známy má podozrenie, že mu nevyplácajú celú časť diet

vodič MV nad 3,5t - pracovné cesty do zahraničia nad 12 hodín má nárok na 100% stravného / diet

akým spôsobom sa vyráta výška diety a na čo všetko má nárok?

pri tuzemských pracovných cestách má nárok na cestovné náhrady + stravný lístok, alebo sú CN v základnej mzde? / to mu tvrdia, /

ďakujem za rady
Ak je zamestnanec vyslaný na PC, patrí mu náhrada podľa zákona o cestovných náhradách, a to podľa času stráveného na PC. Pri zahraničnej PC má z-nec nárok na plnú výšku stravného v cudzej mene, ak strávi v zahraničí na PC viac ako 12 hodín.
Daj si vyhľadať "pracovná ceta", je tu o tom už veľa popísaného.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

hanelie Pozri príspevok
Prosím o radu:

známy má podozrenie, že mu nevyplácajú celú časť diet

vodič MV nad 3,5t - pracovné cesty do zahraničia nad 12 hodín má nárok na 100% stravného / diet

akým spôsobom sa vyráta výška diety a na čo všetko má nárok?

pri tuzemských pracovných cestách má nárok na cestovné náhrady + stravný lístok, alebo sú CN v základnej mzde? / to mu tvrdia, /

ďakujem za rady
haneli, neviem, či ty, taká pokročilá poraďáčka sa naozaj pýtaš na takú základnú vec, ktorá je tu dookola omieľaná, alebo či som nepochopil otázku.

Samozrejme, že cestovné náhrady (stravné, vreckové - pre ZSC, cestovné, náklady ubytovania, vedľajšie náklady) nie sú súčasťou mzdy. Zamestnanec má zákonný nárok na CN.

Spravidla keď je niekto na SC, tak dostane CN a nemá nárok na stravný lístok. Sú aj výnimky, kedy má nárok na oboje, ale to si môžeš ľahko vyhľadať, kedy to je.

Výška stravného sa počíta podľa trvania cesty a vychádza sa zo stravného pre TSC určeného opatrením č. 615/2005 a pre ZSC opatrením, ktoré máš uvedené o pár príspevkov vyššie.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
ďakujem za odpovede
pôvodca textu príspevku: chobot
haneli, neviem, či ty, taká pokročilá poraďáčka sa naozaj pýtaš na takú základnú vec, ktorá je tu dookola omieľaná, alebo či som nepochopil otázku
priznám sa, že o tomto nemám šajn, prehľadala som témy: cestovné náhrady, ale ku konkrétnym číslam som sa nedopátrala
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

hanelie Pozri príspevok
ďakujem za odpovede
pôvodca textu príspevku: chobot

priznám sa, že o tomto nemám šajn, prehľadala som témy: cestovné náhrady, ale ku konkrétnym číslam som sa nedopátrala
v pohode, poradíme. Len som si nebol istý, či sa naozaj pýtaš na to, či si nemyslela niečo iné.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať